REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Automatyczna wymiana informacji podatkowych między Polską a USA – standard FACTA

Automatyczna wymiana informacji podatkowych między Polską a USA – standard FACTA
Automatyczna wymiana informacji podatkowych między Polską a USA – standard FACTA
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 7 października 2014 r. podpisana została umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA. Znaczenie tej umowy dla polskich podatników i polskiego systemu podatkowego wyjaśnia Ministerstwo Finansów:

Przede wszystkim należy zauważyć, że wymieniona umowa nie wpływa w żaden sposób na opodatkowanie dochodów polskich podatników, uzyskiwanych w kraju jak i za granicą. Treścią umowy jest wyłącznie usprawnienie mechanizmu wymiany informacji podatkowych poprzez automatyczne przekazywanie danych pozyskiwanych od krajowych instytucji finansowych. Jej zawarcie ma zatem istotne znaczenie dla polskich instytucji finansowych.

REKLAMA

Autopromocja

Należy jednocześnie podkreślić, że podstawę wymiany informacji między Polską i USA stanowią przepisy wielostronnej Konwencji o współpracy administracyjnej w sprawach podatkowych oraz umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, które już obecnie przewidują możliwość wymiany informacji w trzech trybach: automatycznie, na żądanie lub spontanicznie. Umowa FATCA określa wyłącznie zakres i format informacji, które będą przekazywane przez polskie i amerykańskie władze podatkowe w formie automatycznej.

Nowa Konwencja podatkowa z USA – co się zmienia

W 2011 r. w Stanach Zjednoczonych przyjęto ustawę o ujawnianiu rachunków zagranicznych (Foreign Accounts Tax Compliance Act), której celem było zobligowanie zagranicznych instytucji finansowych do zawierania porozumień bezpośrednio z amerykańską administracją podatkową. Porozumienia te zobowiązywałyby zagraniczne instytucje finansowe do bezpośredniego przekazywania do IRS danych o rachunkach osób, będących rezydentami podatkowymi USA, dla celów weryfikacji prawidłowości ich zobowiązań podatkowych. Takie działanie byłoby niezgodne z prawem polskim.

Przy braku zawarcia umowy polskie instytucje finansowe podlegałyby w USA 30% podatkowi od dochodów uzyskiwanych w tym kraju, co przekładałoby się również na wysokość dochodów klientów banków i innych instytucji finansowych, osiągających dochody ze źródeł amerykańskich. Pobór 30%  sankcyjnego podatku negowałby ekonomiczny sens dokonywania inwestycji za pośrednictwem polskich instytucji finansowych. Zawarcie umowy usunie te zagrożenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Biorąc pod uwagę zawartą w umowie zasadę wzajemności w przekazywaniu informacji, Polska będzie również otrzymywała automatycznie informacje o amerykańskich rachunkach polskich rezydentów podatkowych. Pozwoli to polskim organom podatkowym na weryfikację prawidłowości wypełniania przez te osoby obowiązków podatkowych i wysokości płaconych podatków.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że standard wymiany FATCA, wprowadzając szersze rozwiązania, niż obecnie stosowane w ramach międzynarodowej współpracy podatkowej, stał się wzorem prac nad modelem wymiany informacji podatkowych w UE i OECD. Przyjęty w ramach prac OECD wspólny standard raportowania informacji finansowych CRS (Common Reporting Standard) jest aktywnie promowany przez UE, jako jeden ze środków zwalczania oszustw podatkowych i przeciwdziałania uchylaniu się od opodatkowania.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Aktywne druki i formularze

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

REKLAMA

Zgodnie z brzmieniem art. 10 omawianej umowy – wejdzie ona w życie w momencie, kiedy Polska notyfikuje pisemnie Stanom Zjednoczonym, że zakończyła swoje procedury wewnętrzne niezbędne do jej wejścia w życie. Ponieważ dla dopełnienia przedmiotowych procedur niezbędne jest ratyfikowanie umowy za zgodą przewidzianą w ustawie, nie jest w chwili obecnej możliwe podanie precyzyjnej daty zakończenia tych procedur. Data wejścia w życie będzie zależała od tempa procedowania Parlamentu oraz terminu ratyfikowania umowy przez Prezydenta.

Umowa z 7 października 2014 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA – wersja polska i angielska.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA