REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konkurs dla pracowników i kontrahentów - skutki w PIT

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Konkurs dla pracowników i kontrahentów - skutki w PIT
Konkurs dla pracowników i kontrahentów - skutki w PIT

REKLAMA

REKLAMA

Przychód z tytułu nagród uzyskanych przez zwycięzców konkursów motywacyjnych (mających na celu zwiększenie sprzedaży) skierowanych do pracowników spółki oraz osób współpracujących niebędących pracownikami spółki, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej działających w oparciu o umowę cywilnoprawną zawartą ze spółką oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, będzie podlegał opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, w oparciu o art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT.

Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 9 grudnia 2015 r., I SA/Wa  1588/15.

Autopromocja

Konkurs organizowany dla zwiększenia sprzedaży

Sprawa dotyczyła spółki, działającej w branży leasingowej. W ramach swojej działalności zatrudniała pracowników, a także zawierała cywilnoprawne umowy o współpracy zarówno z osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej, jak również z przedsiębiorcami. W celu zwiększenia sprzedaży, spółka organizowała konkursy dla pracowników i współpracowników. Zasady konkursu były ustalone w regulaminie który określał elementy takie jak czas trwania konkursu, ilość i rodzaj nagród, zasady uczestnictwa oraz zasady wyłaniania zwycięzców.

Na tym tle spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy

wartość wygranych będzie u wszystkich laureatów organizowanych przez nią konkursów stanowiła przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem zryczałtowanym w wysokości 10%. 

Przedstawiając własne stanowisko spółka wskazała, iż zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, co do zasady pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wygranej lub nagrody. Spółka wskazała, że przepisy ustawy o PIT nie zawierają definicji konkursu i nagrody, w wyniku czego należy sięgnąć do wykładni językowej. Analiza jej wyników wskazuje, że przedsięwzięcie można określić mianem konkursu, jeśli istnieje w nim element współzawodnictwa w celu osiągnięcia najlepszego rezultatu. Konieczne jest również sporządzenie regulaminu konkursu, w którym określona zostanie jego nazwa, organizator, uczestnicy, nagrody oraz sposób wyłonienia zwycięzców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na tle powyższego spółka wskazała, że konkursy, których celem będzie uzyskanie jak najlepszych wyników sprzedażowych dotyczących usług oferowanych przez spółkę, spełniają przesłanki pozwalające na uznanie ich za konkursy, o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT. W konsekwencji, przychód dla wszystkich uczestników konkursu organizowanego przez spółkę będzie podlegał opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. 

Monitor Księgowego – prenumerata

Element motywacyjny nie przekreśla uznania za konkurs

Dyrektor Izby Skarbowej uznał to stanowisko za nieprawidłowe. W opinii organu, analiza zasad konkursu organizowanego przez spółkę wskazuje, iż nosi on cechy programu motywacyjnego. Konkurs jako taki nie zawiera bowiem elementów motywacyjnych, zaś celem przedsięwzięcia organizowanego prze spółkę jest eskalacja wyników sprzedażowych. W opinii organu na gruncie podatkowym należy zatem uznać, że otrzymane w konkursie nagrody stanowią przychód ze stosunku pracy dla jej pracowników, przychód z działalności wykonywanej osobiście dla zleceniobiorców, zaś dla kontrahentów prowadzących działalność gospodarczą – przychód z tej formy działalności, w zależności od wybranego sposobu opodatkowania.  

PIT-Y 2015 (książka + CD)

Po wyczerpaniu toku instancyjnego, spółka wniosła skargę do wrocławskiego WSA.  

Sąd przyznał jej rację, w ustnym uzasadnieniu wskazując, że pojęcie konkursu należy definiować zgodnie z jego potocznym rozumieniem. Konieczne jest istnienie elementu współzawodnictwa, istnienie regulaminu, nagród i komisji, która decyduje o przyznaniu zwycięstwa. Jak wynika ze stanu faktycznego, te wszystkie elementy mają być spełnione.

Sąd podkreślił, że kwalifikacji przedsięwzięcia jako konkursu nie przekreśla istnienie w nim elementu motywacyjnego, zwłaszcza jeśli jest on skierowany nie tylko do pracowników spółki, ale również do podmiotów z nią współpracujących. Z tych względów sąd uznał, że w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z konkursem, zaś wartość wygranych będzie u wszystkich laureatów konkursu stanowiła przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem według zryczałtowanej, 10% stawki podatkowej.

Odsetki 2016 – rewolucyjne zmiany

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Czy Polska powinna przyjąć euro? Znamienny sondaż. Stanowcze słowa ministra finansów

W opinii 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Tak wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonego w dniach 20 do 23 maja 2024 roku. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. - w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. - jeszcze później.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 roku. Do kiedy wniosek? Niedopłata już z odsetkami

ZUS informuje, że 3 czerwca 2024 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym  czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

REKLAMA