REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wstępnie wypełniony przez fiskusa PIT-37 nie zwalnia podatnika od odpowiedzialności za prawidłowe rozliczenie

Wstępnie wypełniony przez fiskusa PIT-37 nie zwalnia podatnika od odpowiedzialności za prawidłowe rozliczenie
Wstępnie wypełniony przez fiskusa PIT-37 nie zwalnia podatnika od odpowiedzialności za prawidłowe rozliczenie

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli podatnik chce skorzystać z wstępnie wypełnionego przez administrację podatkową PIT-37 powinien wiedzieć, że jest to tylko propozycja rozliczenia przygotowana wyłącznie na podstawie informacji PIT-11, PIT-8C i PIT-R za 2014 r. Jeżeli podatnik osiągnął w 2014 roku dochody nie objęte tymi informacjami lub chce skorzystać z ulg – musi sam uzupełnić to zeznanie. Poza tym fiskusa nie obciążają skutki złożenia PFR z błędami przeniesionymi do zeznania z błędnych ww. informacji podatkowych (np. z błędnego PIT-11).

Od połowy marca do końca kwietnia 2015 r. Ministerstwo  Finansów udostępniło po raz pierwszy podatnikom na Portalu Podatkowym usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR). Usługa ta w roku 2015 adresowana jest do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które zobowiązane są do rozliczenia rocznego za rok 2014 na formularzu PIT-37

REKLAMA

Autopromocja

Jak informuje Ministerstwo Finansów wstępnie wypełnione zeznanie roczne (PFR) ma  charakter propozycji rozliczenia rocznego.

Administracja podatkowa udostępnia rozliczenie wyłącznie na podstawie  informacji PIT-11, PIT-8C i PIT-R za 2014 r. Jeżeli zatem podatnik miał w 2014 roku inne dochody nie objęte ww. informacjami musi je doliczyć do zeznania. Oczywiście sam podatnik musi też uwzględnić w zeznaniu ulgi podatkowe, z których korzysta.

Jest to usługa dla podatników rozliczających się indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem.  

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do pobrania PFR i wysłania zeznania podatkowego PIT-37 za pośrednictwem Portalu Podatkowego potrzebne są następujące dane:

- identyfikator podatkowy – PESEL albo NIP.

- imię i nazwisko.

- data urodzenia.

- kwota przychodu za 2014 rok - suma przychodów z posiadanych informacji PIT-11, PIT-8C, PIT-R.

- kwota przychodu za 2013 rok - niezbędna do wysyłki zeznania.

- adres e-mail.

Komplet Kodeks pracy 2015 z komentarzem + CD + PDF

Jak wysłać PIT-37 za pośrednictwem Portalu Podatkowego:

1) Wejdź na stronę www.portalpodatkowy.mf.gov.pl [zakładka: Wstępnie Wypełnione  Zeznanie Podatkowe (PFR )].  

2) Dokonaj wyboru sposobu rozliczenia (indywidualnie lub  wspólnie z małżonkiem).

3) Dokonaj uwierzytelnienia wprowadzając dane: identyfikator podatkowy PESEL albo NIP, nazwisko, pierwsze imię, datę  urodzenia, kwotę  przychodu  uzyskanego w 2014 r. (sumę wszystkich przychodów wykazanych w PIT-11, PIT-8C, PIT-R). 

Po przekroczeniu limitu 5 błędnych prób uwierzytelnienia następuje automatyczna blokada dostępu do usługi  PFR, a podatnik otrzymuje komunikat „ błąd pobrania wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego [PFR](...)”

4) Po uwierzytelnieniu system podaje informacje o dokumentach źródłowych, na podstawie których przygotowano PFR.

5) Po pobraniu wstępnie wypełnionego zeznania masz  możliwość edycji wszystkich pól formularza, a także  możliwość modyfikacji wszelkich danych zaprezentowanych w pobranym PFR.  

Formularze PIT 2014/2015


6) Po sprawdzeniu wszystkich danych i upewnieniu  się, że uzupełniłeś deklarację o wszystkie niezbędne elementy (np. przychody z organów rentowych, ulgi, załączniki, przekazanie 1% na rzecz OPP) należy zeznanie podpisać:

- Bezpiecznym Podpisem Elektronicznym lub

- Podpisem elektronicznym nieweryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu (danymi  autoryzującymi), tj. poprzez wpisanie kwoty przychodu  uzyskanego w 2013 r.

7) System weryfikuje wysłane zeznanie nadając mu określony status.

8) Wyłącznie dla dokumentów ze statusem „200” możliwe  jest pobranie UPO –  Urzędowego Poświadczenia Odbioru.

Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe PIT-37  sporządzane jest wyłącznie na podstawie informacji  PIT- 11, PIT-8C, PIT-R, otrzymanych od płatników PIT.

Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe PIT-37 nie  obejmuje m.in. przychodów otrzymywanych od organów rentowych (np. ZUS). Jeśli podatnik otrzymał  przychody od organów rentowych winien je uwzględnić (dopisać) w zeznaniu.

Potwierdzeniem złożenia dokumentu jest wyłącznie  pobrane  Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które stanowi dowód poprawnego złożenia zeznania w formie  elektronicznej.  

Źródło: Ministerstwo Finansów

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy podatek! Lewica ma plan na pustostany, który ma być remedium na 2 mln niewykorzystywanych nieruchomości

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędy skarbowe zaglądają na rachunki bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

REKLAMA

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

REKLAMA