| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Renta z Niemiec – gdzie płacić PIT

Renta z Niemiec – gdzie płacić PIT

Wszelkie świadczenia otrzymywane z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych podlegają opodatkowaniu jedynie w Niemczech. Nie istnieje zatem obowiązek wykazania ich w zeznaniu podatkowym. Jest to jednak wyjątek od ogólnej zasady opodatkowania świadczeń w kraju zamieszkania.

Wynika to jednoznacznie z wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi interpretacji przepisów prawa.

Uprawnienie do renty wdowiej z Niemiec

Wnioskodawczyni jest obywatelką Rzeczypospolitej Polskiej. Przez kilka lat mieszkała w Niemczech, gdzie była zameldowana. Do Polski powróciła pod koniec 2013 r. Oznacza to, że w 2014 r. to właśnie w Polsce będzie miała miejsce zamieszkania i ośrodek interesów życiowych. Wnioskodawczyni po zmarłym mężu otrzymuje rentę wdowią wypłacaną z niemieckiego obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego. Jednocześnie otrzymuje rentę chorobową wypłacaną przez KRUS. Bank, w którym Wnioskodawczyni założyła konto walutowe, potrąca podatek z niemieckiej renty.

Pojawiły się zatem wątpliwości, czy ów renta wdowia będzie podlegała w 2014 r. w Polsce opodatkowaniu i czy świadczenie to będzie należało wykazać w zeznaniu rocznym.

PIT-11 w 2015 r. w formie papierowej - składany do 31 stycznia

Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Organ podatkowy stwierdził, że ów świadczenie nie podlega opodatkowaniu w Polsce, stąd nie istnieje obowiązek wykazania go w rocznym zeznaniu podatkowym. Dzieje się tak, gdyż jest ono wypłacane z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych Niemiec, co – zgodnie z postanowieniami umowy zawartej przez Polskę i Niemcy – powoduje konieczność opodatkowania jej tylko w Niemczech.

Obowiązek podatkowy a unikanie podwójnego opodatkowania

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Powołany przepis stosuje się jednak z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a).

W myśl art. 18 ust. 1 umowy z dnia 14 maja 2003 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90), emerytury i podobne świadczenia lub renty, otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie z drugiego Umawiającego się Państwa, podlegają opodatkowaniu tylko w tym pierwszym Państwie.

Świadczenia z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych

Ogólną zasadą jest więc opodatkowanie rent uzyskiwanych z Niemiec, przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce, w kraju miejsca zamieszkania, tj. w Polsce. Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy renta jest wypłacana z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych. Wtedy, stosownie do art. 18 ust. 2 ww. umowy, płatności takie podlegają opodatkowaniu tylko w państwie źródła, tj. w Niemczech.

Oznacza to, że wnioskodawczyni nie ma obowiązku wykazywania jako dochód do opodatkowania renty wdowiej, bowiem renta jako świadczenie z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych Niemiec podlega opodatkowaniu tylko w Niemczech i tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kowalski

Doradca podatkowy z kilkunastoletnim stażem w różnych organach podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »