REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek do ubezpieczenia z Holandii [Zorgtoeslag] – sprawdź, jak uzyskać dodatkowo kilkaset euro

Dodatek do ubezpieczenia z Holandii [Zorgtoeslag] – sprawdź, jak uzyskać dodatkowo kilkaset euro
Dodatek do ubezpieczenia z Holandii [Zorgtoeslag] – sprawdź, jak uzyskać dodatkowo kilkaset euro
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik, który pracował legalnie w Holandii i był ubezpieczony w tym kraju, ma możliwość ubiegania się o zwrot dodatku do ubezpieczenia Zorgtoeslag. Przyznaje go holenderski urząd skarbowy Belastingdienst Toeslagen. O to świadczenie można wnioskować za rok wstecz i oraz za rok bieżący. Wystarczy spełnić kilka warunków. Sprawdź jakich.  
rozwiń >

Kto może wnioskować o dodatek Zorgtoeslag?

Wniosek o dodatek Zorgtoeslag może złożyć osoba, która:
- ukończyła 18 rok życia;
- pracowała legalnie w Holandii;
- opłacała w Holandii ubezpieczenie indywidualne lub grupowe;
- zarobiła w 2023 roku nie więcej niż 38 250 euro. 

Autopromocja

Czy można uzyskać zwrot Zorgtoeslag, gdy pracownik był oddelegowany do pracy w Holandii?

W takim przypadku niestety nie przysługuje zwrot Zorgtoeslag. Osoby oddelegowane do pracy w Holandii nie mogą się ubiegać o ten rodzaj dodatku, gdyż ubezpieczenie mają opłacane w Polsce. Mogą natomiast wnioskować o odzyskanie nadpłaty podatku w standardowym rozliczeniu podatkowym.

Ile euro można uzyskać?

Nawet 154 euro za każdy miesiąc pracy w Holandii może otrzymać osoba, która ubiega się o dodatek Zorgtoeslag indywidualnie. Aplikując wspólnie z partnerem fiskalnym zwrot może wynieść nawet 265 euro miesięcznie, co daje 3 180 euro za cały rok. Jest to naprawdę opłacalne. O zwrot dodatku do ubezpieczenia Zorgtoeslag za 2023 rok można ubiegać się tylko do końca sierpnia 2024 r. dlatego warto złożyć wniosek jak najszybciej. 

Kim jest partner fiskalny?

W powyższym akapicie wspominaliśmy, że można aplikować o Zorgtoeslag razem z partnerem fiskalnym Ale kim on właściwie jest? Partner fiskalny w Holandii to osoba, z którą możesz rozliczać podatek lub wnioskować o dodatek Zorgtoeslag w Holandii i dzięki temu odzyskać wyższy zwrot podatku czy świadczenia. Najczęściej jest to współmałżonek, ale może nim być także osoba, z którą podatnik posiada wspólny dom czy mieszkanie lub dziecko, które ukończyło przynajmniej 6 miesięcy w roku, za który się rozliczają. Partner fiskalny musi posiadać holenderski numer podatkowy BSN, a jeśli go nie ma, należy najpierw złożyć wniosek o jego nadanie, by następnie móc wnioskować wspólnie.

O czym pamiętać przy ubieganiu się o Zorgtoeslag?

Przede wszystkim o tym, że ogranicza nas czas. O dodatek za 2023 rok można ubiegać się tylko do końca sierpnia 2024 roku. Przekroczenie terminu jest równoznaczne z tym, że tracimy możliwość uzyskania pieniędzy. To bardzo prosta procedura, ale nie radzimy czekać do ostatniej chwili. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie dokumenty należy skompletować?

Jak zwykle to bywa w sprawach urzędowych, należy przygotować komplet dokumentów. Jednym z podstawowych jest holenderska karta podatkowa Jaaropgraaf. Przygotuj jej kopie. 

Do tego urząd będzie wymagał od Ciebie kopii dowodu osobistego oraz potwierdzenia opłacania ubezpieczenia na terenie Holandii. Może to być kopia polisy ubezpieczeniowej o nazwie VERZEKERINGSOVEREENKOMST, POLISBLAD albo AANHANGSEL lub inny dokument zawierający dane ubezpieczyciela. 

Jeśli wnioskujesz o Zorgtoeslag z partnerem fiskalnym, pamiętaj by załączyć jego kopię dowodu osobistego oraz, jeżeli również pracował w Holandii, jego kopie dokumentu od holenderskiego pracodawcy Jaaropgaaf. 

Jeśli korzystasz z pomocy pośrednika, wymagane będzie jeszcze podpisane pełnomocnictwo, aby mógł  Twoim imieniu wysłać wniosek i kontaktować się z urzędem. 

Zwrot za bieżący rok

Możemy w Twoim imieniu ubiegać się o dodatek nie tylko za ubiegły rok. Istnieje możliwość wnioskowania o dodatkowe środki również na bieżąco. Jeśli chcesz zdobyć dodatkowe pieniądze już teraz – możesz złożyć wniosek za 2024 rok.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r. [tabela ofert]

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA