Znajomym można wypełnić zeznanie PIT tylko bezpłatnie

Łukasz Zalewski
rozwiń więcej
Bezpłatne sporządzanie deklaracji rodzinie lub znajomym nie jest doradztwem podatkowym. Tylko udzielanie odpłatnej pomocy podatnikom można uznać za czynności doradztwa podatkowego. Żeby jednak podpisać za kogoś deklarację, trzeba mieć upoważnienie.

Rozliczenia rocznego PIT sprawia wielu podatnikom kłopoty. Często poszukują one osób, które wypełniłyby za nich prawidłowo PIT-36 czy PIT-37. Jeszcze większy problem mają podatnicy przebywający za granicą, którzy muszą rozliczyć się w Polsce. Często zwracają się do członków rodziny lub znajomych o pomoc. Pytanie, czy takie osoby mogą wypełnić deklarację, skoro nie mają uprawnień do wykonywania doradztwa podatkowego.

Autopromocja

Nieodpłatna pomoc

Sporządzanie deklaracji podatkowych jest uregulowane w ustawie o doradztwie podatkowym. Stanowi ona, że tylko doradcy podatkowi mogą sporządzać, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznania i deklaracje podatkowe oraz udzielać pomocy w tym zakresie. Jak jednak tłumaczą eksperci, ojciec może wypełnić deklarację córce lub znajomemu. Osoby te nie muszą więc korzystać z pomocy doradcy podatkowego czy księgowej.

- Należy rozróżnić sporządzenie deklaracji w imieniu i na rzecz podatnika wykonywane jako działalność zarobkowa od nieodpłatnej pomocy w sporządzeniu takiej deklaracji podyktowanej względami rodzinnymi czy koleżeńskimi - mówi Gazecie Prawnej Szymon Dalc, doradca podatkowy w Dalc i Ochocki - Doradcy. Tłumaczy, że w pierwszym przypadku czynność sporządzenia deklaracji będzie podlegała ustawie o doradztwie podatkowym i może być wykonana tylko przez osoby do tego uprawnione i działające na podstawie upoważnienia udzielonego przez podatnika.

- W drugim przypadku brak jest prawnych zakazów do udzielenia takiej pomocy - uważa Szymon Dalc.

Konieczne warunki

Profesor Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych, tłumaczy, jakie warunki muszą być spełnione, żeby członek rodziny mógł wypełnić zeznanie podatkowe innego członka rodziny lub znajomego.

- Ustawa o doradztwie podatkowym odnosi się do zawodowego wykonywania czynności doradztwa podatkowego. Aby mówić o takim wykonywaniu doradztwa podatkowego, muszą być spełnione łącznie dwa warunki: czynność musi być wykonywana częstotliwie oraz odpłatnie - mówi prof. Witold Modzelewski. Jeśli ojciec sporządzi deklarację synowi lub odwrotnie, ale nie ma zamiaru zarobkowego, a więc wypełnia deklarację bezpłatnie, to nie jest to czynność doradztwa podatkowego.

Dominik Szczygieł, doradca podatkowy w MSDS Kancelarii Radców Prawnych, potwierdza, że jeżeli dana osoba wykonuje tego typu czynności sporadycznie, z grzeczności, w sposób, który nie wskazuje ani na zorganizowanie ani ciągłość czy zarobkowy charakter, nie popełnia wykroczenia z art. 81 ust. 1 ustawy o doradztwie podatkowym. Nie ma zatem przeszkód - dodaje Zbigniew Błaszczyk, doradca podatkowy w GRNB-Partner - aby w obrębie najbliższej rodziny, we wspólnym gospodarstwie domowym czy w relacjach osób, które łączą szczególne więzi, jedna z nich służyła pomocą drugiej i pomagała czy też wręcz zastępowała ją w wykonywaniu obowiązku złożenia deklaracji. Kolega może zatem wypełnić nieodpłatnie deklarację PIT koleżance. Zgodnie z przepisami, wypełnioną deklarację musi jednak podpisać podatnik, czyli w tej ostatniej sytuacji koleżanka. Co, jeśli koleżanka nie może podpisać swojej deklaracji?

Upoważnienie do sporządzenia

Podatnik, który jest na drugim końcu Polski lub za granicą, może po prostu wystawić upoważnienie do podpisania deklaracji podatkowej w jego imieniu. Zatem jeśli syn upoważni ojca do podpisania deklaracji, to ojciec może nie tylko ją sporządzić, ale również podpisać w imieniu syna i zanieść lub wysłać do urzędu skarbowego.

Profesor Witold Modzelewski podkreśla, że każdy podatnik może zawrzeć umowę cywilnoprawną (czyli np. udzie- lić pełnomocnictwa), której przedmiotem będzie reprezentowanie w konkretnej sprawie lub czynności. Zbigniew Błaszczyk tłumaczy, że przepisy dotyczące udzielania pełnomocnictw określa Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Artykuł 80a tej ustawy stanowi, że pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji należy złożyć organowi podatkowemu właściwemu w sprawach podatku, którego deklaracja dotyczy. Jeśli deklarację musi podpisać więcej osób (np. w przypadku rozliczenia małżonków) pełnomocnictwo do podpisania muszą udzielić wszystkie osoby. Natomiast zgodnie z art. 80b, jeśli pełnomocnik podpisał deklarację, nie musi jej podpisywać podatnik.

- Z tych przepisów wynika, że deklarację podatkową, a w szczególności roczne rozliczenie (zeznanie), może w imieniu podatnika podpisać każda osoba legitymująca się pełnomocnictwem szczególnym do tego rodzaju czynności - stwierdza Zbigniew Błaszczyk.

Zwraca też uwagę, że pełnomocnictwo jest ważne od momentu jego złożenia przed organem podatkowym i opłacenia (17 zł na rzecz właściwego urzędu miasta czy gminy).

- Dlatego, składając deklarację, należy również złożyć opłacone pełnomocnictwo, by uniknąć sporów z fiskusem o ważność dokonanej czynności prawnej - mówi. Dodaje, że biorąc pod uwagę powyższe przepisy ojciec może być pełnomocnikiem syna i odwrotnie. Jeśli jednak pełnomocnik ma reprezentować małżonków, dokument pełnomocnictwa może być jeden, ale wymaga podpisów dwojga małżonków i opłaty jak od udzielenia dwóch pełnomocnictw.

Aby mówić o zawodowym wykonywaniu doradztwa podatkowego, muszą być spełnione łącznie dwa warunki: czynność musi być wykonywana częstotliwie oraz odpłatnie

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Deklaracje podatkowe

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Księgowość
Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?
07 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

Dwadzieścia lat unijnego VAT-u w Polsce. Prof. Modzelewski: ciszej nad tą trumną
07 maja 2024

Czy unijna wersja VAT jest aż tak patologiczna, że państwa członkowskie były skazane na masową grabież środków publicznych? Zdaniem prof. Modzelewskiego nie, bo część państw UE umiejętnie implementowała dyrektywę VAT. Ale – zdaniem Profesora – nam się to nie udało.

Preferencje w podatku u źródła - NSA orzeka na niekorzyść podatników
07 maja 2024

Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach zapadłych pod koniec 2023 r. (sygn. II FSK 27/23, II FSK 28/23, II FSK 29/23) oddalił trzy skargi kasacyjne w sprawach rozstrzygniętych przez WSA w Lublinie na niekorzyść podatników i zgodził się z sądem pierwszej instancji w kwestii odmowy wydania opinii o stosowaniu preferencji w podatku u źródła (WHT). W lutym 2024 r. NSA opublikował pisemne uzasadnienia tych wyroków. Wnioski płynące z ich analiz potwierdzają nieprzychylne stanowisko organów podatkowych w kwestii możliwości korzystania ze zwolnienia WHT przez spółki holdingowe oraz fundusze inwestycyjne.

Dofinansowanie z PFRON 2024 do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego - wyższe kwoty od lipca
07 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje kolejną nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Tym razem ma nastąpić wzrost wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), a także zmiana wysokości dotacji celowej z budżetu państwa na realizację tego zadania. Ta nowelizacja ma wejść w życie od lipca 2024 r. razem ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

pokaż więcej
Proszę czekać...