REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dochody z pracy na Malcie - rozliczenia podatkowe

Dochody z pracy na Malcie - rozliczenia podatkowe
Dochody z pracy na Malcie - rozliczenia podatkowe

REKLAMA

REKLAMA

Jak rozliczyć dochody z pracy wykonywanej na terytorium Malty, jak ustalić status rezydenta podatkowego Malty, kiedy trzeba rozliczyć dochody maltańskie w Polsce - wyjaśniają eksperci z PwC.

System podatkowy Malty podsumowuje Klaudia Kądrowska, konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC, zaś Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy i dyrektor w Dziale Prawno-Podatkowym PwC, omawia problematykę dotyczącą opodatkowania maltańskich dochodów w Polsce.

Autopromocja

Malta - rezydencja podatkowa

Zgodnie z przepisami prawa maltańskiego, ustalenie statusu rezydenta podatkowego Malty zależy od długości pobytu osoby fizycznej w kraju w roku podatkowym oraz od miejsca, które uznane jest za miejsce stałego pobytu cudzoziemca.

Za „zwykłego rezydenta” prawo maltańskie uważa osobę, która przebywa fizycznie na terytorium kraju przez okres dłuższy niż 183 dni w roku podatkowym.  O ile określenie długości pobytu cudzoziemca na terytorium Malty można zweryfikować na podstawie obiektywnych przesłanek, kryterium miejsca stałego zamieszkania budzić może wątpliwości interpretacyjne. W konsekwencji, maltański fiskus przyjął, że miejscem stałego zamieszkania osoby fizycznej jest kraj/jednostka, jurysdykcji, której podlega podatnik, w szczególności w zakresie ustalania zdolności do czynności prawnej oraz prawnej regulacji instytucji małżeństwa i dziedziczenia.

Przepisy prawa maltańskiego rozróżniają kilka kategorii rezydentów podatkowych:

 „Rezydent zwykły”, posiadający miejsca stałego zamieszkania na terytorium Malty – w takim przypadku osoba fizyczna jest zobowiązana do zadeklarowania i opodatkowania w zeznaniu maltańskim całość swoich ogólnoświatowych przychodów;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Rezydent zwykły” lub posiadający miejsce zamieszkania na terytorium Malty – osoba, która spełnia chociaż jeden z powyższych warunków jest zobowiązana do opodatkowania na Malcie przychodów uzyskanych ze źródeł maltańskich, w tym przychodów kapitałowowych, oraz przychodów zagranicznych, które zostały wypłacone na Malcie;

Podatnik niebędący „zwykłym rezydentem” ani nie posiadający miejsca zamieszkania na terytorium Malty – podatnik jest zobowiązany do zadeklarowania w maltańskim zeznaniu jedynie przychodów uzyskanych ze źródeł maltańskich, w tym przychodów kapitałowych;

Zgodnie z maltańską ustawą o opodatkowaniu osób fizycznych, opodatkowaniu podlegają przychody z pracy najemnej, działalności gospodarczej, najmu oraz inwestycji (rozumianych jako dochody kapitałowe).

Progresywne opodatkowanie na Malcie opiera się na zastosowaniu kilku stawek podatkowych, których wysokości jest  są zależna od przychodów podatnika, rodzaju rozliczenia podatkowego (tj. rozliczenie indywidualne bądź  wspólne z małżonkiem), jak również od statusu rezydencji podatkowej podatnika. Podatek dochodowy jest liczony przy zastosowaniu stawek  od 15% do 35% od skumulowanego przychodu pomniejszonego o ulgi i koszty. Szczegółowe omówienie wysokości stawek podatkowych znajdą Państwo w pełnej wersji Raportu.

Prawo maltańskie jest dosyć restrykcyjne w zakresie personalnych odliczeń podatkowych. Ustawodawca bowiem nie przewidział żadnych personalnych odliczeń i ulg o charakterze powszechnym, które pomniejszyłyby przychód będący podstawą opodatkowania. Dopuszczalne (w określonych granicach) są odliczenia kosztów edukacji oraz opieki nad dziećmi. Szerszy katalog odliczeń jest natomiast przewidziany w odniesieniu do osób, które wykonują indywidualną działalność gospodarczą. W przypadku samozatrudnienia, przedsiębiorca może odliczyć wszystkie wydatki, jakie podniósł w związku z uzyskaniem przychodu. Ponadto, strata ze sprzedaży może być odliczania w kolejnych latachbez ograniczenia czasowego. W przypadku przychodów z najmu, podatnik może pomniejszyć swój przychód o koszty odsetkowe, licencyjne i opłatę związaną z dzierżawą gruntu. Ponadto, możliwe jest odliczenie w zeznaniu podatkowym dodatku na utrzymanie mieszkania w wysokości 20% różnicy między czynszem a opłatami licencyjnymi i opłatą za dzierżawę.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Rozliczenie dochodów maltańskich w Polsce?

Stosunki polsko-maltańskie w zakresie unikania podwójnego opodatkowania normuje umowa między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Malty w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu sporządzona w La Valetta 7 stycznia 1994 r. Przewiduje ona zastosowanie metody wyłączenia z progresją. Oznacza ona, że dochody z maltańskiej umowy o pracę są wyłączone z opodatkowania w Polsce, ale mają wpływ na obliczenie stopy procentowej zastosowanej następnie od obliczenia podatku do dochodów opodatkowanych w Polsce.


Składając zeznanie, podatnik ma prawo pomniejszyć przychód o równowartość 30% diety za każdy dzień pobytu poza granicami kraju, w którym pozostawał w stosunku pracy (w przypadku Malty dieta wynosi 43 EUR za dzień).

Podatnik (jeżeli osiągnął dochody z polskich źródeł opodatkowane PIT), może korzystać z ulg i zwolnień, np. może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem czy skorzystać z ulgi na wychowywanie dzieci. Składki na ubezpieczenia społeczne odprowadzone na Malcie mogą być odliczone w Polsce (pod pewnymi warunkami).

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją Raportu.

Klaudia Kądrowska jest konsultantem w Dziale Prawno-Podatkowych PwC

Joanna Narkiewicz-Tarłowska jest doradcą podatkowym, dyrektorem w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

REKLAMA