REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ryczałt za używanie samochodów firmowych na cele prywatne pracownika - zmiany w PIT od 1 stycznia 2015 r.

 Verum Numerica
Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo
Beata Ziomek
Ryczałt za używanie samochodów firmowych na cele prywatne pracownika - zmiany w PIT od 1 stycznia 2015 r.
Ryczałt za używanie samochodów firmowych na cele prywatne pracownika - zmiany w PIT od 1 stycznia 2015 r.
Citroen

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa z dnia 7 listopada 2014 roku o ułatwianiu wykonywania działalności gospodarczej (Dz. U. z dnia 27 listopada 2014 r.) wprowadziła od początku 2015 roku zmiany do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie opodatkowania świadczeń z tytułu używania samochodów firmowych na potrzeby prywatne pracowników.

Wartość pieniężna nieodpłatnego świadczenia uzależniona jest od pojemności samochodu

Dotąd brakowało przepisu, który w sposób jasny regulowałby opodatkowanie używania przez pracowników samochodów firmowych na cele osobiste. W praktyce często do wyceny takiego świadczenia stosowano ceny rynkowe (np. koszt najmu podobnego samochodu) lub stosowano przeliczenia na podstawie tzw. kilometrówki prowadzonej przez pracownika i w taki ustalano kwoty do opodatkowania.

Autopromocja

Ustawa o ułatwianiu wykonywania działalności gospodarczej wprowadziła wycenę wartości pieniężnej nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu firmowego dla celów prywatnych. Jest to dużym ułatwieniem dla podatników.

Samochód w firmie 2015 – multipakiet

Wg. aktualnych przepisów wartość pieniężna nieodpłatnego świadczenia, tj. używania samochodu firmowego na uzależniona jest od pojemności pojazdu i wynosi:

 • 250 zł miesięcznie jeśli pojemność silnika nie przekracza 1600 cm3
 • 400 zł miesięcznie, jeśli pojemność silnika przekracza 1600 cm3

W przypadku wykorzystywania samochodu przez pracownika przez część miesiąca, należy przeliczyć wartość świadczenia za każdy dzień użytkowania w wysokości 1/30 kwot ustalonych wg pojemności powyżej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne – PDF

Dotychczasowe regulaminy funkcjonujące w firmach

Pojawiają się pytania o dotychczasowe regulaminy funkcjonujące w firmach ustalające wartość świadczeń w naturze za używanie samochodów firmowych. Naszym zdaniem jeżeli podatnik - Spółka będzie chciał skorzystać z nowych przepisów, powinien od 1 stycznia uchylić dotychczasowe regulaminy wewnętrzne. Jeżeli pojawi się konflikt zastosowania przepisu ustawy, a regulaminu wewnętrznego, który wartość świadczenia ustali wyżej, może się zdarzyć, że organy podatkowe w czasie ewentualnej kontroli ustalą za odpowiednie te zasady, które wyżej wyceniają nieodpłatne świadczenia - w opisywanym przypadku wartości wynikające z regulaminów wewnętrznych firmy.

Ryczałt dotyczy tylko dla zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę

Ustawa wprowadziła wycenę świadczenia w naturze i dotyczy ona tylko pracowników. Nie ma w niej mowy o zatrudnionych w oparciu o umowy cywilno-prawne (umowy zlecenie, umowy o dzieło), powołanie i inne.

Kary za brak OC w 2015 roku

Pozostałe kwestie związane z ryczałtem samochodowym

Uważamy, że przedsiębiorca będzie mógł zaliczyć w koszty podatkowe wartość kosztów związanych z samochodem użytkowanym przez pracownika na cele prywatne (np. amortyzację samochodu, opłaty leasingowe). Wartość świadczenia za ryczałt samochodowy podlegała będzie również oskładkowaniu ZUS, ponieważ ze składek zwolnione są ryczałty, a ustawa nie wprowadziła słowa ryczałt, czyli można wnioskować, że opisywana regulacja nie jest ryczałtem, stąd podlega pod ZUS.

Zwracamy również uwagę, że zmiany, które tutaj opisujemy nie dotyczą paliwa, jakie pracownik wykorzystuje w jazdach prywatnych – czyli wartość ryczałtu nie zawiera ewentualnego paliwa zużytego przez pracownika na cele prywatne.

Formularze PIT 2014/2015

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  REKLAMA