reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Czy sezonowa praca za granicą się opłaca? Szara strefa a podatek

Czy sezonowa praca za granicą się opłaca? Szara strefa a podatek

Nadchodzą wakacje i czas decyzji: czy opłaca się legalnie pracować sezonowo za granicą? A może praca w szarej strefie to jedyna możliwość, inaczej naszą wypłatę w obcej walucie zjedzą polskie podatki?

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie czy stracimy cokolwiek pracując legalnie za granicą należy zastanowić się nad istotną kwestią: czy praca „na czarno” w takiej sytuacji jest bezpieczna? Czy jesteśmy w stanie zaryzykować i ciężko pracować w obcym kraju bez gwarancji uzyskania wypłaty czy jakiejkolwiek opieki na miejscu? Bez umowy łatwo możemy stać się ofiarą wyzyskiwaczy i dzieje się tak bardzo często. Poza można jasno stwierdzić, że praca wykonywana przez Polaków w innych krajach to bardzo często praca fizyczna, zważywszy na barierę językową. W takiej pracy bardzo łatwo o wypadek, a bez umowy nie będziemy mieli żadnej gwarancji pomocy w postaci opłacenia kosztów ewentualnego leczenia przez pracodawcę albo ubezpieczyciela.

Dochody zagraniczne w rocznym PIT – wyjaśnienia ekspertów resortu finansów

Czy istnieją plusy pracy „na czarno”? Raj w szarej strefie to mit – zagraniczni pracodawcy sami często nie są skorzy przystać na takie rozwiązanie. Wielu jest nieuczciwych przedsiębiorców, którzy wykorzystują brak umowy i zmieniają wcześniejsze ustalenia. W ten sposób można bezkarnie wypłacić pracownikowi mniejsze wynagrodzenie niż umówione lub zwolnić go z dnia na dzień.

Czy opłaca się z takiej pracy rozliczyć z Urzędem Skarbowym? Ogólne niezadowolenie Polaków z systemu podatkowego widoczne jest także w tej kwestii, ale z dwojga złego lepiej chyba jednak być spokojnym o swoje dochody przebywając w obcym kraju. Oto garść przydatnych porad jak rozliczyć się w Polsce z sezonowej pracy za granicą:

  • musi to faktycznie być praca „na sezon”, gdyż po upływie 6 miesięcy zarobkowania w danym kraju należy się rozliczyć właśnie w nim – stajemy się jego rezydentem;
  • należy zwrócić uwagę na umowy międzynarodowe, które Polska podpisała z danym krajem dot. kwestii podatku: opodatkowanie może, na przykład, występować tylko w jednym państwie lub w obu, liczone określonymi metodami (wyłączenia z progresją oraz proporcjonalnego odliczenia)– wykazy takich umów można znaleźć w Internecie;
  • niektóre dochody nie podlegają opodatkowaniu w danym kraju;

Warto także przywołać inną formę zarobkowania za granicą -  praca wykonywana zdalnie z Polski na rynku niemieckim bez pośrednictwa płatnika, np. konsulting biznesowy on-line. Taki rodzaj pracy będzie opodatkowany w Polsce i konieczne będzie wpłacanie zaliczek podatkowych co miesiąc w wysokości 18% dochodu z danego okresu.

Dochody z pracy za granicą w rocznym PIT

Wyliczenie podatku za pracę sezonową za granicą wymaga wiedzy także spoza dziedziny polskiego prawa, więc warto zwrócić się o pomoc do księgowego. Bez jego pomocy prawidłowe rozliczenie może być bardzo trudne.

Tekst opracowany przez Edytę Grubek EG Usługi księgowe, www.eguk.com.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama