Rozlicz "podatek giełdowy" na PIT-38

REKLAMA
Podatek od zysków giełdowych (tzw. podatek giełdowy) pobierany jest od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych. Pobierany jest w wysokości 19% wartości uzyskanego dochodu. Wszystkie kwestie związane z tym podatkiem reguluje ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2010, nr 51, poz. 307 z późn. zm.).
Czego dotyczy podatek giełdowy?
Zgodnie z ustawą, podatek giełdowy nalicza się od wszystkich inwestycji, m.in. w akcje, obligacje, kontrakty terminowe czy kontrakty walutowe. Jego płatnikiem jest inwestor (w przeciwieństwie do podatku od zysków kapitałowych, gdzie płatnikiem może być nie tylko inwestor, ale również bank, fundusz inwestycyjny czy spółka).
Kiedy należy rozliczyć podatek giełdowy?
Podatek od zysków giełdowych, chociaż wysokością jest identyczny jest jak podatek od zysków kapitałowych, rozlicza się w nieco odmienny sposób. W przeciwieństwie np. do lokat bankowych, jego rozliczenie odbywa się raz w roku. W trakcie roku podatkowego nie ma więc obowiązku rozliczania zysków / strat od inwestycji. Nie ma też konieczności odprowadzania zaliczek na podatek giełdowy. Do obowiązków inwestora należy złożenie deklaracji oraz opłacenie należnego podatku.
KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur
Kup książkę:
KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po krokuJak rozliczyć podatek od zysków giełdowych?
Każdy inwestor, który osiągnął zysk / odnotował stratę musi rozliczyć się z urzędem skarbowym. Ma czas do 30 kwietnia kolejnego roku podatkowego. Najpóźniej tego dnia musi złożyć deklarację oraz opłacić należny podatek. Dotyczy to jednak wyłącznie transakcji zamkniętych. Jeżeli więc któraś z twoich inwestycji nadal trwa, wówczas nie ma konieczności rozliczania podatku w danym roku podatkowym, a dopiero w tym, w którym transakcja zostanie zamknięta.
Ułatwieniem dla wszystkich inwestorów jest PIT-8C otrzymywany od biura maklerskiego. I to właśnie na jego podstawie należy złożyć deklarację PIT-38. Jeden PIT dotyczy tylko jednego rachunku maklerskiego. Jeśli więc inwestor posiada kilka rachunków z giełdy papierów wartościowych, otrzyma kilka dokumentów PIT-8C i wszystkie musi uwzględnić w rocznym rozliczeniu PIT-38.
Przy rozliczaniu podatku giełdowego należy sprawdzić poprawność danych otrzymanych w PIT-8C. Może się zdarzyć, że broker / biuro maklerskie popełni błąd, a inwestor przeniesie go na roczną deklarację. Mimo to, wszelkie roszczenia urzędu skarbowego będą kierowane w stronę płatnika – to on odpowiada za prawidłowe wypełnienie deklaracji PIT-38 oraz uiszczenie właściwej kwoty należnego podatku.
Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna
Kup książkę:
Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety PrawnejLimity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015
Zyski i straty można bilansować
Podatek giełdowy daje możliwość kompensaty zysków i strat, jeśli wynikają z inwestycji w różne instrumenty finansowe. Możesz więc pomniejszyć podstawę opodatkowania ze sprzedaży akcji lub obligacji o wszelkie straty wynikające z zamknięcia pozycji na rynku instrumentów pochodnych. Dzięki temu zapłacisz niższy podatek giełdowy, co w minimalnym stopniu zrekompensuje straty.
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychJednocześnie warto zdawać sobie sprawę, że dochodów z giełdy nie można łączyć z innymi dochodami, np. wynikających z umowy o pracy, umowy o dzieło czy umowy zlecenie. Z jednej strony nie stanowią „zagrożenia” związanego z wejściem w następny próg skali podatkowej, ale z drugiej – nie obniżymy wysokości należnego podatku dochodowego w razie strat giełdowych.
Zysków nie można też bilansować ze stratami np. z prowadzonej działalności gospodarczej. Wyjątek stanowi jednak sytuacja, w której w ramach prowadzonej przez siebie firmy obracasz papierami wartościowymi i odpłatne ich zbycie odbywa się na drodze wykonywania działalności.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Masz straty? I tak musisz złożyć PIT-38
Do złożenia rocznej deklaracji PIT-38 jesteś zobligowany nawet wtedy, gdy w ciągu danego roku podatkowego osiągnąłeś stratę w związku z inwestowaniem (pod warunkiem, że osiągnąłeś przychód).
Warto przy tym mieć świadomość, że straty z roku poprzedniego możesz zrekompensować w roku kolejnym. Strata jest bowiem podstawą do pomniejszenia podstawy opodatkowania w kolejnych latach podatkowych.
Dorota Kręcisz – Partner, Główna księgowa Cafe Finance, www.cafefinance.pl
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: