REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulgi podatkowe w Niemczech. Co i ile można odliczyć w rocznym rozliczeniu podatkowym?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ulgi podatkowe w Niemczech, które warto uwzględnić w rocznym rozliczeniu podatku
Ulgi podatkowe w Niemczech, które warto uwzględnić w rocznym rozliczeniu podatku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podczas przygotowywania rocznej deklaracji podatkowej do niemieckiego urzędu skarbowego Finanzamt, możliwe jest zastosowanie diet oraz ulg podatkowych. Dzięki temu można obniżyć podstawę opodatkowania i zmniejszyć kwotę podatku do zapłaty, tym samym odzyskać jego część, a w niektórych przypadkach całość. Zastosowanie ulg zależy od indywidualnej sytuacji podatnika, między innymi od wysokości dochodu uzyskanego w danym roku podatkowym, odprowadzonego podatku oraz klasy podatkowej. Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej doliczanych Polakom ulg, które warto uwzględnić w rocznym rozliczeniu podatku w Niemczech, by móc cieszyć się dodatkowymi pieniędzmi. 

Ulga na codzienne dojazdy do pracy na terenie Niemiec

Ulga ta dotyczy osób pracujących i mieszkających w Niemczech, i codziennie dojeżdżających do pracy. Dojazd ten powinien zajmować nie więcej niż godzinę drogi lub nie przekraczać dystansu 50 km. Ulga wyliczana jest na podstawie adresów zamieszkania i wykonywania pracy. Dlatego osoba, która chciałaby ją doliczyć, musi podać dokładne adresy oraz zadeklarować, jakim środkiem transportu odbywała podróże: czy swoim samochodem, czy komunikacją. Jeśli dojazdy do pracy odbywały się własnym środkiem transportu, należy załączyć kopie dowodu rejestracyjnego, jeśli pociągiem lub autobusem – kopie biletów.  Ulga ta może być również zastosowana, gdy pracownik dojeżdża do pracy z Polski do Niemiec z terenów przygranicznych.

REKLAMA

Podwójne gospodarstwo domowe

Ulga ta, zwana również ulgą „podwójne domostwo” jest jedną z najbardziej korzystnych ulg dla Polaków. Może być doliczona podatnikom, którzy utrzymują mieszkanie lub dom w Polsce i jednocześnie ponoszą koszty wynajmu mieszkania lub pokoju na terenie Niemiec. Aby  z niej skorzystać, konieczne jest załączenie dodatkowych dokumentów i informacji, które potwierdzą fakt utrzymywania dwóch gospodarstw domowych podczas zatrudnienia za granicą. 

Pierwszą i najważniejszą z nich jest podanie dokładnego adresu  zamieszkania w Niemczech. Informację tę można znaleźć na karcie podatkowej Lohnsteuerbescheinigung lub zaświadczeniu o zameldowaniu – Bestätigung der Anmeldung/Bestätigung der Abmel. Konieczne będzie także załączenie kopii umowy najmu mieszkania lub pokoju w Niemczech, potwierdzenia opłat za czynsz oraz rachunków za wodę, prąd czy gaz. Jeśli w mieszkaniu przeprowadzono prace remontowe, takie jak tapetowanie, malowanie, a także zakupiono niezbędne wyposażenie mieszkania, np. łóżka, szafy, stołu czy lodówki, można wykorzystać to w deklaracji. Wszystkie te wydatki muszą być udokumentowane – wystarczą rachunki lub wyciągi z konta. 

Ulga podwójne domostwo dotyczy ponoszenia kosztów zamieszkania po obu stronach granicy, dlatego poza dokumentami z Niemiec, konieczne jest załączenie analogicznych potwierdzeń z Polski. Wśród niezbędnych dokumentów znajdują się umowa najmu albo akt własności nieruchomości, a także zaświadczenie o prowadzeniu podwójnego gospodarstwa domowego wystawione przez Urząd Miasta lub Gminy w Polsce. Wymagane są także adresy zamieszkania, rachunki za czynsz, wodę, gaz, prąd, internet

W ramach ulgi podwójne domostwo można doliczyć jeszcze tzw. dietę pielęgnacyjną i dzięki temu uzyskać jeszcze wyższy zwrot. 

Warto zauważyć, że ulga podwójne domostwo wymaga załączenia wielu dodatkowych dokumentów. Chociaż ich brak nie oznacza automatycznego odrzucenia ulgi, to jednak istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że urząd podatkowy ją przyzna w pełnym zakresie bez odpowiedniego udokumentowania.

Oddelegowanie na terenie Niemiec

Czasami pracownicy zostają przeniesieni z niemieckiej placówki do innego miejsca pracy na terenie Niemiec. Oznacza to wówczas, że pracownik został oddelegowany i ma prawo do odliczenia kosztów z tytułu delegacji. Informacja o oddelegowaniu często znajduje się na karcie podatkowej Lohnsteuerbescheinigung. Zdarza się też, że podatnik posiada zaświadczenie o oddelegowaniu Bescheinigung Auswärtstätigkeiten. Jest ono bardzo przydatne i ma pozytywny wpływ na rozliczenie podatku. 

Do uwzględnienia tej diety potrzebne są dodatkowe dokumenty, takie jak potwierdzenie oddelegowania, wykaz miejsc pracy wraz z okresami jej wykonywania, dokument od pracodawcy z informacją, ile dni i godzin praca była wykonywana poza siedzibą firmy. W ramach tej ulgi odliczane są koszty noclegu w trakcie delegacji oraz kosztu dojazdów do miejsca oddelegowania. 

Oddelegowanie z Polski do Niemiec 

Osoby, które wyjechały z Polski do pracy do Niemiec na zasadzie oddelegowania mają prawo do preferencyjnego rozliczenia podatkowego. Oddelegowanie z Polski do Niemiec to sytuacja, w której podatnik jest zatrudniony w polskiej firmie, ale pracuje na terenie Niemiec i tam płaci podatki. Często dotyczy to firm transportowych czy budowlanych, ale nie tylko. W zastosowaniu tego rodzaju ulgi kluczowe jest ustalenie w pierwszej kolejności miejsca zatrudnienia, następnie miejsca pracy, ilości przepracowanych dni w Niemczech i Polsce. Następnie wymagane są szczegółowe informacje, takie jak adresy, daty, dochody z całego roku podatkowego i odpowiednie zaświadczenia. Ten rodzaj rozliczenia jest dość wymagający, dlatego warto skorzystać z usług firmy specjalizującej się w tego typu zeznaniach.

Ulga na dzieci

Kinderfreibetrag, czyli ulga na dzieci, przysługuje podatnikom mającym na utrzymaniu dzieci niepełnoletnie lub uczące się do 25 roku życia. Ulga ta jest odliczana od dochodu rodziców i przysługuje tylko osobom, posiadającym klasy podatkowe od 1 do 4. Jest ona ściśle powiązana z niemieckim zasiłkiem Kindergeld. Doliczenie Kinderfreibetrag związane jest z załączeniem dodatkowych dokumentów. Warto skorzystać z pomocy doradcy podatkowego, aby uzyskać najbardziej aktualne informacje i dowiedzieć się, jakie aktualnie dokumenty są wymagane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Home-office 

Jest to ulga związana z praca zdalną. Za każdy dzień pracy w Niemczech można odliczyć 5 euro, ale nie więcej niż 600 euro w ciągu roku. Ulga ta obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku i prawdopodobnie pozostanie z nami na stałe, a stawka, zgodnie z zapowiedziami urzędu, co roku będzie zwiększana. 

Zakup sprzętu i mebli niezbędnych do pracy

Jeśli w związku z pracą pracownik musiał wyposażyć się w niezbędny sprzęt i meble, i z własnej kieszeni poniósł koszt ich zakupu, może uwzględnić to w zeznaniu. Wystarczy, że do deklaracji podatkowej załączy kopie rachunków albo wydruki z konta, a także oświadczenie potwierdzające charakter pracy i faktyczne wykorzystanie sprzętu do celów zawodowych.

Koszty zakupu odzieży roboczej

Jeśli podczas pracy w Niemczech została zakupiona odzież robocza, niezbędna do wykonywania pracy, można uwzględnić ten koszt w deklaracji podatkowej. Warto załączyć odpowiednie dokumenty, ale jeśli podatnik nie posiada rachunków, nic straconego. Możliwe jest odliczenie stałej, ryczałtowej kwoty. Jak to zrobić? Najlepiej skontaktować się z doradcą podatkowym, który w umiejętny sposób zastosuje wszystkie ulgi i odzyskać najwyższy możliwy zwrot podatku. 

Kursy językowe

W niemieckiej deklaracji podatkowej można uwzględnić także koszty kursów językowych, zawodowych czy szkoleń, które podatnik musiał ponieść, a były one niezbędne do wykonywania pracy. Wystarczy przedłożyć w urzędzie dodatkowe dokumenty, takie jak kopie rachunków/faktury za opłacony kurs oraz wydruk potwierdzenia przelewu bankowego z informacją dotyczącą opłaconego wydatku. 

Koszty leczenia

Jeśli podatnik korzystał z opieki medycznej w Niemczech, przebywał w szpitalu lub ponosił koszty związane z zakupem leków czy sprzętu medycznego, ma prawo uwzględnić je w rocznym rozliczeniu.  Wymagane są oczywiście rachunki i dokumentacja medyczna oraz wszelkie możliwe potwierdzenia: kopie recept, skierowań do lekarza i rachunki.

Są też inne ulgi

Powyższe ulgi podatkowe są najbardziej popularne i najczęściej doliczane Polakom, ale w niemieckim zeznaniu można uwzględnić jeszcze alimenty, koszty przeprowadzki, ulgi na darowizny tzw. składki członkowskie w Niemczech lub innych krajach Unii Europejskiej oraz darowizny na partie polityczne, koszty rekrutacji, składki na związki zawodowe czy dodatkowe składki na ubezpieczenia.

Warto pamiętać, że prawo do naliczenia ulg podatkowych zależy od indywidualnej sytuacji życiowej podatnika i zgromadzonych dokumentów. Dlatego warto zbierać wszelkie potwierdzenia, paragony, rachunki i korzystać z pomocy doradcy podatkowego z uprawnieniami niemieckiego Steuerberatera, który podpowie, jak odzyskać możliwe najwyższy zwrot podatku.  Jest to gwarancją wykonania usługi na najwyższym poziomie i odzyskania maksymalnie wysokiej kwoty zwrotu.

Anna Smukowska – Senior Marketing Specialist - B2B w CUF Sp. z o.o. 

 

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od prezentów komunijnych - kiedy trzeba zapłacić. Są 3 limity kwotowe

Mamy maj, a więc i sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Wyjaśniamy, kiedy komunijny prezent staje się darowizną, którą trzeba zgłosić fiskusowi.

Webinar: KSeF – na co warto przygotować firmę? + certyfikat gwarantowany

Ekspert wyjaśni, jak przygotować firmę na nadchodzący obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur i oraz na co zwrócić uwagę, aby proces przejścia na nowy system fakturowania przebiegł sprawnie i bez zbędnych trudności. Każdy z uczestników webinaru otrzyma certyfikat, dostęp do retransmisji oraz materiały dodatkowe.

Obowiązku stosowania KSeF można uniknąć. Jest kilka sposobów. Jednym jest uzyskanie statusu podatnika zagranicznego działającego w Polsce wyłącznie na podstawie rejestracji

Obowiązkowy model Krajowego Systemu e-Faktur nie będzie obowiązywał zagraniczne firmy działające jako podatnicy VAT na polskim rynku wyłącznie na podstawie rejestracji. Profesor Witold Modzelewski pyta dlaczego wprowadza się taki przywilej dla zagranicznych konkurentów polskich firm. Wskazuje ponadto kilka innych legalnych sposobów uniknięcia obowiązkowego KSeF, wynikających z projektu nowych przepisów.

Naliczanie odsetek za zwłokę a czas trwania kontroli podatkowej, celno-skarbowej lub postępowania podatkowego – zmiany w Ordynacji podatkowej jeszcze w 2025 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, która ma m.in. na celu zmobilizowanie organów podatkowych do zakończenia kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia jej wszczęcia. Jeżeli to się nie stanie, to nie będzie można podatnikowi naliczyć odsetek od zaległości podatkowych (odsetek za zwłokę) stwierdzonych w toku kontroli.

REKLAMA

Zarządzanie finansami i procesami finansowo-księgowymi w rosnącym przedsiębiorstwie

W dzisiejszej gospodarce efektywne zarządzanie finansami i procesami finansowymi stanowi kluczowy czynnik sukcesu dla rozwijających się przedsiębiorstw. Praktyka biznesowa pokazuje, że sam wzrost obrotów nie zawsze przekłada się na poprawę kondycji finansowej firmy. Nieumiejętnie zarządzany rozwój może prowadzić do paradoksalnej sytuacji, w której zwiększającym się przychodom towarzyszą spadająca rentowność i problemy z płynnością finansową.

Rozliczenie składki zdrowotnej w 2025 roku. Księgowa wyjaśnia jak to zrobić

Termin złożenia w ZUS deklaracji zawierającej rozliczenie wpłaconych składek zdrowotnych za 2024 rok upływa 20 maja 2025 r. Obowiązek ten dotyczy większości przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Jedynie ci rozliczający się na karcie podatkowej są z niego zwolnieni. W pozostałych przypadkach wysokość należnych składek wylicza się na podstawie przychodów bądź dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Na co zwrócić uwagę przygotowując roczne rozliczenie składek? Wyjaśnia to Paulina Chwil, Księgowa Prowadząca oraz Ekspert ds. ZUS i Prawa Pracy w CashDirector S.A.

Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku. Prof. Kołodko recenzuje politykę (nie tylko gospodarczą) obecnego prezydenta USA

W kwietniu 2025 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się najnowsza książka prof. Grzegorza W. Kołodki zatytułowana „Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku”. Grzegorz W. Kołodko, wybitny ekonomista i były wicepremier, w swoim bezkompromisowym stylu analizuje trumponomikę i trumpizm, populizm, nowy nacjonalizm, publiczne kłamstwa i brutalną grę interesów. Profesor poświęca szczególną uwagę kwestiom manipulacji opinią publiczną, polityce sojuszy, a także wpływowi wojny w Ukrainie na kształt geopolityki. Zastanawia się również, jakie zagrożenia dla NATO i Unii Europejskiej niesie ze sobą „America First” – i co to wszystko oznacza dla współczesnego świata.

Zmiany w rachunkowości w 2025 r. Sprawozdawczość ESG przesunięta o 2 lata

Minister Finansów przygotował 5 maja 2025 r. projekt nowelizacji ustawy wdrażającej dyrektywę CRSD do ustawy o rachunkowości, a także ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Ta nowelizacja ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy 2025/794, przesuwającej wdrożenie obowiązku sprawozdawczości ESG o 2 lata.

REKLAMA

Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Prof. Modzelewski wyjaśnia jak to możliwe

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

REKLAMA