reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Wyższe ulgi na dzieci dla rodzin wielodzietnych

Wyższe ulgi na dzieci dla rodzin wielodzietnych

Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy Ordynacja podatkowa przewiduje podniesienie o 20% ulgi na trzecie i każde następne dziecko w rodzinie. Ulga na trzecie dziecko ma wzrosnąć do 2.000,04 zł(obecnie jest 1668,12 zł), a ulga na każde kolejne dziecko - do 2.700 zł (obecnie 2224,08 zł).

Nowelizacja przepisów zakłada też umożliwienie wykorzystania ulgi na dzieci w pełnej wysokości. Podatnik zyska prawo do otrzymania kwoty stanowiącej różnicę między kwotą przysługującego podatnikowi odliczenia, a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym.

Kwota ta nie będzie mogła przekroczyć łącznej kwoty zapłaconych przez podatnika składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, które podlegają odliczeniu.

Podwyższenie kwoty ulgi rodzinnej i nowe rozwiązanie dotyczące kwoty niewykorzystanej ulgi mają obowiązywać już w rozliczeniu za 2014 r.

Polecamy: Komplet Podatki 2015


Przykład 1

W rodzinie z trojgiem dzieci pracuje tylko jeden rodzic i zarabia 1.680 zł miesięcznie (minimalne wynagrodzenie), drugi zajmuje się wychowaniem dzieci. W takiej sytuacji małżonkowie (rozliczający się wspólnie) za 2014 r. otrzymają łączny zwrot z tytułu ulgi na troje dzieci w wysokości 4.224,12 zł (zgodnie z obecnymi przepisami otrzymaliby tylko 430,93 zł, czyli tyle, ile wynosi podatek dochodowy po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne).

Ulga na dziecko 2014/2015 - nowy formularz PIT/UZ


Przykład 2

W rodzinie jeden rodzic zarabia równowartość przeciętnego wynagrodzenia – czyli 3.650,06 zł. Drugi rodzic nie pracuje i zajmuje się wychowaniem trójki dzieci. Według przygotowanych rozwiązań wspólnie rozliczający się rodzice mogą liczyć na zwrot z tytułu ulgi na troje dzieci w wysokości 4.224,12 zł za rok 2014. Uwzględniono tu zwiększoną o 20% ulgę na trzecie dziecko. Bez zaproponowanych zmian – rodzina ta mogłaby otrzymać zwrot w wysokości 2.521,60 zł.


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama