reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Ryczałt za używanie samochodów firmowych na cele prywatne pracownika - zmiany w PIT od 1 stycznia 2015 r.

Ryczałt za używanie samochodów firmowych na cele prywatne pracownika - zmiany w PIT od 1 stycznia 2015 r.

Ustawa z dnia 7 listopada 2014 roku o ułatwianiu wykonywania działalności gospodarczej (Dz. U. z dnia 27 listopada 2014 r.) wprowadziła od początku 2015 roku zmiany do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie opodatkowania świadczeń z tytułu używania samochodów firmowych na potrzeby prywatne pracowników.

Wartość pieniężna nieodpłatnego świadczenia uzależniona jest od pojemności samochodu

Dotąd brakowało przepisu, który w sposób jasny regulowałby opodatkowanie używania przez pracowników samochodów firmowych na cele osobiste. W praktyce często do wyceny takiego świadczenia stosowano ceny rynkowe (np. koszt najmu podobnego samochodu) lub stosowano przeliczenia na podstawie tzw. kilometrówki prowadzonej przez pracownika i w taki ustalano kwoty do opodatkowania.

Ustawa o ułatwianiu wykonywania działalności gospodarczej wprowadziła wycenę wartości pieniężnej nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu firmowego dla celów prywatnych. Jest to dużym ułatwieniem dla podatników.

Samochód w firmie 2015 – multipakiet

Wg. aktualnych przepisów wartość pieniężna nieodpłatnego świadczenia, tj. używania samochodu firmowego na uzależniona jest od pojemności pojazdu i wynosi:

  • 250 zł miesięcznie jeśli pojemność silnika nie przekracza 1600 cm3
  • 400 zł miesięcznie, jeśli pojemność silnika przekracza 1600 cm3

W przypadku wykorzystywania samochodu przez pracownika przez część miesiąca, należy przeliczyć wartość świadczenia za każdy dzień użytkowania w wysokości 1/30 kwot ustalonych wg pojemności powyżej.

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne – PDF

Dotychczasowe regulaminy funkcjonujące w firmach

Pojawiają się pytania o dotychczasowe regulaminy funkcjonujące w firmach ustalające wartość świadczeń w naturze za używanie samochodów firmowych. Naszym zdaniem jeżeli podatnik - Spółka będzie chciał skorzystać z nowych przepisów, powinien od 1 stycznia uchylić dotychczasowe regulaminy wewnętrzne. Jeżeli pojawi się konflikt zastosowania przepisu ustawy, a regulaminu wewnętrznego, który wartość świadczenia ustali wyżej, może się zdarzyć, że organy podatkowe w czasie ewentualnej kontroli ustalą za odpowiednie te zasady, które wyżej wyceniają nieodpłatne świadczenia - w opisywanym przypadku wartości wynikające z regulaminów wewnętrznych firmy.

Ryczałt dotyczy tylko dla zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę

Ustawa wprowadziła wycenę świadczenia w naturze i dotyczy ona tylko pracowników. Nie ma w niej mowy o zatrudnionych w oparciu o umowy cywilno-prawne (umowy zlecenie, umowy o dzieło), powołanie i inne.

Kary za brak OC w 2015 roku

Pozostałe kwestie związane z ryczałtem samochodowym

Uważamy, że przedsiębiorca będzie mógł zaliczyć w koszty podatkowe wartość kosztów związanych z samochodem użytkowanym przez pracownika na cele prywatne (np. amortyzację samochodu, opłaty leasingowe). Wartość świadczenia za ryczałt samochodowy podlegała będzie również oskładkowaniu ZUS, ponieważ ze składek zwolnione są ryczałty, a ustawa nie wprowadziła słowa ryczałt, czyli można wnioskować, że opisywana regulacja nie jest ryczałtem, stąd podlega pod ZUS.

Zwracamy również uwagę, że zmiany, które tutaj opisujemy nie dotyczą paliwa, jakie pracownik wykorzystuje w jazdach prywatnych – czyli wartość ryczałtu nie zawiera ewentualnego paliwa zużytego przez pracownika na cele prywatne.

Formularze PIT 2014/2015

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama