REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Automatyczna wymiana informacji podatkowych między Polską a USA – standard FACTA

Automatyczna wymiana informacji podatkowych między Polską a USA – standard FACTA
Automatyczna wymiana informacji podatkowych między Polską a USA – standard FACTA
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 7 października 2014 r. podpisana została umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA. Znaczenie tej umowy dla polskich podatników i polskiego systemu podatkowego wyjaśnia Ministerstwo Finansów:

Przede wszystkim należy zauważyć, że wymieniona umowa nie wpływa w żaden sposób na opodatkowanie dochodów polskich podatników, uzyskiwanych w kraju jak i za granicą. Treścią umowy jest wyłącznie usprawnienie mechanizmu wymiany informacji podatkowych poprzez automatyczne przekazywanie danych pozyskiwanych od krajowych instytucji finansowych. Jej zawarcie ma zatem istotne znaczenie dla polskich instytucji finansowych.

Autopromocja

Należy jednocześnie podkreślić, że podstawę wymiany informacji między Polską i USA stanowią przepisy wielostronnej Konwencji o współpracy administracyjnej w sprawach podatkowych oraz umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, które już obecnie przewidują możliwość wymiany informacji w trzech trybach: automatycznie, na żądanie lub spontanicznie. Umowa FATCA określa wyłącznie zakres i format informacji, które będą przekazywane przez polskie i amerykańskie władze podatkowe w formie automatycznej.

Nowa Konwencja podatkowa z USA – co się zmienia

W 2011 r. w Stanach Zjednoczonych przyjęto ustawę o ujawnianiu rachunków zagranicznych (Foreign Accounts Tax Compliance Act), której celem było zobligowanie zagranicznych instytucji finansowych do zawierania porozumień bezpośrednio z amerykańską administracją podatkową. Porozumienia te zobowiązywałyby zagraniczne instytucje finansowe do bezpośredniego przekazywania do IRS danych o rachunkach osób, będących rezydentami podatkowymi USA, dla celów weryfikacji prawidłowości ich zobowiązań podatkowych. Takie działanie byłoby niezgodne z prawem polskim.

Przy braku zawarcia umowy polskie instytucje finansowe podlegałyby w USA 30% podatkowi od dochodów uzyskiwanych w tym kraju, co przekładałoby się również na wysokość dochodów klientów banków i innych instytucji finansowych, osiągających dochody ze źródeł amerykańskich. Pobór 30%  sankcyjnego podatku negowałby ekonomiczny sens dokonywania inwestycji za pośrednictwem polskich instytucji finansowych. Zawarcie umowy usunie te zagrożenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Biorąc pod uwagę zawartą w umowie zasadę wzajemności w przekazywaniu informacji, Polska będzie również otrzymywała automatycznie informacje o amerykańskich rachunkach polskich rezydentów podatkowych. Pozwoli to polskim organom podatkowym na weryfikację prawidłowości wypełniania przez te osoby obowiązków podatkowych i wysokości płaconych podatków.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że standard wymiany FATCA, wprowadzając szersze rozwiązania, niż obecnie stosowane w ramach międzynarodowej współpracy podatkowej, stał się wzorem prac nad modelem wymiany informacji podatkowych w UE i OECD. Przyjęty w ramach prac OECD wspólny standard raportowania informacji finansowych CRS (Common Reporting Standard) jest aktywnie promowany przez UE, jako jeden ze środków zwalczania oszustw podatkowych i przeciwdziałania uchylaniu się od opodatkowania.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Aktywne druki i formularze

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zgodnie z brzmieniem art. 10 omawianej umowy – wejdzie ona w życie w momencie, kiedy Polska notyfikuje pisemnie Stanom Zjednoczonym, że zakończyła swoje procedury wewnętrzne niezbędne do jej wejścia w życie. Ponieważ dla dopełnienia przedmiotowych procedur niezbędne jest ratyfikowanie umowy za zgodą przewidzianą w ustawie, nie jest w chwili obecnej możliwe podanie precyzyjnej daty zakończenia tych procedur. Data wejścia w życie będzie zależała od tempa procedowania Parlamentu oraz terminu ratyfikowania umowy przez Prezydenta.

Umowa z 7 października 2014 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA – wersja polska i angielska.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

  REKLAMA