REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zmiany podatkowe w Niemczech od 2017 roku
Zmiany podatkowe w Niemczech od 2017 roku

REKLAMA

REKLAMA

Rząd Niemiecki przygotował dla swoich podatników szereg zmian w prawie podatkowym. Nie powinno być to zaskoczeniem, ponieważ takie zmiany pojawiają się w Niemczech co roku. Można by się pokusić o stwierdzenie, że jest to już swego rodzaju tradycja. Polacy zatrudnieni przez niemieckich pracodawców i rozliczający się za naszą zachodnią granicą są uważani za podatników w Niemczech – powyższe zmiany dotyczą ich zatem w takim samym stopniu. Warto zapoznać się z tym, co przygotował niemiecki rząd, żeby w przyszłości sprawnie poradzić sobie z rozliczeniami oraz nie narazić się na niepotrzebne kary.

Jedną z najważniejszych zmian będzie przedłużenie terminu złożenia deklaracji podatkowej (Einkommensteuererklärung) do Urzędu Skarbowego (Finanzamt) oraz nałożenie odsetek za niewyrobienie się z deklaracją w terminie. Ta zmiana dotyczy głównie podatników, którzy samodzielnie składają deklarację do urzędu, nie korzystając przy tym z pomocy doradców podatkowych. Termin zostanie wydłużony do 31-ego lipca danego roku podatkowego. Zostanie on wydłużony aż o dwa miesiące, ponieważ obecnie termin składania zeznań mija 31-ego maja.

Autopromocja

Doradcy podatkowi również będą mieli więcej czasu, aby przygotować deklarację podatnika i złożyć ją w Urzędzie Skarbowym, bo termin wyznaczony dla nich mija pod koniec lutego kolejnego roku. W praktyce – prowadząc rozliczenie za rok 2018, deklaracja może zostać złożona do końca lutego 2020 r.

Zmiany dotyczące terminu składania deklaracji będą obowiązywać od roku podatkowego 2017, więc w praktyce będą zauważalne w 2018 r.

Powyższe informacje dotyczą osób, które mają obowiązek rozliczenia się przed Niemieckim Urzędem Skarbowym. Nadal natomiast istnieje możliwość złożenia deklaracji do czterech lat wstecz, dla osób które nie mają obowiązku rozliczenia. W związku z tym, w 2017 roku będzie można się rozliczyć za pracę w latach 2013, 2014, 2015 i 2016.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydłużenie terminu, w którym można złożyć deklarację jest związane z ponownym uregulowaniem kwestii nakładania kar w przypadku nieterminowego złożenia zeznania. Kary zostaną podwyższone, a ich opłacanie będzie skrupulatnie sprawdzane. Za każdy miesiąc zwłoki przewidziana jest kara w wysokości 0,25% należnego podatku, jednocześnie miesięczna kara wyniesie nie mniej niż 25 euro.
Zatem nie warto zwlekać i narażać się na koszty.

Została również podana informacja, że są poważne plany, by w przyszłości zautomatyzować proces rozpatrywania deklaracji podatkowych, czyli urzędy dążą do tego, aby manualne sprawdzanie wniosku występowało jedynie w nielicznych przypadkach. Już dziś Rząd Niemiecki zachęca obywateli do składania deklaracji w formie online – przyspiesza to znacznie proces zwrotu podatku.
Dodatkowo zostanie zniesiony obowiązek załączania do deklaracji dokumentów, potwierdzających prawo do naliczonych ulg (Belegvorlagepflicht). Zostanie on zastąpiony obowiązkiem posiadania takich dokumentów (Belegvorhaltepflicht) na wypadek kontroli ze strony Urzędu Skarbowego.

Dlatego bardzo ważne jest, aby podczas zatrudnienia w Niemczech, uważnie pilnować dokumentów, które mogą być podstawą do naliczenia ulg i znacznie zwiększyć wysokość zwróconego podatku. Do takich dokumentów należą m.in.:

- kopia umowy najmu mieszkania lub  dokument potwierdzający uiszczenie opłaty za czynsz

- zameldowanie

- rachunki za noclegi oraz podróże.

Jak co roku zmianie ulegnie wysokość podstawowej kwoty wolnej od podatku. Kwota w obecnym roku podatkowym 2016 wynosi 8 652 euro, w roku 2017 wzrośnie ona do 8 822 euro, a za rok podatkowy 2018 kwota wolna od podatku będzie równa nawet 9 022 euro. W przypadku małżeństw kwotę wolną od podatku stanowi dwukrotność podanych kwot.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Warto również pamiętać, że od 1-ego stycznia 2017 r. urząd rozpocznie przyjmowanie zeznań podatkowych za obecny rok podatkowy 2016, jednak już teraz jest możliwość zgłoszenia się do Doradcy Podatkowe go i rozpoczęcia kompletowania niezbędnych dokumentów.

Źródła:

https://www.steuern.de/steuergesetz-was-aendert-sich-ab-2017.html

http://www.steuer-schutzbrief.de/steuertipp-rubriken/steuer-tipps/artikel/steuererklaerung-ab-2017-mehr-zeit-hoehere-strafen.html

https://www.steuertipps.de/steuererklaerung-finanzamt/gesetzesaenderung/2017-das-plant-bundesfinanzminister-schaeuble

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

  Największy jednorazowy przelew z UE. Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO

  Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

  Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

  Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

  KSeF od 2025 roku? Będzie można wystawić normalną fakturę i dopiero potem wysłać do KSeF. prof. Modzelewski: podstawowy błąd naprawiony, reszta absurdów pozostała

  Autorzy projektu nowelizacji przepisów, które miały z dniem 1 lipca br. narzucić podatnikom VAT obowiązek wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych w KSeF, nieco przejrzeli na oczy i dostrzegli podstawowy błąd swojej koncepcji – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. 

  "DGP": Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową

  Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową - poinformował "DGP" resort finansów, pisze w poniedziałkowym wydaniu gazeta, która pyta, czy wszyscy tak dobrze wypełniają ten obowiązek, czy nikt tego nie sprawdza.

  ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. Polacy wciąż oszukują

  Polacy wciąż oszukują. W ubiegłym roku ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. ZUS coraz częściej kontroluje zwolnienia lekarskie.

  REKLAMA