Dochody z pracy we Włoszech – rozliczenia podatkowe
REKLAMA
REKLAMA
Rezydencja podatkowa
Zgodnie z włoskimi przepisami podatkowymi, za rezydenta podatkowego tego kraju uznawana jest osoba, która przez co najmniej 183 dni w danym roku kalendarzowym (i) jest zarejestrowana w specjalnym Rejestrze Włoskich Rezydentów (tzw. „Anagrafe”) lub (ii) jej miejsce zamieszkania lub (iii) centrum interesów życiowych jest zlokalizowane na terytorium Włoch. Warto dodać, że włoski kodeks cywilny definiuje miejsce zamieszkania jako miejsce zwykłego przebywania, natomiast główny ośrodek życiowych interesów jako miejsce, gdzie dana osoba ustanowiła swoje główne centrum interesów biznesowych, ekonomicznych i osobistych.
REKLAMA
Osoba przyjeżdżająca do pracy we Włoszech powinna złożyć w ciągu 20 dni wniosek o wpis do Rejestru Rezydentów w urzędzie miasta, właściwym dla miejsca przebywania. Natomiast ze względu na znaczenie okresu rejestracji przed powrotem do Polski należy dopełnić formalności, aby zostać wykreślonym z rejestru. Oczywiście możliwe jest zaistnienie tzw. konfliktu rezydencji, to znaczy uznanie osoby za rezydenta podatkowego zarówno przez włoskie, jak i polskie władze podatkowe. W tym przypadku należy zastosować odpowiednie regulacje polsko – włoskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Dochody osiągane z tytułu pracy wykonywanej przez Polaka na terytorium Włoch będą, co do zasady, podlegały opodatkowaniu we Włoszech, chyba że łącznie zostaną spełnione następujące trzy przesłanki:
· okres lub okresy jego pobytu we Włoszech nie przekroczą łącznie 183 dni w danym roku kalendarzowym,
· wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania bądź siedziby we Włoszech;
· wynagrodzenie to nie jest ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada na terytorium Włoch.
W takiej sytuacji wynagrodzenie będzie podlegać opodatkowaniu jedynie w Polsce. Gdyby jednak jeden z wskazanych warunków nie został spełniony, np. wynagrodzenie jest wypłacane przez spółkę włoską, wówczas dochód będzie podlegać opodatkowaniu zarówno we Włoszech (jako państwie źródła), jak i w Polsce (jeśli dana osoba jest polskim rezydentem podatkowym). W takim przypadku, zgodnie z postanowieniami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską a Republiką Włoską, która przewiduje metodę wyłączenia z progresją, dochód uzyskany za pracę we Włoszech może zostać zwolniony z opodatkowania w Polsce. Będzie on miał jednak wpływ na stawkę podatkową, która zostanie zastosowana do wyliczenia podatku należnego od dochodu uzyskanego w Polsce (jeśli taki istnieje).
PIT we Włoszech
Źródłem przychodu opodatkowanego PIT we Włoszech są dochody uzyskane z tytułu:
- zatrudnienia,
- działalności gospodarczej,
- wykonywania wolnych zawodów,
- wynajmu nieruchomości,
- posiadania kapitału,
- innych źródeł (gdzie indziej niesklasyfikowanych).
Włoscy podatnicy mają prawo do korzystania z ulg podatkowych. Szczegółowe ich omówienie znajdą Państwo w pełnej wersji Raportu.
Stawki podatkowe są progresywne i zależne od poziomu uzyskiwanego dochodu. Ich wysokość waha się w granicach 23- 43%.
Rok podatkowy we Włoszech dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Za ściąganie należności podatkowych odpowiada włoski urząd skarbowy, który podlega Ministerstwu Gospodarki i Finansów.
REKLAMA
Podatnicy, którzy osiągają dochód podlegający opodatkowaniu powyżej określonych limitów są zobowiązani do złożenia rocznego zeznania podatkowego w okresie od 1 maja do 31 lipca w roku następującym po roku podatkowym (dłuższy termin, tj. do 30 września, obowiązuje podatników, którzy przesyłają zeznanie drogą elektroniczną). W przypadku niespełnienia tego obowiązku lub nieprawidłowego wypełnienia formularzy podatkowych włoski urząd skarbowy szacuje kwotę podatku do zapłaty na podstawie informacji, które posiada, a następnie uzgadnia ostateczną sumę podatku do zapłaty wraz z odsetkami.
Warto dodać, że we Włoszech dochody osiągane przez małżonków, co do zasady, podlegają odrębnemu opodatkowaniu. Dodatkowo każdy z nich nalicza zobowiązanie podatkowe od połowy dochodów uzyskanych z majątku wspólnego oraz przychodu osiągniętego przez niepełnoletnie dzieci.
Dochody uzyskane przez Polaka na terytorium Włoch zostaną wyłączone z opodatkowania w Polsce. Będą one jednak doliczone do dochodów osiągniętych przez pracownika ze źródeł położonych w Polsce w celu obliczenia tzw. efektywnej stawki podatkowej. Jest to tzw. metoda wyłączenia z progresją. Z związku z tym, Polak wybierający się do pracy we Włoszech nie musi obawiać się, że jego dochody z pracy zostaną opodatkowane podwójnie.
Dokonując rozliczenia podatkowego, można pomniejszyć przychód o równowartość 30% diety za każdy dzień pobytu poza granicami kraju, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy (w przypadku Włoch dieta wynosi 48 EUR za dzień). Podatnik, który osiągnął dochody z polskich źródeł opodatkowane PIT, może korzystać z ulg i zwolnień, np. rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, czy skorzystać z ulgi na wychowywanie dzieci. Składki na ubezpieczenia społeczne odprowadzone we Włoszech mogą być odliczone w Polsce, po spełnieniu określonych prawem warunków.
Marcin Rogalski, starszy konsultant w Dziale Prawno-Podatkowych PwC
Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy, dyrektor w Dziale Prawno-Podatkowym PwC
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat