REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sezonowa praca za granicą się opłaca? Szara strefa a podatek

Czy sezonowa praca za granicą się opłaca? Szara strefa a podatek
Czy sezonowa praca za granicą się opłaca? Szara strefa a podatek
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nadchodzą wakacje i czas decyzji: czy opłaca się legalnie pracować sezonowo za granicą? A może praca w szarej strefie to jedyna możliwość, inaczej naszą wypłatę w obcej walucie zjedzą polskie podatki?

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie czy stracimy cokolwiek pracując legalnie za granicą należy zastanowić się nad istotną kwestią: czy praca „na czarno” w takiej sytuacji jest bezpieczna? Czy jesteśmy w stanie zaryzykować i ciężko pracować w obcym kraju bez gwarancji uzyskania wypłaty czy jakiejkolwiek opieki na miejscu? Bez umowy łatwo możemy stać się ofiarą wyzyskiwaczy i dzieje się tak bardzo często. Poza można jasno stwierdzić, że praca wykonywana przez Polaków w innych krajach to bardzo często praca fizyczna, zważywszy na barierę językową. W takiej pracy bardzo łatwo o wypadek, a bez umowy nie będziemy mieli żadnej gwarancji pomocy w postaci opłacenia kosztów ewentualnego leczenia przez pracodawcę albo ubezpieczyciela.

Autopromocja

Dochody zagraniczne w rocznym PIT – wyjaśnienia ekspertów resortu finansów

Czy istnieją plusy pracy „na czarno”? Raj w szarej strefie to mit – zagraniczni pracodawcy sami często nie są skorzy przystać na takie rozwiązanie. Wielu jest nieuczciwych przedsiębiorców, którzy wykorzystują brak umowy i zmieniają wcześniejsze ustalenia. W ten sposób można bezkarnie wypłacić pracownikowi mniejsze wynagrodzenie niż umówione lub zwolnić go z dnia na dzień.

Czy opłaca się z takiej pracy rozliczyć z Urzędem Skarbowym? Ogólne niezadowolenie Polaków z systemu podatkowego widoczne jest także w tej kwestii, ale z dwojga złego lepiej chyba jednak być spokojnym o swoje dochody przebywając w obcym kraju. Oto garść przydatnych porad jak rozliczyć się w Polsce z sezonowej pracy za granicą:

  • musi to faktycznie być praca „na sezon”, gdyż po upływie 6 miesięcy zarobkowania w danym kraju należy się rozliczyć właśnie w nim – stajemy się jego rezydentem;
  • należy zwrócić uwagę na umowy międzynarodowe, które Polska podpisała z danym krajem dot. kwestii podatku: opodatkowanie może, na przykład, występować tylko w jednym państwie lub w obu, liczone określonymi metodami (wyłączenia z progresją oraz proporcjonalnego odliczenia)– wykazy takich umów można znaleźć w Internecie;
  • niektóre dochody nie podlegają opodatkowaniu w danym kraju;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto także przywołać inną formę zarobkowania za granicą -  praca wykonywana zdalnie z Polski na rynku niemieckim bez pośrednictwa płatnika, np. konsulting biznesowy on-line. Taki rodzaj pracy będzie opodatkowany w Polsce i konieczne będzie wpłacanie zaliczek podatkowych co miesiąc w wysokości 18% dochodu z danego okresu.

Dochody z pracy za granicą w rocznym PIT

Wyliczenie podatku za pracę sezonową za granicą wymaga wiedzy także spoza dziedziny polskiego prawa, więc warto zwrócić się o pomoc do księgowego. Bez jego pomocy prawidłowe rozliczenie może być bardzo trudne.

Tekst opracowany przez Edytę Grubek EG Usługi księgowe, www.eguk.com.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

20 maja upływa termin na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA