| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Jak rozliczyć dochody z pracy w Szwecji

Jak rozliczyć dochody z pracy w Szwecji

System podatkowy Szwecji i problematykę opodatkowania szwedzkich dochodów w Polsce omawiają eksperci PwC.

Rezydencja podatkowa

Zgodnie ze szwedzkimi przepisami podatkowymi, za rezydenta podatkowego w Szwecji uważa się osobę, która ma tam swoje miejsce zamieszkania (stałego pobytu) i nieprzerwanie przebywa na terytorium tego kraju przez czas dłuższy niż sześć miesięcy. Przesłanką uznania za szwedzkiego rezydenta podatkowego jest również posiadanie istotnych powiązań ze Szwecją. Nie dotyczy ona jednak osób zagranicznych, które nie były wcześniej szwedzkimi rezydentami. W przypadku opuszczenia Szwecji przez osoby posiadające obywatelstwo szwedzkie, lub zamieszkujące w tym kraju przez co najmniej dziesięć lat, uznaje się, że rezydencja szwedzka zostaje zachowana przez okres pięciu lat od opuszczenia kraju.

Warto dodać, że do udowodnienia utraty szwedzkiej rezydencji podatkowej jest zobowiązany podatnik. Precyzyjne określenie momentu jej utraty może mieć istotne znaczenie. Szwedzkie przepisy podatkowe przewidują bowiem możliwość opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów ze sprzedaży akcji szwedzkich spółek przez nierezydentów, do dziesięciu lat od utraty szwedzkiej rezydencji.

Druki PIT 2016

PIT-Y 2015 (książka + CD)

Szwedzki system podatkowy

W Szwecji do dochodu ze stosunku pracy zalicza się oprócz wynagrodzenia za pracę, świadczenia wypłacane przez pracodawcę, w postaci m.in.: premii, pokrycia prywatnych kosztów życia, samochodu służbowego udostępnionego na prywatny użytek pracownika, darmowego dostępu do domku letniskowego, czy też wartości pożyczek udzielonych na preferencyjnych warunkach lub nieodpłatnie Nie podlega w Szwecji podatkowi zwrot kosztów przeprowadzki pracownika do opodatkowaniu tego kraju.

Wolne od podatku są również niektóre świadczenia, np. dodatek na dziecko (osobom, które zarejestrowały pobyt w Szwecji i są objęte szwedzkim systemem ubezpieczeń społecznych, przysługuje comiesięczny dodatek na dziecko do lat 16, zamieszkałe w Szwecji. W przypadku posiadania większej liczby dzieci, przysługuje dodatkowa kwota podlegająca zwolnieniu. Dodatek ten jest niezależny od wysokości dochodu).

Jeśli chodzi o odliczenia, w Szwecji od podstawy opodatkowania odliczyć można faktycznie poniesione koszty uzyskania przychodu. Są one jednak ograniczone. Odlicza się też prywatne składki emerytalne. Warto jednak podkreślić, że możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodu tylko jest zarezerwowana dla szwedzkich rezydentów podatkowych.

W Szwecji obowiązuje progresywna skala podatkowa. Podatnicy uiszczają podatek państwowy i gminny, zaś stawki podatkowe wynoszą od 32 do nawet 57%. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w pełnej wersji Raportu

Rozliczenie szwedzkich dochodów w Polsce

Dochody uzyskane przez Polaka na terytorium Szwecji zostaną wyłączone z opodatkowania w Polsce. Natomiast zostaną one doliczone do dochodów osiągniętych przez pracownika ze źródeł położonych w Polsce w celu obliczenia tzw. efektywnej stawki podatkowej. Jest to tzw. metoda wyłączenia z progresją. Z związku z tym, Polak wybierający się do pracy w Portugalii nie musi obawiać się że jego dochody zostaną opodatkowane podwójnie.

Warto dodać, że podatnik ma prawo pomniejszyć przychód o równowartość 30% diety za każdy dzień pobytu poza granicami kraju, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy (w przypadku Szwecji dieta wynosi 459 koron szwedzkich za dzień).

Podatnik, który osiągnął dochody z polskich źródeł opodatkowane PIT, może korzystać z ulg i zwolnień, np. w postaci wspólnego rozliczenia z małżonkiem, czy skorzystania z ulgi na wychowywanie dzieci. Składki na ubezpieczenia społeczne odprowadzone w Szwecji mogą być, po spełnieniu określonych prawem warunków, odliczone w Polsce.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »