Dotacje z EENergy - 10 tys. euro na zmniejszenie zużycia energii w firmie. Wnioski można składać do 15 kwietnia 2024 roku

Dotacje z projektu EENergy dla firm z sektora MŚP / ShutterStock

Ruszają dotacje z projektu EENergy! Do zdobycia 10 tys. euro na zmniejszenie zużycia energii w firmie. Wnioski można składać od początku lutego do 15 kwietnia 2024 roku

Dotacje z projektu EENergy dla firm z sektora MŚP

Wystartował projekt EENergy dla firm z sektora MŚP, które chcą wdrożyć działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii, a tym samym śladu węglowego. W sumie 900 firm z całej UE może liczyć na bezzwrotną dotację w kwocie 10 tysięcy euro! Celem dotacji jest poprawa efektywności energetycznej przedsiębiorstwa (w tym budynków, procesów i linii produkcyjnych) o 5 procent (mierzona 5 % redukcją energii w KWh) poprzez:

Autopromocja
  • szkolenia,
  • doradztwo (np. konsultacje techniczne, audyty energetyczne)
  • lub inwestycje (np. świadectwa energetyczne, instalacje systemów energii odnawialnej)

Jakie firmy mogą ubiegać się o dotacje?

Do dofinansowania kwalifikuje się każda firma, która spełnia kryteria europejskiego MŚP (wg. unijnej definicji MŚP), działa na rynku i została założona przed 1 stycznia 2023 roku oraz wykazuje zdolność do wdrożenia na poziomie operacyjnym i technicznym planowanych działań w zakresie efektywności energetycznej. Mile widziane wnioski od firm z branż energochłonnych. Dotacje są finansowane w 100 procentach i nie podlegają zwrotowi.

Sprawdź czy Twoja firma spełnia kryteria europejskiego MŚP

Jak ubiegać się o dotację z EENergy?

Jeśli chcesz ubiegać się o dotację z EENergy skontaktuj się z lokalnym ośrodkiem Enterprise Europe Network w Polsce  i opracuj z nami koncepcję ograniczenia zużycia energii, którą następnie zgłosisz za pośrednictwem strony internetowej projektu.

Wnioski można składać od 1 lutego 2024. Termin składania wniosków kończy się 15 kwietnia 2024

EENergy - informacja o projekcie

Projekt EENergy - Poprawa Efektywności Energetycznej dla MŚP w Europie Ciesz się wsparciem finansowym w ramach Projektu EENergy, inicjatywy Unii Europejskiej - 900 dotacji o łącznej wartości 9 milionów euro, przeznaczonych dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w całej Europie.

Cele Projektu:
• Poprawa ogólnej wydajności energetycznej o co najmniej 5%
• Pomoc europejskim MŚP w zmaganiu się z presją wynikającą ze zwiększonych cen energii i
zakłóceń w łańcuchach dostaw.

Wsparcie obejmuje:
• Całą firmę
• Jeden dział/obszar firmy
• Jeden budynek
• Wybraną linię produkcyjną
• Wybrane urządzenie
• Wybraną aktywność

Kwalifikują się MŚP, spełniające kryteria:
• Aktywność w Europie
• Gotowość do poprawy efektywności energetycznej o co najmniej 5%

Proces Aplikacyjny:
1. Wejdź na stronę https://eenergy.grantplatform.com/.
2. Skonsultuj się z najbliższym doradcą ds. zrównoważonego rozwoju EEN, który pomoże
zrozumieć wymagania projektu.
3. Zarejestruj konto na platformie.
4. Rozpocznij aplikację, zapisz ją w toku.
5. Prześlij wniosek do weryfikacji.
* termin składania aplikacji to 31 marca 2024!

Dotacja:
• 10 000 € na firmę
• 100% finansowanie

Przykłady wykorzystania dotacji:
− Wykonanie audytu energetycznego,
− Wymiana starego sprzętu,
− Zakup/montaż systemów energii odnawialnej,
− Wdrożenie oprogramowania do optymalizacji/zarządzania energią,
− Wkład w przyjęcie technologii energooszczędnych w liniach produkcyjnych,
− Wkład w inwestycje zwiększające efektywność energetyczną obiektów firmy,
− Świadectwa charakterystyki energetycznej i systemy zarządzania energią,
− Udział w instalacji systemów energii odnawialnej,
− Szkolenia dla pracowników w zakresie najlepszych praktyk, regulacji,
− Kwalifikacja pracowników do uprawnień audytorów energetycznych,
− Szkolenia z zakresu efektywności energetycznej technologii, narzędzi cyfrowych itp.
− Wykonanie szczegółowej analizy potrzeb MŚP dot. efektywności energetycznej,
− Konsultacje techniczne w celu zidentyfikowania obszarów wymagających poprawy.

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Księgowość
Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?
07 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

Dwadzieścia lat unijnego VAT-u w Polsce. Prof. Modzelewski: ciszej nad tą trumną
07 maja 2024

Czy unijna wersja VAT jest aż tak patologiczna, że państwa członkowskie były skazane na masową grabież środków publicznych? Zdaniem prof. Modzelewskiego nie, bo część państw UE umiejętnie implementowała dyrektywę VAT. Ale – zdaniem Profesora – nam się to nie udało.

Preferencje w podatku u źródła - NSA orzeka na niekorzyść podatników
07 maja 2024

Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach zapadłych pod koniec 2023 r. (sygn. II FSK 27/23, II FSK 28/23, II FSK 29/23) oddalił trzy skargi kasacyjne w sprawach rozstrzygniętych przez WSA w Lublinie na niekorzyść podatników i zgodził się z sądem pierwszej instancji w kwestii odmowy wydania opinii o stosowaniu preferencji w podatku u źródła (WHT). W lutym 2024 r. NSA opublikował pisemne uzasadnienia tych wyroków. Wnioski płynące z ich analiz potwierdzają nieprzychylne stanowisko organów podatkowych w kwestii możliwości korzystania ze zwolnienia WHT przez spółki holdingowe oraz fundusze inwestycyjne.

Dofinansowanie z PFRON 2024 do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego - wyższe kwoty od lipca
07 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje kolejną nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Tym razem ma nastąpić wzrost wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), a także zmiana wysokości dotacji celowej z budżetu państwa na realizację tego zadania. Ta nowelizacja ma wejść w życie od lipca 2024 r. razem ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Chwilowe wstrzymanie obowiązku KSeF pozwoli odetchnąć firmom. Wykorzystaj to i zdobądź środki na rozwój!
08 maja 2024

Cyfryzacja gospodarki postępuje. W 2026 r. firmy, zobowiązane wymogiem prawnym, będą korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur. Wszystkie przedsiębiorstwa będą tą drogą odbierać i wysyłać faktury w formie elektronicznej. Przedsiębiorcy zyskali jednak dodatkowy czas i argumenty. Teraz warto poszukać wsparcia i zyskać środki na rozwój firmy.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

pokaż więcej
Proszę czekać...