REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybór podatku liniowego, ryczałtu lub karty na 2016 r. do 20 stycznia

Wybór podatku liniowego, ryczałtu lub karty na 2016 r. do 20 stycznia
Wybór podatku liniowego, ryczałtu lub karty na 2016 r. do 20 stycznia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcom pozostało już niewiele czasu na decyzję o ewentualnym zoptymalizowaniu wysokości podatku dochodowego w 2016 r. 20 stycznia br. mija termin zarówno wyboru innej formy opodatkowania działalności, jak i termin rezygnacji jednej na rzecz innej.

W kwestii płacenia PIT-u przedsiębiorca jest niejako automatycznie przypisany do skali podatkowej, co oznacza, że swoje przychody z działalności gospodarczej opodatkowuje po odjęciu od nich kosztów uzyskania przychodów stawką 18-proc. lub 32-proc. Na początku każdego roku przedsiębiorca może wybrać inny sposób opodatkowania zarobku, tj. podatek liniowy ze stawką 19-proc., ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz kartę podatkową. Wybór trzeba zgłosić do 20 stycznia 2016 r., wówczas wybrana metoda obliczania PIT-u będzie miała zastosowanie do dochodów (przychodów) osiąganych od 1 stycznia 2016 r.

Autopromocja

To, czy przedsiębiorcy opłaca się zmienić skalę na podatek liniowy, ryczałt lub kartę, zależy specyfiki jego działalności oraz okoliczności, w jakich ją prowadzi.

Podatek liniowy przy wyższych obrotach

Podatek liniowy opłaca się według jednej stawki 19-proc. od każdej wysokości wpływów pomniejszonych o koszty uzyskania przychodu. Opodatkowanie biznesu podatkiem liniowym może być zatem korzystne dla podatników, którzy oczekują wysokich dochodów, z reguły wyższych o kilka tysięcy od pierwszego progu podatkowego, jaki stosuje się w skali podatkowej, tj. ponad 85 528 zł. Stawka 19-proc. powinna zachęcić również tych, którym nie zależy na korzystaniu z ulg podatkowych. Podatek liniowy pozbawia możliwości wspólnego opodatkowania z małżonkiem, zastosowania kwoty wolnej oraz wykorzystania odliczeń od dochodu (np. darowizny na rzecz fundacji lub banku krwi czy ulgi rehabilitacyjnej). Jeśli jesteśmy w związku, a dochód małżeństwa ze wszystkich źródeł jest mniejszy niż dwukrotność pierwszego progu podatkowego, korzystniejszym rozwiązaniem może okazać się pozostanie przy skali podatkowej.

Druki PIT

Monitor Księgowego – prenumerata

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istnieje ograniczenie w wyborze podatku liniowego. Może go bowiem wybrać przedsiębiorca, który nie uzyskuje przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które przedsiębiorca lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym (w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy).

Ryczałt dla działalności bez kosztów

Ryczałt to z kolei pięć różnych stawek PIT-u (3%, 5,5%, 8,5%, 17%, 20%) stosowanych w zależności od rodzaju działalności oraz brak możliwości rozliczania w działalności jakichkolwiek kosztów firmowych, co oznacza znacznie uproszczoną ewidencję działalności. Już na wstępie można zatem powiedzieć, że ryczałt może być korzystniejszy od skali, jeśli wykonywana przez nas działalność jest przypisana do najniższych stawek zryczałtowanego PIT-u. Przykładowo, ryczałt wynosi:

 • 3% w branży gastronomicznej, 
 • 5,5% od zarobku z robót budowlanych,
 • 8,5% od przychodów ze świadczenia usług wychowania przedszkolnego,
 • 17% od przychodów ze świadczenia usług fotograficznych (art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym).

Konsekwencją wyboru ryczałtu jest utrata prawa do wspólnego rozliczenia roku podatkowego z małżonkiem czy jako rodzic samotnie wychowujący dziecko. Ryczałtowcy natomiast zachowują prawo do korzystania z ulg podatkowych.

Ograniczenie wyboru ryczałtu sprowadza się do limitu zarobku w 2015 r. Podatnik może wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, o ile w poprzednim roku podatkowym jego przychody z działalności nie przekroczyły 636 555 zł (równowartości 150 000 euro).

Karta podatkowa 2016 - stawki i nowy PIT-16

Odsetki 2016 – rewolucyjne zmiany

Karta dla małych lokali usługowych

W przypadku ostatniej alternatywy dla skali podatkowej, czyli karty podatkowej, wysokość płaconego podatku dochodowego nie ma nic wspólnego z osiąganym zarobkiem. Zależy ona bowiem od wielkości miejscowości, w której prowadzimy biznes, od ilości zatrudnianych pracowników oraz od rodzaju świadczonych usług. Nie trzeba prowadzić tu ksiąg rachunkowych czy podatkowej księgi przychodów i rozchodów (jak w pozostałych formach opodatkowania). Trzeba natomiast przestrzegać limitów zatrudnienia.


Karta podatkowa zarezerwowana jest jedynie konkretnych rodzajów działalności, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. To m.in. usługi w zakresie opieki domowej nad dziećmi, udzielania korepetycji, usługi ślusarskie, kowalskie, zegarmistrzowskie, tapicerskie, krawieckie, dotyczące prania chemicznego, ale również i usługi w zakresie pewnych robót budowlanych, usługi fryzjerskie, kosmetyczne czy fotograficzne. Prowadzenie innej działalności niż wymienionej w przytoczonym artykule pozbawia podatnika do wyboru karty podatkowej.

Poza tym, rozliczający firmę na podstawie karty podatkowej nie może korzystać z usług osób niezatrudnionych przez siebie na umowę o pracę oraz z usług innych przedsiębiorców, chyba że są to usługi specjalistyczne, czyli wchodzące w inny niż zgłoszony rzez podatnika zakres działalności, niezbędne do wykonania wyrobu lub świadczenia usługi przez tego podatnika (art. 25 ww. ustawy).

Autopromocja

Katarzyna Miazek, Tax Care

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA