| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Jak określić wartość dopłat zwracanych wspólnikowi spółki z o.o. - zwolnienie z PIT

Jak określić wartość dopłat zwracanych wspólnikowi spółki z o.o. - zwolnienie z PIT

Jestem wspólnikiem spółki z o.o. Umowa spółki przewiduje wnoszenie przez wspólników dopłat, których wysokość i termin wniesienia każdorazowo określa stosowna uchwała. Dotychczas zwrot wspólnikowi uprzednio wniesionych do spółki dopłat był zwolniony z opodatkowania PIT. Księgowa poinformowała nas, że od 2015 r. się to zmieniło. Czy tak faktycznie jest i zwrot dopłat podlega opodatkowaniu?

Nie. Księgowa przekazała Panu nieprecyzyjne informacje. Rzeczywiście art. 21 ust. 1 pkt 51 updof został nieco zmodyfikowany od 1 stycznia 2015 r., ale nie oznacza to, że kwoty otrzymane przez wspólnika spółki z o.o. tytułem zwrotu dopłat uprzednio wniesionych do tejże spółki podlegają opodatkowaniu PIT. Zmiana tego przepisu pole­ga bowiem na jednoznacznym doprecyzowaniu, że wolne od podatku są przychody otrzymane z tytułu zwrotu wspólnikom dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.

Oznacza to, że kwoty zwracanych wspólnikom dopłat nadal będą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym, jednak znowelizowany przepis art. 21 ust. 1 pkt 51 updof wyraźnie odsyła w kwestii ustalenia ich wartości do dnia ich faktycznego wniesienia do spółki oraz stawia wymóg wyrażenia wartości wno­szonej dopłaty w złotych przy ustalaniu wysokości kwoty zwrotu objętej zwolnieniem z PIT.

Zatem w razie wniesienia tych dopłat w walucie obcej, ich wartość podlega przeliczeniu na złote na dzień faktycznego ich wniesienia do spółki i taka właśnie kwota, określona w złotych, jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym u wspólnika otrzymującego zwrot uprzednio wniesionej dopłaty.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 21 ust. 1 pkt 51 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 2 pkt 8 lit. f) ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku do­chodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »