reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Rozlicz "podatek giełdowy" na PIT-38

Rozlicz "podatek giełdowy" na PIT-38

Koniec roku kalendarzowego jest jednoznaczny z końcem roku podatkowego. To właśnie wtedy większość osób zaczyna myśleć o rocznym rozliczeniu się z urzędem skarbowym. Taki obowiązek dotyczy także inwestorów, którzy muszą złożyć deklarację PIT-38 o osiągniętych dochodach lub poniesionych stratach w związku z inwestycją oraz opłacić podatek giełdowy.

Podatek od zysków giełdowych (tzw. podatek giełdowy) pobierany jest od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych. Pobierany jest w wysokości 19% wartości uzyskanego dochodu. Wszystkie kwestie związane z tym podatkiem reguluje ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych  (Dz. U. 2010, nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

Czego dotyczy podatek giełdowy?

Zgodnie z ustawą, podatek giełdowy nalicza się od wszystkich inwestycji, m.in. w akcje, obligacje, kontrakty terminowe czy kontrakty walutowe. Jego płatnikiem jest inwestor (w przeciwieństwie do podatku od zysków kapitałowych, gdzie płatnikiem może być nie tylko inwestor, ale również bank, fundusz inwestycyjny czy spółka).

Kiedy należy rozliczyć podatek giełdowy?

Podatek od zysków giełdowych, chociaż wysokością jest identyczny jest jak podatek od zysków kapitałowych, rozlicza się w nieco odmienny sposób. W przeciwieństwie np. do lokat bankowych, jego rozliczenie odbywa się raz w roku. W trakcie roku podatkowego nie ma więc obowiązku rozliczania zysków / strat od inwestycji. Nie ma też konieczności odprowadzania zaliczek na podatek giełdowy. Do obowiązków inwestora należy złożenie deklaracji oraz opłacenie należnego podatku.

Formularze PIT 2014/2015

Jak rozliczyć podatek od zysków giełdowych?

Każdy inwestor, który osiągnął zysk / odnotował stratę musi rozliczyć się z urzędem skarbowym. Ma czas do 30 kwietnia kolejnego roku podatkowego. Najpóźniej tego dnia musi złożyć deklarację oraz opłacić należny podatek. Dotyczy to jednak wyłącznie transakcji zamkniętych. Jeżeli więc któraś z twoich inwestycji nadal trwa, wówczas nie ma konieczności rozliczania podatku w danym roku podatkowym, a dopiero w tym, w którym transakcja zostanie zamknięta.

Ułatwieniem dla wszystkich inwestorów jest PIT-8C otrzymywany od biura maklerskiego. I to właśnie na jego podstawie należy złożyć deklarację PIT-38. Jeden PIT dotyczy tylko jednego rachunku maklerskiego. Jeśli więc inwestor posiada kilka rachunków z giełdy papierów wartościowych, otrzyma kilka dokumentów PIT-8C i wszystkie musi uwzględnić w rocznym rozliczeniu PIT-38.

Przy rozliczaniu podatku giełdowego należy sprawdzić poprawność danych otrzymanych w PIT-8C. Może się zdarzyć, że broker / biuro maklerskie popełni błąd, a inwestor przeniesie go na roczną deklarację. Mimo to, wszelkie roszczenia urzędu skarbowego będą kierowane w stronę płatnika – to on odpowiada za prawidłowe wypełnienie deklaracji PIT-38 oraz uiszczenie właściwej kwoty należnego podatku.  

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Zyski i straty można bilansować

Podatek giełdowy daje możliwość kompensaty zysków i strat, jeśli wynikają z inwestycji w różne instrumenty finansowe. Możesz więc pomniejszyć podstawę opodatkowania ze sprzedaży akcji lub obligacji o wszelkie straty wynikające z zamknięcia pozycji na rynku instrumentów pochodnych. Dzięki temu zapłacisz niższy podatek giełdowy, co w minimalnym stopniu zrekompensuje straty.

Jednocześnie warto zdawać sobie sprawę, że dochodów z giełdy nie można łączyć z innymi dochodami, np. wynikających z umowy o pracy, umowy o dzieło czy umowy zlecenie. Z jednej strony nie stanowią „zagrożenia” związanego z wejściem w następny próg skali podatkowej, ale z drugiej – nie obniżymy wysokości należnego podatku dochodowego w razie strat giełdowych.

Zysków nie można też bilansować ze stratami np. z prowadzonej działalności gospodarczej. Wyjątek stanowi jednak sytuacja, w której w ramach prowadzonej przez siebie firmy obracasz papierami wartościowymi i odpłatne ich zbycie odbywa się na drodze wykonywania działalności.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Masz straty? I tak musisz złożyć PIT-38

Do złożenia rocznej deklaracji PIT-38 jesteś zobligowany nawet wtedy, gdy w ciągu danego roku podatkowego osiągnąłeś stratę w związku z inwestowaniem (pod warunkiem, że osiągnąłeś przychód).

Warto przy tym mieć świadomość, że straty z roku poprzedniego możesz zrekompensować w roku kolejnym. Strata jest bowiem podstawą do pomniejszenia podstawy opodatkowania w kolejnych latach podatkowych.

Dorota Kręcisz – Partner, Główna księgowa Cafe Finance, www.cafefinance.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Juszczyk

doradca podatkowy w firmie inFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama