reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Automatyczna wymiana informacji podatkowych między Polską a USA – standard FACTA

Automatyczna wymiana informacji podatkowych między Polską a USA – standard FACTA

W dniu 7 października 2014 r. podpisana została umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA. Znaczenie tej umowy dla polskich podatników i polskiego systemu podatkowego wyjaśnia Ministerstwo Finansów:

Przede wszystkim należy zauważyć, że wymieniona umowa nie wpływa w żaden sposób na opodatkowanie dochodów polskich podatników, uzyskiwanych w kraju jak i za granicą. Treścią umowy jest wyłącznie usprawnienie mechanizmu wymiany informacji podatkowych poprzez automatyczne przekazywanie danych pozyskiwanych od krajowych instytucji finansowych. Jej zawarcie ma zatem istotne znaczenie dla polskich instytucji finansowych.

Należy jednocześnie podkreślić, że podstawę wymiany informacji między Polską i USA stanowią przepisy wielostronnej Konwencji o współpracy administracyjnej w sprawach podatkowych oraz umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, które już obecnie przewidują możliwość wymiany informacji w trzech trybach: automatycznie, na żądanie lub spontanicznie. Umowa FATCA określa wyłącznie zakres i format informacji, które będą przekazywane przez polskie i amerykańskie władze podatkowe w formie automatycznej.

Nowa Konwencja podatkowa z USA – co się zmienia

W 2011 r. w Stanach Zjednoczonych przyjęto ustawę o ujawnianiu rachunków zagranicznych (Foreign Accounts Tax Compliance Act), której celem było zobligowanie zagranicznych instytucji finansowych do zawierania porozumień bezpośrednio z amerykańską administracją podatkową. Porozumienia te zobowiązywałyby zagraniczne instytucje finansowe do bezpośredniego przekazywania do IRS danych o rachunkach osób, będących rezydentami podatkowymi USA, dla celów weryfikacji prawidłowości ich zobowiązań podatkowych. Takie działanie byłoby niezgodne z prawem polskim.

Przy braku zawarcia umowy polskie instytucje finansowe podlegałyby w USA 30% podatkowi od dochodów uzyskiwanych w tym kraju, co przekładałoby się również na wysokość dochodów klientów banków i innych instytucji finansowych, osiągających dochody ze źródeł amerykańskich. Pobór 30%  sankcyjnego podatku negowałby ekonomiczny sens dokonywania inwestycji za pośrednictwem polskich instytucji finansowych. Zawarcie umowy usunie te zagrożenia.

Biorąc pod uwagę zawartą w umowie zasadę wzajemności w przekazywaniu informacji, Polska będzie również otrzymywała automatycznie informacje o amerykańskich rachunkach polskich rezydentów podatkowych. Pozwoli to polskim organom podatkowym na weryfikację prawidłowości wypełniania przez te osoby obowiązków podatkowych i wysokości płaconych podatków.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że standard wymiany FATCA, wprowadzając szersze rozwiązania, niż obecnie stosowane w ramach międzynarodowej współpracy podatkowej, stał się wzorem prac nad modelem wymiany informacji podatkowych w UE i OECD. Przyjęty w ramach prac OECD wspólny standard raportowania informacji finansowych CRS (Common Reporting Standard) jest aktywnie promowany przez UE, jako jeden ze środków zwalczania oszustw podatkowych i przeciwdziałania uchylaniu się od opodatkowania.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Aktywne druki i formularze

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zgodnie z brzmieniem art. 10 omawianej umowy – wejdzie ona w życie w momencie, kiedy Polska notyfikuje pisemnie Stanom Zjednoczonym, że zakończyła swoje procedury wewnętrzne niezbędne do jej wejścia w życie. Ponieważ dla dopełnienia przedmiotowych procedur niezbędne jest ratyfikowanie umowy za zgodą przewidzianą w ustawie, nie jest w chwili obecnej możliwe podanie precyzyjnej daty zakończenia tych procedur. Data wejścia w życie będzie zależała od tempa procedowania Parlamentu oraz terminu ratyfikowania umowy przez Prezydenta.

Umowa z 7 października 2014 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA – wersja polska i angielska.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Martyna Owsiak

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama