REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karta podatkowa - wypełniamy PIT-16A

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wioletta Jurczuk
PIT-16A - rozliczenie roczne
PIT-16A - rozliczenie roczne
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do poniedziałku końca lutego mają czas podatnicy płacący podatek w formie karty podatkowej na złożenie do urzędu skarbowego deklaracji PIT-16A. W deklaracji tej muszą wskazać wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne, które zapłacili (i jednocześnie odliczyli od kwoty podatku) w poszczególnych miesiącach ubiegłego roku podatkowego.

Karta podatkowa 2021 - stawki

PIT-16A w 2021 r. – jak wypełnić, jak i do kiedy złożyć?

REKLAMA

Karta podatkowa – czyli jak proste mogą być podatki

Rozliczanie się z fiskusem kartą podatkową określane było jako „święty spokój podatkowy”. Jednak to określenie było aktualne do czasu, gdy kartowicze nie zaczęli podlegać ustawie o VAT. Jednak mimo wszystko sposób rozliczania się z przychodów w tej formie jest nadal najmniej uciążliwy dla przedsiębiorcy.

Prostota wynika przede wszystkim z tego, że podatnik nie musi prowadzić skomplikowanej ewidencji księgowej. Wysokość wpłacanego co miesiąc podatku ustalona zostaje z góry na cały rok w decyzji naczelnika urzędu skarbowego.

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

Sposób wyliczenia wielkości podatku uzależniona jest trzech elementów: rodzaju działalności, liczby mieszkańców w miejscowości, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza oraz od liczby zatrudnianych pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatnik-kartowicz musi płacić podatek za dany miesiąc do 7 dnia miesiąca następnego. Ma również obowiązek wystawiać na żądanie klientów rachunki lub faktury.

REKLAMA

Niekiedy kartowicze zadają sobie pytanie czy wysokość podatku ustalona w decyzji naczelnika jest prawidłowa. Chociaż organy podatkowe zasadniczo się nie mylą w tej sprawie, to jednak nie zaszkodzi sprawdzić w tabelach zawartych w corocznych obwieszczeniach Ministra Finansów. Minister ma obowiązek do końca listopada opublikować w Monitorze Polskim takie obwieszczenie z wykazem zwaloryzowanych o wskaźnik inflacji kwot i stawek podatku na następny rok.

Pan Jan Kowalski prowadzi zakład szklarski. Działalność prowadzona jest w miejscowości do 5 000 mieszkańców. Dodatkowo zatrudnia jednego pracownika. Wysokość karty podatkowej w tym przypadku wynosiła w 2012 r. -  579 zł, co można łatwo sprawdzić w załączniku 3 do ustawy.

Polecamy: Instrukcje księgowego. 53 praktyczne procedury z serwisem internetowym

Przedsiębiorcy, którzy chcą zmienić sposób rozliczania z dotychczasowego na kartę podatkową i prowadzić działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej muszą pamiętać o tym, że do 20 stycznia mają czas na poinformowanie urzędu skarbowego o tym fakcie i złożenie w tej sprawie wniosku.

Natomiast jeśli przedsiębiorca rozpoczyna prowadzenie działalności, i chce być „na karcie” musi złożyć formularz PIT-16A przed podjęciem jakichkolwiek działań.

Podmioty rozliczające się w formie karty podatkowej muszą pamiętać o kilku żelaznych zasadach, których naruszenie powoduje utratę prawa do stosowania karty:
1) Kartowicz nie może wykorzystywać osób niezatrudnionych na umowę o pracę oraz korzystać z usług innych firm, za wyjątkiem usług specjalistycznych.
2) Kartowicz nie może prowadzić innej działalności gospodarczej, poza jednym, dopuszczonym przez ustawę rodzajem tej działalności,
3) Małżonek przedsiębiorcy nie może prowadzić działalności w tym samym zakresie,
4) Przedsiębiorca nie może wytwarzać wyrobów akcyzowych,
5) Prowadzona działalność gospodarcza musi być prowadzona na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
6) Przedsiębiorca, kwotę podatku, ustaloną decyzją naczelnika urzędu skarbowego, pomniejszoną o część kwoty wpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne (tj. tylko 7,75% podstawy jej wymiaru) obowiązany jest wpłacać na konto właściwego urzędu skarbowego do 7 dnia danego miesiąca – za miesiąc poprzedni, zaś za grudzień – do 28 grudnia roku podatkowego;
7) Kartowicz musi - do 31 stycznia następnego roku - złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PIT-16A, w której wykażą składki zdrowotne zapłacone w poszczególnych miesiącach i odliczone od karty podatkowej.

ABC karty podatkowej

Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Nie wszyscy mogą jednak płacić podatek w formie karty podatkowej. Ten przywilej dostępny jest tylko dla tych podatników, którzy zostali wymienieni w art. 23 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.


Jak wypełnić deklarację PIT-16A

Druk PIT-16A(8) za 2014 rok. W druku tym przedsiębiorca musi wypełnić tylko jedną stronę. To najmniej skomplikowany formularz spośród rocznych PIT-ów, gdyż zawiera zaledwie 36 pól. Na początek omówmy te pozycje, których wypełnienie nie wymaga wiedzy o podatkach, ale pominięcie ich grozi odrzuceniem deklaracji z przyczyn formalnych.

NIP

W pozycji nr 1 przedsiębiorca wpisuje swój Numer Identyfikacji Podatkowej, czyli NIP. To ułatwia fiskusowi identyfikację osoby, która składa deklarację. Na samym początku musi on wpisać też rok, którego dotyczy deklaracja.

Część A. Miejsce składania deklaracji

W tym miejscu „kartowicz” podaje nazwę urzędu skarbowego (poz. 5). Oczywiście PIT-16A musi zostać złożony do właściwego urzędu skarbowego.

REKLAMA

Wybierając właściwość przedsiębiorca powinien kierować się następującymi regułami:
1) jeśli ma zarejestrowaną działalność w urzędzie miasta lub gminy, składa PIT tam gdzie ją prowadzi,
2) jeśli ma wiele zarejestrowanych miejsc działalności – składa tam, gdzie wskazał swoją siedzibę,
3) jeżeli zapomniał się zarejestrować - składa tam gdzie mieszka, a jeśli jest wspólnikiem spółki - składa tam gdzie jest siedziba jego spółki,
4) jeśli nie może ustalić siedziby – składa tam gdzie mieszka lub tam gdzie mieszka jego wspólnik.

Dodatkowo w poz. 6 należy zaznaczyć cel składania formularza tzn. czy jest to złożenie deklaracji czy też złożenie jej korekty. Warto przy tym pamiętać, iż przepisy podatkowe wymagają aby do korekty dołączyć pisemne wyjaśnienie przyczyn jej składania.

Część B. Dane identyfikacyjne i adres podatnika

W tej części „kartowicz” podaje swoje dane identyfikacyjne, tj. nazwisko, pierwsze imię oraz datę urodzenia.

Zasadnicza część deklaracji, która pozostała do wypełnienia to:

Część C. Kwoty składek na ubezpieczenie zdrowotne, zapłacone i odliczone od karty podatkowej.

W tej części deklaracji przedsiębiorca zobowiązany jest do wykazania faktycznie zapłaconych i odliczonych od karty podatkowej kwot składki na ubezpieczenie zdrowotne w poszczególnych miesiącach roku podatkowego.

Pamiętajmy też, że jeżeli zapomnimy w ciągu roku zapłacić, którąś ze składek to nie możemy jej ani odliczyć od karty ani tym bardziej umieścić w PIT-16A. Nie można też odliczyć więcej składki niż wynosi kwota należnego w danym miesiącu podatku.

Częstą wątpliwością jest też to czy składka na ubezpieczenie zdrowotne za grudzień zapłacona w styczniu następnego roku powinna być wykazana w PIT-16A składanym za ten poprzedni rok. Oczywiście tak. Podobnie jak składka na ubezpieczenie zdrowotne za grudzień 2013 r. zapłacona w styczniu 2013 r. powinna zostać ujęta w PIT-16A składanym za rok 2013 do 2 lutego 2015 r.

Tylko 7,75% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne podlega odliczeniu od kart podatkowej - pod warunkiem, że składka została faktycznie zapłacona.

Tabela. Składka na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, twórcy i artyści, osoby wykonujące wolny zawód i osoby współpracujące (2014)

Rok

Miesiąc

Podstawa wymiaru składki (zł)

Wysokość składki (zł)

Składka do odliczenia od podatku (zł)

2014

I (składka opłacona za XII 2013 r.)

2908,13

261,73

225,38

2014

II-XII (składka opłacona za I-XI 2014 r.)

3004,48

270,40

232,85

W pozycji 44 możemy wykazać wartość składki zapłaconej na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne za granicą, odliczoną od karty (jest to część kwoty wykazanej w poz. 21-43, a nie kwota sumowana z kwotą wykazaną w poz. 21-43).

Część. D Oświadczenie i podpis podatnika lub pełnomocnika

Na końcu deklaracji jest pole na złożenie podpisu przedsiębiorcy - poz. 45. W przypadku gdy chce on aby reprezentował go pełnomocnik musi zostać wypełniona poz. 46 tj. imię i nazwisko oraz podpis pełnomocnika. W takim przypadku konieczne jest dołączenie do deklaracji oryginału, bądź uwierzytelnionego odpisu pełnomocnictwa (o ile nie zostało ono już wcześniej złożone w urzędzie).

Przykład wypełnienia PIT-16A za 2014 r.

Pan Jan Kowalski w 2014 roku prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej. Do 2 lutego 2015 roku (wyjątkowo, bo 31 stycznia wypada w 2015 roku w sobotę) ma on obowiązek złożyć we właściwym dla siebie urzędzie skarbowym deklarację o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej poszczególnych miesiącach roku podatkowego PIT-16.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne opłacał w następujący sposób: składkę za grudzień 2013 r. została zapłacona w styczniu 2014 r., za styczeń 2014 r. w lutym 2014 r., za luty 2014 r. w marcu 2014 r. itd.

Pan Jan pamięta także, że odliczeniu podlegają tylko składki zapłacone w roku 2014. Jeżeli zatem w którymś miesiącu nie dokonałby wpłaty, mimo że istniał taki obowiązek, nie miałby prawa do pomniejszenia płaconej za ten miesiąc karty podatkowej o taką niezapłaconą składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

W rezultacie odliczenia takiego nie wykazuje także i w deklaracji PIT-16. Wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne opłaconych i odliczonych przez Pana Jana prezentuje poniższa tabela.

Rok

Miesiąc

Podstawa wymiaru składki (zł)

Wysokość składki (zł)

Składka do odliczenia od podatku (zł)

2014

I (składka opłacona za XII 2013 r.)

2908,13

261,73

225,38

2014

II-XII (składka opłacona za I-XI 2014 r.)

3004,48

270,40

232,85

Przykład wypełnionego PIT-16A za 2010 rok - W PIT-16A za rok 2014 trzeba wpisać wartości podane w powyższej tabeli

Podstawa prawna:

- art. 23 – 41 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.

- Załącznik nr 3 do ww. ustawy – Tabela miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie karty podatkowej,

- Załącznik nr 4 do ww. ustawy – Charakterystyka działalności usługowej i wytwórczo – usługowej objętej opodatkowaniem w formie karty podatkowej.

- art. 80a-b ustawy z 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa– tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 (tekst jednolity) z późn. zm.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaka inflacja w Polsce w 2025, 2026 i 2027 roku - prognozy NBP

Inflacja CPI w Polsce z 50-proc. prawdopodobieństwem ukształtuje się w 2025 r. w przedziale 3,5-4,4 proc., w 2026 r. w przedziale 1,7-4,5 proc., a w 2027 r. w przedziale 0,9-3,8 proc. - tak wynika z najnowszej projekcji Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP z lipca 2025 r. Projekcja ta uwzględnia dane dostępne do 9 czerwca br.

Podatek od prezentu ślubnego - kiedy trzeba zapłacić. Prawo rozróżnia 3 kategorie darczyńców i 3 limity wartości darowizn

Dla nowożeńców – prezent, dla Urzędu Skarbowego – podstawa opodatkowania. Fiskus przewidział dla darowizn konkretne przepisy prawa podatkowego i lepiej je znać, zanim wpędzimy się w kłopoty, zostawiając grube rysy na pięknych ślubnych wspomnieniach. Szczególnie kłopotliwa może być gotówka. Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl i fillup.pl tłumaczy, co zrobić z weselnymi kopertami i kosztownymi podarunkami.

Stopy procentowe NBP 2025: w lipcu obniżka o 0,25 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 1-2 lipca 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,25 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosić będzie od 3 lipca 2025 r. 5,00 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zaskoczeniem dla większości analityków finansowych i ekonomistów, którzy oczekiwali braku zmian w lipcu.

Jak legalnie wypłacić pieniądze ze spółki z o.o. Zasady i skutki podatkowe. Adwokat wyjaśnia wszystkie najważniejsze sposoby

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to popularna forma prowadzenia biznesu w Polsce, ceniona za ograniczenie ryzyka osobistego wspólników. Niesie ona jednak ze sobą szczególną cechę – tzw. podwójne opodatkowanie zysków. Oznacza to, że najpierw sama spółka płaci podatek CIT od swojego dochodu (9% lub 19%), a następnie, gdy zysk jest wypłacany wspólnikom, wspólnik musi zapłacić podatek dochodowy PIT od otrzymanych środków. Dla wielu początkujących przedsiębiorców jest to duże zaskoczenie, ponieważ w jednoosobowej działalności gospodarczej można swobodnie dysponować zyskiem i płaci się podatek tylko raz. W spółce z o.o. majątek spółki jest odrębny od majątku prywatnego właścicieli, więc każda wypłata pieniędzy ze spółki na rzecz wspólnika lub członka zarządu musi mieć podstawę prawną. Poniżej przedstawiamy wszystkie legalne metody „wyjęcia” środków ze spółki z o.o., wraz z krótkim omówieniem zasad ich stosowania oraz konsekwencji podatkowych i ewentualnych ryzyk.

REKLAMA

Odpowiedzialność członków zarządu za długi i niezapłacone podatki spółki z o.o. Kiedy powstaje i jakie są sankcje? Jak ograniczyć ryzyko?

W świadomości wielu przedsiębiorców panuje przekonanie, że założenie spółki z o.o. jest swoistym „bezpiecznikiem” – że prowadząc działalność w tej formie, nie odpowiadają oni osobiście za zobowiązania. I rzeczywiście – to spółka, jako osoba prawna, ponosi odpowiedzialność za swoje długi. Jednak ta zasada ma wyjątki. Najważniejszym z nich jest art. 299 Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), który otwiera drogę do pociągnięcia członków zarządu do odpowiedzialności osobistej za zobowiązania spółki.

Zakładanie spółki z o.o. w 2025 roku. Adwokat radzi jak to zrobić krok po kroku i bez błędów

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pozostaje jednym z najczęściej wybieranych modeli prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. W 2025 roku proces rejestracji jest w pełni cyfrowy, a pozorne uproszczenie procedury sprawia, że wielu przedsiębiorców zakłada spółki „od ręki”, nie przewidując potencjalnych konsekwencji. Niestety, błędy popełnione na starcie mogą skutkować realnymi problemami organizacyjnymi, podatkowymi i prawnymi, które ujawniają się dopiero po miesiącach – lub latach.

Faktury ustrukturyzowanej nie da się obiektywnie (w sensie prawnym) użyć ani udostępnić poza KSeF. Co zatem będzie przedmiotem opisu i dekretacji jako dowód księgowy?

Nie da się w sensie prawnym „użyć faktury ustrukturyzowanej poza KSeF” oraz jej „udostępnić” w innej formie niż poprzez bezpośredni dostęp do KSeF – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF 2026: Ministerstwo Finansów publikuje harmonogram, dokumentację API KSeF 2.0 oraz strukturę logiczną FA(3)

W dniu 30 czerwca 2025 r. Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółową dokumentację techniczną w zakresie implementacji Krajowego Systemu e-Faktur z narzędziami wspierającymi integrację. Od dziś firmy oraz dostawcy oprogramowania do wystawiania faktur mogą rozpocząć przygotowania do wdrożenia systemu w środowisku testowym. Materiały są dostępne pod adresem: ksef.podatki.gov.pl/ksef-na-okres-obligatoryjny/wsparcie-dla-integratorow. W przypadku pytań w zakresie udostępnionej dokumentacji API KSeF 2.0 Ministerstwo Finansów prosi o kontakt za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: ksef.podatki.gov.pl/formularz.

REKLAMA

Załączniki w KSeF tylko dla wybranych? Nowa funkcja może wykluczyć małych przedsiębiorców

Nowa funkcja w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) pozwala na dodawanie załączników do faktur, ale wyłącznie w ściśle określonej formie i po wcześniejszym zgłoszeniu. Eksperci ostrzegają, że rozwiązanie dostępne będzie głównie dla dużych firm, a mali przedsiębiorcy mogą zostać z dodatkowymi obowiązkami i bez realnej możliwości skorzystania z tej opcji.

Kontrola podatkowa - fiskus ma 98% skuteczności. Adwokat radzi jak się przygotować i ograniczyć ryzyko kary

Choć liczba kontroli podatkowych w Polsce od 2023 roku spada, ich skuteczność jest wyższa niż kiedykolwiek. W 2024 roku aż 98,1% kontroli podatkowych oraz 94% kontroli celno-skarbowych zakończyło się wykryciem nieprawidłowości. Urzędy skarbowe, dzięki wykorzystaniu narzędzi analitycznych takich jak STIR, JPK czy big data, trafnie typują podmioty do weryfikacji, skupiając się na firmach obecnych na rynku i rzeczywiście dostępnych dla egzekucji zobowiązań. W efekcie kontrola może spotkać każdego podatnika, który nieświadomie popełnił błąd lub padł ofiarą nieuczciwego kontrahenta.

REKLAMA