reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Termin przeglądu technicznego kasy rejestrującej

Termin przeglądu technicznego kasy rejestrującej

Obowiązkowy przegląd techniczny kasy rejestrującej z wymienionym modułem fiskalnym, powinien być wykonany nie rzadziej niż co 2 lata licząc od dnia wymiany modułu kasy. Dlatego wymiana modułu fiskalnego kasy i jego fiskalizacja przerywa bieg poprzedniego przeglądu technicznego dokonanego przed wymianą modułu.

Nowe przepisy dotyczące kas rejestrujących w 2015 r.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej prawa podatkowego z 14 marca 2014 r. (IPPP2/443-1391/13-2/JW).

Przedmiotowe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym. Podatnik posiada kasy rejestrujące, wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem w sieci sklepów drogeryjnych prowadzonych przez Spółkę. W związku z zapełnieniem modułu fiskalnego w części kas, Spółka dokonuje z udziałem pracownika Urzędu Skarbowego, czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej, która potwierdzona zostaje protokołem. Kasy z wymienioną pamięcią fiskalną po ponownej fiskalizacji, oraz zgłoszeniu tego faktu do Urzędu Skarbowego, wykorzystywane są do ewidencjonowania obrotów.

Wątpliwości podatnika dotyczyły kwestii czy w związku z nowym brzmieniem Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących termin obowiązkowego przeglądu technicznego kasy, w której wymieniono moduł fiskalny, powinien zostać wyznaczony w okresie 2 lat licząc od ponownej fiskalizacji kasy, czy też fiskalizacja po wymianie modułu nie przerywa biegu terminów przeglądów okresowych i powinien się on odbyć w okresie nieprzekraczającym 2 lat od ostatnio przeprowadzonego przeglądu technicznego dokonanego przed wymianą modułu.

Korekta faktur - Raport INFOR - PDF

Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Organ podatkowy podkreślił, że dopuszczalna jest wymiana modułu z pamięcią fiskalną kasy rejestrującej, pod warunkiem, że konstrukcja urządzenia umożliwia instalację nowego modułu fiskalnego. Jeśli więc zostanie dokonana wymiana pamięci fiskalnej kasy oraz zostanie dokona czynność fiskalizacji modułu kasy, użytkowanie kasy rejestrującej jest nadal możliwe.

Dodatkowo organ wskazał, że wymagane jest aby kasy rejestrujące poddawać obowiązkowym przeglądom technicznym nie rzadziej niż co 2 lata. Zatem skoro po wymianie modułu fiskalnego kasy rejestrującej, dokonano fiskalizacji (aktywowania) nowego modułu fiskalnego i fakt ten został zgłoszony do właściwego urzędu skarbowego, to w związku z tym kasa została dopuszczona do ponownego użytku tj. ewidencjonowania obrotów i kwot podatku należnego.

Reasumując obowiązkowy przegląd techniczny kasy z wymienionym modułem fiskalnym, powinien być wykonany nie rzadziej niż co 2 lata licząc od dnia wymiany modułu kasy, zgodnie z przepisem § 33 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. W związku z tym wymiana modułu fiskalnego kasy i jego fiskalizacja przerywa bieg poprzedniego przeglądu technicznego dokonanego przed wymianą modułu.

Piotr Wesołowski
konsultant podatkowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama