REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego warto skorzystać z usług Steuerberatera (niemieckiego doradcy podatkowego)?

Dlaczego warto skorzystać z usług Steuerberatera (niemieckiego doradcy podatkowego)?
Dlaczego warto skorzystać z usług Steuerberatera (niemieckiego doradcy podatkowego)?

REKLAMA

REKLAMA

Założenie działalności gospodarczej w Niemczech – Gewerbe - związane jest z wieloma formalnościami urzędowymi i wymogami prawnymi. Warto w tej kwestii zaufać ekspertowi, który dysponuje odpowiednimi kwalifikacjami i wiedzą – Steuerberaterowi. Tego typu firma pomaga w założeniu działalności, prowadzeniu księgowości czy przygotowaniu rozliczenia rocznego. Zakres usług Steuerberatera (większy niż polskiego doradcy podatkowego) wspiera właścicieli firm oraz gwarantuje im legalne i bezpieczne usługi.

Co wyróżnia Steuerberatera?

Autopromocja

1. Steuerberater ponosi pełną odpowiedzialność za prowadzenie Twojej sprawy. W momencie wystąpienia błędu i nałożenia kary pieniężnej, można dochodzić zadośćuczynienia u Steuerberatera. Firmy, które nie posiadają uprawnień niemieckiego doradcy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne niedopatrzenia p. w przypadku błędu w deklaracji podatkowej wiążący jest Twój podpis i osobiście odpowiadasz za pomyłkę w dokumentach. Warto pamiętać, że uzyskanie uprawnień Steuerberatera jest związane ze sprostaniem restrykcyjnym wymogom prawa niemieckiego, dzięki czemu możemy mieć pewność, że nasze sprawy są załatwiane profesjonalnie.

2. W przypadku prowadzenia Gewerbe w Niemczech istotne jest przestrzeganie terminów. Za niedotrzymanie konkretnej daty niemieckie urzędy naliczają liczne kary pieniężne. Standardowy czas na wypełnienie danego zobowiązania wynosi miesiąc, a w przypadku braku reakcji zwrotnej sprawa przechodzi w akt wykonawczy - co może być problematyczne. Poniżej przedstawiamy kluczowe terminy, o których należy pamiętać posiadając działalność w Niemczech:

- Rozliczenie roczne należy złożyć do 31.05 roku następnego. Jednak korzystając z usług Steuerberatera termin jest wydłużony do 31 grudnia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Bieżące deklaracje Vat powinny być składane miesięcznie bądź kwartalnie – jest to zależne od okresu prowadzenia działalności i uzyskanych dochodów.

- Zazwyczaj urząd wyznacza okres jednego miesiąca, na odpowiedź dotyczącą zapytania urzędowego.

3. Przekazanie rozliczenia Gewerbe do Steuerberatera daje również gwarancję, że zostaną naliczone wszelkie przysługujące prawem ulgi podatkowe. Dzięki posiadaniu niezbędnych kwalifikacji i znajomości prawa niemieckiego Steuerberater wie jakie ulgi można zastosować  w danym przypadku.

4. Bardzo ważne w przypadku Gewerbe jest zbieranie paragonów i rachunków, ponieważ koszty, które ponosi podatnik wpływają na zmniejszenie wysokości podatków do zapłacenia. Steuerberaterzy prowadzą na bieżąco ewidencje księgową na podstawie podesłanych dokumentów. Zajmują się też wystawieniem rachunków co jest znacznym ułatwieniem dla właścicieli firm w przypadku średniej znajomości niemieckiego. Należy pamiętać, że ważne są również rachunki wystawiane przez podatników, ponieważ stanowią one podstawę udokumentowania uzyskanych przychodów.

Zgodnie z prawem (§ 5 StBerG) usługi w sprawach podatkowych mogą dokonywać firmy, które posiadają uprawnienia Steuerberatera bądź osoby, które spełniają wymagania i są określone jako wyjątki od tej reguły (§ 6 StBerG). Natomiast firma, która rozlicza swoich Klientów, a nie posiada takich uprawnień działa  niezgodnie z prawem - nielegalnie. Wachlarz usług Steuerberatera jest dość szeroki, wspiera właścicieli firm, jak i osoby pracujące na umowę o pracę zapewniając fachową pomoc i profesjonalizm.

Warto, więc zaufać profesjonalnym firmom, posiadającym uprawnienia Steuerberatera, ponieważ na bieżąco śledzą zmiany w niemieckim prawie i za pomocą programów urzędowych wysyłają deklarację online. Firmy te przygotowując zeznanie podatkowe starają się uzyskać dla podatnika jak najwyższy zwrot podatku, biorąc przy tym odpowiedzialność za wysłane deklaracje. W Polsce większość firm  przerzuca  wciąż odpowiedzialność na swojego Klienta, tym samym powstaje pytanie za co wówczas pobierana jest opłata za usługę?

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF umożliwi oznakowanie akcyzą cygar i cygaretek. Banderole mają być stosowane od 20 maja 2024 roku

  Resort finansów chce umożliwić oznakowanie akcyzą cygar i cygaretek. Banderole na cygara i cygaretki byłyby stosowane od 20 maja 2024 roku. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie.

  Przedmiotem decyzji o zabezpieczeniu nie może być dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Wyrok WSA dotyczący firmy, który kupowała puste faktury

  Organy skarbowe nie mogą zajmować majątku firmy na zabezpieczenie dodatkowych zobowiązań podatkowych. Tak wynika z orzeczenia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który kupował puste faktury.

  Zmiany w KSeF - MF planuje w drugiej połowie marca przedstawienie projektu rozwiązań legislacyjnych

  Zmiany w  KSeF. Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt rozwiązań legislacyjnych do finalnej konsultacji. 

  Organy podatkowe wysyłają podatnikom nieformalne pisma (tzw. listy behawioralne). RPO zapytał Ministra Finansów o podstawę prawną takich działań

  Organy Krajowej Administracji Skarbowej wysyłają obywatelom nieformalne pisma z ewentualnymi zastrzeżeniami co do prawidłowego wywiązywania się przez nich z obowiązków podatkowych. Takie działania budzą wątpliwości a także emocje podatników, którzy już odebrali takie "listy behawioralne". Mają oni wątpliwości i pytania co do tej procedury, której nie przewiduje Ordynacja podatkowa. Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił Ministra Finansów o kompleksowe wyjaśnienia tych działań. Marcin Wiącek pyta ministra Andrzeja Domańskiego m.in. o to, na jakiej podstawie ustalany jest krąg adresatów listów oraz czy resort kontroluje zasadność ich kierowania do podatników.

  Wakacje kredytowe w 2024 roku - projekt ustawy dziś na posiedzeniu rządu

  Rząd zajmie się dzisiaj m.in. projektem dotyczącym wakacji kredytowych na 2024 rok, czyli nowelizacją ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. 

  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  REKLAMA