Prace transgraniczne (szczególnie budowlane), a deklaracja podatkowa w Niemczech
REKLAMA
REKLAMA
Kogo dotyczy ten obowiązek?
Obowiązek złożenia deklaracji podatkowej w Niemczech dotyczy zwłaszcza firm budowlanych, które z reguły są już zarejestrowane w niemieckim urzędzie podatkowym w celu uzyskania zwolnienia z podatku budowlanego (Bauazbugsteuer, Freistellungsbescheinigung).
REKLAMA
Jeśli istniał tzw. zakład podatkowy
Taki obowiązek istnieje zawsze, gdy prowadziliśmy w Niemczech prace na tyle długo lub w tak „ukorzeniony” sposób, iż powstał tam tzw. zakład podatkowy – np. jeżeli posiadamy w Niemczech biuro lub wykonywaliśmy prace budowlane w jednej lokalizacji na rzecz tego samego podmiotu przez ponad 12 miesięcy.
Jeśli nie mieliśmy zakładu podatkowego
Jeżeli zakład podatkowy nie powstał, składamy deklarację „zerową”. Niemiecki urząd skarbowy z reguły stwierdza (po fakcie), że obowiązek złożenia deklaracji podatkowej nie istniał i odrzuca deklarację.
Co oznacza odrzucenie deklaracji?
Odmowa przyjęcia deklaracji nie oznacza braku obowiązku złożenia informacji o dochodach z Niemiec w niemieckim urzędzie skarbowym. Do chwili, gdy nie złoży się deklaracji, urząd może wezwać każdą osobę wykonującą pracę w Niemczech (także transgranicznie) do złożenia stosownych dokumentów również w późniejszym czasie — i bardzo często to robi.
Kiedy możemy mieć pewność, że obowiązek złożenia deklaracji za dany rok podatkowy nie istnieje?
Złożenie deklaracji (zerowej) w Finanzamt wraz z zaświadczeniem z polskiego urzędu skarbowego, które potwierdza miejsce zamieszkania lub posiadanie siedziby w Polsce, pozwala niemieckiemu urzędowi rozstrzygnąć, czy istnieją podstawy do opodatkowania w Niemczech. Urząd stwierdza wtedy wiążąco, czy należy składać deklarację. Ponadto bez takiego rozstrzygnięcia polskie firmy nie otrzymują z reguły wspomnianych wyżej przedłużeń zwolnień z podatku budowlanego — Freistellungsbescheinigung.
Jest to standardowe i prawidłowe postępowanie ze strony urzędu, stąd dopóki urząd nie ma jasności czy powstał obowiązek podatkowy czy nie, zawsze rekomendujemy złożenie deklaracji (odrębnej za każdy rok).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat