Renta z Niemiec – gdzie płacić PIT

Wynika to jednoznacznie z wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi interpretacji przepisów prawa.
Uprawnienie do renty wdowiej z Niemiec
Wnioskodawczyni jest obywatelką Rzeczypospolitej Polskiej. Przez kilka lat mieszkała w Niemczech, gdzie była zameldowana. Do Polski powróciła pod koniec 2013 r. Oznacza to, że w 2014 r. to właśnie w Polsce będzie miała miejsce zamieszkania i ośrodek interesów życiowych. Wnioskodawczyni po zmarłym mężu otrzymuje rentę wdowią wypłacaną z niemieckiego obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego. Jednocześnie otrzymuje rentę chorobową wypłacaną przez KRUS. Bank, w którym Wnioskodawczyni założyła konto walutowe, potrąca podatek z niemieckiej renty.
Pojawiły się zatem wątpliwości, czy ów renta wdowia będzie podlegała w 2014 r. w Polsce opodatkowaniu i czy świadczenie to będzie należało wykazać w zeznaniu rocznym.
PIT-11 w 2015 r. w formie papierowej - składany do 31 stycznia
Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Organ podatkowy stwierdził, że ów świadczenie nie podlega opodatkowaniu w Polsce, stąd nie istnieje obowiązek wykazania go w rocznym zeznaniu podatkowym. Dzieje się tak, gdyż jest ono wypłacane z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych Niemiec, co – zgodnie z postanowieniami umowy zawartej przez Polskę i Niemcy – powoduje konieczność opodatkowania jej tylko w Niemczech.
Obowiązek podatkowy a unikanie podwójnego opodatkowania
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Powołany przepis stosuje się jednak z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a).
W myśl art. 18 ust. 1 umowy z dnia 14 maja 2003 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90), emerytury i podobne świadczenia lub renty, otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie z drugiego Umawiającego się Państwa, podlegają opodatkowaniu tylko w tym pierwszym Państwie.
Świadczenia z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych
Ogólną zasadą jest więc opodatkowanie rent uzyskiwanych z Niemiec, przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce, w kraju miejsca zamieszkania, tj. w Polsce. Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy renta jest wypłacana z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych. Wtedy, stosownie do art. 18 ust. 2 ww. umowy, płatności takie podlegają opodatkowaniu tylko w państwie źródła, tj. w Niemczech.
Oznacza to, że wnioskodawczyni nie ma obowiązku wykazywania jako dochód do opodatkowania renty wdowiej, bowiem renta jako świadczenie z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych Niemiec podlega opodatkowaniu tylko w Niemczech i tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce.
Zatem w takiej sytuacji płatnik (bank) w Polsce nie powinien od tych należności pieniężnych pobierać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. W związku z tym, ww. renta nie ma wpływu na sposób opodatkowania pozostałych dochodów uzyskiwanych przez wnioskodawczynię i nie należy jej wykazywać w zeznaniu rocznym w Polsce.
Źródło: indywidualna interpretacja przepisów prawa podatkowego wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi 7 kwietnia 2014 roku (nr IPTPB2/415-30/14-4/TS).
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: