Dochody z pracy na Malcie - rozliczenia podatkowe
REKLAMA
REKLAMA
System podatkowy Malty podsumowuje Klaudia Kądrowska, konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC, zaś Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy i dyrektor w Dziale Prawno-Podatkowym PwC, omawia problematykę dotyczącą opodatkowania maltańskich dochodów w Polsce.
REKLAMA
Malta - rezydencja podatkowa
Zgodnie z przepisami prawa maltańskiego, ustalenie statusu rezydenta podatkowego Malty zależy od długości pobytu osoby fizycznej w kraju w roku podatkowym oraz od miejsca, które uznane jest za miejsce stałego pobytu cudzoziemca.
Za „zwykłego rezydenta” prawo maltańskie uważa osobę, która przebywa fizycznie na terytorium kraju przez okres dłuższy niż 183 dni w roku podatkowym. O ile określenie długości pobytu cudzoziemca na terytorium Malty można zweryfikować na podstawie obiektywnych przesłanek, kryterium miejsca stałego zamieszkania budzić może wątpliwości interpretacyjne. W konsekwencji, maltański fiskus przyjął, że miejscem stałego zamieszkania osoby fizycznej jest kraj/jednostka, jurysdykcji, której podlega podatnik, w szczególności w zakresie ustalania zdolności do czynności prawnej oraz prawnej regulacji instytucji małżeństwa i dziedziczenia.
Przepisy prawa maltańskiego rozróżniają kilka kategorii rezydentów podatkowych:
„Rezydent zwykły”, posiadający miejsca stałego zamieszkania na terytorium Malty – w takim przypadku osoba fizyczna jest zobowiązana do zadeklarowania i opodatkowania w zeznaniu maltańskim całość swoich ogólnoświatowych przychodów;
„Rezydent zwykły” lub posiadający miejsce zamieszkania na terytorium Malty – osoba, która spełnia chociaż jeden z powyższych warunków jest zobowiązana do opodatkowania na Malcie przychodów uzyskanych ze źródeł maltańskich, w tym przychodów kapitałowowych, oraz przychodów zagranicznych, które zostały wypłacone na Malcie;
Podatnik niebędący „zwykłym rezydentem” ani nie posiadający miejsca zamieszkania na terytorium Malty – podatnik jest zobowiązany do zadeklarowania w maltańskim zeznaniu jedynie przychodów uzyskanych ze źródeł maltańskich, w tym przychodów kapitałowych;
Zgodnie z maltańską ustawą o opodatkowaniu osób fizycznych, opodatkowaniu podlegają przychody z pracy najemnej, działalności gospodarczej, najmu oraz inwestycji (rozumianych jako dochody kapitałowe).
Progresywne opodatkowanie na Malcie opiera się na zastosowaniu kilku stawek podatkowych, których wysokości jest są zależna od przychodów podatnika, rodzaju rozliczenia podatkowego (tj. rozliczenie indywidualne bądź wspólne z małżonkiem), jak również od statusu rezydencji podatkowej podatnika. Podatek dochodowy jest liczony przy zastosowaniu stawek od 15% do 35% od skumulowanego przychodu pomniejszonego o ulgi i koszty. Szczegółowe omówienie wysokości stawek podatkowych znajdą Państwo w pełnej wersji Raportu.
Prawo maltańskie jest dosyć restrykcyjne w zakresie personalnych odliczeń podatkowych. Ustawodawca bowiem nie przewidział żadnych personalnych odliczeń i ulg o charakterze powszechnym, które pomniejszyłyby przychód będący podstawą opodatkowania. Dopuszczalne (w określonych granicach) są odliczenia kosztów edukacji oraz opieki nad dziećmi. Szerszy katalog odliczeń jest natomiast przewidziany w odniesieniu do osób, które wykonują indywidualną działalność gospodarczą. W przypadku samozatrudnienia, przedsiębiorca może odliczyć wszystkie wydatki, jakie podniósł w związku z uzyskaniem przychodu. Ponadto, strata ze sprzedaży może być odliczania w kolejnych latachbez ograniczenia czasowego. W przypadku przychodów z najmu, podatnik może pomniejszyć swój przychód o koszty odsetkowe, licencyjne i opłatę związaną z dzierżawą gruntu. Ponadto, możliwe jest odliczenie w zeznaniu podatkowym dodatku na utrzymanie mieszkania w wysokości 20% różnicy między czynszem a opłatami licencyjnymi i opłatą za dzierżawę.
Monitor Księgowego – prenumerata
50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
Rozliczenie dochodów maltańskich w Polsce?
Stosunki polsko-maltańskie w zakresie unikania podwójnego opodatkowania normuje umowa między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Malty w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu sporządzona w La Valetta 7 stycznia 1994 r. Przewiduje ona zastosowanie metody wyłączenia z progresją. Oznacza ona, że dochody z maltańskiej umowy o pracę są wyłączone z opodatkowania w Polsce, ale mają wpływ na obliczenie stopy procentowej zastosowanej następnie od obliczenia podatku do dochodów opodatkowanych w Polsce.
Składając zeznanie, podatnik ma prawo pomniejszyć przychód o równowartość 30% diety za każdy dzień pobytu poza granicami kraju, w którym pozostawał w stosunku pracy (w przypadku Malty dieta wynosi 43 EUR za dzień).
Podatnik (jeżeli osiągnął dochody z polskich źródeł opodatkowane PIT), może korzystać z ulg i zwolnień, np. może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem czy skorzystać z ulgi na wychowywanie dzieci. Składki na ubezpieczenia społeczne odprowadzone na Malcie mogą być odliczone w Polsce (pod pewnymi warunkami).
Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją Raportu.
Klaudia Kądrowska jest konsultantem w Dziale Prawno-Podatkowych PwC
Joanna Narkiewicz-Tarłowska jest doradcą podatkowym, dyrektorem w Dziale Prawno-Podatkowym PwC
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat