| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Wyższe ulgi na dzieci dla rodzin wielodzietnych

Wyższe ulgi na dzieci dla rodzin wielodzietnych

Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy Ordynacja podatkowa przewiduje podniesienie o 20% ulgi na trzecie i każde następne dziecko w rodzinie. Ulga na trzecie dziecko ma wzrosnąć do 2.000,04 zł(obecnie jest 1668,12 zł), a ulga na każde kolejne dziecko - do 2.700 zł (obecnie 2224,08 zł).

Nowelizacja przepisów zakłada też umożliwienie wykorzystania ulgi na dzieci w pełnej wysokości. Podatnik zyska prawo do otrzymania kwoty stanowiącej różnicę między kwotą przysługującego podatnikowi odliczenia, a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym.

Kwota ta nie będzie mogła przekroczyć łącznej kwoty zapłaconych przez podatnika składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, które podlegają odliczeniu.

Podwyższenie kwoty ulgi rodzinnej i nowe rozwiązanie dotyczące kwoty niewykorzystanej ulgi mają obowiązywać już w rozliczeniu za 2014 r.

Polecamy: Komplet Podatki 2015


Przykład 1

W rodzinie z trojgiem dzieci pracuje tylko jeden rodzic i zarabia 1.680 zł miesięcznie (minimalne wynagrodzenie), drugi zajmuje się wychowaniem dzieci. W takiej sytuacji małżonkowie (rozliczający się wspólnie) za 2014 r. otrzymają łączny zwrot z tytułu ulgi na troje dzieci w wysokości 4.224,12 zł (zgodnie z obecnymi przepisami otrzymaliby tylko 430,93 zł, czyli tyle, ile wynosi podatek dochodowy po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne).

Ulga na dziecko 2014/2015 - nowy formularz PIT/UZ


Przykład 2

W rodzinie jeden rodzic zarabia równowartość przeciętnego wynagrodzenia – czyli 3.650,06 zł. Drugi rodzic nie pracuje i zajmuje się wychowaniem trójki dzieci. Według przygotowanych rozwiązań wspólnie rozliczający się rodzice mogą liczyć na zwrot z tytułu ulgi na troje dzieci w wysokości 4.224,12 zł za rok 2014. Uwzględniono tu zwiększoną o 20% ulgę na trzecie dziecko. Bez zaproponowanych zmian – rodzina ta mogłaby otrzymać zwrot w wysokości 2.521,60 zł.


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »