REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wstępnie wypełniony przez fiskusa PIT-37 nie zwalnia podatnika od odpowiedzialności za prawidłowe rozliczenie

Wstępnie wypełniony przez fiskusa PIT-37 nie zwalnia podatnika od odpowiedzialności za prawidłowe rozliczenie
Wstępnie wypełniony przez fiskusa PIT-37 nie zwalnia podatnika od odpowiedzialności za prawidłowe rozliczenie

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli podatnik chce skorzystać z wstępnie wypełnionego przez administrację podatkową PIT-37 powinien wiedzieć, że jest to tylko propozycja rozliczenia przygotowana wyłącznie na podstawie informacji PIT-11, PIT-8C i PIT-R za 2014 r. Jeżeli podatnik osiągnął w 2014 roku dochody nie objęte tymi informacjami lub chce skorzystać z ulg – musi sam uzupełnić to zeznanie. Poza tym fiskusa nie obciążają skutki złożenia PFR z błędami przeniesionymi do zeznania z błędnych ww. informacji podatkowych (np. z błędnego PIT-11).

Od połowy marca do końca kwietnia 2015 r. Ministerstwo  Finansów udostępniło po raz pierwszy podatnikom na Portalu Podatkowym usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR). Usługa ta w roku 2015 adresowana jest do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które zobowiązane są do rozliczenia rocznego za rok 2014 na formularzu PIT-37

Autopromocja

Jak informuje Ministerstwo Finansów wstępnie wypełnione zeznanie roczne (PFR) ma  charakter propozycji rozliczenia rocznego.

Administracja podatkowa udostępnia rozliczenie wyłącznie na podstawie  informacji PIT-11, PIT-8C i PIT-R za 2014 r. Jeżeli zatem podatnik miał w 2014 roku inne dochody nie objęte ww. informacjami musi je doliczyć do zeznania. Oczywiście sam podatnik musi też uwzględnić w zeznaniu ulgi podatkowe, z których korzysta.

Jest to usługa dla podatników rozliczających się indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem.  

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do pobrania PFR i wysłania zeznania podatkowego PIT-37 za pośrednictwem Portalu Podatkowego potrzebne są następujące dane:

- identyfikator podatkowy – PESEL albo NIP.

- imię i nazwisko.

- data urodzenia.

- kwota przychodu za 2014 rok - suma przychodów z posiadanych informacji PIT-11, PIT-8C, PIT-R.

- kwota przychodu za 2013 rok - niezbędna do wysyłki zeznania.

- adres e-mail.

Komplet Kodeks pracy 2015 z komentarzem + CD + PDF

Jak wysłać PIT-37 za pośrednictwem Portalu Podatkowego:

1) Wejdź na stronę www.portalpodatkowy.mf.gov.pl [zakładka: Wstępnie Wypełnione  Zeznanie Podatkowe (PFR )].  

2) Dokonaj wyboru sposobu rozliczenia (indywidualnie lub  wspólnie z małżonkiem).

3) Dokonaj uwierzytelnienia wprowadzając dane: identyfikator podatkowy PESEL albo NIP, nazwisko, pierwsze imię, datę  urodzenia, kwotę  przychodu  uzyskanego w 2014 r. (sumę wszystkich przychodów wykazanych w PIT-11, PIT-8C, PIT-R). 

Po przekroczeniu limitu 5 błędnych prób uwierzytelnienia następuje automatyczna blokada dostępu do usługi  PFR, a podatnik otrzymuje komunikat „ błąd pobrania wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego [PFR](...)”

4) Po uwierzytelnieniu system podaje informacje o dokumentach źródłowych, na podstawie których przygotowano PFR.

5) Po pobraniu wstępnie wypełnionego zeznania masz  możliwość edycji wszystkich pól formularza, a także  możliwość modyfikacji wszelkich danych zaprezentowanych w pobranym PFR.  

Formularze PIT 2014/2015


6) Po sprawdzeniu wszystkich danych i upewnieniu  się, że uzupełniłeś deklarację o wszystkie niezbędne elementy (np. przychody z organów rentowych, ulgi, załączniki, przekazanie 1% na rzecz OPP) należy zeznanie podpisać:

- Bezpiecznym Podpisem Elektronicznym lub

- Podpisem elektronicznym nieweryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu (danymi  autoryzującymi), tj. poprzez wpisanie kwoty przychodu  uzyskanego w 2013 r.

7) System weryfikuje wysłane zeznanie nadając mu określony status.

8) Wyłącznie dla dokumentów ze statusem „200” możliwe  jest pobranie UPO –  Urzędowego Poświadczenia Odbioru.

Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe PIT-37  sporządzane jest wyłącznie na podstawie informacji  PIT- 11, PIT-8C, PIT-R, otrzymanych od płatników PIT.

Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe PIT-37 nie  obejmuje m.in. przychodów otrzymywanych od organów rentowych (np. ZUS). Jeśli podatnik otrzymał  przychody od organów rentowych winien je uwzględnić (dopisać) w zeznaniu.

Potwierdzeniem złożenia dokumentu jest wyłącznie  pobrane  Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które stanowi dowód poprawnego złożenia zeznania w formie  elektronicznej.  

Źródło: Ministerstwo Finansów

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA