| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > PIT- 11 można przekazać pracownikowi w formie elektronicznej

PIT- 11 można przekazać pracownikowi w formie elektronicznej

Od 1 stycznia 2015 r. pracodawcy zatrudniający więcej niż 5 pracowników, mają obowiązek przesyłania do właściwego urzędu skarbowego deklaracji i informacji podatkowych wyłącznie w formie elektronicznej. Przekazanie informacji PIT-11 pracownikom nadal może nastąpić w formie papierowej, jednak coraz częściej następuje z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. W tym przedmiocie nadal wydawane są interpretacje indywidualne, rozstrzygające wątpliwości podatników. Jedną z nich wydał niedawno Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.

Doręczenie podatnikowi informacji PIT-11 przez płatnika może nastąpić nie tylko przez bezpośrednie jej doręczenie w sposób zwyczajowo przyjęty w każdym miejscu, w którym się zastanie adresata, czy też przez operatora pocztowego, ale również za pomocą środków komunikacji elektronicznej, pod warunkiem jednak, że zachowany zostanie wzór informacji PIT-11 i będzie ona zawierała wszystkie niezbędne elementy określone przepisami prawa.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 11 lutego 2015r., IBPBII/1/415-951/14/MK.

Rozlicz szybko PITY 2015 z płytą CD

Sprawa dotyczyła spółki, zatrudniającej pracowników (na podstawie umowy o pracę), oraz zleceniobiorców (w oparciu o umowę zlecenia).  Spółka zamierzała udostępniać informacje PIT-11 obu kategoriom zatrudnianych osób przy wykorzystaniu platformy internetowej, w formie elektronicznej. W związku z powyższym, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy przekazanie informacji PIT-11 za pomocą elektronicznej platformy internetowej stanowi realizację obowiązków płatnika, zaś na przekazanie informacji w tej formie nie jest wymagane uzyskanie zgody pracownika, zaś wystarczającym potwierdzeniem wywiązania się z obowiązku jest raport z logowania pracownika do systemu.

Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że ustawa o PIT nakłada na płatników obowiązek przekazania, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, podatnikowi i odpowiedniemu urzędowi skarbowemu, imiennej informacji sporządzonej według ustalonego wzoru. Przepisy nie regulują natomiast zasad przekazywania podatnikom informacji o dochodach i pobranych zaliczkach. Należy zatem uznać, że przekazanie podatnikowi informacji PIT-11 przez płatnika może nastąpić nie tylko przez bezpośrednie jej doręczenie w sposób zwyczajowo przyjęty. Organ uznał jednak, że konieczne jest uzyskanie od podatnika zgody na otrzymanie przez płatnika informacji PIT-11 drogą elektroniczną.

Formularze PIT 2014/2015

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Zdaniem organu tylko pewność, że podatnik może odebrać przedmiotową informację i chce ją odebrać w takiej formie, daje podstawę do wypełnienia obowiązku przez płatnika. Za wyrażenie takiej zgody należy uznać udostępnienie pracodawcy adresu mailowego, brak sprzeciwu jeśli płatnik zaproponuje przekazywanie informacji PIT-11 drogą elektroniczną, czy też zalogowanie się do aplikacji, gdzie dostępna jest informacja PIT-11. Organ podkreślił ponadto, że raport z logowania się podatników na platformie będzie wystarczającym dowodem doręczenia podatnikowi rzeczonej informacji. 

Patrycja Łukasiewicz, konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »