Ceny zbóż - sierpień 2023 r. (II połowa). Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

Ceny zbóż - sierpień 2023 r. (II połowa). Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych? / Shutterstock

W Polsce żniwa są już mocno zaawansowane na zachodzie i południowym zachodzie kraju, gdzie ziarno zebrano z około 90% areału uprawy. W centrum i na wschodzie Polski zebrano ok. 70% zbóż, a na północy kraju mniej więcej 60%. W skali całego kraju, zboża zebrano z ponad 70% areału uprawy. Ile kosztują zboża w Polsce w drugiej połowie sierpnia 2023 roku? Jakie ceny osiągają zboża na rynku krajowym i w eksporcie? Jakie są ceny na giełdach światowych? Ile kosztuje pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

Ceny zbóż w drugiej połowie sierpnia 2023 r.– sytuacja na rynku polskim 

Jak informuje 21 sierpnia 2023 r. Izba Zbożowo-Paszowa w swoim newsletterze – Rolnicy starają się jak najszybciej zebrać ziarno zbóż w obawie przed dalszą degradacją jego jakości.

Notowane obfite opady deszczu na początku miesiąca i obecna upalna pogoda sprzyjały szybkiemu powstawaniu chorób grzybowych. Dochodzą sygnały o występowaniu DONów w dostarczanej do punktów skupu pszenicy. Ponadto, cały czas potwierdzają się doniesienia płynące z terenu wskazujące na niską zawartość białka w ziarnie pszenicy. Występują także problemy z liczbą opadania w życie i pszenicy.

Autopromocja

Wyjaśnijmy, że DON, to skrót od nazwy pewnej mikrotoksyny (Deoksyniwalenol – inna nazwa: womitoksyna), która może skażać ziarno pszenicy, pszenżyta, kukurydzy, jęczmienia (a także mąkę i przetwory z tych zbóż). DON rozwija się w ww. zbożach na skutek choroby grzybowej fuzariozy, wywołanej przez grzyby Fusarium graminearum i Fusarium culmorum. DON niekorzystnie wpływa na zdrowie zwierząt karmionych paszą skażoną tą mikrotoksyną.

Izba Zbożowo-Paszowa (IZP) w analizie przygotowanej razem ze Sparks Polska wskazuje też, że najprawdopodobniej udział pszenicy paszowej w łącznych zbiorach tego zboża w Polsce będzie dużo większy niż przewidywano. Z tego powodu premia płacona za pszenicę wysokobiałkową będzie wyraźnie większa niż w sezonie poprzednim. Widać to już teraz we wzroście cen pszenicy o parametrach konsumpcyjnych oferowanych przez firmy skupujące zboża i eksporterów.

W drugiej połowie sierpnia 2023 r., wraz z postępującymi żniwami, podaż ziarna na rynku wzrosła, szczególnie ziarna paszowego, w tym przede wszystkim pszenicy paszowej. Duża grupa rolników, którzy już zebrali bądź zbierają dobrej jakości ziarno decydują się na jego przechowanie, widząc problemy z jakością ziarna. 
Zmniejsza się popyt na ziarno paszowe. Jak obserwuje IZP, wytwórnie pasz wydają się nie robić dużych zapasów surowca widząc znaczną podaż ziarna paszowego z tegorocznych zbiorów. 

Ceny zbóż w Polsce

W zależności od regionu kraju, ceny oferowane przez krajowych przetwórców za ziarno ze zbiorów 2022-2023 z dostawą w żniwa kształtowały się następująco (ceny z dostawą /DAP/ -stan na 18 sierpnia 2023 r.): 

- pszenica konsumpcyjna (12,5 proc.) - 800-980 zł/tonę; 
- pszenica paszowa – 700-850 zł/tonę; 
- żyto konsumpcyjne – 620-700 zł/tonę; 
- żyto paszowe – 560-640 zł/tonę; 
- pszenżyto – 560-640 zł/tonę; 
- jęczmień paszowy – 660-780 zł/tonę; 
- owies paszowy – 600-800 zł/tonę; 
- kukurydza – 850-920 zł/tonę; 
- rzepak – 1800-1930 zł/tonę.

Ceny zbóż w eksporcie

Izba Zbożowo-Paszowa obserwuje, że w sierpniu 2023 r. w dalszym ciągu notuje się spory eksport pszenicy i mniejszy eksport kukurydzy drogą morską. IZP przewiduje, że w bieżącym miesiącu eksport pszenicy drogą morską przekroczy 300 tys. ton, w ramach realizacji wcześniej zawartych kontraktów. Jednak w sierpniu 2023 r. eksport będzie dużo mniejszy niż w czerwcu i lipcu tego roku, z powodu zbyt wysokich cen i braku konkurencyjności polskiego ziarna na rynku światowym. 

Ceny zbóż ze zbiorów lat 2022-2023 z dostawą do portów kształtowały się następująco (stan na 18 sierpnia 2023 r.):

- pszenica konsumpcyjna (10.0/76/250) – 910-920 zł/t (dostawa G/G/Sz, dostawa VIII-IX),
- pszenica konsumpcyjna (11.5/76/250) – 940-950 zł/t (dostawa G/G/Sz, dostawa VIII-IX),
- pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) – 1010-1020 zł/t (dostawa G/G/Sz, dostawa VIII-IX),
- pszenica konsumpcyjna (14.0/77/280) – 1110-1120 zł/t (dostawa G/G/Sz, dostawa VIII-IX),
- pszenica paszowa – 865-875 zł/t (dostawa VIII-15.IX),
- jęczmień (62) – 790 zł/t (dostawa G/G, IX),
- pszenżyto (68) – 800 zł/t (dostawa G/G/Sz, VIII-X),
- żyto paszowe (68) – 705-715 zł/t (dostawa G/G/Sz, VIII-X),
- kukurydza (DON 2000) - 950-960 zł/t (dostawa G/G, VIII),
- kukurydza (DON 3000) - 930-940 zł/t (dostawa G/G, VIII),
- kukurydza (DON 4000) - 920-930 zł/t (dostawa G/G, VIII).

Ceny na giełdach światowych - CBOT i MATIF

Jak informuje Izba Zbożowo-Paszowa w analizie przygotowanej razem ze Sparks Polska - ceny pszenicy na giełdzie w Chicago (CBOT - Chicago Board of Trade) w poprzednim tygodniu spadły. Notowany słaby popyt na amerykańską pszenicę na rynku światowym i silna konkurencja w eksporcie ze strony innych dostawców cały czas wywierają presję na ceny pszenicy za oceanem. W dniu 18 sierpnia 2023 r. cena pszenicy SRW w kontrakcie wrześniowym 2023 na giełdzie w Chicago wyniosła 225,31 USD/t i była o 2,1% niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie grudniowym 2023 spadła o 2,2% i wyniosła 234,79 USD/t.

Ceny pszenicy na francuskiej giełdzie MATIF (Marché à Terme International de Francenajważniejsza europejska giełda obrotu płodów rolnych) w poprzednim tygodniu również spadły, z powodu utrzymującej się silnej konkurencji w eksporcie pszenicy ze strony krajów Basenu Morza Czarnego, w tym głównie Rosji. Rosyjska pszenica wciąż wygląda na najtańszą na rynkach eksportowych, pomimo utrzymującej się niepewności o zakłócenia w eksporcie zbóż związane z toczącą się wojną rosyjsko-ukraińską. W piątek 18 sierpnia 2023 r. cena pszenicy w kontrakcie wrześniowym 2023 na MATIFie wyniosła 233,00 EUR/t i była o 1,5% niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie grudniowym 2023 spadła o 2,1% i wyniosła 242,75 EUR/t.

oprac. Paweł Huczko
Źródło: Izba Zbożowo-Paszowa

 

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Księgowość
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii
24 maja 2024

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)
24 maja 2024

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)
24 maja 2024

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.
24 maja 2024

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?
24 maja 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?
24 maja 2024

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?
24 maja 2024

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki
24 maja 2024

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia
23 maja 2024

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki
23 maja 2024

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

pokaż więcej
Proszę czekać...