Kategorie

Optymalizacja podatkowa transakcji kapitałowych - spółka na Cyprze

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Optymalizacja podatkowa transakcji kapitałowych - spółka na Cyprze
Optymalizacja podatkowa transakcji kapitałowych - spółka na Cyprze
Polak osiągający dochód ze zbycia akcji zapłaci w Polsce 19-proc. podatek. Jeśli sprzedaży dokona w innym państwie, może sporo zaoszczędzić.

Niemal każdy złoty zarobiony w naszym kraju podlega opodatkowaniu. Fiskus zawsze wyciągnie swoje macki, aby pobrać haracz podatkowy. Nie inaczej będzie w przypadku zysków z transakcji kapitałowych, np. sprzedaży funduszy inwestycyjnych lub udziałów bądź też akcji spółek giełdowych. Opodatkowanie wystąpi zawsze (poza nielicznymi wyjątkami), gdy na sprawę popatrzymy z punktu widzenia naszego rodzimego podwórka. Jak będzie jednak w przypadku podobnych zysków, ale osiągniętych w jurysdykcjach jeszcze niedawno uważanych (ja i dzisiaj tak twierdzę) za raje podatkowe?

Przyjrzyjmy się sprawie na przykładzie podatnika (nie znoszę tego określenia, więc może niech to będzie pan Mądry), który w przedstawiony wyżej sposób zarobił na Cyprze. Okazuje się, że są sposoby, by zaoszczędzić na podatku. I to sporo.

Jak sprowadzić auto z Niemiec – PDF

Podatek od spadków i darowizn 2015 - PDF

Nieograniczony obowiązek

Ogólna zasada opodatkowania dochodów osiąganych przez polskich rezydentów podatkowych jest wyrażona w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z nią osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów), bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów, czyli mają nieograniczony obowiązek podatkowy.

Przy czym za miejsce zamieszkania pana Mądrego fiskus uzna obszar Rzeczypospolitej Polskiej, jeśli będzie on przebywał na tym terytorium dłużej niż 183 dni w roku podatkowym lub jeśli centrum jego interesów osobistych lub gospodarczych będzie znajdowało się na terytorium RP.

W takim wypadku nie będzie miało znaczenia, gdzie pan Mądry zarobił pieniądze. Nawet jeśli będzie to raj podatkowy, podatek i tak będzie musiał zapłacić w Polsce od całości swoich dochodów. Tak więc od dochodów uzyskanych ze sprzedaży akcji na Cyprze pan Mądry będzie musiał zapłacić w Polsce 19-proc. podatek dochodowy. Dochody te nie będą opodatkowane według skali podatkowej, ponieważ nie łączy się ich z innymi dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

A może będzie taniej

Wiemy już, ile zapłaci pan Mądry w Polsce za sprzedaż np. akcji na giełdzie. Ale może da się jakoś zaoszczędzić i zapłacić mniejszy podatek? No właśnie, załóżmy, że nasz bohater rzeczywiście zasługuje na przypisane mu dla potrzeb niniejszego artykułu miano i zacznie trochę myśleć nad sposobami uniknięcia tak wysokiego opodatkowania ciężko zarobionych pieniędzy. W tym celu pan Mądry najpierw założy spółkę na Cyprze. W efekcie od tego momentu dochody osiąga spółka, a nie pan Mądry, i przynajmniej dopóki pan Mądry nie przekaże zysków spółki na swoje prywatne konto, dopóty nie osiągnie żadnego dochodu w rozumieniu polskich przepisów podatkowych. Natomiast zyski spółek cypryjskich z kapitałów pieniężnych są na Cyprze nieopodatkowane. W ten oto sposób pan Mądry spowoduje, że – przynajmniej do pewnego czasu – jego zyski (wszak spółka należy do niego) są poza zasięgiem polskiego fiskusa.

Ustawowe warunki

Pan Mądry nie może jednak tak całkiem spokojnie siedzieć z założonymi rękami i cieszyć oczu nieopodatkowanym dochodem, a to za sprawą nowych przepisów, które weszły w życie od 1 stycznia 2015 r., o opodatkowaniu zagranicznych spółek kontrolowanych. Ta nowość w polskich przepisach podatkowych została opisana m.in. w art. 30f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Czytamy w nim, że podatek od dochodów zagranicznej spółki kontrolowanej uzyskanych przez podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 1, wynosi 19 proc. podstawy obliczenia podatku.

Niestety dla pana Mądrego, zgodnie z art. 30f ust. 2 pkt 3 ppkt a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zagraniczną spółką kontrolowaną jest spółka spełniająca łącznie następujące warunki:

a) w spółce tej podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, posiada nieprzerwanie przez okres nie krótszy niż 30 dni, bezpośrednio lub pośrednio, co najmniej 25 proc. udziałów w kapitale lub 25 proc. praw głosu w organach kontrolnych bądź stanowiących lub 25 proc. udziałów związanych z prawem do uczestnictwa w zyskach,

b) co najmniej 50 proc. przychodów tej spółki osiągniętych w roku podatkowym, o którym mowa w ust. 7, pochodzi z dywidend i innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych, przychodów ze zbycia udziałów (akcji), wierzytelności, odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek, poręczeń i gwarancji, a także przychodów z praw autorskich, praw własności przemysłowej – w tym z tytułu zbycia tych praw, a także zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,

c) co najmniej jeden rodzaj przychodów, o których mowa w lit. b, uzyskiwanych przez tę spółkę, podlega w państwie jej siedziby lub zarządu opodatkowaniu według stawki podatku dochodowego obowiązującej w tym państwie niższej o co najmniej 25 proc. od stawki, o której mowa w art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, lub zwolnieniu, lub wyłączeniu z opodatkowania podatkiem dochodowym w tym państwie, chyba że przychody te podlegają zwolnieniu od opodatkowania w państwie siedziby lub zarządu spółki je otrzymującej na podstawie przepisów dyrektywy Rady 2011/96/UE z 30 listopada 2011 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich (Dz.Urz. UE z 2011 r. L 345, s. 8 ze zm.).

Obostrzenia, jak widać, są dość znaczne. Ale czy na pewno całkowicie zamykają panu Mądremu drogę do jakiejkolwiek optymalizacji podatkowej?

Optymalizacja jednak możliwa

Zwróćmy uwagę, że powyższe warunki muszą być spełnione łącznie, tak więc niespełnienie choćby jednego z nich powoduje, iż nie ma mowy o zagranicznej spółce kontrolowanej, a tym samym opodatkowaniu jej dochodów w Polsce. Wniosek jest taki, że wystarczy odpowiednio podzielić udziały w opisywanej spółce, aby nie przejmować się zbytnio obostrzeniami dotyczącymi zagranicznej spółki kontrolowanej. W tym więc wypadku pan Mądry nie powinien mieć więcej niż 24 proc. udziału w sposób bezpośredni.

Bez najbliższej rodziny

No dobrze, powie ktoś, a co z resztą? Odpowiedź wydaje się banalnie prosta. Pan Mądry powinien zaprosić do takiej spółki kilku zaufanych wspólników, którzy podzielają jego niechęć do pazernego polskiego fiskusa. Zła wiadomość jest taka, iż ci wspólnicy nie mogą być rekrutowani z członków najbliższej rodziny. No, ale z tym problemem pan Mądry powinien dać sobie radę – od czego w końcu są dobrzy znajomi. Muszę w tym miejscu przyznać, że to rozwiązanie zostało już sprawdzone w praktyce.

Jak z tego wynika, pan Mądry nie zapłaci żadnego podatku, dopóki zyski ze sprzedaży akcji będą w dyspozycji spółki. Ale jak znajdą się one na jego koncie? Otóż spółka może wypłacać swoim udziałowcom coroczną dywidendę. I właśnie odpowiednie zastosowanie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie wypłacanych dywidend spowoduje, że docelowo nasz pan Mądry odda polskiemu fiskusowi zaledwie 5 proc. podatku, a nie 19 proc.

Zyski z transakcji kapitałowych

Są to zyski uzyskane prywatnie (poza działalnością) z tytułu:

• odpłatnego zbycia:

– papierów wartościowych,

– pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka),

– pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających,

– udziałów w spółkach mających osobowość prawną;

• objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Zagraniczna spółka kontrolowana

Pojęcie to wyjaśnia nam art. 30f ust. 2 ustawy o PIT. Zagraniczna spółka kontrolowana oznacza:
a) osobę prawną,
b) spółkę kapitałową w organizacji,
c) jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej inną niż spółka niemająca osobowości prawnej,
d) spółkę niemającą osobowości prawnej, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
– nieposiadającą siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w której podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, posiada udział w kapitale, prawo głosu w organach kontrolnych lub stanowiących albo prawo do uczestnictwa w zysku.

Grzegorz Baran doradca podatkowy, Kancelaria KPP Baran & Pluta

Podstawa prawna:

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 851 ze zm.).

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość
  1 sty 2000
  22 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Efekty zwalczania luki VAT

  Zwalczanie luki VAT przyczynia się do tego, że rząd może o 80 mld zł zwiększyć prognozę dochodów na rok 2021 – powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski podczas konferencji „Uczciwy VAT, zysk dla wszystkich”.

  Orzecznictwo TSUE chroni oszustwa podatkowe w VAT

  Skuteczne działania legislacyjne państw członkowskich mające na celu wyeliminowanie oszustw podatkowych okazują się być (w świetle orzecznictwa TSUE) sprzeczne z prawem wspólnotowym – pisze profesor Witold Modzelewski. Najlepszym tego przykładem jest wyrok z 9 września 2021 r., który na podstawie jakiś mętnych wywodów uzasadnia pogląd, że wprowadzenie w Polsce w 2016 roku granicznej płatności podatnika z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w celu eliminacji oszustw na rynku paliwowym, jest sprzeczny z prawem unijnym.

  Ulga dla klasy średniej - jakie są założenia Polskiego Ładu?

  Ulga dla klasy średniej to jedno z rozwiązań podatkowych w ramach Polskiego Ładu. Kto będzie miał prawo do ulgi? Jak wygląda algorytm dla ulgi przygotowany przez ustawodawcę?

  Opłaty drogowe - zmiany od 1 października

  Opłaty drogowe - zmiany od 1 października. Pozostało już tylko 8 dni do wygaszenia viaTOLL, który to system będzie działał tylko do 30 września 2021 r. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa apelują, by nie zwlekać i zmienić system na e-TOLL. Z nowym systemem można zapłacić zarówno za przejazd po drogach krajowych, jak i po autostradach zarządzanych przez GDDKiA. Od 1 października 2021 r. wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu w Miejscach Poboru Opłat na autostradach A2 (Konin- Stryków) oraz A4 (Wrocław-Sośnica). Od tego dnia nie będą działać viaBOX i viaAUTO. Dotychczasowi użytkownicy tych urządzeń powinni korzystać z aplikacji mobilnej e-TOLL PL lub urządzeń pokładowych kompatybilnych z e-TOLL.

  Wycena aktuarialna rezerw na świadczenia pracownicze - aktuariusz i jego rola

  Aktuariusz, wycena aktuarialna i raport aktuarialny - rola i obowiązki aktuariusza przy wycenie aktuarialnej rezerw na świadczenia pracownicze wg Ustawy o rachunkowości, MSR 19, KSR 6 i KSA 1 (wycena aktuarialna rezerw na odprawy emerytalne, rentowe, nagrody jubileuszowe itp.).

  Zakup obywatelstwa z paszportem - nowy kierunek optymalizacji podatkowej

  Optymalizacja podatkowa. W internecie pojawiły się oferty w rodzaju: Kup paszport - obywatelstwo. Uzyskaj rezydencję podatkową. Eksperci radzą, by dobrze przemyśleć odpowiedź.

  Polski Ład. Ułatwienia związane z rozliczaniem składki zdrowotnej

  Polski Ład jest w tej chwili w Sejmie, jest po pierwszym czytaniu, za chwilę zaczną się prace komisyjne. Jakich zmian możemy się jeszcze spodziewać w trakcie tych prac? W studio DGP rozmawiamy z wiceministrem finansów Janem Sarnowskim.

  Wiążące polecenie dotyczące prowadzenia spraw w grupie spółek

  Wiążące polecenie w grupie spółek. Spółka dominująca uczestnicząca w grupie spółek będzie mogła wydawać spółce zależnej wiążące polecenia – nie zawsze jednak spółka zależna będzie nimi związana. Skutki wiążącego polecenia w grupie spółek i okoliczności odmowy jego wykonania wyjaśnia Bartosz Lewandowski – aplikant radcowski z Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych.

  Będą wyjaśnienia podatkowe do Polskiego Ładu

  Polski Ład. Chcemy opublikować wyjaśnienia podatkowe, dotyczące rozwiązań wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu dla przedsiębiorców, które będą wiążące dla administracji – powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski podczas EKG w Katowicach

  Ekologia coraz ważniejsza w strategiach firm

  Ekologia w strategiach firm. Prawie 57% firm na świecie uważa, że pandemia przyspieszyła realizację celów środowiskowych w firmie. Instytucje finansowe i rosnące oczekiwania społeczne są głównym katalizatorem zmian – wynika z najnowszego raportu ING i EY Biznes dla klimatu. Raport o zmianie priorytetów.

  Gadżety reklamowe a koszty uzyskania przychodów

  Gadżety reklamowe a koszty. Wydatki poniesione na nabycie drobnych gadżetów z logo podatnika, które są rozdawane dobrowolnie i nieodpłatnie, stanowią wydatki reklamowe. Tego rodzaju wydatki, jako spełniające kryteria z art. 15 ust 1 ustawy o CIT, mogą być w całości uznane za koszty uzyskania przychodów. Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 17 września 2021 r.

  Kiedy można odliczyć VAT od zakupu artykułów spożywczych?

  Odliczenie VAT od artykułów spożywczych. Podatnicy w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nabywają różnego rodzaju artykuły spożywcze wpływające na komfort organizowania spotkań, motywację pracowników czy postrzeganie przedsiębiorcy na rynku. Kiedy możliwe jest odliczenie VAT od tych artykułów?

  Crowdsourcing jako model wsparcia i rozwoju biznesu

  Crowdsourcing można określić jako tzw. mądrość ludu czy wiedzę tłumu. Wbrew pozorom i anglojęzycznej nazwie, zjawisko to miało swoje odzwierciedlenie w życiu społecznym już w XVIII wieku. Wtedy to brytyjski rząd ogłosił konkurs dla obywateli na opracowanie najlepszego sposobu określania dokładnej pozycji statku na morzu. Ustalono nagrodę w wys. 20 tys. funtów, a proporcjonalnie otrzymywał ją każdy, kto miał choćby minimalny udział w rozwiązanie problemu. To jedna z pierwszych sytuacji, w których pojawiła się idea crowdsourcingu. Jak wykorzystać ją we współczesnym biznesie?

  Sprzedaż firmowego laptopa osobie prywatnej a kasa fiskalna

  Sprzedaż firmowego laptopa osobie prywatnej a kasa fiskalna. Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, zarejestrowana jako czynny podatnik VAT, zamierza sprzedać firmowy laptop. Czy jeżeli laptop zostanie sprzedany osobie prywatnej, konieczne będzie nabycie przez osobę fizyczną kasy fiskalnej? Dodam, że obecnie osoba ta nie ma kasy fiskalnej.

  Zakup samochodu w innym kraju UE przez podatnika zwolnionego z VAT

  Zakup samochodu a zwolnienie z VAT. Nasz klient, który korzysta ze zwolnienia z VAT ze względu na obrót, chce kupić w Niemczech, na firmę, używany samochód o wartości około 60 000 zł. Czy należy rozliczyć VAT z tego tytułu? Czy nasz klient straci prawo do zastosowania zwolnienia?

  Zakup pieca gazowego w ramach ulgi rehabilitacyjnej

  Ulga rehabilitacyjna. Czy zakup grzewczego pieca gazowego, zapewniającego ciepło w mieszkaniu oraz ciepłą, bieżącą wodę stanowi wydatek ułatwiający wykonywanie czynności życiowych, w związku z niepełnosprawnością związaną z narządami ruchu? Czy kwota tego zakupu podlega odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

  Zmiany w VAT - SLIM VAT 2

  Zmiany w VAT. 1 października 2021 r. wchodzi w życie zdecydowana większość przepisów ustawy z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo bankowe wprowadzającej tzw. pakiet SLIM VAT 2, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw 6 września 2021 r. Część zmian weszła w życie już 7 września br. Co się zmienia w rozliczeniach VAT?

  Polski Ład. Propozycje zmian w VAT

  Polski Ład, wśród licznych zmian przepisów prawa podatkowego, zawiera także nowe propozycje w zakresie ustawy o VAT, które mogą zacząć obowiązywać już od 2022 r. Oto najważniejsze zmiany w VAT w ramach Polskiego Ładu.

  Kościński o Polskim Ładzie: Zostawiamy więcej pieniędzy dla tych co zarabiają mniej

  Polski Ład. Chodzi tu o elementarną sprawiedliwość. Nie może być tak, że pracodawca który zarabia 30 tys. płaci mniejsze podatni niż pracownik co zarabia 3 tys. - mówi w wywiadzie minister finansów Tadeusz Kościński.

  Polski Ład ma zresetować regresywny klin podatkowy

  Polski Ład a klin podatkowy. Polski Ład ma zresetować regresywny klin podatkowy i podtrzymać wzrost gospodarczy; myślę, że to, co proponujemy, zda egzamin – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

  Ryczałt w 2022 r. Co zmieni Polski Ład?

  Ryczałt 2022. W ramach Polskiego Ładu mają zostać ujednolicone zasady opodatkowania przychodów z najmu lub dzierżawy. Ustawodawca planuje także zmiany w stawkach ryczałtu. Jakie nowości mogą się pojawić od przyszłego roku?

  Podatek od korporacji zapłacą prawie wszystkie firmy

  Minimalny podatek od korporacji zapłacą prawie wszystkie firmy, w tym MŚP, spółki Skarbu Państwa, startupy, a nawet mikrofirmy. Nowy podatek doprowadzi do znaczącej podwyżki cen wielu towarów i spowoduje ucieczkę dużych firm do innych krajów UE - ocenia Konfederacja Lewiatan.

  System viaTOLL tylko do 30 września 2021 r.

  System viaTOLL będzie działać wyłącznie do 30 września br. Od 1 października zostanie wyłączony, a jedynym systemem umożliwiającym opłacanie przejazdów ciężkich po drogach płatnych będzie system e-TOLL – powiedziała Magdalena Rzeczkowska, Szefowa Krajowej Administracji Skarbowej.

  Zasady ustalania rezydencji podatkowej

  Rezydencja podatkowa. Jak wyglądają zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień Ministerstw Finansów z 29 kwietnia 2021 r.?

  Sprzedaż nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej a PIT

  Odpłatne zbycie nieruchomości wykorzystywanej na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, która nie była środkiem trwałym i nie podlegała ujęciu w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej. Taką interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) został zaprezentowany w uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego (podjętej w składzie siedmiu sędziów) z 17 lutego 2014 r. (sygn. akt II FPS 8/13). Tak samo uważają organy podatkowe, w tym Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.