REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT-11 w 2015 r. w formie papierowej - składany do 31 stycznia

PIT-11 w 2015 r. w formie papierowej - składany do 31 stycznia
PIT-11 w 2015 r. w formie papierowej - składany do 31 stycznia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Termin na złożenie do urzędu skarbowego w formie papierowej informacji: PIT-11, PIT-8C, PIT-R, IFT-1/IFT-1R oraz rocznego obliczenia podatku PIT-40, ulegnie od 2015 r. skróceniu o jeden miesiąc tj. do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym. Dotyczy to oczywiście tych sytuacji, gdy płatnik będzie uprawniony do złożenia informacji w formie papierowej. Zasadą i obowiązkiem stanie się bowiem składanie deklaracji podatkowych w formie elektronicznej – w przypadku tej formy dotychczasowe terminy się nie zmienią.

Autopromocja

Terminy składania informacji PIT – zmiany od 2015 roku

Opublikowany niedawno projekt ustawy z dnia 15 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, przewiduje zmianę terminów składania niektórych deklaracji podatkowych. Nowe rozwiązanie powiązane jest ściśle z realizacją projektu e-Deklaracje 2, który zmierza do usprawnienia wymiany informacji między administracją podatkową a podatnikami.

Polecamy: Podatki 2016 - komplet żółtych książek

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw

Termin składania informacji podatkowych będzie od 2015 roku zależny od sposobu ich złożenia. Twórcy projektu chcą aby sporządzone w formie papierowej informacje podatkowe PIT-11, PIT-8C, PIT-R, IFT-1/IFT-1R oraz roczne obliczenie podatku PIT-40 - dostarczane były do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym a nie jak dotychczas do końca lutego. Postulowana zmiana ma na celu zagwarantowanie organom podatkowym odpowiednio długiego okresu na ręczne wprowadzenie danych  do systemów informatycznych z papierowych deklaracji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Termin składania w/w formularzy podatkowych za pomocą środków elektronicznych nie ulegnie zmianom, gdyż dane przekazywane w ten sposób są natychmiastowo i automatycznie gromadzone w systemie co znacznie przyspiesza ich obsługę. Zmianie nie ulegną także terminy składania informacji w trakcie roku podatkowego.

Polecamy: PIT-Y 2015 (książka + CD)

Nadmienić należy, że omawiany projekt ustawy zobowiązuje płatników do dostarczania urzędowi skarbowemu informacji oraz rocznego obliczenia podatku co do zasady w formie elektronicznej.

Możliwość składania dokumentów w formie papierowej zachowają jedynie ściśle określone w ustawie podmioty (np. płatnicy sporządzający informacje, czy roczne obliczenie podatku dla nie więcej niż 5 podatników – możliwość nie dotyczy biur rachunkowych działających na zlecenie klienta). Szerzej na ten temat w tekście: Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku.

Co istotne, jeżeli podmiot zobowiązany do elektronicznego przesłania deklaracji, informacji, czy rocznego obliczenia podatku, uczyni to w formie papierowej – będzie to uznane za niezłożenie dokumentu.


Jak czytamy na stronie Rady Ministrów - proponowane w projekcie ustawy zmiany są pierwszym krokiem do zapowiadanej przez resort finansów, realizacji usługi wstępnie wypełnianych zeznań rocznych (PFR).

Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2015 r.

Regulacje mają mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych (strat poniesionych) począwszy od pierwszego dnia roku podatkowego rozpoczętego po 31 grudnia 2013 r., chyba, że deklaracja, informacja, czy roczne obliczenie podatku zostało złożone przed 1 stycznia 2015 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA