| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > PIT-11 w 2015 r. w formie papierowej - składany do 31 stycznia

PIT-11 w 2015 r. w formie papierowej - składany do 31 stycznia

Termin na złożenie do urzędu skarbowego w formie papierowej informacji: PIT-11, PIT-8C, PIT-R, IFT-1/IFT-1R oraz rocznego obliczenia podatku PIT-40, ulegnie od 2015 r. skróceniu o jeden miesiąc tj. do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym. Dotyczy to oczywiście tych sytuacji, gdy płatnik będzie uprawniony do złożenia informacji w formie papierowej. Zasadą i obowiązkiem stanie się bowiem składanie deklaracji podatkowych w formie elektronicznej – w przypadku tej formy dotychczasowe terminy się nie zmienią.

Terminy składania informacji PIT – zmiany od 2015 roku

Opublikowany niedawno projekt ustawy z dnia 15 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, przewiduje zmianę terminów składania niektórych deklaracji podatkowych. Nowe rozwiązanie powiązane jest ściśle z realizacją projektu e-Deklaracje 2, który zmierza do usprawnienia wymiany informacji między administracją podatkową a podatnikami.

Polecamy: Podatki 2016 - komplet żółtych książek

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw

Termin składania informacji podatkowych będzie od 2015 roku zależny od sposobu ich złożenia. Twórcy projektu chcą aby sporządzone w formie papierowej informacje podatkowe PIT-11, PIT-8C, PIT-R, IFT-1/IFT-1R oraz roczne obliczenie podatku PIT-40 - dostarczane były do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym a nie jak dotychczas do końca lutego. Postulowana zmiana ma na celu zagwarantowanie organom podatkowym odpowiednio długiego okresu na ręczne wprowadzenie danych  do systemów informatycznych z papierowych deklaracji.

Termin składania w/w formularzy podatkowych za pomocą środków elektronicznych nie ulegnie zmianom, gdyż dane przekazywane w ten sposób są natychmiastowo i automatycznie gromadzone w systemie co znacznie przyspiesza ich obsługę. Zmianie nie ulegną także terminy składania informacji w trakcie roku podatkowego.

Polecamy: PIT-Y 2015 (książka + CD)

Nadmienić należy, że omawiany projekt ustawy zobowiązuje płatników do dostarczania urzędowi skarbowemu informacji oraz rocznego obliczenia podatku co do zasady w formie elektronicznej.

Możliwość składania dokumentów w formie papierowej zachowają jedynie ściśle określone w ustawie podmioty (np. płatnicy sporządzający informacje, czy roczne obliczenie podatku dla nie więcej niż 5 podatników – możliwość nie dotyczy biur rachunkowych działających na zlecenie klienta). Szerzej na ten temat w tekście: Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku.

Co istotne, jeżeli podmiot zobowiązany do elektronicznego przesłania deklaracji, informacji, czy rocznego obliczenia podatku, uczyni to w formie papierowej – będzie to uznane za niezłożenie dokumentu.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »