| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Zasady dokumentowania transakcji między polskim podatnikiem a jego zagranicznym zakładem

Zasady dokumentowania transakcji między polskim podatnikiem a jego zagranicznym zakładem

Prowadzę w Niemczech działalność za pośrednictwem zagranicznego zakładu mojej polskiej firmy. Księgowa poinformowała mnie, że w związku ze zmianą przepisów, po 1 stycznia 2015 r. mamy obowiązek sporządzania dokumentacji dotyczącej transakcji pomiędzy moją firmą w Polsce a niemieckim zakładem, przypisanych do tego zakładu. Czy to prawda?

Tak. Obowiązek ten po 1 stycznia 2015 r. wynika wprost z dodanego do art. 25a updof nowego ust. 5b. Zgodnie z jego treścią przepisy art. 25a ust. 1-5 updof (czyli te regulujące zasady sporządzania dokumen­tacji transakcji dokonywanych pomiędzy podmiotami powiązanymi) stosuje się odpowiednio do podatników, o których mowa w art. 3 ust. 1 updof (czyli podmiotów objętych nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce), prowadzących działalność przez zagraniczny zakład położony poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w zakresie transakcji pomiędzy tymi podatnikami a ich zagranicznym zakładem, przypisanych do tego zagranicznego zakładu.

Dotychczas bowiem nie było w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osobnej re­gulacji wprost nakazującej wypełnianie tego rodzaju obowiązków dokumentacyjnych w odniesieniu do transakcji dokonywanych pomiędzy polskim podatnikiem a jego zagranicznym zakładem.

Należy podkreślić, że analogiczne obowiązki będą spoczywać na zagranicznych podmiotach prowadzących działalność w Polsce poprzez zakład. W tym przypadku również ustawodawca wprost wskazał, że obowiązki dokumentacyjne dotyczące transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi obejmują także transakcje pomiędzy tymi podatnikami a ich zagranicznym zakładem położonym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przypisane do tego zagranicznego zakładu. Zmianę tę wprowadza znowelizowany art. 25a ust. 5a updof. Analogiczne regu­lacje w tym zakresie zawiera również znowelizowany art. 9a ust. 5a i 5b updop.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 25a ust. 5a i 5b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 9a ust. 5a i 5b ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
  • art. 1 pkt 5 lit. d) i lit. e) oraz art. 2 pkt 16 lit. d) i lit. e) ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Anna Maziarz

Adwokat w UK (solicitor)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »