| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Ulga na dziecko 2014/2015 - nowy formularz PIT/UZ

Ulga na dziecko 2014/2015 - nowy formularz PIT/UZ

Minister Finansów wprowadził nowy wzór formularza podatkowego PIT/UZ. Formularz jest przeznaczony dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, w przypadku których kwota przysługującego odliczenia z tytułu ulgi na dzieci jest wyższa od kwoty odliczonej w zeznaniu podatkowym, z uwagi na zbyt mały podatek. Ci podatnicy otrzymają z budżetu państwa kwotę, której nie mogli odliczyć.

Rozlicz szybko PITY 2015 z płytą CD

W Dzienniku Ustaw z 28 listopada 2014 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Finansów z 27 listopada 2014 r. w sprawie określenia wzoru części uzupełniającej zeznania podatkowego składanego za rok 2014 - poz. 1673 (PIT/UZ).

Zgodnie z uchwaloną w 23 października 2014 r. przez Sejm nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw podatnicy, którzy zarabiają zbyt mało i płacą zbyt niskie podatki, by wykorzystać całą ulgę w podatku PIT na dzieci, dostaną pozostałą kwotę z budżetu państwa.

W przypadku, gdy kwota przysługującego odliczenia (art. 27f ustawy o PIT) jest wyższa od kwoty odliczonej w zeznaniu  PIT-36 albo PIT-37, podatnikowi przysługuje kwota stanowiąca różnicę między kwotą przysługującego podatnikowi odliczenia a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym.

Prace legislacyjne nad tą ustawą zostały zakończone - Prezydent podpisał ustawę w dniu 24 listopada 2014 r.

Przebieg procesu legislacyjnego i treść ustawy

Minister Finansów przygotował już projekt nowego formularza PIT/UZ dla tych podatników, którzy otrzymają z budżetu część nie odliczonej od podatku ulgi na dziecko.

Ulga z tytułu wychowywania dzieci 2014 / 2015

Celem formularza będzie umożliwienie identyfikacji podatnika oraz urzędu skarbowego, do którego kierowane jest uzupełnienie oraz poprawne obliczenie kwoty przysługującej podatnikowi.

Na budowę formularza składają się trzy części. „Część A przeznaczona jest do zaznaczenia symbolu zeznania podatkowego, które jest uzupełniane. Część B wraz z pozycjami nr 1 i 2 ma na celu podanie danych identyfikacyjnych, natomiast celem części C jest wpisanie wielkości, które pozwolą na prawidłowe obliczenie różnicy między kwotą przysługującego podatnikowi odliczenia a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym, z uwzględnieniem ust. 9 i 10 w art. 27f ustawy określających maksymalną kwotę zwrotu”.

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne – PDF

Wyższe ulgi na dzieci od 2015 r.

Projekt rozporządzenia można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Rządowego Centrum Legislacji, w serwisie Rządowy Proces Legislacyjny.

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r. i będzie miało zastosowanie do dochodów uzyskanych w roku 2014.

Wzór formularza PIT/UZ

Opracował Łukasz Krupiński

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bogusz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »