Dochody uzyskane przez Polaka na Węgrzech - rozliczenie PIT
REKLAMA
REKLAMA
Rezydencja podatkowa
Zgodnie z węgierskimi przepisami podatkowymi, za rezydenta podatkowego tego kraju uważa się osobę fizyczną, która spełnia jeden z następujących warunków:
REKLAMA
- posiada obywatelstwo węgierskie (chyba, że posiada również obywatelstwo innego kraju i nie ma na terytorium Węgier ani stałego miejsca zamieszkania ani miejsca zwykłego przebywania);
- posiada obywatelstwo państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pozwolenie na pobyt stały wydane przez władze węgierskie oraz przebywa na terytorium Węgier ponad 183 dni w roku kalendarzowym (liczy się każdy rozpoczęty dzień pobytu);
- posiada obywatelstwo państwa spoza EOG i na stałe osiedliła się na Węgrzech.
Ponadto, jeżeli żaden z wymienionych kryteriów nie jest spełniony, osoba fizyczna może zostać uznana za rezydenta podatkowego Węgier, jeżeli spełnia któryś z poniższych warunków w podanym porządku:
- posiada stałe miejsce zamieszkania (tj. miejsce, gdzie osoba fizyczna osiedliła się lub faktycznie mieszka) tylko na terytorium Węgier,
- ma centrum interesów życiowych (tj. bliższe więzi gospodarcze lub społeczne) na Węgrzech, jeżeli nie posiada w żadnym kraju stałego miejsca zamieszkania lub posiada je w kilku krajach,
- zwykle przebywa na terytorium Węgier (tj. jej pobyt na Węgrzech przekracza 183 dni w roku kalendarzowym), jeżeli nie posiada w żadnym kraju stałego miejsca zamieszkania lub posiada je w kilku krajach oraz nie można określić jednoznacznie ośrodka jej życiowych interesów.
Monitor Księgowego – prenumerata
Jeżeli w danym roku podatkowym osoba jest uznana za rezydenta podatkowego zarówno na Węgrzech, jak i w Polsce, należy zastosować odpowiednie regulacje zawarte w polsko – węgierskiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeśli dana osoba ostatecznie powinna zostać uznana za nierezydenta podatkowego na Węgrzech na podstawie postanowień konwencji, powinna ona przedstawić węgierskim władzom podatkowym certyfikat rezydencji wydany przez właściwy urząd skarbowy w Polsce.
Węgierski system podatkowy
Opodatkowaniu na Węgrzech podlegają: dochód ogólny, w tym dochody z pracy najemnej/samodzielnej i inne; dochód z działalności wykonywanej osobiście; zyski kapitałowe z majątku ruchomego i nieruchomego; dochód z kapitału, w tym dywidend, odsetek oraz zyski kapitałowe z akcji; świadczenia w naturze; dochód z otrzymania akcji, opcji oraz podobnych praw; pozostałe (np. drobne wpływy i dochód z najmu nieruchomości).
Przychód brutto pracownika obejmuje wszystkie pieniężne składniki wynagrodzenia oraz większość wydatków prywatnych pokrywanych przez pracodawcę. Natomiast świadczenie z tytułu zapewnienia pracownikowi zakwaterowania przez spółkę węgierską lub polską może być zwolnione z opodatkowania, jeżeli określone warunki zostaną spełnione. Zgodnie z generalną zasadą świadczenia w naturze są traktowane jak część wynagrodzenia opodatkowanego 16% stawką podatkową. Natomiast niektóre z nich (np. bony wakacyjne, bony żywnościowe i inne wymienione w ustawie podatkowej) są opodatkowane według specjalnych stawek podatkowych i ubezpieczeniowych.
Szczegółowe zasady prawa węgierskiego w zakresie użytkowania samochodów służbowych, opodatkowania pracowników oddelegowanych, oraz możliwości skorzystania z ulg na dzieci znajdą Państwo w pełnej wersji Raportu.
Jak rozliczyć PIT na Węgrzech?
Rok podatkowy na Węgrzech dla celów PIT, podobnie jak w Polsce, jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Za każdy rok podatkowy węgierscy podatnicy mają obowiązek rozliczyć się w terminie do 20 maja kolejnego roku podatkowego. W przypadku zwłoki w uiszczeniu zobowiązania podatkowego, odsetki naliczane są za każdy dzień.
W przypadku, gdy podatnik nie osiągnął żadnego dochodu do opodatkowania w danym roku podatkowym lub jego dochód podlega w całości opodatkowaniu za granicą na podstawie odpowiednich przepisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, nie ma obowiązku składania rocznego zeznania. Nie ma również takiego obowiązku osoba fizyczna, która uzyskała tylko dochody z pracy w danym roku podatkowym.
Odsetki 2016 – rewolucyjne zmiany
REKLAMA
Na Węgrzech nie ma możliwości wspólnego rozliczenia się z małżonkiem. Podatnicy, których jedynym źródłem przychodu jest praca na podstawie umowy z węgierskim pracodawcą, mogą zwrócić się z prośbą o ustalenie dochodu do opodatkowania oraz zobowiązania podatkowego do władz podatkowych. W tym celu podatnik powinien złożyć odpowiednie oświadczenie o dochodzie od pracodawcy oraz stosowny wniosek. Z takiej możliwości nie mogą jednak skorzystać osoby, które nie posiadają miejsca zamieszkania dla celów podatkowych na Węgrzech w danym roku podatkowym.
Pobór zaliczek na podatek odbywa się w cyklach miesięcznych. Pracodawcy węgierscy mają obowiązek poinformowania urzędu skarbowego o wysokości dochodu z pracy wypłaconego poszczególnym pracownikom, oraz wywiązania się z obowiązków płatnika w terminie do 12 dnia miesiąca następującego po miesiącu wypłaty wynagrodzenia. W przypadku dochodów uzyskanych ze źródeł położonych za granicą obowiązek odprowadzania podatku dochodowego spoczywa na samych podatnikach, oczywiście o ile podlegają opodatkowaniu na Węgrzech. Płacą oni zaliczki na podatek dochodowy kwartalnie. Zobowiązania podatkowe powstałe w ciągu roku podatkowego należy uiszczać do 12 dnia każdego miesiąca za okres poprzedni (np. do 12 kwietnia za pierwszy kwartał danego roku).
W przypadku nadpłaty podatku, węgierskie organy podatkowe mają 30 dni od daty złożenia rocznego zeznania podatkowego na dokonanie zwrotu.
Rozliczenie dochodów węgierskich w Polsce
Dochody uzyskane przez Polaka na terytorium Węgier zostaną wyłączone z opodatkowania w Polsce. Jednakże zostaną one doliczone do dochodów osiągniętych przez pracownika ze źródeł położonych w Polsce w celu obliczenia tzw. efektywnej stawki podatkowej. Jest to tzw. metoda wyłączenia z progresją. Z związku z tym, Polak wybierający się do pracy na Węgrzech nie musi obawiać się, że jego dochody z pracy zostaną opodatkowane podwójnie.
Warto dodać, że pracownik oddelegowany do pracy na terytorium Węgier ma prawo pomniejszyć przychód o równowartość 30% diety za każdy dzień pobytu poza granicami kraju, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy według stawek wynikających z odpowiedniego rozporządzenia (w przypadku Węgier dieta wynosi 44 EUR za każdy dzień pobytu).
W sytuacji, gdy osoba pracująca w ciągu roku na terenie Węgier osiągnęła dochody również z polskich źródeł opodatkowane PIT, przysługują jej ulgi i zwolnienia w tym zakresie, co oznacza, że może ona np. rozliczyć się wspólnie z małżonkiem czy skorzystać z ulgi na wychowywanie dzieci (po spełnieniu odpowiednich warunków). Składki na ubezpieczenia społeczne odprowadzone na Węgrzech mogą być odliczone w Polsce (pod pewnymi warunkami).
W celu dokonania rozliczenia węgierskich dochodów w Polsce, należy złożyć zeznanie na druku PIT-36, wraz z załącznikiem PIT/ZG.
Paweł Majewski, starszy konsultant w Dziale Prawno-Podatkowych PwC
Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy, dyrektorm w Dziale Prawno-Podatkowym PwC
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat