Ulga na ekspansje a koszty marketingowe – jak szeroki jest katalog wydatków?

REKLAMA
REKLAMA
Niedawna interpretacja podatkowa (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.66.2025.2.ED) dla producenta opakowań z tworzyw sztucznych rozstrzyga tę kwestię, wskazując, które wydatki targowe i promocyjne podlegają odliczeniu, a które - mimo argumentacji podatnika - pozostają poza zakresem ulgi. Organ zastosował ścisłą wykładnię językową, potwierdzając kwalifikowalność jedynie części ponoszonych przez przedsiębiorców kosztów.
Które wydatki podlegają odliczeniu, a które nie
Sprawa dotyczyła spółki zajmującej się produkcją opakowań z tworzyw sztucznych, w ramach prowadzonej działalności ponosi i zamierza dalej ponosić wydatki celem uzyskania wzrostu przychodów ze sprzedaży produktów. Produkty te są wytwarzane bezpośrednio przez spółkę i sprzedawane są do podmiotów niepowiązanych, zaś nowo wytwarzane produkty mogą się różnić m.in. właściwościami technicznymi, materiałowymi lub techniką wykonania od produktów już obecnych na rynku.
REKLAMA
W związku z tym spółka zamierza ponosić wydatki uczestnictwa w targach, czyli m.in. na zakwaterowanie i wyżywienie pracowników, koszty podróży, wykonanie stoiska, przygotowanie materiałów reklamowych czy też catering w formie poczęstunku dla osób, które odwiedzą stoisko spółki - określone przez spółkę łącznie jako koszty targów. Spółka ponosić będzie również inne wydatki określone przez nią jako koszty promocji (obejmowało m.in. koszty umowy o sponsoring ze sportowcem, pozycjonowanie strony internetowej w wyszukiwarce internetowej, koszty wynajmu przestrzeni reklamowej), koszty dokumentacji (m.in. wynagrodzenie pracowników przygotowujących dokumentacje, wynagrodzenie podmiotu trzeciego za dokonanie analizy lub audytu wewnętrznego) oraz koszty bezpośrednich działań marketingowych (m.in. wynagrodzenie pracowników działu sprzedaży, koszty podróży poniesione na bilety kolejowe lub paliwo do samochodu).
Interpretacja podatkowa
Spółka w interpretacji zapytała, czy określone przez nią wydatki będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów poniesionych w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów, o którym mowa w art. 18eb ust 7 ustawy o CIT co również pozwoli spółce na zastosowanie odliczenia, o którym mowa w ust 1 tego przepisu.
Spółka stanęła na stanowisku, że wszystkie z wskazanych grup wydatków będą zaliczać się do odpowiednich katalogów wskazanych przez ustawodawcę w powyższym przepisie.
REKLAMA
W wydanej interpretacji organ zgodził się w pewnym stopniu ze stanowiskiem spółki. Organ dokonując wykładni przepisu posłużył się wykładnią językową wskazując przy tym jednocześnie na to, że przepisy w tym przypadku nie powinny podlegać wykładni rozszerzającej, ponieważ mamy do czynienia z ulgą podatkową. Organ przyznał rację, co do możliwości odliczenia wydatków związanych z zakwaterowaniem i wyżywieniem pracowników, podróży samolotem, przygotowania materiałów reklamowych, wynajęcia powierzchni wystawienniczej, wykonania stoiska, ale również wydatków poniesionych na catering w formie poczęstunku dla osób odwiedzających uznając je za wydatki związane z udziałem w targach.
Organ wykluczył natomiast możliwości zaliczenia do takich wydatków, kosztów poniesionych na stypendium dla sportowca, jak i kosztów przejazdów samochodami dotyczącymi pracowników. W zakresie kosztów podróży ustawodawca przewidział bowiem jedynie możliwość zaliczenia kosztu zakupu biletów lotniczych dla pracowników, nie wskazując przy tym kosztów podróży samochodem czy pociągiem. Za nieprawidłowe organ wskazał również wykazane przez spółkę koszty określone przez nią jako koszty dokumentacji oraz koszty bezpośrednich działań marketingowych.
Remigiusz Fijak Partner Associate Doradca Podatkowy ID Advisory
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA