REGON wraca na faktury VAT

Magdalena Majkowska
rozwiń więcej
Do czasu otrzymania potwierdzenia zarejestrowania jako podatnik VAT przedsiębiorca powinien mieć prawo do wpisywania na fakturach REGON-u jako numeru tymczasowego.

Zmiana prawa

Autopromocja

Wczoraj Komisja Przyjazne Państwo podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia dezyderatu do ministra finansów w sprawie umożliwienia podatnikom posługiwania się numerem REGON jako numerem tymczasowym na fakturach VAT. W świetle obowiązujących przepisów przedsiębiorcy nie mają możliwości wystawiania ani otrzymywania faktur VAT od dnia zgłoszenia rejestracyjnego do dnia otrzymania potwierdzenia rejestracji jako podatnika VAT. Okres taki może trwać nawet do miesiąca. Komisja wnioskuje do ministra finansów o zezwolenie podatnikom, którzy dokonali zgłoszenia rejestracyjnego, na posługiwanie się numerem REGON jako numerem tymczasowym.

Beata Hudziak, menedżer, doradca podatkowy w HLB Frąckowiak i Wspólnicy zwraca uwagę, że podobne rozwiązanie funkcjonowało już wcześniej w systemie prawnym.

- W okresie do 30 kwietnia 2004 r. na podstawie obowiązującego wówczas rozporządzenia ministra finansów podmiot wystawiający lub otrzymujący fakturę nieposiadający jeszcze nadanego numeru identyfikacji podatkowej miał prawo posługiwać się numerem tymczasowym, którym był numer REGON lub PESEL - wskazuje nasza rozmówczyni.

Wyjaśnia, że od 1 maja 2004 r. podatnicy zostali pozbawieni takiej możliwości, a organy podatkowe w niejednoznaczny sposób interpretują status podmiotów, którym nie został jeszcze formalnie nadany NIP.

- Wprowadzenie możliwości stosowania numeru REGON na wystawianych i otrzymywanych fakturach za okres pomiędzy dniem złożenia dokumentów rejestracyjnych dla celów VAT a dniem nadania numeru identyfikacji podatkowej VAT należy uznać za sensowne i potrzebne - ocenia Beata Hudziak.

W tym celu Komisja wnioskuje o zmianę par. 8 rozporządzenia ministra finansów z 25 maja 2005 r. (Dz.U. nr 95, poz. 798), który reguluje zakres danych, które powinny zawierać faktury. W dodawanym ust. 1a zaproponowano wprowadzenie regulacji, zgodnie z którą podatnik, który złożył naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne jako podatnik VAT czynny, do dnia nadaniu mu numeru identyfikacji podatkowej może posługiwać się numerem tymczasowym w postaci numeru REGON. W takim wypadku podatnik będzie podawał numer tymczasowy w miejsce numeru identyfikacji podatkowej z dopiskiem numer tymczasowy.

SŁOWNIK

Regon - to indywidualny numer w Rejestrze Podmiotów Gospodarki Narodowej nadawany przedsiębiorcom do celów statystycznych

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Księgowość
MF: Przedłużenie terminów podatkowych dla poszkodowanych w wyniku powodzi z września 2024 r.
20 wrz 2024

W czwartek, 19 września zostało opublikowane i zaczęło obowiązywać rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie przedłużenia niektórych terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego w związku z powodzią we wrześniu 2024 r. 

Podatnicy poszkodowani w powodzi zapłacą tegoroczne podatki w 2025 roku [projekt rozporządzenia Ministra Finansów]
19 wrz 2024

W dniu 18 września 2024 r. opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie przedłużenia niektórych terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego w związku ze stanem klęski żywiołowej. Rozporządzenie to ma pomóc przedsiębiorcom poszkodowanym we wrześniu br. powodzią na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego - poprzez odroczenie terminów zapłaty podatków i zaliczek na podatki. 

Dyrektywę UE o adekwatnych wynagrodzeniach minimalnych trzeba wdrożyć w Polsce jeszcze w 2024 roku. Co się zmieni w płacy minimalnej? Od kiedy?
17 wrz 2024

Do 15 listopada 2024 kraje członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane są do implementacji do porządku krajowego, przepisów kolejnej dyrektywy. Mowa tu o dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej, która wprowadza szereg regulacji dotyczących sposobu i częstotliwości określania przez Rząd minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Stawka 0% VAT do końca 2024 r. na darowizny towarów i usług dla powodzian. Konieczna pisemna umowa z OPP, JST, podmiotem leczniczym lub RARS
17 wrz 2024

Minister Finansów wydał rozporządzenie, które wprowadza możliwość stosowania obniżonej do 0% stawki podatku VAT dla darowizn (przekazywanych już od 12 września 2024 r.) wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych w trwającej obecnie powodzi. Ale ta preferencyjna stawka VAT dotyczy wyłącznie darowizn realizowanych za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego, jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów leczniczych i Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

ZUS: można zapłacić składki z 2024 r. do 15 września 2025 r. bez odsetek. Trzeba złożyć oświadczenie o poszkodowaniu w powodzi
17 wrz 2024

Przedsiębiorcy poszkodowani przez powódź mogą opłacić składki za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia br. dopiero we wrześniu 2025 r., bez naliczania odsetek za zwłokę - poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

Pies w kosztach firmy. Fiskus zmienił zdanie, bo nie znalazł związku pomiędzy wydatkami a przychodem
17 wrz 2024

Fiskus zmienił zdanie w sprawie kosztów firmowych dotyczących psa. Chodziło o możliwość zaliczenia w kosztach uzyskania przychodu wydatków na zakup i utrzymanie psa, który służył jako reklama promująca ofertę spółki.

Od 300 do 1200 zł miesięcznie składki będzie musiał zapłacić przedsiębiorca? Zryczałtowana składka zdrowotna być może stanie się faktem
17 wrz 2024

Od 300 do 1200 zł miesięcznie składki będzie musiał zapłacić przedsiębiorca? zryczałtowana składka zdrowotna być może stanie się faktem. Konfederacja Lewiatan postuluje za obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i uproszczenie sposobu jej opłacania poprzez wprowadzenie zryczałtowanych stawek

MF: od 1 października przez infolinię KAS podatnik dostanie indywidualną informację o swoich sprawach
16 wrz 2024

Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 października 2024 r. pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) będą udzielać odpowiedzi na pytania podatników na jednej ogólnopolskiej infolinii KAS pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak do te pory podatnicy uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Istotną nowością będzie możliwość uzyskania na tej infolinii informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.

Doradca podatkowy w todze i z większymi kompetencjami. Od 2025 roku? Założenia nowelizacji
16 wrz 2024

Minister Finansów chce zmienić szereg przepisów ustawy o doradztwie podatkowym. W dniu 16 września 2024 r. opublikowano założenia projektu nowelizacji, zgodnie z którymi m.in. doradcy podatkowi w sądzie mieliby nosić togi, tak jak inne zawody prawnicze (adwokaci, radcowie prawni, prokuratorzy). Rozszerzony ma zostać zakres spraw, w których doradcy podatkowi będą mogli wydawać opinie. Ponadto zmiany zajdą w zasadach egzaminu na doradcę podatkowego i w kompetencjach organów KIDP.

Grecja sięga do kieszeni turystów! 20 euro podatku zapłaci każdy pasażer wysiadający na Mykonos i Santorini
16 wrz 2024

Grecja wprowadza podatek dla turystów. Każdy pasażer wycieczkowca wysiadający na greckiej wyspie Mykonos i Santorini będzie musiał zapłacić podatek w wysokości 20 euro w szczytowym sezonie turystycznym. Tak ogłosiła minister turystyki Grecji Olga Kefalogianni. W innych portach opłata wyniesie 5 euro.

pokaż więcej
Proszę czekać...