| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > PIT od emerytury z Australii wypłacanej emerytowi mieszkającemu w Polsce

PIT od emerytury z Australii wypłacanej emerytowi mieszkającemu w Polsce

Reguły opodatkowania emerytury wypłacanej z Australii osobie mającej miejsce zamieszkania na terytorium Polski regulują przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) oraz polsko-australijskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z 7 maja 1991 r. (umowa).

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o PIT osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska (art. 4a ustawy).

Polecamy: Metody unikania podwójnego opodatkowania

Polecamy: Wykaz i teksty umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (źródło: Ministerstwo Finansów)

Stosownie do art. 18 ust. 1 umowy, emerytury (w tym emerytury rządowe) i renty, wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce, podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce.

Zatem australijska emerytura wypłacana osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce podlega opodatkowaniu wyłącznie w Polsce na zasadach określonych w ustawie o PIT.

Jeżeli australijska emerytura wpływa na konto podatnika w polskim banku, wówczas, na podstawie art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, bank jako płatnik obowiązany jest do poboru miesięcznych zaliczek od wypłacanej emerytury.

Natomiast w sytuacji kiedy podatnik uzyskuje australijską emeryturę bez pośrednictwa płatnika, zastosowanie znajdą postanowienia art. 44 ust. 1a pkt 2 ustawy o PIT.

Przepis ten stanowi, iż podatnicy osiągający dochody z emerytur i rent z zagranicy są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w art. 44 ust. 3a ustawy o PIT.

Polecamy: Czy emerytura z USA podlega w Polsce opodatkowaniu

Polecamy: Jak obliczyć podatek korzystając z jednej z metod unikania podwójnego opodatkowania

Zgodnie z art. 44 ust. 3a ustawy o PIT podatnicy uzyskujący z zagranicy emerytury bez pośrednictwa płatnika zobowiązani są w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania podatkowego, wpłacać zaliczki miesięczne, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT (18%).

Źródło: pismo DD4/0553/131/DYI/11/BMI3-396 Zastępcy Dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych z 27 maja 2011 r. do Biura Ministra.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Zawadzka-Siesicka, MarokoArt.com

MarokoArt.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »