reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Zmiany podatkowe w Niemczech od 2017 roku

Zmiany podatkowe w Niemczech od 2017 roku

Rząd Niemiecki przygotował dla swoich podatników szereg zmian w prawie podatkowym. Nie powinno być to zaskoczeniem, ponieważ takie zmiany pojawiają się w Niemczech co roku. Można by się pokusić o stwierdzenie, że jest to już swego rodzaju tradycja. Polacy zatrudnieni przez niemieckich pracodawców i rozliczający się za naszą zachodnią granicą są uważani za podatników w Niemczech – powyższe zmiany dotyczą ich zatem w takim samym stopniu. Warto zapoznać się z tym, co przygotował niemiecki rząd, żeby w przyszłości sprawnie poradzić sobie z rozliczeniami oraz nie narazić się na niepotrzebne kary.

Jedną z najważniejszych zmian będzie przedłużenie terminu złożenia deklaracji podatkowej (Einkommensteuererklärung) do Urzędu Skarbowego (Finanzamt) oraz nałożenie odsetek za niewyrobienie się z deklaracją w terminie. Ta zmiana dotyczy głównie podatników, którzy samodzielnie składają deklarację do urzędu, nie korzystając przy tym z pomocy doradców podatkowych. Termin zostanie wydłużony do 31-ego lipca danego roku podatkowego. Zostanie on wydłużony aż o dwa miesiące, ponieważ obecnie termin składania zeznań mija 31-ego maja.

Doradcy podatkowi również będą mieli więcej czasu, aby przygotować deklarację podatnika i złożyć ją w Urzędzie Skarbowym, bo termin wyznaczony dla nich mija pod koniec lutego kolejnego roku. W praktyce – prowadząc rozliczenie za rok 2018, deklaracja może zostać złożona do końca lutego 2020 r.

Zmiany dotyczące terminu składania deklaracji będą obowiązywać od roku podatkowego 2017, więc w praktyce będą zauważalne w 2018 r.

Powyższe informacje dotyczą osób, które mają obowiązek rozliczenia się przed Niemieckim Urzędem Skarbowym. Nadal natomiast istnieje możliwość złożenia deklaracji do czterech lat wstecz, dla osób które nie mają obowiązku rozliczenia. W związku z tym, w 2017 roku będzie można się rozliczyć za pracę w latach 2013, 2014, 2015 i 2016.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Wydłużenie terminu, w którym można złożyć deklarację jest związane z ponownym uregulowaniem kwestii nakładania kar w przypadku nieterminowego złożenia zeznania. Kary zostaną podwyższone, a ich opłacanie będzie skrupulatnie sprawdzane. Za każdy miesiąc zwłoki przewidziana jest kara w wysokości 0,25% należnego podatku, jednocześnie miesięczna kara wyniesie nie mniej niż 25 euro.
Zatem nie warto zwlekać i narażać się na koszty.

Została również podana informacja, że są poważne plany, by w przyszłości zautomatyzować proces rozpatrywania deklaracji podatkowych, czyli urzędy dążą do tego, aby manualne sprawdzanie wniosku występowało jedynie w nielicznych przypadkach. Już dziś Rząd Niemiecki zachęca obywateli do składania deklaracji w formie online – przyspiesza to znacznie proces zwrotu podatku.
Dodatkowo zostanie zniesiony obowiązek załączania do deklaracji dokumentów, potwierdzających prawo do naliczonych ulg (Belegvorlagepflicht). Zostanie on zastąpiony obowiązkiem posiadania takich dokumentów (Belegvorhaltepflicht) na wypadek kontroli ze strony Urzędu Skarbowego.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Maciocha

Ekspert PFR Portal PPK

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama