REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż w internecie – z kasą fiskalną czy bez?

 ifirma.pl
Z ifirma.pl księgujesz gdziekolwiek jesteś.
Sprzedaż w internecie – z kasą fiskalną czy bez?
Sprzedaż w internecie – z kasą fiskalną czy bez?

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych ma obowiązek prowadzić ewidencję dokonanej sprzedaży na kasie fiskalnej.

Zwolnienia od powyższej zasady przewiduje Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29.11.2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r. poz. 1382 ze zm.).

Autopromocja

Ze zwolnień korzystają podatnicy:

  1. którzy nie przekroczyli limitu 20 000 zł obrotu (liczonego proporcjonalnie w roku, w którym była dokonana pierwsza sprzedaż na rzecz osób fizycznych),
  2. wykonują czynności z załącznika do w/w Rozporządzenia,
  3. prowadzą sprzedaż, w której towary lub usługi zwolnione z ewidencji na kasie fiskalnej przekraczają 80% całkowitego obrotu.

Ustawodawca przewidział listę towarów oraz usług, które bezwzględnie podlegają obowiązkowi posiadania kasy fiskalnej, są to m.in.: gaz płynny, części do silników, silniki spalinowe, sprzęt radiowy, telewizyjny, telekomunikacyjny, sprzęt fotograficzny, wyroby z metali szlachetnych, płyty CD, DVD, kraty pamięci, wyroby tytoniowe, przewóz osób taksówkami i inne.

Sprzedając przez Internet przedsiębiorca powinien zatem sprawdzić po pierwsze, czy jego towary nie zostały wyłączone z możliwości skorzystania ze zwolnienia dotyczącego kas fiskalnych a także zajrzeć do załącznika dotyczącego czynności zwolnionych z ewidencjonowania. Do sprzedaży przez Internet można stosować pkt. 36 i 37 załącznika dotyczący dostawy towarów w systemie wysyłkowym i świadczenia usług, dla których warunkiem zasadniczym, do skorzystania ze zwolnienia jest to, iż zapłata zostaje w całości dokonana za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej. Warto zauważyć, iż pod świadczeniem usług mieszczą się wszelkie usługi elektronicznie świadczone przez przedsiębiorcę, m.in. tworzenie i hosting witryn internetowych, produkty w formie cyfrowej, oprogramowanie, gry, czy e-booki sprzedawana on-line.

Dodatkowo korzystanie ze zwolnienia wymienionego wyżej obliguje podatnika do prowadzenia ewidencji, która wraz z dowodami dokumentującymi zapłatę, jednoznacznie wskazuje, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana zapłata (dane nabywcy, w tym jego adres).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Limit 20 000 zł dotyczy całej wartości sprzedaży dokonywanej przez podatnika na rzecz osób fizycznych, błędnym jest stwierdzenie, iż sprzedaż dokonywana przez Internet nie jest liczona do limitu. Sprzedaż przez Internet jest sumowana z całą wartością sprzedaży na rzecz nie-firm, jednakże nie zawsze obliguje do posiadania kasy.

Korekta faktur - Raport INFOR - PDF

Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

W momencie przekroczenia limitu 20 000 zł i prowadzenia jedynie sprzedaży przez Internet, podatnik nie jest zobowiązany do zakupu kasy, gdyż dana sprzedaż, mimo przekroczenia limitu, nie obliguje do wykazywania jej na kasie. Jeżeli limit zostanie przekroczony a podatnik dokonuje również sprzedaży w sklepie stacjonarnym, to dla danego sklepu sprzedaż obowiązkowo będzie już nabijana na kasę, choć nadal sprzedaży wysyłkowej ewidencjonowanie nie będzie konieczne.

Minister Finansów w Interpretacji IPPP2/443-1127/13-2/KOM wskazał, że w odniesieniu do płatności poprzez systemy płatnicze on-line typu PayU zostaje zachowana przesłanka, iż zapłata została dokonana za pośrednictwem banku, tak samo jak w wypadku płatności pobraniowych, w przypadku których zapłata trafia na konto przedsiębiorcy za pośrednictwem Poczty Polskiej, czy firmy kurierskiej.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA