Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie najmu w rocznym zeznaniu PIT - wyjaśnienia ekspertów resortu finansów

Rozliczenie najmu w rocznym zeznaniu PIT - wyjaśnienia ekspertów resortu finansów
Rozliczenie najmu w rocznym zeznaniu PIT - wyjaśnienia ekspertów resortu finansów
Przedstawiamy kilka ciekawych kwestii z zakresu rozliczania najmu w rocznym zeznaniu PIT. Odpowiedzi na pytania podatników udzielili eksperci resortu finansów.

Praca za granicą, dochody z najmu mieszkania w Polsce

Witam, czy pracując cały rok w Szwajcarii muszę składać jakakolwiek deklaracje w Polsce? Centrum życiowe mam w Szwajcarii. W Polsce przebywam sporadycznie, aczkolwiek uzyskuje przychód z wynajmu swojego mieszkania oraz pracy wykonywanej zdalnie na podstawie umowy zlecenia. Jak rozumiem mając rezydencje podatkowa w Szwajcarii tam również rozliczyć powinienem te przychody.

Odpowiedź ekspertów resortu finansów:

Osoby fizyczne, które nie mają w Polsce miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiągniętych na terytorium Polski.

Z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą pomiędzy Polską a Konfederacją Szwajcarską wynika obowiązek opodatkowania dochodu z najmu nieruchomości w miejscu położenia tej nieruchomości, a zatem dochody z tytułu najmu nieruchomości położonych na terytorium Polski (przy założeniu, że pytanie dotyczy najmu prywatnego) , należy opodatkować w Polsce.

Jeżeli do opodatkowania przychodów z najmu podatnik wybrał zasady ogólne, jest wtedy zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego PIT-36. W zeznaniu tym w części D.1 lub D.2 w wierszu 6 „Najem lub dzierżawa” wykazuje przychody z najmu. Jeżeli z tytułu umowy najmu dokonał wyboru opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym, to do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym podatnik powinien złożyć zeznanie podatkowe PIT-28 wraz z załącznikiem PIT-28A.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei przychody nierezydenta osiągnięte na podstawie zawartej umowy zlecenie w Polsce, zgodnie z przepisami art. 29 ust.1 ustawy o PIT, podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu lub wg stawki określonej w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, jeśli podatnik udokumentuje płatnikowi certyfikatem rezydencji miejsce zamieszkania za granicą.

Zakładając więc, jeżeli wynagrodzenie z umowy zlecenie uzyskał Pan za pośrednictwem płatnika, któremu wskazał Pan, że jest nierezydentem, to po zakończeniu roku podatkowego w terminie do końca lutego 2015 roku winien Pan otrzymać informację o wysokości uzyskanego przychodu - IFT-1/IFT-1R. Płatnik informację IFT-1/IFT-1R przekazuje zarówno podatnikowi jak i do urzędu skarbowego właściwego dla opodatkowania osób zagranicznych.

Dochody uzyskane za pośrednictwem polskiego płatnika, nie podlegają wykazywaniu w zeznaniu podatkowym w Polsce, z wyjątkiem sytuacji gdy podatnik złoży oświadczenie na podstawie art. 29 ust. 4 ustawy o PIT o rozliczeniu powyższych przychodów w Polsce na zasadach ogólnych (skala podatkowa) określonych w art. 27 ustawy o PIT.

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Jaki formularz przy rozliczeniu dochodów z najmu?

Witam, mąż jest osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej. Osoba wynajmująca nie płaci regularnie, w poprzednim roku otrzymaliśmy łącznie za wynajem 2500 zł. Potwierdzeniem otrzymania pieniędzy jest tylko odcinek który otrzymaliśmy od listonosza, gdy przyniósł Nam pieniądze. Mąż posiada również pit 11. Na jakim formularzu musi się mąż rozliczyć? Czy musi ująć również te 2500 zł ?W jakim polu?

Odpowiedź ekspertów resortu finansów:

Zakładając, że Pani pytanie dotyczy najmu prywatnego, to udzielając odpowiedzi informujemy, że otrzymane kwoty w 2014 roku podlegają rozliczeniu w zależności od wyboru formy opodatkowania.

Jeżeli nie dokonano wyboru formy opodatkowania ryczałtem, dochody te powinny być opodatkowane na zasadach ogólnych wg skali podatkowej, które należy wykazać w zeznaniu PIT-36 w wierszu "Najem lub dzierżawa". W zeznaniu tym należy wykazać również przychody z informacji PIT-11.

Formularze PIT 2014/2015

Najem bez przychodu

Jestem emerytką, mam 80 lat. W 2008 r. kupiłam 18-metrowa kawalerkę którą wynajmowałam przez kilka miesięcy. Lokatorka nie zapłaciła, nie oddała kluczy i chyba uciekła w grudniu - jak mam obliczyć swój podatek i na jaki PIT, poza tym zgodnie z ordynacja podatkową 2008 roku emeryci za wynajem własnego mieszkania nie płacili podatku, czy ten przepis jest nadal ważny?

Odpowiedź ekspertów resortu finansów:

Jeżeli wynajmowała Pani nieruchomość prywatnie i uzyskała Pani z tego tytułu dochody, jest Pani zobowiązana w zeznaniu podatkowym PIT-36 (przy opodatkowaniu skalą podatkową) lub w PIT-28 (przy opodatkowaniu ryczałtem) wykazać przychód z całego roku.

Natomiast jeżeli faktycznie nie otrzymała Pani żadnego przychodu z najmu w roku podatkowym, nie ma Pani obowiązku ich wykazania w zeznaniu rocznym.

Formularze PIT 2014/2015

Reklamy Google na stronie internetowej

Witam. Jestem osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej. Na prywatnej stronie internetowej oprócz własnych treści zamieszczam również reklamy (np. Google AdSense). W jaki sposób należy rozliczyć wpływy z tych reklam. Dodam, że kwota wyniosła ok. 30 zł w grudniu.

Odpowiedź ekspertów resortu finansów:

Przychody te należy zakwalifikować do źródła najem prywatny.

Jeżeli nie dokonano wyboru formy opodatkowania ryczałtem, dochody te powinny być opodatkowane na zasadach ogólnych wg skali podatkowej, które należy wykazać w zeznaniu PIT-36 w wierszu "Najem lub dzierżawa" w poz. 69.

Jeżeli dochody te pochodzą z zagranicy, zastosowanie znajdzie właściwa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Źródło: Krajowa Informacja Podatkowa

Reklama
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ryzyko podatkowe można ubezpieczyć. W jakim zakresie?

  Liczne zmiany przepisów i niejednolite interpretacje i orzeczenia w sprawach podatkowych to codzienność polskich podatników, firm i księgowych. Nie wszyscy wiedzą, że można ubezpieczyć się od ryzyka podatkowego. Ubezpieczyciele oferują w tym zakresie kompleksową ochronę ubezpieczeniową, np. ochronę skarbową dla osób fizycznych odpowiedzialnych za finanse (dot. ryzyka kar z kks), czy ochronę podatkową uruchamianą w ramach sporów podatników z organami podatkowymi. 

  Czy wynagrodzenie za funkcje kierownicze w pracach B+R stanowi koszt kwalifikowany?

  Wynagrodzenie za funkcje kierownicze i nadzorcze w pracach B+R stanowi koszt kwalifikowany.

  Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik 7 czerwca 2023 r.

  ZUS poinformował o wdrożeniu nowej metryki programu Płatnik, które ma mieć miejsce 7 czerwca 2023 r. w godzinach wieczornych.

  Dywidenda rzeczowa - skutki podatkowe w CIT po stronie spółki wypłacającej dywidendę

  Jakie skutki podatkowe w podatku dochodowym wywołuje dywidenda rzeczowa po stronie spółki wypłacającej dywidendę?

  Slim VAT 3 - Kawa z INFORLEX 13 czerwca 2023 r.

  Kawa z INFORLEX to cykl bezpłatnych spotkań online. Spotkania odbywają się w formule „na żywo” w wybrane wtorki o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 13 czerwca br. tematem spotkania będzie Slim VAT 3.

  Fiskus chce wiedzieć kto sprzedaje towary i usługi w internecie a nie płaci podatków. Wdrożenie dyrektywy DAC7 od 1 września 2023 r.

  Ministerstwo Finansów pracuje nad ustawą, która zobowiąże operatorów platform cyfrowych do raportowania organom podatkowym o aktywnych sprzedawcach, m.in. tych, którzy dokonali co najmniej 30 transakcji w roku lub sprzedali towary za więcej niż 2 tys. euro. Raportowane będą też dane osób, które za pośrednictwem platformy wynajmą np. swoje mieszkanie - informuje dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów Marcin Lachowicz. 

  Stopy procentowe NBP bez zmian w czerwcu 2023 r.

  Rada Polityki Pieniężnej w czasie posiedzenia w dniach 5-6 czerwca 2023 r. nie podjęła decyzji o zmianie wysokości żadnej stopy procentowej NBP. Stopa referencyjna wynosi nadal 6,75 proc.

  Czy zwrot nadpłaty składki zdrowotnej jest przychodem?

  Przedsiębiorcy czekają na zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej. Powstaje jednak pytanie, czy środki, które oddaje ZUS, powinny zostać uznane za przychód przedsiębiorstwa. Wszystko zależy od wybranej metody rozliczania podatku.

  Czy drobny producent wina ma obowiązek stosowania e-SAD?

  W komunikacie z 5 czerwca 2023 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że służby Komisji Europejskiej potwierdziły, że brak jest podstaw do zwolnienia drobnych producentów wina z wymogów określonych w art. 33-43 dyrektywy 2020/262, w tym z obowiązku stosowania e-SAD przy przemieszczaniu wewnątrzwspólnotowym poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyprodukowanego przez nich wina oraz posiadania numeru akcyzowego uprawnionego/certyfikowanego wysyłającego.

  Żarty z okazji Międzynarodowego Dnia Księgowego 2023

  To dziś już dziś! Międzynarodowy Dzień Księgowego. Dziękujemy za Waszą ciężką pracę i zaangażowanie i za to, że zawsze można na Was liczyć. Zapraszamy do galerii pełnej humoru. 

  Księgowość nie jest nudna! Żarty prosto z biur rachunkowych

  Nie ustajemy w świętowaniu Międzynarodowego Dnia Księgowego. Następna porcja humoru jest już gotowa. Zapraszamy!
   

  Kaucja za butelki plastikowe, szklane i puszki od 2025 roku. Ile wyniesie?

  6 czerwca 2023 r. Rada Ministrów przyjęła i skierowała do Sejmu projekt ustawy o wprowadzeniu systemu kaucyjnego. System kaucyjny ma objąć od 2025 roku, np. butelki z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku do 3 l, szklane wielokrotnego użytku do 1,5 l i puszki metalowe do 1 l.

  Usługi dla stałego miejsca prowadzenia działalności pod lupą NSA

  Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrzył skargę kasacyjną spółki, która toczyła spór z organem podatkowym w zakresie miejsca rozliczania VAT od usług wsparcia (orzeczenie z 14 lutego 2023 r., sygnatura I FSK 1794/19).

  Liczy się humor, czyli księgowy też człowiek!

  U nas Międzynarodowy Dzień Księgowego trwa cały tydzień! Kolejny zestaw żartów prosto od księgowych już na Was czeka!

  Nowelizacja SLIM VAT 3 to także zmiany w PIT, wyższe kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn i odroczenie obowiązku wysyłania JPK_PIT i JPK_CIT

  W dniu 1 czerwca 2023 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (zwana potocznie SLIM VAT 3). Ta nowelizacja zawiera nie tylko zmiany w podatku VAT ale także kilka zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) i wyższe kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn. Przesunięto o rok obowiązek wysyłania JPK_PIT i JPK_CIT.

  Księgowość to fundament rozwoju firmy

  Zarówno w małych firmach, jak i w międzynarodowych przedsiębiorstwach, dział księgowości odgrywa kluczową rolę w zakresie zarządzania finansami i zapewnianiu przejrzystości informacji finansowych. Obchodzony 9 czerwca Dzień Księgowego to doskonała okazja, aby uznać i docenić wkład grupy, która zapewnia solidne podstawy do podejmowania decyzji biznesowych w firmach.

  800 plus za styczeń 2024 r. może być wypłacone w lutym

  Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, który ma na celu podwyższenie świadczenia wychowawczego (tzw. 500 plus) do kwoty 800 zł miesięcznie od 2024 roku.

  "Ewa, nasza tęczowa księgowa". Historyjka napisana przez ChatGPT

  "Ewa, nasza tęczowa księgowa" - tak nazwaliśmy historyjkę o księgowej, którą napisał ChatGPT-4. Ciekawi jesteśmy jak Wam się spodoba i przede wszystkim, czy wywoła uśmiech na Waszych twarzach… a w których miejscach - to już sprawka sztucznej inteligencji!

  Przelewy bankowe w Boże Ciało 2023 i długi weekend 8-11 czerwca

  Jak działają międzybankowe systemy rozliczeniowe Elixir, Euro Elixir i Express Elixir w czasie Bożego Ciała (8 czerwca 2023 r.) i całego długiego weekendu 8-11 czerwca? Kiedy dojdzie do odbiorcy przelew bankowy wysłany w Boże Ciało?

  Księgowość na wesoło. Żarty z okazji Międzynarodowego Dnia Księgowego

  Międzynarodowy Dzień Księgowego już w najbliższy piątek - 9 czerwca. My zaczynamy świętowanie już od dziś i mamy dla Was, drodzy Księgowi i Księgowe, kolejną porcję dowcipów prosto z biur rachunkowych. Bo liczy się humor!

  WIRON stosowany do prefinansowania PROW 2014-2020 od 1 września 2023 r.

  Nowy wskaźnik referencyjny WIRON, który ma zastąpić dotychczasowy WIBOR, będzie stosowany przy prefinansowaniu działań w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Tak przewiduje zakłada projekt rozporządzenia opublikowany 24 maja 2023 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

  Od początku 2023 roku spadają wskaźniki WIBOR i WIRON. Co dalej?

  Trzymiesięczny WIRON spadł od początku 2023 roku z 6,18 proc. do 5,83 proc. W tym samym czasie WIBOR 3M stopniał o 10 pkt bazowych (do 6,9 proc.). Jeśli sytuacja się nie zmieni, inwestorzy po zaplanowanej na 1 stycznia 2025 r. tranzycji, będą zarabiali mniej.

  Prezydent podpisał ustawę SLIM VAT 3. Jakie zmiany i od kiedy?

  Prezydent podpisał ustawę znaną jako SLIM VAT 3. Na mocy nowych przepisów zwiększony został m.in. limit dla podatników, którzy mogą korzystać z metody kasowej rozliczania podatku VAT oraz rozliczać się kwartalnie. Próg przychodowy wzrósł z 1,2 miliona do 2 milionów euro. Ustawa wejdzie w życie 1 lipca. Jej celem jest uproszczenie regulacji podatkowych i ułatwienie prowadzenia działalności przedsiębiorcom. Jakie zmiany na nich czekają?

  Domy seniora z preferencyjną stawką podatku od nieruchomości

  Zapadł ważny wyrok dla praktyki naliczania stawki podatku od nieruchomości dla działalności opiekuńczej (domów seniora). Chodzi o wyrok z dnia 23 maja 2023 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie w sprawie o sygn. I SA/ Kr 250/23.

  Pomysły na prezent dla współpracownika odchodzącego na emeryturę

  Prezent dla współpracownika odchodzącego na emeryturę to sympatyczny gest i podziękowanie za dotychczasową wspólną pracę. Ale co kupić? Przygotowaliśmy kilka pomysłów.