Pieniądze dla bezrobotnych na szkolenia i działalność gospodarczą bez PIT
REKLAMA
REKLAMA
Zaniechanie poboru podatku dochodowego
Rozporządzeniem Ministra Finansów z 19 grudnia 2014 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów ) podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 29 grudnia 2014 r. poz. 1931), zaniechano poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od:
REKLAMA
1) świadczeń z tytułu specyficznych elementów wspierających zatrudnienie otrzymanych w ramach programów specjalnych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 27b ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2013 r. poz. 6 74, z późn. zm.) – zwanej dalej „ustawą” ), przez osoby bezrobotne i poszukujące pracy;
Te programy specjalne, to wg definicji ustawowej: zespół działań mających na celu dostosowanie posiadanych lub zdobycie nowych kwalifikacji i umiejętności zawodowych oraz wsparcie zagrożonych likwidacją lub istniejących i tworzonych miejsc pracy.
2) jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej, przyznanych na podstawie art. 46 ust. 1b ustawy, absolwentom centrum integracji społecznej oraz absolwentom klubów integracji społecznej;
REKLAMA
Chodzi tu o przyznawane przez starostę jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związane z podjęciem tej działalności, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia (w przypadku gdy działalność jest podejmowana na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych, wysokość przyznanych środków nie może przekraczać 4-krotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka założyciela spółdzielni oraz 3-krotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka przystępującego do spółdzielni socjalnej po jej założeniu).
3) ryczałtu na przejazdy na szkolenia oraz ryczałtu na zakwaterowanie otrzymanych w ramach bonu szkoleniowego, ryczałtu na koszty przejazdu do i z miejsca odbywania stażu otrzymanego w ramach bonu stażowego oraz świadczeń otrzymanych w ramach bonu na zasiedlenie, o których mowa odpowiednio w art. 66k ust. 4 pkt 3 i 4, art. 66l ust. 6 pkt 1 oraz w art. 66n ust. 1 i 2 ustawy.
Zgodnie z tym rozporządzeniem zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych:
- od jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej oraz
- od wartości bonu na zasiedlenie, otrzymanego w związku z prowadzoną przez podatnika pozarolniczą działalnością gospodarczą
stanowi pomoc de minimis udzielaną w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa wspólnot owego dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis.
Zaniechanie poboru podatku ma w ww. sytuacjach zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia 31 grudnia 2015 r.
Zwolnienia z PIT
Warto jednocześnie pamiętać, że zwolnione z PIT były i są nadal następujące przychody bezrobotnych:
- zwrot kosztów otrzymany przez bezrobotnego na podstawie ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z tytułu (art. 21 ust. 1 pkt 102 ustawy o PIT):
a) przejazdu do miejsca pracy,
b) przejazdu na badania lekarskie lub psychologiczne,
c) przejazdu do miejsca odbywania stażu, szkolenia, przygotowania zawodowego dorosłych, zajęć z zakresu poradnictwa zawodowego lub pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy,
d) przejazdu do miejsca wykonywania prac społecznie użytecznych,
e) zakwaterowania w miejscu pracy lub miejscu odbywania stażu, szkolenia lub przygotowania zawodowego dorosłych,
f) przejazdu na egzamin.
- jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu na podjęcie działalności gospodarczej, o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o PIT);
Chodzi tu o przyznawane bezrobotnemu przez starostę jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związane z podjęciem tej działalności, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia. W przypadku gdy działalność jest podejmowana na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych, wysokość przyznanych bezrobotnemu środków nie może przekraczać 4-krotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka założyciela spółdzielni oraz 3-krotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka przystępującego do spółdzielni socjalnej po jej założeniu.
- świadczenia wypłacane bezrobotnym skierowanym do wykonywania prac społecznie użytecznych (art. 21 ust. 1 pkt 128 ustawy o PIT).
Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015
Zasiłek dla bezrobotnych
Natomiast zasiłek dla bezrobotnych nie jest zwolniony z PIT – trzeba go wykazać w zeznaniu podatkowym PIT-37 (dokładnie w części C, wiersz 5: „Inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 4.”), składanym do końca kwietnia następnego roku.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat