IFK poleca: VAT od ryczałtu za jazdy prywatne
REKLAMA
REKLAMA
Jeśli natomiast przy nabyciu firmowego samochodu lub w związku z jego używaniem na podstawie umowy najmu/dzierżawy/leasingu podatnikowi przysługiwało pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne wykorzystywanie auta do celów prywatnych pracownika, co do zasady, wymaga naliczenia podatku należnego.
REKLAMA
Jak rozliczać przekazanie zleceniobiorcy samochodu służbowego do celów prywatnych?
Użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych jego pracowników, uznaje się za odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych (art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT). Na tej podstawie nieodpłatne używanie firmowych samochodów do celów prywatnych pracownika może podlegać opodatkowaniu.
Polecamy produkt: 100 pytań o samochód w firmie + CD
Jednak z obowiązujących od 1 kwietnia 2014 r. przepisów art. 8 ust. 5 i 6 ustawy o VAT wynika, że przedstawiona zasada nie ma zastosowania w przypadku użycia pojazdów samochodowych do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika (np. do celów prywatnych pracownika), jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego, z tytułu:
● nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów, lub
● nabycia, importu lub wytworzenia części składowych do tych pojazdów – w przypadku gdy z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego,
● przyjęcia tych samochodów w używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze.
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Samochód służbowy wykorzystywany w celach prywatnych – rozliczenie przychodów, kosztów, ewidencja księgowa" >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat