Nowa umowa podatkowa pomiędzy Polską a Czechami już obowiązuje
REKLAMA
REKLAMA
Poniżej prezentujemy główne różnice pomiędzy Starą a Nową Umową.
REKLAMA
Zakres przedmiotowy
Postanowienia Nowej Umowy nie obejmują już polskiego podatku rolnego i czeskiego podatku od nieruchomości.
Firma w Czechach – obowiązki związane z podatkiem VAT
Jak uzyskać zwrot podatku VAT – firma w Republice Czeskiej
Zakład
Nowa Umowa wprowadza koncepcję tzw. zakładu usługowego. Zakład taki powstanie, gdy przedsiębiorstwo świadczy na terenie drugiego państwa usługi (w tym doradcze i menedżerskie) przez okres lub okresy przekraczające łącznie minimum sześć miesięcy w jakimkolwiek 12-miesięcznym okresie.
Postanowienia o zakładzie usługowym mogą kreować ryzyko w zakresie powstania zakładu przy zawieraniu np. umów serwisowych. Dlatego też, w celu minimalizacji ryzyka powstania zakładu, zalecane jest dokładne zbadanie zawartych z kontrahentami umów, jak również weryfikowanie stanu faktycznego.
Zmianie uległ okres wymagany do powstania zakładu z tytułu prowadzenia budowy, montażu lub instalacji. Czas ten został skrócony z 18 do 12 miesięcy.
Usługi serwisowe a zmiana stawek - porada
Dywidendy
Nowa umowa wprowadza jednolitą maksymalną stawkę podatku u źródła od dywidend w wysokości 5%, podczas gdy poprzednio obowiązująca umowa przewidywała stawki w wysokości 5% (jeżeli odbiorcą dywidend była spółka, której udział w kapitale spółki wypłacającej dywidendę wynosił co najmniej 20%) oraz 10% (we wszystkich pozostałych przypadkach).
Odsetki
REKLAMA
Nowa umowa zmniejsza maksymalną stawkę podatku u źródła od odsetek do wysokości 5%, podczas gdy poprzednio obowiązująca umowa przewidywała stawkę w wysokości 10%. Nowa Umowa wprowadziła zwolnienie z opodatkowania u źródła odsetek wypłacanych z tytułu jakiejkolwiek pożyczki lub kredytu udzielonego przez bank.
Zgodnie z postanowieniami Nowej Umowy, w celu skorzystania ze zwolnienia przy gwarantowanych pożyczkach, pożyczka musi być gwarantowana przez rząd państwa,
w którym beneficjent odsetek posiada miejsce zamieszkania/siedzibę. Na gruncie polskojęzycznej wersji Starej Umowy mógł to być także rząd państwa źródła płatności.
Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Czechami
Należności licencyjne
Nowa Umowa zwiększa maksymalną stawkę podatku u źródła od wypłacanych należności licencyjnych do wysokości 10%, podczas gdy poprzednio obowiązująca umowa przewidywała stawkę w wysokości 5%.
Nowa Umowa rozszerza definicję pojęcia „należności licencyjne” w odniesieniu do płatności uzyskiwanych za użytkowanie praw autorskich.
Korekta zysków przedsiębiorstw powiązanych
Stara Umowa stanowiła, iż jedno z umawiających się państw może opodatkować zyski, których przedsiębiorstwo nie osiągnęło z tego powodu, iż między przedsiębiorstwami powiązanymi zostały ustalone warunki różniące się znacznie od warunków, które ustaliłyby między sobą podmioty niezależne.
Nowa Umowa wprowadza postanowienie, zgodnie z którym, w przypadku opodatkowania wyżej wskazanego zysku przez jedno państwo, drugie państwo powinno dokonać korekty podatku zapłaconego w tym drugim państwie, jeśli uzna, iż zyski przedsiębiorstw powiązanych były takie jak między przedsiębiorstwami niezależnymi.
Jak uzyskać zwrot podatku VAT – firma w Republice Czeskiej
Unikanie podwójnego opodatkowania
Zgodnie z postanowieniami Nowej Umowy, kwota podatku od zysku ze sprzedaży majątku nieruchomego lub majątku ruchomego należącego do zakładu, zapłacona w Czechach, może zostać odliczona od podatku w Polsce, według metody tzw. kredytu zwykłego. Jest to zmiana dla polskich podatników, ponieważ na gruncie poprzednio obowiązującej umowy mogli oni stosować metodę tzw. wyłączenia z progresją.
Nowa Umowa likwiduje zaliczenie fikcyjne, tzw. tax sparing w odniesieniu do podatku zapłaconego w drugim umawiającym się państwie, co oznacza, iż wyłącznie faktycznie zapłacony podatek w drugim umawiającym się państwie może zostać odliczony w umawiającym się państwie.
Magdalena Zasiewska
Agata Oktawiec
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat