REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot podatku dochodowego z Niemiec - rozliczenie przed Finanzamt

Zwrot podatku dochodowego z Niemiec - rozliczenie przed Finanzamt
Zwrot podatku dochodowego z Niemiec - rozliczenie przed Finanzamt

REKLAMA

REKLAMA

Polacy, którzy pracują na terenie Niemiec mają szansę na wysokie zwroty nadpłaconego podatku dochodowego. O czym warto pamiętać podczas rozliczenia? Prezentujemy zestawienie najważniejszych informacji dotyczących rozliczenia z Finanzamt.

Kto posiada obowiązek rozliczenia podatku dochodowego w Niemczech?

Według niemieckiego prawa wyróżnia się klika przypadków, w których podatnik posiada obowiązek złożenia deklaracji podatkowej:

Autopromocja
 1. W sytuacji, gdy podatnik otrzyma z niemieckiego urzędu wezwanie do rozliczenia tzw. Aufforderung zur Abgabe der Steuererklärung lub jeśli pracodawca uwzględnił mu wyższą kwotę wolną od podatku ze względu na koszty dojazdu do pracy.
 2. Jeśli uzyskuje dochody od których nie jest odprowadzany podatek np. dochód z tytułu ubezpieczenia emerytalnego. Dodatkowo jeśli małżonkowie pracują na terenie Niemiec, a jeden z małżonków posiada III klasę podatkową, wówczas oboje mają obowiązek rozliczenia się z podatku. Dotyczy to również sytuacji, gdy jedno z małżonków posiada III klasę podatkową, a drugie nie przebywa na terenie Niemiec.
 3. W sytuacji, gdy prowadzi własną działalność gospodarczą w Niemczech – Gewerbe.
 4. Obowiązek rozliczenia się dotyczy osób, które w danym roku podatkowym rozwiodły się lub jeśli jeden z małżonków zmarł.
 5. Obowiązek rozliczenia się występuje również w sytuacji gdy zarobki na terenie Niemiec wyniosły w danym roku więcej niż 10 700 euro (20 200 euro w przypadku małżeństw) oraz w sytuacji, gdy zarobki z pracy niesamodzielnej z roku 2015 w Niemczech wyniosły powyżej 8 472 euro, a nie został od nich odprowadzony podatek.

Nieograniczony i ograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech

Nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu podlegają wszystkie dochody podatnika tzw. „dochody światowe”, które uzyskał w danym roku podatkowym. W celu przynależności do tej formy opodatkowania należy posiadać zameldowanie lub stałe miejsce zamieszkania i ośrodek interesów życiowych w Niemczech. Dodatkowo należy przepracować co najmniej 183 dni w roku na terenie Niemiec oraz 90% zarobków powinien stanowić dochód niemiecki. 

Ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu podlegają osoby, których dochód przekroczył 17 tys. złotych (34 tys. w przypadku małżeństw) oraz jeśli przepracowały na terenie Niemiec mniej niż 183 dni oraz polskie dochody wyniosły ponad 4 235 euro w 2015 roku.

Czy można odzyskać cały podatek?

Istnieje taka możliwość ma to jednak związek z  kwotą wolną od podatku. Przykładowo w 2013 roku kwota ta wynosiła 8 004 euro, w 2014 roku 8 354 euro, a w ubiegłym roku 2015 była to suma 8 472 euro. W celu odzyskania 100% podatku dochód niemiecki nie powinien przekroczyć kwoty wolnej od podatku.

Jakie dokumenty są wymagane do rozliczenia podatku?

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 •  czyli niemiecka karta podatkowa. Jest to dokument przekazywany przez pracodawcę po zakończeniu pracy bądź na koniec roku podatkowego. Znajdują się w nim informację o okresie zatrudnienia, wysokości zarobku brutto, odprowadzonego podatku, odprowadzonych składek na ubezpieczenie społeczne. Ponadto zawiera informację o klasie podatkowej oraz numer identyfikacyjny podatnika. 
 • Można się również rozliczyć na podstawie Lohn und gehalt Abrechnung. Jest to ostatni odcinek z wypłaty, na którym widnieje dzień zakończenia pracy.
 • Vollmacht czyli upoważnienie, które pozwoli doradcy na kontakt z niemieckim urzędem w celu kontrolowania rozliczenia podatku.
 • Vollständigkeits und Freigabeerklärung - oświadczenie o kompletności danych. Podpisane powinno zostać przekazane niemieckiemu doradcy podatkowemu.
 • UE/EOG czyli zaświadczenie z polskiego urzędu skarbowego o wysokości dochodów światowych. Aby pozyskać takie zaświadczenie należy złożyć deklarację podatkową na PIT 36+ZG z wykazaniem dochodów osiąganych za granicą. Dokument ten nie jest potrzebny, jeśli podatnik przepracował cały rok na terenie Niemiec lub posiada centrum interesów życiowych w Niemczech.

Podsumowując obowiązek rozliczenia się z podatku zależy od kilku czynników, ważne jest jakiemu obowiązkowi podatkowemu podlega podatnik. Posiadając nieograniczony obowiązek podatkowy można liczyć na przyznanie ulg podatkowych, co pozwala odzyskać całość odprowadzonego podatku, nawet jeśli została przekroczona kwota wolna od podatku. Starając się o zwrot podatku z Niemiec warto zaufać specjalistycznej firmie, która posiada uprawienia Steuerberatera, dzięki którym może uzyskać najwyższy dozwolony niemieckim prawem zwrot.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA