REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie przychodów z reklam w ramach usługi Google AdSense

Opodatkowanie przychodów z reklam w ramach usługi Google AdSense
Opodatkowanie przychodów z reklam w ramach usługi Google AdSense

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów rozważa wydanie interpretacji ogólnej w przedmiocie opodatkowania przychodów uzyskiwanych z reklam umieszczanych na prywatnych stronach internetowych. Resort twierdzi, iż należy je uznać za pochodzące z „innego źródła” w myśl art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT i tym samym rozliczać wg skali podatkowej. Innego zdania są sądy administracyjne.

Powyższe stanowisko zostało wyrażone w odpowiedzi Ministra Finansów z dnia 13 grudnia 2013 r. na interpelację poselską nr 22574.  Interpelacja dotyczyła rozbieżności powstałej w praktyce organów podatkowych w odniesieniu do przychodów z udziału w programie Google AdSense. Do tej pory organy podatkowe prezentowały niejednokrotnie odmienne stanowiska co do sposobu kwalifikowania przychodów uzyskiwanych z powyższego tytułu. Analiza wydawanych interpretacji ukazała trzy główne kierunki interpretacyjne w tym zakresie:

Autopromocja
 1. jako przychody pochodzących z formy najmu – dzierżawy,

 2. jako przychody z tytułu umowy zlecenie

 3. jako przychody uzyskiwane z innego źródła

Ministerstwo Finansów uważa, że jedynie ostatni sposób kwalifikowania przychodów należy uznać za prawidłowy.

W odniesieniu do prezentowanego przez liczne organy podatkowe poglądu, że omawiany przychód należy traktować jako pochodzący z formy najmu – dzierżawy, resort finansów zauważa, że strona internetowa nie jest rzeczą materialną ani prawem i w związku z tym niemożliwie jest jej oddanie w najem lub dzierżawę. Przychylenie się do tej interpretacji stworzyłoby dla właścicieli stron internetowych korzystne warunki, gdyż podatek mogliby rozliczać w formie ryczałtu stosując 8,5% stawkę (koszty prowadzenia strony internetowej są z reguły niewielkie).

Warto zauważyć, iż w powyższym zakresie Ministerstwo neguje pogląd Naczelnego Sądu Administracyjnego, który nakazuje kwalifikowanie przychodu osiągniętego z tego rodzaju źródła za pochodzący z  umowy nienazwanej o formie zbliżonej do umowy najmu – dzierżawy i rozliczanie go przy zastosowaniu preferencyjnego opodatkowania dochodu (wyroki NSA: z dnia 27.02.2013 r. sygn. akt II FSK 1305/11, z dnia 19.06.2012 r. sygn. akt II FSK 2485/10, z dnia 09.03.2012 r. sygn. akt II FSK 1548/10).

Zdaniem MF niemożliwość uznania przychodów za pochodzące z najmu - dzierżawy, nakazuje zakwalifikować je za pochodzące z „innego źródła” wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na potwierdzenie swoich racji Ministerstwo wskazuje, że „na gruncie prawa podatkowego w przypadku niemożności jednoznacznego zaliczenia danego przychodu do jednego ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1-8 ustawy o PIT, przychód ten należy kwalifikować jako przychód z innych źródeł, o którym mowa w pkt 9 tego przepisu”. Podobna argumentacja znajduje się w wielu interpretacjach indywidualnych, wskazujących na to właśnie źródło przychodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatek 8,5% od przychodu z reklam internetowych

Pełne odliczenie VAT od samochodów firmowych - informacja VAT-26

Konkludując, należy wskazać, iż zgodnie ze stanowiskiem zajętym przez Ministerstwo Finansów, właściwym sposobem kwalifikacji przychodu z tytułu udostępniania powierzchni reklamowej na prywatnej stronie internetowej, jest uznanie go za pochodzący z „innych źródeł”. Przychód z tego tytułu należy opodatkować wg skali podatkowej (18% lub 32%), jednakże nie ma konieczności wpłacania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy oraz odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

  Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

  Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

  Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

  Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

  Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

  Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku

  Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

  Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

  Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

  Rodzice tracą prawo do ulgi na dziecko po podwyżkach. Ich pensje przebijają limit dochodów z … 2013 r.

  PIT za 2023 rok: Rodzice po podwyżkach zarabiają za dużo. I wypadają z ulgi na dziecko.  

  Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

  REKLAMA