Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
rozwiń więcej
Wojciech Napora
rozwiń więcej
oprac. Emilia Panufnik
rozwiń więcej
kas krajowa administracja skarbowa rekrutacja 2025 / KAS rekrutacja 2025 - Krajowa Administracja Skarbowa / Shutterstock

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)

Krajowa Administracja Skarbowa jest administracją rządową, która dba o realizację dochodów z tytułu podatków, należności celnych, opłat i niepodatkowych należności budżetowych. Chroni interesy Skarbu Państwa i obszaru celnego Unii Europejskiej. Zapewnia obsługę i wsparcie podatników w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych i celnych. Krajową Administrację Skarbową tworzą członkowie służby cywilnej oraz funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej. Jakie są najważniejsze różnice między pracą w służbie cywilnej a Służbie Celno-Skarbowej? Wyjaśnia Wiesław Kuc, Zastępca Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku: Korpus służby cywilnej obejmuje pracowników i urzędników służby cywilnej, zatrudnianych na podstawie umowy o pracę lub mianowania. Z kolei Służba Celno-Skarbowa to jednolita, umundurowana formacja o charakterze służby, gdzie funkcjonariusze są mianowani i pełnią obowiązki w ramach stosunku służbowego. Różnią nas także wykonywane zadania. Typowe zadania członków korpusu służby cywilnej w KAS to m.in. obsługa oraz wsparcie podatników w realizacji obowiązków podatkowych, prowadzenie postępowań podatkowych, realizacja czynności egzekucyjnych, czy też prowadzenie kontroli podatkowych. Natomiast funkcjonariusze w ramach KAS m.in. kontrolują przestrzeganie przepisów prawa celnego, dokonują odpraw podróżnych i towarów na przejściach granicznych, czy też kontrolują pojazdy w celu zapobiegania przemytowi nielegalnych towarów.

Autopromocja

Praca w KAS - gdzie szukać?

Co powinna zrobić osoba zainteresowana pracą w KAS? - Osoby zainteresowane pracą w KAS zachęcamy do śledzenia ogłoszeń publikowanych m.in. na naszej stronie internetowej www.gov.pl/ias-bialystok. W zakładce „Kariera” można znaleźć zarówno informacje o wolnych etatach w służbie cywilnej, jak i w Służbie Celno-Skarbowej. Ogłoszenia o naborach do służby cywilnej publikowane są także w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) pod adresem https://nabory.kprm.gov.pl/ - wyjaśnia Wiesław Kuc. Tak więc osoby zainteresowane pracą w KAS powinny przede wszystkim śledzić strony internetowe właściwych miejscowo placówek Krajowej Administracji Skarbowej.

Rekrutacja do KAS 2025 - test sprawności fizycznej

- W związku z tym, że postępowanie kwalifikacyjne do Służby Celno-Skarbowej jest procesem wieloetapowym, trwa około 7-8 miesięcy. Tyle czasu upływa od momentu złożenia dokumentów przez kandydatów do momentu mianowania do służby – mówi Wiesław Kuc.

Na postępowanie rekrutacyjne do KAS (do Służby Celno-Skarbowej) składają się m.in. test wiedzy, test psychologiczny, test sprawności fizycznej, test kompetencyjny, rozmowa kwalifikacyjna i komisja lekarska. Wiesław Kuc wyjaśnia na czym polega test sprawności fizycznej:

W trakcie testu sprawności fizycznej kandydaci wykonują następujące ćwiczenia: uginanie ramion w podporze przodem (pompki), skłony tułowia w przód z leżenia tyłem (brzuszki), bieg na 600 m w przypadku kobiet lub na 1000 m w przypadku mężczyzn. Zakres testu, kolejność wykonywania ćwiczeń oraz progi zaliczeniowe (uzależnione od wieku kandydata) wynikają z rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 września 2021 roku w sprawie postępowania kwalifikacyjnego do służby w Służbie Celno-Skarbowej.

Więcej informacji o rekrutacji do KAS w Białymstoku można przeczytać tu: https://www.gov.pl/web/ias-bialystok/kariera

Informacji o naborach w innych placówkach KAS należy szukać na poszczególnych stronach internetowych tych placówek i w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM).

Zachęcamy do przeczytania całych rozmów, które jako Zespół redakcyjny Zielonej Linii przeprowadziliśmy z Małgorzatą Bywanis-Jodlińską, Dyrektor KSAP i Wiesławem Kucem, Zastępcą Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku:

Rozmowa o rekrutacji do Krajowej Administracji Skarbowej i pracy w tej organizacji (https://zielonalinia.gov.pl/-/rozmowa-o-rekrutacji-do-krajowej-administracji-skarbowej-i-pracy-w-tej-organizacji)

Polecamy: Obowiązki kierownika jednostki w zakresie rachunkowości – obejmowanie, delegowanie, wykonywanie. Poradnik Rachunkowości Budżetowej nr 3/2024

Księgowość
KSeF tuż za rogiem! Księgowi mówią jasno: za zgodność e-faktur odpowiadać będą przedsiębiorcy
31 mar 2025

KSeF już jest na horyzoncie. Przedsiębiorcy wciąż jednak zwlekają z przygotowaniami do e-faktur, licząc na pomoc księgowych z biur rachunkowych. Tymczasem to oni sami będą odpowiadać za zgodność z nowymi przepisami. Jak dobrze przygotować firmę i uniknąć kosztownych potknięć? Sprawdź, co zrobić już teraz.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią – kompendium wiedzy dla polskich rezydentów podatkowych
31 mar 2025

W erze globalnej mobilności zawodowej i kapitałowej coraz więcej Polaków uzyskuje dochody z zagranicy. Najczęściej chodzi o Wielką Brytanię – kraj, który od lat przyciąga naszych obywateli do pracy, prowadzenia działalności gospodarczej czy inwestowania. W takim kontekście kluczowa staje się znajomość zasad opodatkowania dochodów uzyskiwanych w UK przez osoby będące polskimi rezydentami podatkowymi.

Prof. W. Modzelewski: VAT unijny to największe zagrożenie dla uczciwych podatników. Trzeba zrezygnować z pozornych działań uszczelniających i napisać od nowa ustawę o VAT
31 mar 2025

Powoli ale skutecznie przebija się do świadomości podatników diagnoza, że VAT unijny, wprowadzony w Polsce w 2004 r., był od początku nieznaną w historii pułapką zastawioną nie tylko na nasze państwo, lecz również na dziesiątki tysięcy naiwnych i uczciwych podatników, którzy mieli być (i są nadal) ofiarami tego eksperymentu – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Ordynacja podatkowa - MF szykuje liczne zmiany od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR i wiele innych nowości w projekcie nowelizacji
31 mar 2025

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 kwietnia 2025 r. dla firm zarejestrowanych w KRS. Jak założyć skrzynkę i aktywować Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE)
27 mar 2025

W komunikacie z 27 marca 2025 r. Poczta Polska przypomina o nadchodzącym terminie: 1 kwietnia 2025 r., kiedy to obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń zostanie rozszerzony na przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem bieżącego roku.

Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki
26 mar 2025

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?
26 mar 2025

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8
28 mar 2025

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

PKPiR 2026: będzie 15 poważnych zmian i nowe rozporządzenie od 1 stycznia. Terminy wpisów, dodatkowe kolumny do KSeF, dowody księgowe i inne nowości
28 mar 2025

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir). Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Sprawdziliśmy co się zmieni w zasadach prowadzenia pkpir w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

Odpisy amortyzacyjne spółek nieruchomościowych
26 mar 2025

Najnowsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) przynoszą istotne zmiany dla spółek nieruchomościowych w zakresie możliwości rozpoznawania odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych. W styczniu tego roku NSA w kilku wyrokach (sygn. II FSK 788/23, II FSK 789/23, II FSK 987/23, II FSK 1086/23, II FSK 1652/23) potwierdził korzystne dla podatników stanowisko wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA).

pokaż więcej
Proszę czekać...