reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Ulga na dziecko 2014/2015 - nowy formularz PIT/UZ

Ulga na dziecko 2014/2015 - nowy formularz PIT/UZ

Minister Finansów wprowadził nowy wzór formularza podatkowego PIT/UZ. Formularz jest przeznaczony dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, w przypadku których kwota przysługującego odliczenia z tytułu ulgi na dzieci jest wyższa od kwoty odliczonej w zeznaniu podatkowym, z uwagi na zbyt mały podatek. Ci podatnicy otrzymają z budżetu państwa kwotę, której nie mogli odliczyć.

Rozlicz szybko PITY 2015 z płytą CD

W Dzienniku Ustaw z 28 listopada 2014 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Finansów z 27 listopada 2014 r. w sprawie określenia wzoru części uzupełniającej zeznania podatkowego składanego za rok 2014 - poz. 1673 (PIT/UZ).

Zgodnie z uchwaloną w 23 października 2014 r. przez Sejm nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw podatnicy, którzy zarabiają zbyt mało i płacą zbyt niskie podatki, by wykorzystać całą ulgę w podatku PIT na dzieci, dostaną pozostałą kwotę z budżetu państwa.

W przypadku, gdy kwota przysługującego odliczenia (art. 27f ustawy o PIT) jest wyższa od kwoty odliczonej w zeznaniu  PIT-36 albo PIT-37, podatnikowi przysługuje kwota stanowiąca różnicę między kwotą przysługującego podatnikowi odliczenia a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym.

Prace legislacyjne nad tą ustawą zostały zakończone - Prezydent podpisał ustawę w dniu 24 listopada 2014 r.

Przebieg procesu legislacyjnego i treść ustawy

Minister Finansów przygotował już projekt nowego formularza PIT/UZ dla tych podatników, którzy otrzymają z budżetu część nie odliczonej od podatku ulgi na dziecko.

Ulga z tytułu wychowywania dzieci 2014 / 2015

Celem formularza będzie umożliwienie identyfikacji podatnika oraz urzędu skarbowego, do którego kierowane jest uzupełnienie oraz poprawne obliczenie kwoty przysługującej podatnikowi.

Na budowę formularza składają się trzy części. „Część A przeznaczona jest do zaznaczenia symbolu zeznania podatkowego, które jest uzupełniane. Część B wraz z pozycjami nr 1 i 2 ma na celu podanie danych identyfikacyjnych, natomiast celem części C jest wpisanie wielkości, które pozwolą na prawidłowe obliczenie różnicy między kwotą przysługującego podatnikowi odliczenia a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym, z uwzględnieniem ust. 9 i 10 w art. 27f ustawy określających maksymalną kwotę zwrotu”.

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne – PDF

Wyższe ulgi na dzieci od 2015 r.

Projekt rozporządzenia można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Rządowego Centrum Legislacji, w serwisie Rządowy Proces Legislacyjny.

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r. i będzie miało zastosowanie do dochodów uzyskanych w roku 2014.

Wzór formularza PIT/UZ

Opracował Łukasz Krupiński

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama