Jak określić wartość dopłat zwracanych wspólnikowi spółki z o.o. - zwolnienie z PIT
REKLAMA
REKLAMA
Nie. Księgowa przekazała Panu nieprecyzyjne informacje. Rzeczywiście art. 21 ust. 1 pkt 51 updof został nieco zmodyfikowany od 1 stycznia 2015 r., ale nie oznacza to, że kwoty otrzymane przez wspólnika spółki z o.o. tytułem zwrotu dopłat uprzednio wniesionych do tejże spółki podlegają opodatkowaniu PIT. Zmiana tego przepisu polega bowiem na jednoznacznym doprecyzowaniu, że wolne od podatku są przychody otrzymane z tytułu zwrotu wspólnikom dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.
REKLAMA
Oznacza to, że kwoty zwracanych wspólnikom dopłat nadal będą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym, jednak znowelizowany przepis art. 21 ust. 1 pkt 51 updof wyraźnie odsyła w kwestii ustalenia ich wartości do dnia ich faktycznego wniesienia do spółki oraz stawia wymóg wyrażenia wartości wnoszonej dopłaty w złotych przy ustalaniu wysokości kwoty zwrotu objętej zwolnieniem z PIT.
Zatem w razie wniesienia tych dopłat w walucie obcej, ich wartość podlega przeliczeniu na złote na dzień faktycznego ich wniesienia do spółki i taka właśnie kwota, określona w złotych, jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym u wspólnika otrzymującego zwrot uprzednio wniesionej dopłaty.
Monitor Księgowego – prenumerata
50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 21 ust. 1 pkt 51 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
- art. 2 pkt 8 lit. f) ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)
Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat