IFK poleca: Dla kogo ulga rehabilitacyjna
REKLAMA
REKLAMA
Podatnik będący osobą niepełnosprawną albo posiadający taką osobę na utrzymaniu ma prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania poniesionych w danym roku podatkowym wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych (art. 26 ust. 1 pkt 6 updof). W ten sposób może realnie pomniejszyć zobowiązanie podatkowe. Ustawodawca stworzył jednocześnie zamknięty katalog wydatków uznawanych za spełniające cele rehabilitacyjne (art. 26 ust. 7a updof).
REKLAMA
Ruszyła usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego dla PIT-37
Ulga przysługuje osobie, której wydano:
● orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności (dotyczy to także osób, które nie ukończyły 16. roku życia), lub
● decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną (dalej: „osoba niepełnosprawna”).
Polecamy produkt: PITY 2015 z płytą CD
Ulgę rehabilitacyjną może również odliczyć podatnik, na którego utrzymaniu pozostaje osoba niepełnosprawna będąca członkiem rodziny bądź w inny sposób powiązana. Mowa tutaj o współmałżonku, dziecku własnym i przysposobionym, dziecku obcym przyjętym na wychowanie, pasierbie, rodzicach, rodzicach współmałżonka, rodzeństwie, ojczymie, macosze, zięciach i synowych. W takim przypadku ulga możliwa jest do rozliczenia przez podatnika wyłącznie wówczas, gdy w roku podatkowym, którego dotyczy, dochody osoby niepełnosprawnej, będącej na jego utrzymaniu nie przekroczyły kwoty 9120 zł (art. 26 ust. 7e updof).
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jakie wydatki może zakwestionować fiskus, gdy korzystamy z ulgi rehabilitacyjnej" >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat