Menedżer nie płaci PIT od bezpłatnego korzystania z biura i sprzętu spółki
REKLAMA
REKLAMA
Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 3 grudnia 2015 r.
REKLAMA
Sprawa dotyczyła podatnika, który świadczył na rzecz spółki usługi zarządcze na mocy kontraktu menedżerskiego. Zgodnie z zawartą umową, menedżer wykonywał swoje czynności, mając do dyspozycji pełną infrastrukturę biurową, a także sprzęt niezbędny do wykonywania swoich zadań (np. komputer, telefon), oraz usługi sekretarsko-kancelaryjne. Spółka pokrywała także koszty eksploatacji samochodu służbowego (w tym koszty paliwa), a także uzasadnione biznesowo wydatki związane np. ze spotkaniami z kontrahentami itp.
Na tym tle podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy powstanie dla niego, jako dla zarządzającego, realizującego powierzoną mu funkcję z wykorzystaniem składników przedsiębiorstwa spółki (w tym również np. usług kancelaryjnej i sekretarskiej) i mającego do dyspozycji cały majątek spółki, przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia, który spółka powinna uwzględnić przy obliczaniu i pobieraniu zaliczek na podatek dochodowy?
Prezentując własne stanowisko, menedżer stwierdził, że w tej sytuacji przychód nie powstanie. Korzystanie z opisanych we wniosku benefitów wiąże się bowiem wyłączenie z działalnością wykonywaną w imieniu i na rzecz spółki.
Monitor Księgowego – prenumerata
Organ podatkowy podzielił to stanowisko, w uzasadnieniu interpretacji wskazując, że:
- w sytuacji istniejącego zapisu w treści umowy, dotyczącego świadczenia w postaci nieodpłatnego użytkowania do celów służbowych składników majątku przedsiębiorstwa, tj. powierzchni biurowej wraz z wyposażeniem, w tym przenośnym komputerem z bezprzewodowym dostępem do internetu, telefonu komórkowego oraz stacjonarnego (w tym również np. usługi kancelaryjnej i sekretarskiej) nie należy traktować ww. świadczenia jako świadczenia o charakterze nieodpłatnym, powodującego powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 11 ust. 1, 2, 2a oraz art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT;
- sfinansowanie menedżerowi (w tym poprzez zwrot wydatków) kosztów noclegów, a także kosztów zakupu paliwa do samochodów służbowych, opłat przejazdowych i parkingowych, kosztów pobytu oraz spotkań ponoszonych przez menadżerów w ramach wykonywania obowiązków służbowych wynikających z umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, nie spowoduje u menadżerów powstania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy. Wydatki ponoszone są bowiem w interesie pracodawcy, a co za tym idzie menadżer nie otrzyma od spółki jakiegokolwiek nieodpłatnego świadczenia stanowiącego przysporzenie majątkowe.
(Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 3 grudnia 2015 r., IPPB1/4511-1226/15-2/EC)
Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne (książka + CD)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat