reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Zwrot podatku dochodowego z Niemiec - rozliczenie przed Finanzamt

Zwrot podatku dochodowego z Niemiec - rozliczenie przed Finanzamt

Polacy, którzy pracują na terenie Niemiec mają szansę na wysokie zwroty nadpłaconego podatku dochodowego. O czym warto pamiętać podczas rozliczenia? Prezentujemy zestawienie najważniejszych informacji dotyczących rozliczenia z Finanzamt.

Kto posiada obowiązek rozliczenia podatku dochodowego w Niemczech?

Według niemieckiego prawa wyróżnia się klika przypadków, w których podatnik posiada obowiązek złożenia deklaracji podatkowej:

  1. W sytuacji, gdy podatnik otrzyma z niemieckiego urzędu wezwanie do rozliczenia tzw. Aufforderung zur Abgabe der Steuererklärung lub jeśli pracodawca uwzględnił mu wyższą kwotę wolną od podatku ze względu na koszty dojazdu do pracy.
  2. Jeśli uzyskuje dochody od których nie jest odprowadzany podatek np. dochód z tytułu ubezpieczenia emerytalnego. Dodatkowo jeśli małżonkowie pracują na terenie Niemiec, a jeden z małżonków posiada III klasę podatkową, wówczas oboje mają obowiązek rozliczenia się z podatku. Dotyczy to również sytuacji, gdy jedno z małżonków posiada III klasę podatkową, a drugie nie przebywa na terenie Niemiec.
  3. W sytuacji, gdy prowadzi własną działalność gospodarczą w Niemczech – Gewerbe.
  4. Obowiązek rozliczenia się dotyczy osób, które w danym roku podatkowym rozwiodły się lub jeśli jeden z małżonków zmarł.
  5. Obowiązek rozliczenia się występuje również w sytuacji gdy zarobki na terenie Niemiec wyniosły w danym roku więcej niż 10 700 euro (20 200 euro w przypadku małżeństw) oraz w sytuacji, gdy zarobki z pracy niesamodzielnej z roku 2015 w Niemczech wyniosły powyżej 8 472 euro, a nie został od nich odprowadzony podatek.

Nieograniczony i ograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech

Nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu podlegają wszystkie dochody podatnika tzw. „dochody światowe”, które uzyskał w danym roku podatkowym. W celu przynależności do tej formy opodatkowania należy posiadać zameldowanie lub stałe miejsce zamieszkania i ośrodek interesów życiowych w Niemczech. Dodatkowo należy przepracować co najmniej 183 dni w roku na terenie Niemiec oraz 90% zarobków powinien stanowić dochód niemiecki. 

Ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu podlegają osoby, których dochód przekroczył 17 tys. złotych (34 tys. w przypadku małżeństw) oraz jeśli przepracowały na terenie Niemiec mniej niż 183 dni oraz polskie dochody wyniosły ponad 4 235 euro w 2015 roku.

Czy można odzyskać cały podatek?

Istnieje taka możliwość ma to jednak związek z  kwotą wolną od podatku. Przykładowo w 2013 roku kwota ta wynosiła 8 004 euro, w 2014 roku 8 354 euro, a w ubiegłym roku 2015 była to suma 8 472 euro. W celu odzyskania 100% podatku dochód niemiecki nie powinien przekroczyć kwoty wolnej od podatku.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gniezdzia

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama