| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Wstępnie wypełniony przez fiskusa PIT-37 nie zwalnia podatnika od odpowiedzialności za prawidłowe rozliczenie

Wstępnie wypełniony przez fiskusa PIT-37 nie zwalnia podatnika od odpowiedzialności za prawidłowe rozliczenie

Jeżeli podatnik chce skorzystać z wstępnie wypełnionego przez administrację podatkową PIT-37 powinien wiedzieć, że jest to tylko propozycja rozliczenia przygotowana wyłącznie na podstawie informacji PIT-11, PIT-8C i PIT-R za 2014 r. Jeżeli podatnik osiągnął w 2014 roku dochody nie objęte tymi informacjami lub chce skorzystać z ulg – musi sam uzupełnić to zeznanie. Poza tym fiskusa nie obciążają skutki złożenia PFR z błędami przeniesionymi do zeznania z błędnych ww. informacji podatkowych (np. z błędnego PIT-11).

Od połowy marca do końca kwietnia 2015 r. Ministerstwo  Finansów udostępniło po raz pierwszy podatnikom na Portalu Podatkowym usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR). Usługa ta w roku 2015 adresowana jest do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które zobowiązane są do rozliczenia rocznego za rok 2014 na formularzu PIT-37. 

Jak informuje Ministerstwo Finansów wstępnie wypełnione zeznanie roczne (PFR) ma  charakter propozycji rozliczenia rocznego.

Administracja podatkowa udostępnia rozliczenie wyłącznie na podstawie  informacji PIT-11, PIT-8C i PIT-R za 2014 r. Jeżeli zatem podatnik miał w 2014 roku inne dochody nie objęte ww. informacjami musi je doliczyć do zeznania. Oczywiście sam podatnik musi też uwzględnić w zeznaniu ulgi podatkowe, z których korzysta.

Jest to usługa dla podatników rozliczających się indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem.  

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Do pobrania PFR i wysłania zeznania podatkowego PIT-37 za pośrednictwem Portalu Podatkowego potrzebne są następujące dane:

- identyfikator podatkowy – PESEL albo NIP.

- imię i nazwisko.

- data urodzenia.

- kwota przychodu za 2014 rok - suma przychodów z posiadanych informacji PIT-11, PIT-8C, PIT-R.

- kwota przychodu za 2013 rok - niezbędna do wysyłki zeznania.

- adres e-mail.

Komplet Kodeks pracy 2015 z komentarzem + CD + PDF

Jak wysłać PIT-37 za pośrednictwem Portalu Podatkowego:

1) Wejdź na stronę www.portalpodatkowy.mf.gov.pl [zakładka: Wstępnie Wypełnione  Zeznanie Podatkowe (PFR )].  

2) Dokonaj wyboru sposobu rozliczenia (indywidualnie lub  wspólnie z małżonkiem).

3) Dokonaj uwierzytelnienia wprowadzając dane: identyfikator podatkowy PESEL albo NIP, nazwisko, pierwsze imię, datę  urodzenia, kwotę  przychodu  uzyskanego w 2014 r. (sumę wszystkich przychodów wykazanych w PIT-11, PIT-8C, PIT-R). 

Po przekroczeniu limitu 5 błędnych prób uwierzytelnienia następuje automatyczna blokada dostępu do usługi  PFR, a podatnik otrzymuje komunikat „ błąd pobrania wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego [PFR](...)”

4) Po uwierzytelnieniu system podaje informacje o dokumentach źródłowych, na podstawie których przygotowano PFR.

5) Po pobraniu wstępnie wypełnionego zeznania masz  możliwość edycji wszystkich pól formularza, a także  możliwość modyfikacji wszelkich danych zaprezentowanych w pobranym PFR.  

Formularze PIT 2014/2015

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »