Podatkowe skutki koalicji

EM
rozwiń więcej
Zbigniew Chlebowski z Platformy Obywatelskiej powiedział kilka tygodni temu, że umowa koalicyjna polega na tym, że ktoś musi odpuścić. W świetle faktów znanych dziś, wygląda na to, że obie strony koalicji odpuściły sobie wzajemnie - przynajmniej jeśli chodzi o podatki.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Autopromocja

Marek Bytof, doradca podatkowy w kancelarii Taxways

MAREK BYTOF

doradca podatkowy w kancelarii Taxways

Polskie Stronnictwo Ludowe konsekwentnie odmawia racji bytu podatkowi liniowemu. Według polityków tej partii jest to podatek, który daje wielkie korzyści finansowe ludziom bogatym. Tym, którzy zarabiają mało, podatek liniowy nie daje nic. Na pierwszy rzut oka trudno polemizować z takim argumentem - po prostu jest prawdziwy. Ma też jeszcze jedną zaletę, niesłychanie ważną w świecie polityki - jest prosty, a przez to łatwo przyswajalny w medialnym przekazie.

Chwila refleksji prowadzi jednak do wniosku, że argument ów ma charakter czysto historyczny. Dotyczy rzeczywistości społecznej i ekonomicznej istniejącej przed kilkoma laty. Wtedy to 2 miliony Polaków przebywało jeszcze w rodzinnych stronach, a nie np. w Anglii. Wtedy też kolejnych kilka milionów fachowców podjęło ryzyko pozostania w ojczyźnie.

Teraz jedni i drudzy mają ten sam problem. Ci pierwsi, bo ich zarobki zwykle lokują się w okolicach trzeciego przedziału polskiej skali podatkowej. Ci drudzy, bo na skutek deficytu siły roboczej ich zarobki też rosną i niebezpiecznie zbliżają się do drugiego przedziału skali. Powstała całkiem spora grupa zwykłych ludzi, którzy na podatku liniowym mogliby sporo zyskać. Niestety, nic z tego. Polskie Stronnictwo Ludowe nie dostrzega zachodzących zmian. Jarosław Kalinowski uznał nawet, że propozycja rządu PiS (PIT na poziomie 18 i 32 proc.), to w istocie rzeczy także podatek liniowy. Platforma Obywatelska postanowiła odstąpić od pierwotnego planu. Zresztą z wypowiedzi J. Kalinowskiego i Z. Chlebowskiego wynika, że wszystkiemu winien jest prezydent Kaczyński. Ten bowiem ogłosił, że zawetuje projekt ustawy o podatku liniowym. Tak czy owak na tę chwilę zwykli ludzie wracający z Anglii muszą zadowolić się obietnicą abolicji podatkowej. W międzyczasie dowiedzieliśmy się, że jest możliwość zniesienia podatku Belki, czyli podatku od odsetek i zysków kapitałowych. Tym razem to PSL uczyniło ustępstwo na rzecz PO. Marek Sawicki z PSL powątpiewał w możliwość zniesienia belkowego. Asekuracyjnie mówił, że stanowisko partii nie jest w tej kwestii ostatecznie ustalone. Klarowne stanowisko zajął za to lider stronnictwa Waldemar Pawlak. W jednym z listopadowych wywiadów powiedział, że podatek Belki należy znieść jeszcze w tym roku. Budżet na tym nie ucierpi, bo państwo zyskuje z tytułu belkowego raptem nieco ponad 1mld rocznie - dodali zgodnie inni politycy PSL i PO. Być może faktycznie to niewiele, tyle że podatkowy program PSL-u wydaje się mało spójny.

Jeśli podatek liniowy jest szkodliwy, bo daje bogatym, to kto zyska na zniesieniu podatku od kapitału? Zdaje się, że osoby posiadające kapitał. Przeważnie są to osoby bogate. Dla nich głównym, o ile nie jedynym, źródłem przychodu, jest właśnie kapitał. Progresja, podatek liniowy to nie ich problem. Jest to problem tych, którzy dochody czerpią z wszelkich form pracy najemnej. Zyski kapitałowe już teraz można bezpodatkowo w całości zrealizować za granicą (stąd niewielki ślad w polskim budżecie). Niemniej, pewną przeszkodą jest bezpodatkowe sprowadzenie kapitału z powrotem do Polski dla zaspokojenia indywidualnych potrzeb osób fizycznych. Pomysł koalicjantów znosi tę przeszkodę. Czy na pewno o to chodzi w całej tej reformie?

(EM)

Księgowość
Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?
07 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

Dwadzieścia lat unijnego VAT-u w Polsce. Prof. Modzelewski: ciszej nad tą trumną
07 maja 2024

Czy unijna wersja VAT jest aż tak patologiczna, że państwa członkowskie były skazane na masową grabież środków publicznych? Zdaniem prof. Modzelewskiego nie, bo część państw UE umiejętnie implementowała dyrektywę VAT. Ale – zdaniem Profesora – nam się to nie udało.

Preferencje w podatku u źródła - NSA orzeka na niekorzyść podatników
07 maja 2024

Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach zapadłych pod koniec 2023 r. (sygn. II FSK 27/23, II FSK 28/23, II FSK 29/23) oddalił trzy skargi kasacyjne w sprawach rozstrzygniętych przez WSA w Lublinie na niekorzyść podatników i zgodził się z sądem pierwszej instancji w kwestii odmowy wydania opinii o stosowaniu preferencji w podatku u źródła (WHT). W lutym 2024 r. NSA opublikował pisemne uzasadnienia tych wyroków. Wnioski płynące z ich analiz potwierdzają nieprzychylne stanowisko organów podatkowych w kwestii możliwości korzystania ze zwolnienia WHT przez spółki holdingowe oraz fundusze inwestycyjne.

Dofinansowanie z PFRON 2024 do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego - wyższe kwoty od lipca
07 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje kolejną nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Tym razem ma nastąpić wzrost wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), a także zmiana wysokości dotacji celowej z budżetu państwa na realizację tego zadania. Ta nowelizacja ma wejść w życie od lipca 2024 r. razem ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Chwilowe wstrzymanie obowiązku KSeF pozwoli odetchnąć firmom. Wykorzystaj to i zdobądź środki na rozwój!
08 maja 2024

Cyfryzacja gospodarki postępuje. W 2026 r. firmy, zobowiązane wymogiem prawnym, będą korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur. Wszystkie przedsiębiorstwa będą tą drogą odbierać i wysyłać faktury w formie elektronicznej. Przedsiębiorcy zyskali jednak dodatkowy czas i argumenty. Teraz warto poszukać wsparcia i zyskać środki na rozwój firmy.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

pokaż więcej
Proszę czekać...