REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozlicz "podatek giełdowy" na PIT-38

 Cafe Finance
Ogólnopolskie biuro rachunkowe
Dorota Kręcisz
Księgowa, ekonomistka
Rozlicz
Rozlicz "podatek giełdowy" na PIT-38
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Koniec roku kalendarzowego jest jednoznaczny z końcem roku podatkowego. To właśnie wtedy większość osób zaczyna myśleć o rocznym rozliczeniu się z urzędem skarbowym. Taki obowiązek dotyczy także inwestorów, którzy muszą złożyć deklarację PIT-38 o osiągniętych dochodach lub poniesionych stratach w związku z inwestycją oraz opłacić podatek giełdowy.

Podatek od zysków giełdowych (tzw. podatek giełdowy) pobierany jest od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych. Pobierany jest w wysokości 19% wartości uzyskanego dochodu. Wszystkie kwestie związane z tym podatkiem reguluje ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych  (Dz. U. 2010, nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

Autopromocja

Czego dotyczy podatek giełdowy?

Zgodnie z ustawą, podatek giełdowy nalicza się od wszystkich inwestycji, m.in. w akcje, obligacje, kontrakty terminowe czy kontrakty walutowe. Jego płatnikiem jest inwestor (w przeciwieństwie do podatku od zysków kapitałowych, gdzie płatnikiem może być nie tylko inwestor, ale również bank, fundusz inwestycyjny czy spółka).

Kiedy należy rozliczyć podatek giełdowy?

Podatek od zysków giełdowych, chociaż wysokością jest identyczny jest jak podatek od zysków kapitałowych, rozlicza się w nieco odmienny sposób. W przeciwieństwie np. do lokat bankowych, jego rozliczenie odbywa się raz w roku. W trakcie roku podatkowego nie ma więc obowiązku rozliczania zysków / strat od inwestycji. Nie ma też konieczności odprowadzania zaliczek na podatek giełdowy. Do obowiązków inwestora należy złożenie deklaracji oraz opłacenie należnego podatku.

Formularze PIT 2014/2015

Jak rozliczyć podatek od zysków giełdowych?

Każdy inwestor, który osiągnął zysk / odnotował stratę musi rozliczyć się z urzędem skarbowym. Ma czas do 30 kwietnia kolejnego roku podatkowego. Najpóźniej tego dnia musi złożyć deklarację oraz opłacić należny podatek. Dotyczy to jednak wyłącznie transakcji zamkniętych. Jeżeli więc któraś z twoich inwestycji nadal trwa, wówczas nie ma konieczności rozliczania podatku w danym roku podatkowym, a dopiero w tym, w którym transakcja zostanie zamknięta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ułatwieniem dla wszystkich inwestorów jest PIT-8C otrzymywany od biura maklerskiego. I to właśnie na jego podstawie należy złożyć deklarację PIT-38. Jeden PIT dotyczy tylko jednego rachunku maklerskiego. Jeśli więc inwestor posiada kilka rachunków z giełdy papierów wartościowych, otrzyma kilka dokumentów PIT-8C i wszystkie musi uwzględnić w rocznym rozliczeniu PIT-38.

Przy rozliczaniu podatku giełdowego należy sprawdzić poprawność danych otrzymanych w PIT-8C. Może się zdarzyć, że broker / biuro maklerskie popełni błąd, a inwestor przeniesie go na roczną deklarację. Mimo to, wszelkie roszczenia urzędu skarbowego będą kierowane w stronę płatnika – to on odpowiada za prawidłowe wypełnienie deklaracji PIT-38 oraz uiszczenie właściwej kwoty należnego podatku.  

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Zyski i straty można bilansować

Podatek giełdowy daje możliwość kompensaty zysków i strat, jeśli wynikają z inwestycji w różne instrumenty finansowe. Możesz więc pomniejszyć podstawę opodatkowania ze sprzedaży akcji lub obligacji o wszelkie straty wynikające z zamknięcia pozycji na rynku instrumentów pochodnych. Dzięki temu zapłacisz niższy podatek giełdowy, co w minimalnym stopniu zrekompensuje straty.

Jednocześnie warto zdawać sobie sprawę, że dochodów z giełdy nie można łączyć z innymi dochodami, np. wynikających z umowy o pracy, umowy o dzieło czy umowy zlecenie. Z jednej strony nie stanowią „zagrożenia” związanego z wejściem w następny próg skali podatkowej, ale z drugiej – nie obniżymy wysokości należnego podatku dochodowego w razie strat giełdowych.

Zysków nie można też bilansować ze stratami np. z prowadzonej działalności gospodarczej. Wyjątek stanowi jednak sytuacja, w której w ramach prowadzonej przez siebie firmy obracasz papierami wartościowymi i odpłatne ich zbycie odbywa się na drodze wykonywania działalności.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Masz straty? I tak musisz złożyć PIT-38

Do złożenia rocznej deklaracji PIT-38 jesteś zobligowany nawet wtedy, gdy w ciągu danego roku podatkowego osiągnąłeś stratę w związku z inwestowaniem (pod warunkiem, że osiągnąłeś przychód).

Warto przy tym mieć świadomość, że straty z roku poprzedniego możesz zrekompensować w roku kolejnym. Strata jest bowiem podstawą do pomniejszenia podstawy opodatkowania w kolejnych latach podatkowych.

Dorota Kręcisz – Partner, Główna księgowa Cafe Finance, www.cafefinance.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

  Największy jednorazowy przelew z UE. Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO

  Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

  Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

  Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

  KSeF od 2025 roku? Będzie można wystawić normalną fakturę i dopiero potem wysłać do KSeF. prof. Modzelewski: podstawowy błąd naprawiony, reszta absurdów pozostała

  Autorzy projektu nowelizacji przepisów, które miały z dniem 1 lipca br. narzucić podatnikom VAT obowiązek wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych w KSeF, nieco przejrzeli na oczy i dostrzegli podstawowy błąd swojej koncepcji – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. 

  "DGP": Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową

  Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową - poinformował "DGP" resort finansów, pisze w poniedziałkowym wydaniu gazeta, która pyta, czy wszyscy tak dobrze wypełniają ten obowiązek, czy nikt tego nie sprawdza.

  REKLAMA