REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie najmu w rocznym zeznaniu PIT - wyjaśnienia ekspertów resortu finansów

Rozliczenie najmu w rocznym zeznaniu PIT - wyjaśnienia ekspertów resortu finansów
Rozliczenie najmu w rocznym zeznaniu PIT - wyjaśnienia ekspertów resortu finansów

REKLAMA

REKLAMA

Przedstawiamy kilka ciekawych kwestii z zakresu rozliczania najmu w rocznym zeznaniu PIT. Odpowiedzi na pytania podatników udzielili eksperci resortu finansów.

Praca za granicą, dochody z najmu mieszkania w Polsce

Witam, czy pracując cały rok w Szwajcarii muszę składać jakakolwiek deklaracje w Polsce? Centrum życiowe mam w Szwajcarii. W Polsce przebywam sporadycznie, aczkolwiek uzyskuje przychód z wynajmu swojego mieszkania oraz pracy wykonywanej zdalnie na podstawie umowy zlecenia. Jak rozumiem mając rezydencje podatkowa w Szwajcarii tam również rozliczyć powinienem te przychody.

Autopromocja

Odpowiedź ekspertów resortu finansów:

Osoby fizyczne, które nie mają w Polsce miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiągniętych na terytorium Polski.

Z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą pomiędzy Polską a Konfederacją Szwajcarską wynika obowiązek opodatkowania dochodu z najmu nieruchomości w miejscu położenia tej nieruchomości, a zatem dochody z tytułu najmu nieruchomości położonych na terytorium Polski (przy założeniu, że pytanie dotyczy najmu prywatnego) , należy opodatkować w Polsce.

Jeżeli do opodatkowania przychodów z najmu podatnik wybrał zasady ogólne, jest wtedy zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego PIT-36. W zeznaniu tym w części D.1 lub D.2 w wierszu 6 „Najem lub dzierżawa” wykazuje przychody z najmu. Jeżeli z tytułu umowy najmu dokonał wyboru opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym, to do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym podatnik powinien złożyć zeznanie podatkowe PIT-28 wraz z załącznikiem PIT-28A.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei przychody nierezydenta osiągnięte na podstawie zawartej umowy zlecenie w Polsce, zgodnie z przepisami art. 29 ust.1 ustawy o PIT, podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu lub wg stawki określonej w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, jeśli podatnik udokumentuje płatnikowi certyfikatem rezydencji miejsce zamieszkania za granicą.

Zakładając więc, jeżeli wynagrodzenie z umowy zlecenie uzyskał Pan za pośrednictwem płatnika, któremu wskazał Pan, że jest nierezydentem, to po zakończeniu roku podatkowego w terminie do końca lutego 2015 roku winien Pan otrzymać informację o wysokości uzyskanego przychodu - IFT-1/IFT-1R. Płatnik informację IFT-1/IFT-1R przekazuje zarówno podatnikowi jak i do urzędu skarbowego właściwego dla opodatkowania osób zagranicznych.

Dochody uzyskane za pośrednictwem polskiego płatnika, nie podlegają wykazywaniu w zeznaniu podatkowym w Polsce, z wyjątkiem sytuacji gdy podatnik złoży oświadczenie na podstawie art. 29 ust. 4 ustawy o PIT o rozliczeniu powyższych przychodów w Polsce na zasadach ogólnych (skala podatkowa) określonych w art. 27 ustawy o PIT.

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Jaki formularz przy rozliczeniu dochodów z najmu?

Witam, mąż jest osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej. Osoba wynajmująca nie płaci regularnie, w poprzednim roku otrzymaliśmy łącznie za wynajem 2500 zł. Potwierdzeniem otrzymania pieniędzy jest tylko odcinek który otrzymaliśmy od listonosza, gdy przyniósł Nam pieniądze. Mąż posiada również pit 11. Na jakim formularzu musi się mąż rozliczyć? Czy musi ująć również te 2500 zł ?W jakim polu?

Odpowiedź ekspertów resortu finansów:

Zakładając, że Pani pytanie dotyczy najmu prywatnego, to udzielając odpowiedzi informujemy, że otrzymane kwoty w 2014 roku podlegają rozliczeniu w zależności od wyboru formy opodatkowania.

Jeżeli nie dokonano wyboru formy opodatkowania ryczałtem, dochody te powinny być opodatkowane na zasadach ogólnych wg skali podatkowej, które należy wykazać w zeznaniu PIT-36 w wierszu "Najem lub dzierżawa". W zeznaniu tym należy wykazać również przychody z informacji PIT-11.

Formularze PIT 2014/2015

Najem bez przychodu

Jestem emerytką, mam 80 lat. W 2008 r. kupiłam 18-metrowa kawalerkę którą wynajmowałam przez kilka miesięcy. Lokatorka nie zapłaciła, nie oddała kluczy i chyba uciekła w grudniu - jak mam obliczyć swój podatek i na jaki PIT, poza tym zgodnie z ordynacja podatkową 2008 roku emeryci za wynajem własnego mieszkania nie płacili podatku, czy ten przepis jest nadal ważny?

Odpowiedź ekspertów resortu finansów:

Jeżeli wynajmowała Pani nieruchomość prywatnie i uzyskała Pani z tego tytułu dochody, jest Pani zobowiązana w zeznaniu podatkowym PIT-36 (przy opodatkowaniu skalą podatkową) lub w PIT-28 (przy opodatkowaniu ryczałtem) wykazać przychód z całego roku.

Natomiast jeżeli faktycznie nie otrzymała Pani żadnego przychodu z najmu w roku podatkowym, nie ma Pani obowiązku ich wykazania w zeznaniu rocznym.

Formularze PIT 2014/2015

Reklamy Google na stronie internetowej

Witam. Jestem osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej. Na prywatnej stronie internetowej oprócz własnych treści zamieszczam również reklamy (np. Google AdSense). W jaki sposób należy rozliczyć wpływy z tych reklam. Dodam, że kwota wyniosła ok. 30 zł w grudniu.

Odpowiedź ekspertów resortu finansów:

Przychody te należy zakwalifikować do źródła najem prywatny.

Jeżeli nie dokonano wyboru formy opodatkowania ryczałtem, dochody te powinny być opodatkowane na zasadach ogólnych wg skali podatkowej, które należy wykazać w zeznaniu PIT-36 w wierszu "Najem lub dzierżawa" w poz. 69.

Jeżeli dochody te pochodzą z zagranicy, zastosowanie znajdzie właściwa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Źródło: Krajowa Informacja Podatkowa

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiany w KSeF - MF planuje w drugiej połowie marca przedstawienie projektu rozwiązań legislacyjnych

  Zmiany w  KSeF. Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt rozwiązań legislacyjnych do finalnej konsultacji. 

  Organy podatkowe wysyłają podatnikom nieformalne pisma (tzw. listy behawioralne). RPO zapytał Ministra Finansów o podstawę prawną takich działań

  Organy Krajowej Administracji Skarbowej wysyłają obywatelom nieformalne pisma z ewentualnymi zastrzeżeniami co do prawidłowego wywiązywania się przez nich z obowiązków podatkowych. Takie działania budzą wątpliwości a także emocje podatników, którzy już odebrali takie "listy behawioralne". Mają oni wątpliwości i pytania co do tej procedury, której nie przewiduje Ordynacja podatkowa. Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił Ministra Finansów o kompleksowe wyjaśnienia tych działań. Marcin Wiącek pyta ministra Andrzeja Domańskiego m.in. o to, na jakiej podstawie ustalany jest krąg adresatów listów oraz czy resort kontroluje zasadność ich kierowania do podatników.

  Wakacje kredytowe w 2024 roku - projekt ustawy dziś na posiedzeniu rządu

  Rząd zajmie się dzisiaj m.in. projektem dotyczącym wakacji kredytowych na 2024 rok, czyli nowelizacją ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. 

  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  REKLAMA