REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulgi podatkowe w Niemczech. Co i ile można odliczyć w rocznym rozliczeniu podatkowym?

Ulgi podatkowe w Niemczech, które warto uwzględnić w rocznym rozliczeniu podatku
Ulgi podatkowe w Niemczech, które warto uwzględnić w rocznym rozliczeniu podatku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podczas przygotowywania rocznej deklaracji podatkowej do niemieckiego urzędu skarbowego Finanzamt, możliwe jest zastosowanie diet oraz ulg podatkowych. Dzięki temu można obniżyć podstawę opodatkowania i zmniejszyć kwotę podatku do zapłaty, tym samym odzyskać jego część, a w niektórych przypadkach całość. Zastosowanie ulg zależy od indywidualnej sytuacji podatnika, między innymi od wysokości dochodu uzyskanego w danym roku podatkowym, odprowadzonego podatku oraz klasy podatkowej. Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej doliczanych Polakom ulg, które warto uwzględnić w rocznym rozliczeniu podatku w Niemczech, by móc cieszyć się dodatkowymi pieniędzmi. 

Ulga na codzienne dojazdy do pracy na terenie Niemiec

Ulga ta dotyczy osób pracujących i mieszkających w Niemczech, i codziennie dojeżdżających do pracy. Dojazd ten powinien zajmować nie więcej niż godzinę drogi lub nie przekraczać dystansu 50 km. Ulga wyliczana jest na podstawie adresów zamieszkania i wykonywania pracy. Dlatego osoba, która chciałaby ją doliczyć, musi podać dokładne adresy oraz zadeklarować, jakim środkiem transportu odbywała podróże: czy swoim samochodem, czy komunikacją. Jeśli dojazdy do pracy odbywały się własnym środkiem transportu, należy załączyć kopie dowodu rejestracyjnego, jeśli pociągiem lub autobusem – kopie biletów.  Ulga ta może być również zastosowana, gdy pracownik dojeżdża do pracy z Polski do Niemiec z terenów przygranicznych.

REKLAMA

Autopromocja

Podwójne gospodarstwo domowe

Ulga ta, zwana również ulgą „podwójne domostwo” jest jedną z najbardziej korzystnych ulg dla Polaków. Może być doliczona podatnikom, którzy utrzymują mieszkanie lub dom w Polsce i jednocześnie ponoszą koszty wynajmu mieszkania lub pokoju na terenie Niemiec. Aby  z niej skorzystać, konieczne jest załączenie dodatkowych dokumentów i informacji, które potwierdzą fakt utrzymywania dwóch gospodarstw domowych podczas zatrudnienia za granicą. 

Pierwszą i najważniejszą z nich jest podanie dokładnego adresu  zamieszkania w Niemczech. Informację tę można znaleźć na karcie podatkowej Lohnsteuerbescheinigung lub zaświadczeniu o zameldowaniu – Bestätigung der Anmeldung/Bestätigung der Abmel. Konieczne będzie także załączenie kopii umowy najmu mieszkania lub pokoju w Niemczech, potwierdzenia opłat za czynsz oraz rachunków za wodę, prąd czy gaz. Jeśli w mieszkaniu przeprowadzono prace remontowe, takie jak tapetowanie, malowanie, a także zakupiono niezbędne wyposażenie mieszkania, np. łóżka, szafy, stołu czy lodówki, można wykorzystać to w deklaracji. Wszystkie te wydatki muszą być udokumentowane – wystarczą rachunki lub wyciągi z konta. 

Ulga podwójne domostwo dotyczy ponoszenia kosztów zamieszkania po obu stronach granicy, dlatego poza dokumentami z Niemiec, konieczne jest załączenie analogicznych potwierdzeń z Polski. Wśród niezbędnych dokumentów znajdują się umowa najmu albo akt własności nieruchomości, a także zaświadczenie o prowadzeniu podwójnego gospodarstwa domowego wystawione przez Urząd Miasta lub Gminy w Polsce. Wymagane są także adresy zamieszkania, rachunki za czynsz, wodę, gaz, prąd, internet. 

W ramach ulgi podwójne domostwo można doliczyć jeszcze tzw. dietę pielęgnacyjną i dzięki temu uzyskać jeszcze wyższy zwrot. 

Warto zauważyć, że ulga podwójne domostwo wymaga załączenia wielu dodatkowych dokumentów. Chociaż ich brak nie oznacza automatycznego odrzucenia ulgi, to jednak istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że urząd podatkowy ją przyzna w pełnym zakresie bez odpowiedniego udokumentowania.

Oddelegowanie na terenie Niemiec

Czasami pracownicy zostają przeniesieni z niemieckiej placówki do innego miejsca pracy na terenie Niemiec. Oznacza to wówczas, że pracownik został oddelegowany i ma prawo do odliczenia kosztów z tytułu delegacji. Informacja o oddelegowaniu często znajduje się na karcie podatkowej Lohnsteuerbescheinigung. Zdarza się też, że podatnik posiada zaświadczenie o oddelegowaniu Bescheinigung Auswärtstätigkeiten. Jest ono bardzo przydatne i ma pozytywny wpływ na rozliczenie podatku. 

Do uwzględnienia tej diety potrzebne są dodatkowe dokumenty, takie jak potwierdzenie oddelegowania, wykaz miejsc pracy wraz z okresami jej wykonywania, dokument od pracodawcy z informacją, ile dni i godzin praca była wykonywana poza siedzibą firmy. W ramach tej ulgi odliczane są koszty noclegu w trakcie delegacji oraz kosztu dojazdów do miejsca oddelegowania. 

Oddelegowanie z Polski do Niemiec 

Osoby, które wyjechały z Polski do pracy do Niemiec na zasadzie oddelegowania mają prawo do preferencyjnego rozliczenia podatkowego. Oddelegowanie z Polski do Niemiec to sytuacja, w której podatnik jest zatrudniony w polskiej firmie, ale pracuje na terenie Niemiec i tam płaci podatki. Często dotyczy to firm transportowych czy budowlanych, ale nie tylko. W zastosowaniu tego rodzaju ulgi kluczowe jest ustalenie w pierwszej kolejności miejsca zatrudnienia, następnie miejsca pracy, ilości przepracowanych dni w Niemczech i Polsce. Następnie wymagane są szczegółowe informacje, takie jak adresy, daty, dochody z całego roku podatkowego i odpowiednie zaświadczenia. Ten rodzaj rozliczenia jest dość wymagający, dlatego warto skorzystać z usług firmy specjalizującej się w tego typu zeznaniach.

Ulga na dzieci

Kinderfreibetrag, czyli ulga na dzieci, przysługuje podatnikom mającym na utrzymaniu dzieci niepełnoletnie lub uczące się do 25 roku życia. Ulga ta jest odliczana od dochodu rodziców i przysługuje tylko osobom, posiadającym klasy podatkowe od 1 do 4. Jest ona ściśle powiązana z niemieckim zasiłkiem Kindergeld. Doliczenie Kinderfreibetrag związane jest z załączeniem dodatkowych dokumentów. Warto skorzystać z pomocy doradcy podatkowego, aby uzyskać najbardziej aktualne informacje i dowiedzieć się, jakie aktualnie dokumenty są wymagane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Home-office 

Jest to ulga związana z praca zdalną. Za każdy dzień pracy w Niemczech można odliczyć 5 euro, ale nie więcej niż 600 euro w ciągu roku. Ulga ta obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku i prawdopodobnie pozostanie z nami na stałe, a stawka, zgodnie z zapowiedziami urzędu, co roku będzie zwiększana. 

Zakup sprzętu i mebli niezbędnych do pracy

Jeśli w związku z pracą pracownik musiał wyposażyć się w niezbędny sprzęt i meble, i z własnej kieszeni poniósł koszt ich zakupu, może uwzględnić to w zeznaniu. Wystarczy, że do deklaracji podatkowej załączy kopie rachunków albo wydruki z konta, a także oświadczenie potwierdzające charakter pracy i faktyczne wykorzystanie sprzętu do celów zawodowych.

Koszty zakupu odzieży roboczej

Jeśli podczas pracy w Niemczech została zakupiona odzież robocza, niezbędna do wykonywania pracy, można uwzględnić ten koszt w deklaracji podatkowej. Warto załączyć odpowiednie dokumenty, ale jeśli podatnik nie posiada rachunków, nic straconego. Możliwe jest odliczenie stałej, ryczałtowej kwoty. Jak to zrobić? Najlepiej skontaktować się z doradcą podatkowym, który w umiejętny sposób zastosuje wszystkie ulgi i odzyskać najwyższy możliwy zwrot podatku. 

Kursy językowe

W niemieckiej deklaracji podatkowej można uwzględnić także koszty kursów językowych, zawodowych czy szkoleń, które podatnik musiał ponieść, a były one niezbędne do wykonywania pracy. Wystarczy przedłożyć w urzędzie dodatkowe dokumenty, takie jak kopie rachunków/faktury za opłacony kurs oraz wydruk potwierdzenia przelewu bankowego z informacją dotyczącą opłaconego wydatku. 

Koszty leczenia

Jeśli podatnik korzystał z opieki medycznej w Niemczech, przebywał w szpitalu lub ponosił koszty związane z zakupem leków czy sprzętu medycznego, ma prawo uwzględnić je w rocznym rozliczeniu.  Wymagane są oczywiście rachunki i dokumentacja medyczna oraz wszelkie możliwe potwierdzenia: kopie recept, skierowań do lekarza i rachunki.

Są też inne ulgi

Powyższe ulgi podatkowe są najbardziej popularne i najczęściej doliczane Polakom, ale w niemieckim zeznaniu można uwzględnić jeszcze alimenty, koszty przeprowadzki, ulgi na darowizny tzw. składki członkowskie w Niemczech lub innych krajach Unii Europejskiej oraz darowizny na partie polityczne, koszty rekrutacji, składki na związki zawodowe czy dodatkowe składki na ubezpieczenia.

Warto pamiętać, że prawo do naliczenia ulg podatkowych zależy od indywidualnej sytuacji życiowej podatnika i zgromadzonych dokumentów. Dlatego warto zbierać wszelkie potwierdzenia, paragony, rachunki i korzystać z pomocy doradcy podatkowego z uprawnieniami niemieckiego Steuerberatera, który podpowie, jak odzyskać możliwe najwyższy zwrot podatku.  Jest to gwarancją wykonania usługi na najwyższym poziomie i odzyskania maksymalnie wysokiej kwoty zwrotu.

Anna Smukowska – Senior Marketing Specialist - B2B w CUF Sp. z o.o. 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najczęstsze błędy podczas realizacji projektów unijnych: formalne, merytoryczne, finansowe, proceduralne

Realizacja projektów dofinansowanych z funduszy europejskich to dla wielu przedsiębiorców i instytucji ogromna szansa na rozwój i wzrost konkurencyjności. Jednak pozytywna decyzja o dofinansowaniu to dopiero pierwszy krok na drodze do osiągnięcia sukcesu, a kolejne fazy projektu niosą ze sobą szereg wyzwań mogących zaważyć na powodzeniu całego przedsięwzięcia. Warto więc wiedzieć, jakie błędy najczęściej popełniają firmy podczas realizacji projektów unijnych oraz jak ich unikać.

Do 400 tys. zł dotacji dla rzemieślników ze Śląska. Wnioski na początku 2025 r. Jakie kryteria trzeba spełniać?

Na początku 2025 roku Śląskie Centrum Przedsiębiorczości planuje ogłosić nabór na dotację dla rzemieślników zainteresowanych rozwojem prowadzonej działalności. 

Klient chce fakturę a nie zwrócił paragonu. Czy mimo to można mu wystawić?

Czy do wystawianych faktur sprzedający za pomocą kasy fiskalnej musi dołączać kopie paragonów z kasy fiskalnej? Co w sytuacji, gdy do faktur nie są dołączane kopie paragonów z kasy fiskalnej? Prowadzę kiosk handlowy i wystawiam miesięcznie kilka zbiorczych faktur z danego miesiąca, do których nie dołączam kopii paragonów, gdyż klienci ich nie zwracają. Czy to prawidłowa praktyka?

Podatek od sprzedaży w USA: czym różni się od VAT. Ponad 12 000 jurysdykcji podatkowych w jednym państwie

Stany Zjednoczone, jedna z największych i najpotężniejszych gospodarek świata, wyróżnia się pod względem podatkowym - nie posiada systemu podatku od wartości dodanej (VAT), który obowiązuje w Polsce i ponad 170 krajach na całym świecie. Wynikające z tego różnice widoczne są w portfelach konsumentów, ale są też prawdziwym wyzwaniem dla firm – zarówno tych amerykańskich, jak i polskich. Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i doradztwie w zakresie zgodności podatkowej w środowisku międzynarodowym, odsłania szczegóły obu systemów i wyjaśnia, jak w nich funkcjonować.

REKLAMA

Od 31 grudnia 2024 r. przewoźnicy do 56 dni wstecz pod lupą inspekcji transportowych w UE. Jak przygotować się do nowych przepisów?

Już od 31 grudnia 2024 roku inspekcje transportowe w całej Unii Europejskiej zyskają nowe możliwości nadzoru, które znacząco wpłyną na funkcjonowanie branży zarówno w transporcie międzynarodowym, jak i krajowym. Dwukrotne wydłużenie okresu kontroli wymusi istotną zmianę procedur w firmach transportowych i przewozach osób. Należy się też liczyć ze zwiększoną liczbą wykrytych naruszeń na drodze. Jakie są konsekwencje tych zmian? I w jaki sposób przewoźnicy oraz osoby odpowiedzialne za transport publiczny mogą się na to przygotować? 

Ulga IP Box w 2025 r. Ministerstwo Finansów potwierdza, że idą zmiany w przepisach podatkowych

Ulga IP Box pozwala zmniejszyć efektywne opodatkowanie dochodów z działalności innowacyjnej nawet do 5%. Już w 2025 r. może dojść do zmiany przepisów dotyczących tej ulgi. Ministerstwo Finansów potwierdza, że trwają wewnątrzresortowe konsultacje w tej sprawie.

Czy trzeba opłacić składkę zdrowotną w styczniu 2025 r., mimo braku przychodu za grudzień? Rozpoczęcie działalności na skali podatkowej lub podatku liniowym

Rozpoczęcie działalności gospodarczej to istotny moment, który wiąże się z szeregiem formalności oraz obowiązków podatkowych i ubezpieczeniowych. Obecnie wybierając formę opodatkowania przedsiębiorcy nie tylko zwracają uwagę na zobowiązania podatkowe, ale także na zobowiązania względem ZUS. Mowa o składce zdrowotnej, która w zależności od wybranej formy opodatkowania ma różny sposób wyliczenia. Na skali podatkowej i podatku liniowym składkę zdrowotną ustala się na podstawie dochodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym miesiąc wyliczenia składki. Pojawiają się zatem wątpliwości, czy rozpoczynając działalność w styczniu danego roku na skali lub liniówcę występuje obowiązek zapłaty składki zdrowotnej? Poniżej odpowiedź.

Ulga dla młodych w 2025 r.: Limit zwolnienia a kwota wolna od podatku

Ulga dla młodych, która zwalnia z podatku przychody do 85 528 zł rocznie, będzie nadal dostępna. Jakie warunki należy spełniać, aby korzystać z tej ulgi w 2025 roku? Jak wpływa ona na kwotę wolną od podatku?

REKLAMA

Nawet o 10% drożej za leczenie zębów w I kwartale 2025 r. Dentyści podnoszą ceny bardziej niż postępuje inflacja. Ich koszty rosną jeszcze szybciej

Ceny usług stomatologicznych rosną bardziej niż inflacja w całym sektorze zdrowia. Widać to w perspektywie kilku lat oraz ostatnich miesięcy. Ta różnica wciąż będzie się pogłębiać. Gabinety dentystyczne przycisnął wzrost różnych kosztów. Coraz trudniej jest im utrzymywać ceny, które wciąż są mocno niedoszacowane. Gdyby stomatolodzy podnosili je w ślad za faktycznymi podwyżkami wszystkich składowych, to usługi byłyby już obecnie droższe o minimum 15% rdr – pisze dr n. med. Piotr Przybylski. Doktor Przybylski ocenia, że w I kwartale 2025 roku wzrost cen może dobić do 10% rdr. Szczególnie mogą to odczuć pacjenci w dużych i średnich miastach.

Ulga B+R umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych (m.in. wynagrodzeń) od podstawy opodatkowania. Potrzebne są jednak zmiany

Ulga podatkowa B+R daje możliwość odliczenia nawet 200 proc. kosztów osobowych (czyli m.in. wynagrodzeń) od podstawy opodatkowania. Z badań wynika, że większość polskich przedsiębiorstw zna ten instrument, pomimo to tylko niewielka część firm, które rozwijają swoje produkty i procesy, korzysta z ulgi B+R.

REKLAMA