REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozlicz "podatek giełdowy" na PIT-38

 Cafe Finance
Ogólnopolskie biuro rachunkowe
Dorota Kręcisz
Księgowa, ekonomistka
Rozlicz
Rozlicz "podatek giełdowy" na PIT-38
Fotolia

REKLAMA

Koniec roku kalendarzowego jest jednoznaczny z końcem roku podatkowego. To właśnie wtedy większość osób zaczyna myśleć o rocznym rozliczeniu się z urzędem skarbowym. Taki obowiązek dotyczy także inwestorów, którzy muszą złożyć deklarację PIT-38 o osiągniętych dochodach lub poniesionych stratach w związku z inwestycją oraz opłacić podatek giełdowy.

Podatek od zysków giełdowych (tzw. podatek giełdowy) pobierany jest od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych. Pobierany jest w wysokości 19% wartości uzyskanego dochodu. Wszystkie kwestie związane z tym podatkiem reguluje ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych  (Dz. U. 2010, nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

Czego dotyczy podatek giełdowy?

Zgodnie z ustawą, podatek giełdowy nalicza się od wszystkich inwestycji, m.in. w akcje, obligacje, kontrakty terminowe czy kontrakty walutowe. Jego płatnikiem jest inwestor (w przeciwieństwie do podatku od zysków kapitałowych, gdzie płatnikiem może być nie tylko inwestor, ale również bank, fundusz inwestycyjny czy spółka).

Kiedy należy rozliczyć podatek giełdowy?

Podatek od zysków giełdowych, chociaż wysokością jest identyczny jest jak podatek od zysków kapitałowych, rozlicza się w nieco odmienny sposób. W przeciwieństwie np. do lokat bankowych, jego rozliczenie odbywa się raz w roku. W trakcie roku podatkowego nie ma więc obowiązku rozliczania zysków / strat od inwestycji. Nie ma też konieczności odprowadzania zaliczek na podatek giełdowy. Do obowiązków inwestora należy złożenie deklaracji oraz opłacenie należnego podatku.

Formularze PIT 2014/2015

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

Jak rozliczyć podatek od zysków giełdowych?

Każdy inwestor, który osiągnął zysk / odnotował stratę musi rozliczyć się z urzędem skarbowym. Ma czas do 30 kwietnia kolejnego roku podatkowego. Najpóźniej tego dnia musi złożyć deklarację oraz opłacić należny podatek. Dotyczy to jednak wyłącznie transakcji zamkniętych. Jeżeli więc któraś z twoich inwestycji nadal trwa, wówczas nie ma konieczności rozliczania podatku w danym roku podatkowym, a dopiero w tym, w którym transakcja zostanie zamknięta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ułatwieniem dla wszystkich inwestorów jest PIT-8C otrzymywany od biura maklerskiego. I to właśnie na jego podstawie należy złożyć deklarację PIT-38. Jeden PIT dotyczy tylko jednego rachunku maklerskiego. Jeśli więc inwestor posiada kilka rachunków z giełdy papierów wartościowych, otrzyma kilka dokumentów PIT-8C i wszystkie musi uwzględnić w rocznym rozliczeniu PIT-38.

Przy rozliczaniu podatku giełdowego należy sprawdzić poprawność danych otrzymanych w PIT-8C. Może się zdarzyć, że broker / biuro maklerskie popełni błąd, a inwestor przeniesie go na roczną deklarację. Mimo to, wszelkie roszczenia urzędu skarbowego będą kierowane w stronę płatnika – to on odpowiada za prawidłowe wypełnienie deklaracji PIT-38 oraz uiszczenie właściwej kwoty należnego podatku.  

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Zyski i straty można bilansować

Podatek giełdowy daje możliwość kompensaty zysków i strat, jeśli wynikają z inwestycji w różne instrumenty finansowe. Możesz więc pomniejszyć podstawę opodatkowania ze sprzedaży akcji lub obligacji o wszelkie straty wynikające z zamknięcia pozycji na rynku instrumentów pochodnych. Dzięki temu zapłacisz niższy podatek giełdowy, co w minimalnym stopniu zrekompensuje straty.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Jednocześnie warto zdawać sobie sprawę, że dochodów z giełdy nie można łączyć z innymi dochodami, np. wynikających z umowy o pracy, umowy o dzieło czy umowy zlecenie. Z jednej strony nie stanowią „zagrożenia” związanego z wejściem w następny próg skali podatkowej, ale z drugiej – nie obniżymy wysokości należnego podatku dochodowego w razie strat giełdowych.

Zysków nie można też bilansować ze stratami np. z prowadzonej działalności gospodarczej. Wyjątek stanowi jednak sytuacja, w której w ramach prowadzonej przez siebie firmy obracasz papierami wartościowymi i odpłatne ich zbycie odbywa się na drodze wykonywania działalności.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Masz straty? I tak musisz złożyć PIT-38

Do złożenia rocznej deklaracji PIT-38 jesteś zobligowany nawet wtedy, gdy w ciągu danego roku podatkowego osiągnąłeś stratę w związku z inwestowaniem (pod warunkiem, że osiągnąłeś przychód).

Warto przy tym mieć świadomość, że straty z roku poprzedniego możesz zrekompensować w roku kolejnym. Strata jest bowiem podstawą do pomniejszenia podstawy opodatkowania w kolejnych latach podatkowych.

Dorota Kręcisz – Partner, Główna księgowa Cafe Finance, www.cafefinance.pl

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

  Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

  Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

  W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

  Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

  Podatek od kota. Kiedy i dlaczego musisz zapłacić?

  W Polsce, choć nie istnieje podatek od posiadania kota (w przeciwieństwie do podatku od posiadania psa), to jednak przy zakupie droższego kota musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, znanego jako PCC. Ta kwestia budzi wiele emocji i pytań wśród miłośników czworonogów. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć ten temat, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

  Lokaty bankowe 2023. 6% nominalnego zysku – 3% realnej straty

  Posiadacze rocznych lokat bankowych, kończących się w 2023 roku dostają nominalne zyski ale realnie (uwzględniając inflację i podatek) ponieśli stratę z takiej formy oszczędzania.

  Rentowności obligacji wybranych państw (tabela). Aktualne dane, z początku października

  Zestawienie rentowności obligacji wybranych państw. Wartości podane zostały w formie tabeli. Które z obligacji dają najwięcej zarobić?

  Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

  Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

  Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

  MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

  W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

  Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

  Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

  REKLAMA