REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dochody z pracy na Malcie - rozliczenia podatkowe

Dochody z pracy na Malcie - rozliczenia podatkowe
Dochody z pracy na Malcie - rozliczenia podatkowe

REKLAMA

REKLAMA

Jak rozliczyć dochody z pracy wykonywanej na terytorium Malty, jak ustalić status rezydenta podatkowego Malty, kiedy trzeba rozliczyć dochody maltańskie w Polsce - wyjaśniają eksperci z PwC.

System podatkowy Malty podsumowuje Klaudia Kądrowska, konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC, zaś Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy i dyrektor w Dziale Prawno-Podatkowym PwC, omawia problematykę dotyczącą opodatkowania maltańskich dochodów w Polsce.

Autopromocja

Malta - rezydencja podatkowa

Zgodnie z przepisami prawa maltańskiego, ustalenie statusu rezydenta podatkowego Malty zależy od długości pobytu osoby fizycznej w kraju w roku podatkowym oraz od miejsca, które uznane jest za miejsce stałego pobytu cudzoziemca.

Za „zwykłego rezydenta” prawo maltańskie uważa osobę, która przebywa fizycznie na terytorium kraju przez okres dłuższy niż 183 dni w roku podatkowym.  O ile określenie długości pobytu cudzoziemca na terytorium Malty można zweryfikować na podstawie obiektywnych przesłanek, kryterium miejsca stałego zamieszkania budzić może wątpliwości interpretacyjne. W konsekwencji, maltański fiskus przyjął, że miejscem stałego zamieszkania osoby fizycznej jest kraj/jednostka, jurysdykcji, której podlega podatnik, w szczególności w zakresie ustalania zdolności do czynności prawnej oraz prawnej regulacji instytucji małżeństwa i dziedziczenia.

Przepisy prawa maltańskiego rozróżniają kilka kategorii rezydentów podatkowych:

 „Rezydent zwykły”, posiadający miejsca stałego zamieszkania na terytorium Malty – w takim przypadku osoba fizyczna jest zobowiązana do zadeklarowania i opodatkowania w zeznaniu maltańskim całość swoich ogólnoświatowych przychodów;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Rezydent zwykły” lub posiadający miejsce zamieszkania na terytorium Malty – osoba, która spełnia chociaż jeden z powyższych warunków jest zobowiązana do opodatkowania na Malcie przychodów uzyskanych ze źródeł maltańskich, w tym przychodów kapitałowowych, oraz przychodów zagranicznych, które zostały wypłacone na Malcie;

Podatnik niebędący „zwykłym rezydentem” ani nie posiadający miejsca zamieszkania na terytorium Malty – podatnik jest zobowiązany do zadeklarowania w maltańskim zeznaniu jedynie przychodów uzyskanych ze źródeł maltańskich, w tym przychodów kapitałowych;

Zgodnie z maltańską ustawą o opodatkowaniu osób fizycznych, opodatkowaniu podlegają przychody z pracy najemnej, działalności gospodarczej, najmu oraz inwestycji (rozumianych jako dochody kapitałowe).

Progresywne opodatkowanie na Malcie opiera się na zastosowaniu kilku stawek podatkowych, których wysokości jest  są zależna od przychodów podatnika, rodzaju rozliczenia podatkowego (tj. rozliczenie indywidualne bądź  wspólne z małżonkiem), jak również od statusu rezydencji podatkowej podatnika. Podatek dochodowy jest liczony przy zastosowaniu stawek  od 15% do 35% od skumulowanego przychodu pomniejszonego o ulgi i koszty. Szczegółowe omówienie wysokości stawek podatkowych znajdą Państwo w pełnej wersji Raportu.

Prawo maltańskie jest dosyć restrykcyjne w zakresie personalnych odliczeń podatkowych. Ustawodawca bowiem nie przewidział żadnych personalnych odliczeń i ulg o charakterze powszechnym, które pomniejszyłyby przychód będący podstawą opodatkowania. Dopuszczalne (w określonych granicach) są odliczenia kosztów edukacji oraz opieki nad dziećmi. Szerszy katalog odliczeń jest natomiast przewidziany w odniesieniu do osób, które wykonują indywidualną działalność gospodarczą. W przypadku samozatrudnienia, przedsiębiorca może odliczyć wszystkie wydatki, jakie podniósł w związku z uzyskaniem przychodu. Ponadto, strata ze sprzedaży może być odliczania w kolejnych latachbez ograniczenia czasowego. W przypadku przychodów z najmu, podatnik może pomniejszyć swój przychód o koszty odsetkowe, licencyjne i opłatę związaną z dzierżawą gruntu. Ponadto, możliwe jest odliczenie w zeznaniu podatkowym dodatku na utrzymanie mieszkania w wysokości 20% różnicy między czynszem a opłatami licencyjnymi i opłatą za dzierżawę.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Rozliczenie dochodów maltańskich w Polsce?

Stosunki polsko-maltańskie w zakresie unikania podwójnego opodatkowania normuje umowa między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Malty w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu sporządzona w La Valetta 7 stycznia 1994 r. Przewiduje ona zastosowanie metody wyłączenia z progresją. Oznacza ona, że dochody z maltańskiej umowy o pracę są wyłączone z opodatkowania w Polsce, ale mają wpływ na obliczenie stopy procentowej zastosowanej następnie od obliczenia podatku do dochodów opodatkowanych w Polsce.


Składając zeznanie, podatnik ma prawo pomniejszyć przychód o równowartość 30% diety za każdy dzień pobytu poza granicami kraju, w którym pozostawał w stosunku pracy (w przypadku Malty dieta wynosi 43 EUR za dzień).

Podatnik (jeżeli osiągnął dochody z polskich źródeł opodatkowane PIT), może korzystać z ulg i zwolnień, np. może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem czy skorzystać z ulgi na wychowywanie dzieci. Składki na ubezpieczenia społeczne odprowadzone na Malcie mogą być odliczone w Polsce (pod pewnymi warunkami).

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją Raportu.

Klaudia Kądrowska jest konsultantem w Dziale Prawno-Podatkowych PwC

Joanna Narkiewicz-Tarłowska jest doradcą podatkowym, dyrektorem w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA