Zakład pracy uwzględni ulgę na dzieci

Magdalena Majkowska
rozwiń więcej
Podatnicy, którzy roczne obliczenie podatku powierzą płatnikowi, zachowają prawo do skorzystania z ulgi rodzinnej w wysokości 1145,08 zł na każde dziecko.

Podatnik, który chce rozliczyć się z fiskusem za pośrednictwem płatnika, może korzystać wyłącznie z odliczeń, które zgodnie z ustawą o PIT mogą być dokonane przez płatnika. To bardzo istotne dla podatników, którzy chcą odliczyć od podatku ulgę na wychowywanie dzieci. Jeżeli skorzystają z możliwości obliczenia podatku przez płatnika, nie utracą prawa do skorzystania z odliczenia. Ulga na wychowywanie dzieci może być stosowana zarówno w rozliczeniu rocznym, dokonywanym przez samego podatnika w składanym przez niego zeznaniu podatkowym, jak i w rocznym obliczeniu podatku dokonywanym przez płatnika.

Autopromocja

Wyjaśnijmy, że podatnik nie musi samodzielnie wypełniać zeznania podatkowego.

- Osoby fizyczne, które osiągają dochody od jednego podmiotu pełniącego jednocześnie obowiązki płatnika zaliczek na podatek dochodowy, mogą przenieść na niego obowiązek rocznego rozliczenia swojego podatku - mówi Krzysztof Biernacki, prawnik, ekspert podatkowy w Kancelarii Prawa Gospodarczego Koksztys we Wrocławiu.

Nasz rozmówca zwraca uwagę, że w takim przypadku podatnik musi złożyć płatnikowi oświadczenie na formularzu PIT-12, przed 10 stycznia roku podatkowego następującego po roku, którego rozliczenie ma dotyczyć.

Podatnik wskazuje w PIT-12, iż rozlicza się samodzielnie i nie korzysta z odliczeń przewidzianych przepisami prawa. Ekspert podkreśla, że wyjątkiem wśród odliczeń jest możliwość uwzględnienia przez płatnika tzw. ulgi na dzieci.

- Aby z niej skorzystać, podatnicy muszą w odrębnym oświadczeniu dodatkowo wskazać, że są beneficjentami tej ulgi, oraz podać liczbę wychowywanych dzieci wraz z określeniem kwoty przysługującego odliczenia. Na tej podstawie płatnik w sporządzanej deklaracji ma obowiązek pomniejszenia podatku do zapłaty o wskazaną kwotę ulgi - wyjaśnia Krzysztof Biernacki.

Ulga z tytułu wychowywania dzieci przysługuje, jeżeli podatnik złoży oświadczenie (odrębne od PIT-12) płatnikowi przed 10 stycznia 2008 r. Oznacza to, że podatnik oprócz PIT-12 musi złożyć oddzielne (może być na kartce papieru) oświadczenie.

- Poza wspomnianym oświadczeniem podatnicy rozliczający się za pośrednictwem płatnika nie mają obowiązku w żaden inny sposób dokumentować przysługującego im odliczenia z tytułu wychowywania dzieci - podsumowuje ekspert.

10 stycznia 2008 r. przed tym dniem należy złożyć oświadczenie, aby zakład pracy uwzględnił ulgę na dzieci

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Księgowość
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii
24 maja 2024

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)
24 maja 2024

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)
24 maja 2024

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.
24 maja 2024

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?
24 maja 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?
24 maja 2024

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?
24 maja 2024

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki
24 maja 2024

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia
23 maja 2024

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki
23 maja 2024

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

pokaż więcej
Proszę czekać...