| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Nowa umowa podatkowa pomiędzy Polską a Czechami już obowiązuje

Nowa umowa podatkowa pomiędzy Polską a Czechami już obowiązuje

5 maja weszła w życie ustawa ratyfikująca nową umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską oraz Czechami („Nowa Umowa”), podpisana przez obie strony 13 września 2011 roku. Zarówno Polska, jak i Czechy zakończyły proces ratyfikacyjny, w związku z tym postanowienia Nowej Umowy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2013 roku. Nowa Umowa zastąpi dotychczasową umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z 1993 r. („Stara Umowa”).

Poniżej prezentujemy główne różnice pomiędzy Starą a Nową Umową.

Zakres przedmiotowy

Postanowienia Nowej Umowy nie obejmują już polskiego podatku rolnego i czeskiego podatku od nieruchomości.

Firma w Czechach – obowiązki związane z podatkiem VAT

Jak uzyskać zwrot podatku VAT – firma w Republice Czeskiej

Zakład

Nowa Umowa wprowadza koncepcję tzw. zakładu usługowego. Zakład taki powstanie, gdy przedsiębiorstwo świadczy na terenie drugiego państwa usługi (w tym doradcze i menedżerskie) przez okres lub okresy przekraczające łącznie minimum sześć miesięcy w jakimkolwiek 12-miesięcznym okresie.

Postanowienia o zakładzie usługowym mogą kreować ryzyko w zakresie powstania zakładu przy zawieraniu np. umów serwisowych. Dlatego też, w celu minimalizacji ryzyka powstania zakładu, zalecane jest dokładne zbadanie zawartych z kontrahentami umów, jak również weryfikowanie stanu faktycznego.

Zmianie uległ okres wymagany do powstania zakładu z tytułu prowadzenia budowy, montażu lub instalacji. Czas ten został skrócony z 18 do 12 miesięcy.

Usługi serwisowe a zmiana stawek - porada

Dywidendy

Nowa umowa wprowadza jednolitą maksymalną stawkę podatku u źródła od dywidend w wysokości 5%, podczas gdy poprzednio obowiązująca umowa przewidywała stawki w wysokości 5% (jeżeli odbiorcą dywidend była spółka, której udział w kapitale spółki wypłacającej dywidendę wynosił co najmniej 20%) oraz 10% (we wszystkich pozostałych przypadkach).

Odsetki

Nowa umowa zmniejsza maksymalną stawkę podatku u źródła od odsetek do wysokości 5%, podczas gdy poprzednio obowiązująca umowa przewidywała stawkę w wysokości 10%. Nowa Umowa wprowadziła zwolnienie z opodatkowania u źródła odsetek wypłacanych z tytułu jakiejkolwiek pożyczki lub kredytu udzielonego przez bank.

Zgodnie z postanowieniami Nowej Umowy, w celu skorzystania ze zwolnienia przy gwarantowanych pożyczkach, pożyczka musi być gwarantowana przez rząd państwa,
w którym beneficjent odsetek posiada miejsce zamieszkania/siedzibę. Na gruncie polskojęzycznej wersji Starej Umowy mógł to być także rząd państwa źródła płatności.

Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Czechami

Należności licencyjne

Nowa Umowa zwiększa maksymalną stawkę podatku u źródła od wypłacanych należności licencyjnych do wysokości 10%, podczas gdy poprzednio obowiązująca umowa przewidywała stawkę w wysokości 5%.

Nowa Umowa rozszerza definicję pojęcia „należności licencyjne” w odniesieniu do płatności uzyskiwanych za użytkowanie praw autorskich.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »