REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa umowa podatkowa pomiędzy Polską a Czechami już obowiązuje

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
nowa umowa podatkowa, Republika Czeska
nowa umowa podatkowa, Republika Czeska

REKLAMA

REKLAMA

5 maja weszła w życie ustawa ratyfikująca nową umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską oraz Czechami („Nowa Umowa”), podpisana przez obie strony 13 września 2011 roku. Zarówno Polska, jak i Czechy zakończyły proces ratyfikacyjny, w związku z tym postanowienia Nowej Umowy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2013 roku. Nowa Umowa zastąpi dotychczasową umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z 1993 r. („Stara Umowa”).

Poniżej prezentujemy główne różnice pomiędzy Starą a Nową Umową.

Autopromocja

Zakres przedmiotowy

Postanowienia Nowej Umowy nie obejmują już polskiego podatku rolnego i czeskiego podatku od nieruchomości.

Firma w Czechach – obowiązki związane z podatkiem VAT

Jak uzyskać zwrot podatku VAT – firma w Republice Czeskiej

Zakład

Nowa Umowa wprowadza koncepcję tzw. zakładu usługowego. Zakład taki powstanie, gdy przedsiębiorstwo świadczy na terenie drugiego państwa usługi (w tym doradcze i menedżerskie) przez okres lub okresy przekraczające łącznie minimum sześć miesięcy w jakimkolwiek 12-miesięcznym okresie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Postanowienia o zakładzie usługowym mogą kreować ryzyko w zakresie powstania zakładu przy zawieraniu np. umów serwisowych. Dlatego też, w celu minimalizacji ryzyka powstania zakładu, zalecane jest dokładne zbadanie zawartych z kontrahentami umów, jak również weryfikowanie stanu faktycznego.

Zmianie uległ okres wymagany do powstania zakładu z tytułu prowadzenia budowy, montażu lub instalacji. Czas ten został skrócony z 18 do 12 miesięcy.

Usługi serwisowe a zmiana stawek - porada

Dywidendy

Nowa umowa wprowadza jednolitą maksymalną stawkę podatku u źródła od dywidend w wysokości 5%, podczas gdy poprzednio obowiązująca umowa przewidywała stawki w wysokości 5% (jeżeli odbiorcą dywidend była spółka, której udział w kapitale spółki wypłacającej dywidendę wynosił co najmniej 20%) oraz 10% (we wszystkich pozostałych przypadkach).

Odsetki

Nowa umowa zmniejsza maksymalną stawkę podatku u źródła od odsetek do wysokości 5%, podczas gdy poprzednio obowiązująca umowa przewidywała stawkę w wysokości 10%. Nowa Umowa wprowadziła zwolnienie z opodatkowania u źródła odsetek wypłacanych z tytułu jakiejkolwiek pożyczki lub kredytu udzielonego przez bank.

Zgodnie z postanowieniami Nowej Umowy, w celu skorzystania ze zwolnienia przy gwarantowanych pożyczkach, pożyczka musi być gwarantowana przez rząd państwa,
w którym beneficjent odsetek posiada miejsce zamieszkania/siedzibę. Na gruncie polskojęzycznej wersji Starej Umowy mógł to być także rząd państwa źródła płatności.

Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Czechami

Należności licencyjne

Nowa Umowa zwiększa maksymalną stawkę podatku u źródła od wypłacanych należności licencyjnych do wysokości 10%, podczas gdy poprzednio obowiązująca umowa przewidywała stawkę w wysokości 5%.

Nowa Umowa rozszerza definicję pojęcia „należności licencyjne” w odniesieniu do płatności uzyskiwanych za użytkowanie praw autorskich.

Korekta zysków przedsiębiorstw powiązanych

Stara Umowa stanowiła, iż jedno z umawiających się państw może opodatkować zyski, których przedsiębiorstwo nie osiągnęło z tego powodu, iż między przedsiębiorstwami powiązanymi zostały ustalone warunki różniące się znacznie od warunków, które ustaliłyby między sobą podmioty niezależne.

Nowa Umowa wprowadza postanowienie, zgodnie z którym, w przypadku opodatkowania wyżej wskazanego zysku przez jedno państwo, drugie państwo powinno dokonać korekty podatku zapłaconego w tym drugim państwie, jeśli uzna, iż zyski przedsiębiorstw powiązanych były takie jak między przedsiębiorstwami niezależnymi.

Jak uzyskać zwrot podatku VAT – firma w Republice Czeskiej

Unikanie podwójnego opodatkowania

Zgodnie z postanowieniami Nowej Umowy, kwota podatku od zysku ze sprzedaży majątku nieruchomego lub majątku ruchomego należącego do zakładu, zapłacona w Czechach, może zostać odliczona od podatku w Polsce, według metody tzw. kredytu zwykłego. Jest to zmiana dla polskich podatników, ponieważ na gruncie poprzednio obowiązującej umowy mogli oni stosować metodę tzw. wyłączenia z progresją.

Nowa Umowa likwiduje zaliczenie fikcyjne, tzw. tax sparing w odniesieniu do podatku zapłaconego w drugim umawiającym się państwie, co oznacza, iż wyłącznie faktycznie zapłacony podatek w drugim umawiającym się państwie może zostać odliczony w umawiającym się państwie.

Magdalena Zasiewska
Agata Oktawiec

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

REKLAMA