| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Nowa konwencja podatkowa z Bośnią i Hercegowiną

Nowa konwencja podatkowa z Bośnią i Hercegowiną

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, która upoważnia go do ratyfikacji Konwencji między Polską a Bośnią i Hercegowiną o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieganiu uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.

Konwencję tę podpisano w Sarajewie 4 czerwca 2014 r.

Nowa Konwencja między Polską a Bośnią i Hercegowiną będzie oparta o aktualną wersję Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku. Jej przepisy będą miały zastosowanie do osób fizycznych i osób prawnych mających miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce, BiH lub w obu krajach.

W przypadku Polski jej postanowieniami objęty zostanie podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) oraz podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT). W przypadku BiH obejmie ona podatek dochodowy od osób fizycznych oraz podatek od zysków przedsiębiorstw.

Zgodnie z Konwencją w przypadku Polski jako podstawowa metoda unikania podwójnego opodatkowania zastosowanie będzie miała tzw. metoda wyłączenia z progresją. W odniesieniu do dochodów z zysków przedsiębiorstw, dywidend, odsetek, należności licencyjnych, zysków z przeniesienia własności majątku oraz do innych dochodów, nieobjętych pozostałymi postanowieniami Konwencji, zastosowanie będzie mieć jednak tzw. metoda zaliczenia proporcjonalnego.

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Metoda wyłączenia z progresją polega na tym, że dochód osiągnięty za granicą jest zwolniony z podatku w kraju rezydencji podatkowej, natomiast jest brany pod uwagę jedynie przy obliczaniu stawki podatkowej, według której podatnik będzie zobowiązany rozliczyć podatek od dochodów uzyskanych w kraju rezydencji podatkowej.

Metoda proporcjonalnego zaliczenia polega na tym, że podatek zapłacony od dochodu osiągniętego za granicą jest zaliczany na poczet podatku należnego w kraju rezydencji podatkowej, obliczonego od całości dochodów w takiej proporcji, w jakiej dochód ze źródeł zagranicznych pozostaje w stosunku do całości dochodu podatnika.

W Konwencji znalazły się także przepisy zapewniające stosowanie w relacjach bilateralnych tzw. pełnej klauzuli wymiany informacji, zgodnej z międzynarodowym standardem OECD. (PAP)

Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Bośnią i Hercegowiną w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisana w Sarajewie 4 czerwca 2014 r.

tekst polski

tekst angielski

tekst bośniacki

tekst chorwacki

tekst serbski

Procedura ratyfikacyjna

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »