| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Jak określić wartość dopłat zwracanych wspólnikowi spółki z o.o. - zwolnienie z PIT

Jak określić wartość dopłat zwracanych wspólnikowi spółki z o.o. - zwolnienie z PIT

Jestem wspólnikiem spółki z o.o. Umowa spółki przewiduje wnoszenie przez wspólników dopłat, których wysokość i termin wniesienia każdorazowo określa stosowna uchwała. Dotychczas zwrot wspólnikowi uprzednio wniesionych do spółki dopłat był zwolniony z opodatkowania PIT. Księgowa poinformowała nas, że od 2015 r. się to zmieniło. Czy tak faktycznie jest i zwrot dopłat podlega opodatkowaniu?

Nie. Księgowa przekazała Panu nieprecyzyjne informacje. Rzeczywiście art. 21 ust. 1 pkt 51 updof został nieco zmodyfikowany od 1 stycznia 2015 r., ale nie oznacza to, że kwoty otrzymane przez wspólnika spółki z o.o. tytułem zwrotu dopłat uprzednio wniesionych do tejże spółki podlegają opodatkowaniu PIT. Zmiana tego przepisu pole­ga bowiem na jednoznacznym doprecyzowaniu, że wolne od podatku są przychody otrzymane z tytułu zwrotu wspólnikom dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.

Oznacza to, że kwoty zwracanych wspólnikom dopłat nadal będą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym, jednak znowelizowany przepis art. 21 ust. 1 pkt 51 updof wyraźnie odsyła w kwestii ustalenia ich wartości do dnia ich faktycznego wniesienia do spółki oraz stawia wymóg wyrażenia wartości wno­szonej dopłaty w złotych przy ustalaniu wysokości kwoty zwrotu objętej zwolnieniem z PIT.

Zatem w razie wniesienia tych dopłat w walucie obcej, ich wartość podlega przeliczeniu na złote na dzień faktycznego ich wniesienia do spółki i taka właśnie kwota, określona w złotych, jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym u wspólnika otrzymującego zwrot uprzednio wniesionej dopłaty.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 21 ust. 1 pkt 51 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 2 pkt 8 lit. f) ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku do­chodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Dybka

Aplikant adwokacki, specjalista w dziedzinie prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »