| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > PIT- 11 można przekazać pracownikowi w formie elektronicznej

PIT- 11 można przekazać pracownikowi w formie elektronicznej

Od 1 stycznia 2015 r. pracodawcy zatrudniający więcej niż 5 pracowników, mają obowiązek przesyłania do właściwego urzędu skarbowego deklaracji i informacji podatkowych wyłącznie w formie elektronicznej. Przekazanie informacji PIT-11 pracownikom nadal może nastąpić w formie papierowej, jednak coraz częściej następuje z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. W tym przedmiocie nadal wydawane są interpretacje indywidualne, rozstrzygające wątpliwości podatników. Jedną z nich wydał niedawno Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.

Doręczenie podatnikowi informacji PIT-11 przez płatnika może nastąpić nie tylko przez bezpośrednie jej doręczenie w sposób zwyczajowo przyjęty w każdym miejscu, w którym się zastanie adresata, czy też przez operatora pocztowego, ale również za pomocą środków komunikacji elektronicznej, pod warunkiem jednak, że zachowany zostanie wzór informacji PIT-11 i będzie ona zawierała wszystkie niezbędne elementy określone przepisami prawa.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 11 lutego 2015r., IBPBII/1/415-951/14/MK.

Rozlicz szybko PITY 2015 z płytą CD

Sprawa dotyczyła spółki, zatrudniającej pracowników (na podstawie umowy o pracę), oraz zleceniobiorców (w oparciu o umowę zlecenia).  Spółka zamierzała udostępniać informacje PIT-11 obu kategoriom zatrudnianych osób przy wykorzystaniu platformy internetowej, w formie elektronicznej. W związku z powyższym, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy przekazanie informacji PIT-11 za pomocą elektronicznej platformy internetowej stanowi realizację obowiązków płatnika, zaś na przekazanie informacji w tej formie nie jest wymagane uzyskanie zgody pracownika, zaś wystarczającym potwierdzeniem wywiązania się z obowiązku jest raport z logowania pracownika do systemu.

Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że ustawa o PIT nakłada na płatników obowiązek przekazania, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, podatnikowi i odpowiedniemu urzędowi skarbowemu, imiennej informacji sporządzonej według ustalonego wzoru. Przepisy nie regulują natomiast zasad przekazywania podatnikom informacji o dochodach i pobranych zaliczkach. Należy zatem uznać, że przekazanie podatnikowi informacji PIT-11 przez płatnika może nastąpić nie tylko przez bezpośrednie jej doręczenie w sposób zwyczajowo przyjęty. Organ uznał jednak, że konieczne jest uzyskanie od podatnika zgody na otrzymanie przez płatnika informacji PIT-11 drogą elektroniczną.

Formularze PIT 2014/2015

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Zdaniem organu tylko pewność, że podatnik może odebrać przedmiotową informację i chce ją odebrać w takiej formie, daje podstawę do wypełnienia obowiązku przez płatnika. Za wyrażenie takiej zgody należy uznać udostępnienie pracodawcy adresu mailowego, brak sprzeciwu jeśli płatnik zaproponuje przekazywanie informacji PIT-11 drogą elektroniczną, czy też zalogowanie się do aplikacji, gdzie dostępna jest informacja PIT-11. Organ podkreślił ponadto, że raport z logowania się podatników na platformie będzie wystarczającym dowodem doręczenia podatnikowi rzeczonej informacji. 

Patrycja Łukasiewicz, konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »