reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Nowa umowa podatkowa pomiędzy Polską a Czechami już obowiązuje

Nowa umowa podatkowa pomiędzy Polską a Czechami już obowiązuje

5 maja weszła w życie ustawa ratyfikująca nową umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską oraz Czechami („Nowa Umowa”), podpisana przez obie strony 13 września 2011 roku. Zarówno Polska, jak i Czechy zakończyły proces ratyfikacyjny, w związku z tym postanowienia Nowej Umowy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2013 roku. Nowa Umowa zastąpi dotychczasową umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z 1993 r. („Stara Umowa”).

Poniżej prezentujemy główne różnice pomiędzy Starą a Nową Umową.

Zakres przedmiotowy

Postanowienia Nowej Umowy nie obejmują już polskiego podatku rolnego i czeskiego podatku od nieruchomości.

Firma w Czechach – obowiązki związane z podatkiem VAT

Jak uzyskać zwrot podatku VAT – firma w Republice Czeskiej

Zakład

Nowa Umowa wprowadza koncepcję tzw. zakładu usługowego. Zakład taki powstanie, gdy przedsiębiorstwo świadczy na terenie drugiego państwa usługi (w tym doradcze i menedżerskie) przez okres lub okresy przekraczające łącznie minimum sześć miesięcy w jakimkolwiek 12-miesięcznym okresie.

Postanowienia o zakładzie usługowym mogą kreować ryzyko w zakresie powstania zakładu przy zawieraniu np. umów serwisowych. Dlatego też, w celu minimalizacji ryzyka powstania zakładu, zalecane jest dokładne zbadanie zawartych z kontrahentami umów, jak również weryfikowanie stanu faktycznego.

Zmianie uległ okres wymagany do powstania zakładu z tytułu prowadzenia budowy, montażu lub instalacji. Czas ten został skrócony z 18 do 12 miesięcy.

Usługi serwisowe a zmiana stawek - porada

Dywidendy

Nowa umowa wprowadza jednolitą maksymalną stawkę podatku u źródła od dywidend w wysokości 5%, podczas gdy poprzednio obowiązująca umowa przewidywała stawki w wysokości 5% (jeżeli odbiorcą dywidend była spółka, której udział w kapitale spółki wypłacającej dywidendę wynosił co najmniej 20%) oraz 10% (we wszystkich pozostałych przypadkach).

Odsetki

Nowa umowa zmniejsza maksymalną stawkę podatku u źródła od odsetek do wysokości 5%, podczas gdy poprzednio obowiązująca umowa przewidywała stawkę w wysokości 10%. Nowa Umowa wprowadziła zwolnienie z opodatkowania u źródła odsetek wypłacanych z tytułu jakiejkolwiek pożyczki lub kredytu udzielonego przez bank.

Zgodnie z postanowieniami Nowej Umowy, w celu skorzystania ze zwolnienia przy gwarantowanych pożyczkach, pożyczka musi być gwarantowana przez rząd państwa,
w którym beneficjent odsetek posiada miejsce zamieszkania/siedzibę. Na gruncie polskojęzycznej wersji Starej Umowy mógł to być także rząd państwa źródła płatności.

Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Czechami

Należności licencyjne

Nowa Umowa zwiększa maksymalną stawkę podatku u źródła od wypłacanych należności licencyjnych do wysokości 10%, podczas gdy poprzednio obowiązująca umowa przewidywała stawkę w wysokości 5%.

Nowa Umowa rozszerza definicję pojęcia „należności licencyjne” w odniesieniu do płatności uzyskiwanych za użytkowanie praw autorskich.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama