Wstępnie wypełniony przez fiskusa PIT-37 nie zwalnia podatnika od odpowiedzialności za prawidłowe rozliczenie
REKLAMA
REKLAMA
Od połowy marca do końca kwietnia 2015 r. Ministerstwo Finansów udostępniło po raz pierwszy podatnikom na Portalu Podatkowym usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR). Usługa ta w roku 2015 adresowana jest do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które zobowiązane są do rozliczenia rocznego za rok 2014 na formularzu PIT-37.
REKLAMA
Jak informuje Ministerstwo Finansów wstępnie wypełnione zeznanie roczne (PFR) ma charakter propozycji rozliczenia rocznego.
Administracja podatkowa udostępnia rozliczenie wyłącznie na podstawie informacji PIT-11, PIT-8C i PIT-R za 2014 r. Jeżeli zatem podatnik miał w 2014 roku inne dochody nie objęte ww. informacjami musi je doliczyć do zeznania. Oczywiście sam podatnik musi też uwzględnić w zeznaniu ulgi podatkowe, z których korzysta.
Jest to usługa dla podatników rozliczających się indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem.
Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015
Do pobrania PFR i wysłania zeznania podatkowego PIT-37 za pośrednictwem Portalu Podatkowego potrzebne są następujące dane:
- identyfikator podatkowy – PESEL albo NIP.
- imię i nazwisko.
- data urodzenia.
- kwota przychodu za 2014 rok - suma przychodów z posiadanych informacji PIT-11, PIT-8C, PIT-R.
- kwota przychodu za 2013 rok - niezbędna do wysyłki zeznania.
- adres e-mail.
Komplet Kodeks pracy 2015 z komentarzem + CD + PDF
Jak wysłać PIT-37 za pośrednictwem Portalu Podatkowego:
1) Wejdź na stronę www.portalpodatkowy.mf.gov.pl [zakładka: Wstępnie Wypełnione Zeznanie Podatkowe (PFR )].
2) Dokonaj wyboru sposobu rozliczenia (indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem).
3) Dokonaj uwierzytelnienia wprowadzając dane: identyfikator podatkowy PESEL albo NIP, nazwisko, pierwsze imię, datę urodzenia, kwotę przychodu uzyskanego w 2014 r. (sumę wszystkich przychodów wykazanych w PIT-11, PIT-8C, PIT-R).
Po przekroczeniu limitu 5 błędnych prób uwierzytelnienia następuje automatyczna blokada dostępu do usługi PFR, a podatnik otrzymuje komunikat „ błąd pobrania wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego [PFR](...)”
4) Po uwierzytelnieniu system podaje informacje o dokumentach źródłowych, na podstawie których przygotowano PFR.
5) Po pobraniu wstępnie wypełnionego zeznania masz możliwość edycji wszystkich pól formularza, a także możliwość modyfikacji wszelkich danych zaprezentowanych w pobranym PFR.
6) Po sprawdzeniu wszystkich danych i upewnieniu się, że uzupełniłeś deklarację o wszystkie niezbędne elementy (np. przychody z organów rentowych, ulgi, załączniki, przekazanie 1% na rzecz OPP) należy zeznanie podpisać:
- Bezpiecznym Podpisem Elektronicznym lub
- Podpisem elektronicznym nieweryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu (danymi autoryzującymi), tj. poprzez wpisanie kwoty przychodu uzyskanego w 2013 r.
7) System weryfikuje wysłane zeznanie nadając mu określony status.
8) Wyłącznie dla dokumentów ze statusem „200” możliwe jest pobranie UPO – Urzędowego Poświadczenia Odbioru.
Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe PIT-37 sporządzane jest wyłącznie na podstawie informacji PIT- 11, PIT-8C, PIT-R, otrzymanych od płatników PIT.
Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe PIT-37 nie obejmuje m.in. przychodów otrzymywanych od organów rentowych (np. ZUS). Jeśli podatnik otrzymał przychody od organów rentowych winien je uwzględnić (dopisać) w zeznaniu.
Potwierdzeniem złożenia dokumentu jest wyłącznie pobrane Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które stanowi dowód poprawnego złożenia zeznania w formie elektronicznej.
Źródło: Ministerstwo Finansów
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat