| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > W 2015 r. płatnicy wyślą deklaracje podatkowe elektronicznie

W 2015 r. płatnicy wyślą deklaracje podatkowe elektronicznie

Ministerstwo Finansów zaproponowało w swoim projekcie nowe obowiązki w zakresie składania deklaracji PIT-11, PIT-8C, PIT-R i PIT-40. Zgodnie z treścią nowych przepisów, każdy płatnik, który ma obowiązek sporządzania informacji bądź rocznego obliczenia podatku dla więcej niż pięciu podatników, będących osobami fizycznymi, będzie mógł to zrobić wyłącznie przez Internet.

Jednocześnie, w celu usprawnienia składania deklaracji, resort finansów przewiduje wprowadzenie Uniwersalnej Bramki Dokumentów, który ma być w założeniu intuicyjnym służacym do wysyłania e-deklaracji.

Ministerstwo Finansów informuje, że projekt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje nowe obowiązki w zakresie składania PIT-11, PIT-8C, PIT-R oraz deklaracji PIT-40 drogą elektroniczną. Od 1 stycznia 2015 r. każdy płatnik, mający obowiązek sporządzenia informacji lub rocznego obliczenia podatku dla więcej niż pięciu podatników (osób fizycznych), będzie zobowiązany do wysyłania formularzy deklaracji podatkowych do urzędu skarbowego wyłącznie przez Internet. 

Zobacz: Formularze PIT obowiązujące w 2014 r.

Aby usprawnić składanie deklaracji drogą elektroniczną zostanie uruchomiona Uniwersalna Bramka Dokumentów (UBD), będąca nowym, intuicyjnym kanałem służącym do wysyłania e-deklaracji. Bramka ma zapewnić możliwość złożenia w ramach jednej transmisji danych do 20 000 dokumentów i pobranie jednego Urzędowego Poświadczenia Odbioru. W związku z e zmianami nowe schematy informacji zostały oznaczone w następujący sposób: PIT-11Z, PIT-8CZ, PIT-RZ i PIT-40Z. Dodatkowo składanie korekt i tzw. deklaracji pojedynczych ma być możliwe również za pomocą nowego serwisu.

Fiskus wstępnie wypełni PIT za podatnika

Nowy kanał zostanie uruchomiony 1 stycznia 2015 roku, ale już teraz można go przetestować na stronie Ministerstwa Finansów, pod linkiem https://test-ubd.mf.gov.pl/uslugi/dokumenty

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Zapraszamy do dyskusji na forum


Autor: Łukasz Czucharski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »