REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT-11 w 2015 r. w formie papierowej - składany do 31 stycznia

PIT-11 w 2015 r. w formie papierowej - składany do 31 stycznia
PIT-11 w 2015 r. w formie papierowej - składany do 31 stycznia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Termin na złożenie do urzędu skarbowego w formie papierowej informacji: PIT-11, PIT-8C, PIT-R, IFT-1/IFT-1R oraz rocznego obliczenia podatku PIT-40, ulegnie od 2015 r. skróceniu o jeden miesiąc tj. do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym. Dotyczy to oczywiście tych sytuacji, gdy płatnik będzie uprawniony do złożenia informacji w formie papierowej. Zasadą i obowiązkiem stanie się bowiem składanie deklaracji podatkowych w formie elektronicznej – w przypadku tej formy dotychczasowe terminy się nie zmienią.

Autopromocja

Terminy składania informacji PIT – zmiany od 2015 roku

Opublikowany niedawno projekt ustawy z dnia 15 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, przewiduje zmianę terminów składania niektórych deklaracji podatkowych. Nowe rozwiązanie powiązane jest ściśle z realizacją projektu e-Deklaracje 2, który zmierza do usprawnienia wymiany informacji między administracją podatkową a podatnikami.

Polecamy: Podatki 2016 - komplet żółtych książek

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw

Termin składania informacji podatkowych będzie od 2015 roku zależny od sposobu ich złożenia. Twórcy projektu chcą aby sporządzone w formie papierowej informacje podatkowe PIT-11, PIT-8C, PIT-R, IFT-1/IFT-1R oraz roczne obliczenie podatku PIT-40 - dostarczane były do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym a nie jak dotychczas do końca lutego. Postulowana zmiana ma na celu zagwarantowanie organom podatkowym odpowiednio długiego okresu na ręczne wprowadzenie danych  do systemów informatycznych z papierowych deklaracji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Termin składania w/w formularzy podatkowych za pomocą środków elektronicznych nie ulegnie zmianom, gdyż dane przekazywane w ten sposób są natychmiastowo i automatycznie gromadzone w systemie co znacznie przyspiesza ich obsługę. Zmianie nie ulegną także terminy składania informacji w trakcie roku podatkowego.

Polecamy: PIT-Y 2015 (książka + CD)

Nadmienić należy, że omawiany projekt ustawy zobowiązuje płatników do dostarczania urzędowi skarbowemu informacji oraz rocznego obliczenia podatku co do zasady w formie elektronicznej.

Możliwość składania dokumentów w formie papierowej zachowają jedynie ściśle określone w ustawie podmioty (np. płatnicy sporządzający informacje, czy roczne obliczenie podatku dla nie więcej niż 5 podatników – możliwość nie dotyczy biur rachunkowych działających na zlecenie klienta). Szerzej na ten temat w tekście: Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku.

Co istotne, jeżeli podmiot zobowiązany do elektronicznego przesłania deklaracji, informacji, czy rocznego obliczenia podatku, uczyni to w formie papierowej – będzie to uznane za niezłożenie dokumentu.


Jak czytamy na stronie Rady Ministrów - proponowane w projekcie ustawy zmiany są pierwszym krokiem do zapowiadanej przez resort finansów, realizacji usługi wstępnie wypełnianych zeznań rocznych (PFR).

Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2015 r.

Regulacje mają mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych (strat poniesionych) począwszy od pierwszego dnia roku podatkowego rozpoczętego po 31 grudnia 2013 r., chyba, że deklaracja, informacja, czy roczne obliczenie podatku zostało złożone przed 1 stycznia 2015 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

Składka zdrowotna - rozliczenie roczne za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA