Rozliczenie składki zdrowotnej do 20 maja 2025 r. Przedsiębiorco, wypełnij ZUS DRA albo ZUS RCA i odzyskaj nadpłatę albo zapłać niedopłatę

Rozliczenie roczne składki zdrowotnej do 20 maja 2025 r. Złóż ZUS DRA lub ZUS RCA i sprawdź czy masz nadpłatę / Shutterstock

ZUS przypomina, że każdy, kto w 2024 r. prowadził pozarolniczą działalność i podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz był opodatkowany podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym - musi rozliczyć w skali roku składki na ubezpieczenie zdrowotne. Należy to zrobić w dokumencie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2025 r., a termin minie 20 maja. Do tego dnia trzeba uiścić ewentualną niedopłatę.

rozwiń >

Rozliczenie roczne składki zdrowotnej w ZUS DRA lub ZUS RCA. Kogo dotyczy ten obowiązek

Rozliczenie roczne pozwala ustalić kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne należnej za dany rok na podstawie osiągniętych w nim przychodów lub dochodów. Przedsiębiorcy robią je w dokumencie za kwiecień 2025 r.:
- w ZUS DRA (blok XII), jeżeli prowadzą działalność gospodarczą jednoosobowo lub
- w ZUS RCA (blok III.F), jeżeli opłacają składki za pracowników lub zleceniobiorców.

Obowiązek ten dotyczy osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, które w ubiegłym roku podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu i były opodatkowane na zasadach ogólnych (skala podatkowa lub podatek liniowy) albo w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Rozliczenie pozwala ustalić kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne należnej za dany rok na podstawie osiągniętych w nim przychodów lub dochodów.

Obowiązek przekazania rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za ubiegły rok dotyczy nie tylko przedsiębiorców, którzy obecnie prowadzą firmę, lecz również osób, które w zeszłym roku zawiesiły lub zakończyły działalność, a podlegały w nim ubezpieczeniu zdrowotnemu choćby przez jeden dzień. Roczne rozliczenie musi również sporządzić płatnik składek, który rozpoczął działalność od stycznia 2025 r. i opłaca podatek na zasadach ogólnych.

Autopromocja

Kto nie musi składać rocznego rozliczenia składki zdrowotnej

Osoby, które miały zawieszoną działalność przez cały 2024 rok, nie muszą składać rocznego rozliczenia składki zdrowotnej. Wyjątkiem są sytuacje, gdy działalność została wznowiona w styczniu 2025 r., a przedsiębiorca rozlicza się na zasadach ogólnych – wtedy trzeba złożyć rozliczenie za 2024 rok, żeby ustalić składkę zdrowotną za styczeń 2025 r.

Najpierw trzeba uzupełnić brakujące miesięczne dokumenty rozliczeniowe, a dopiero potem złożyć rozliczenie roczne.

Zanim przedsiębiorca prześle roczne podsumowanie, powinien sprawdzić, czy przekazał dokumenty rozliczeniowe za wszystkie miesiące roku kalendarzowego (od stycznia do grudnia 2024 r.) – jeśli płaci podatek w formie ryczałtu lub roku składkowego (od lutego 2024 r. do stycznia 2025 r.) – jeśli opłaca podatek na zasadach ogólnych. W pierwszej kolejności trzeba uzupełnić brakujące dokumenty, a dopiero potem złożyć rozliczenie roczne.

Niedopłatę trzeba zapłacić do 20 maja

Ustalona roczna składka zdrowotna może być niższa lub wyższa od sumy składek opłaconych w poszczególnych miesiącach 2024 r. Jeżeli płatnik opłacił niższą składkę niż ustalona, to różnicę musi uregulować wraz ze składką za kwiecień 2024 roku, czyli do 20 maja.

Gdy jest nadpłata, trzeba złożyć wniosek RZS-R do 2 czerwca. ZUS zwróci pieniądze do 1 sierpnia

Jeżeli natomiast płatnik opłacił wyższą składkę to otrzyma jej zwrot. Warunkiem jest, aby nie miał zaległości w opłacaniu składek ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R) zostanie automatycznie utworzony i udostępniony na profilu płatnika na PUE/eZUS. Wniosek będzie dostępny w widoku „Dokumenty i wiadomości”, w sekcji „Dokumenty robocze”. Trzeba go zweryfikować, podpisać i odesłać za pośrednictwem PUE/eZUS najpóźniej do 2 czerwca. Następnie ZUS przekaże środki na wskazany we wniosku rachunek bankowy do 1 sierpnia. Jeśli płatnik nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, ZUS rozliczy ją najpóźniej do końca 2025 roku.

Kalkulator składki zdrowotnej

Na stronie internetowej ZUS dostępny jest kalkulator rocznej podstawy wymiaru i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pomoże on w obliczeniach osobom, które będą składać papierowe dokumenty.

Korekta składki zdrowotnej

Przedsiębiorca, który chce skorygować wysokość składki za ubiegły rok, może złożyć dokumenty korygujące najpóźniej do dnia, w którym złoży wniosek o zwrot nadpłaty, a w pozostałych przypadkach do 1 lipca 2024 r.

Pomoc ZUS

Płatnicy mogą otrzymać pomoc podczas e-wizyty, w Centrum Kontaktu Klientów ZUS pod numerem telefonu 22 560 16 00 lub e-mailem cot@zus.pl oraz u doradcy płatnika w każdej placówce ZUS.

Krzysztof Cieszyński, Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 146).

Więcej informacji z ZUS dot. rocznego rozliczenia składki zdrowotnej:  Roczna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących działalność gospodarczą

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Księgowość
ZUS: Przedsiębiorcy z niepełnosprawnościami z niższą roczną składką zdrowotną. Trzeba spełnić 4 warunki
19 maja 2025

Przedsiębiorcy, którzy mają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Krzysztof Cieszyński, Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego wyjaśnia jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z tej ulgi.

Prawa autorskie do treści biznesowych publikowanych w social mediach. Kiedy można legalnie wykorzystać zdjęcie lub wideo? Co każda firma wiedzieć powinna
19 maja 2025

W erze cyfrowej, gdzie granice między komunikacją osobistą a firmową coraz bardziej się zacierają, prawa autorskie w social mediach stają się kluczową kwestią dla każdego biznesu. Generowanie własności intelektualnej przestało być domeną wyłącznie branż kreatywnych — dziś dotyczy praktycznie każdej firmy, która promuje swoje produkty lub usługi w internecie.

Zwierzęta w firmie a koszty uzyskania przychodu. Jak argumentować przed urzędem skarbowym? Interpretacje fiskusa: pies, akwarium i inne przypadki
19 maja 2025

Czy pies w firmie może być kosztem uzyskania przychodu? A akwarium – elementem budującym wizerunek? Coraz więcej przedsiębiorców zadaje sobie te pytania, zwłaszcza w czasach, gdy granica między przestrzenią zawodową a prywatną bywa płynna. Praktyka i interpretacje podatkowe pokazują, że... to zależy.

Będzie likwidacja JPK VAT? Prof. Modzelewski: nieoficjalnie mówi się o redukcji obowiązków
19 maja 2025

Od samego początku (można sprawdzić) byłem krytykiem wprowadzenia powszechnych „jotpeków”, czyli zmuszania ogółu podatników do systematycznego wysyłania urzędom skarbowym ich ewidencji podatkowych. Po co zaśmiecać archiwa tych organów bilionami zbędnych informacji, do których nigdy nie sięgnie i nie można ich racjonalnie zinterpretować?

Księgowi nie spodziewają się w najbliższej przyszłości wielkich rewolucji w wynagrodzeniu i systemie swojej pracy
19 maja 2025

Co księgowi naprawdę myślą o kondycji swojej branży? Ukazał się pierwszy w Polsce barometr nastrojów księgowych. Jak oceniają oni miniony rok, czego oczekują po 2025. Odpowiedzi badanych księgowych pokazują prawdziwy obraz branży.

Zasada wielokrotności opodatkowania wyrobów akcyzowych w przypadku wtórnego obowiązku podatkowego a zmiana podatkowego przeznaczenia wyrobu akcyzowego
16 maja 2025

Istotnym problemem prawnym i praktycznym jest możliwość wielokrotnego opodatkowania tego samego wyrobu akcyzowego na etapie wtórnego obowiązku podatkowego (zwanego również obowiązkiem podatkowym drugiego stopnia.) – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Ulga na ekspansje a koszty marketingowe – jak szeroki jest katalog wydatków?
19 maja 2025

Niedawna interpretacja podatkowa (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.66.2025.2.ED) dla producenta opakowań z tworzyw sztucznych rozstrzyga tę kwestię, wskazując, które wydatki targowe i promocyjne podlegają odliczeniu, a które - mimo argumentacji podatnika - pozostają poza zakresem ulgi. Organ zastosował ścisłą wykładnię językową, potwierdzając kwalifikowalność jedynie części ponoszonych przez przedsiębiorców kosztów.

KSeF 2026: Pożegnanie z papierowymi fakturami. Jak przygotować się na rewolucję w rozliczeniach VAT i uniknąć kar i problemów z fiskusem [branża TSL]
17 maja 2025

Niecały rok dzieli podatników VAT (w tym branżę transportową) od księgowej rewolucji. Ministerstwo Finansów potwierdziło w komunikacie z kwietnia 2025 r., że początek 2026 roku to ostateczny termin wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur dla większości przedsiębiorców. Oznacza to, że już niedługo sektor TSL, zdominowany przez rozliczenia papierowe, musi stać się cyfrowy. To wyzwanie zwłaszcza dla spedycji, które rozliczają się z wieloma podmiotami równocześnie. Jak przygotować się do wdrożenia KSeF, by uniknąć problemów i kar?

Co myślą księgowi o przyszłości swojej branży? Barometr nastrojów księgowych 2025 ujawnia kulisy rynku
15 maja 2025

Czy zawód księgowego przechodzi kryzys, czy może ewoluuje w stronę większego znaczenia strategicznego? Nowo opublikowany Barometr nastrojów księgowych 2025 to pierwsze tego typu badanie w Polsce, które w kompleksowy sposób analizuje wyzwania, emocje i kierunki rozwoju zawodu księgowego.

Zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych prawdopodobnie od 2026 r. Koniec obecnych korzyści? Co planuje Ministerstwo Finansów?
15 maja 2025

Fundacje rodzinne miały być długo oczekiwanym narzędziem sukcesji i ochrony majątku polskich przedsiębiorców. W Polsce działa około 800 tysięcy firm rodzinnych, które odpowiadają za nawet 20% PKB. To właśnie dla nich fundacje miały stać się mechanizmem zapewniającym ciągłość, bezpieczeństwo i porządek w zarządzaniu majątkiem. Choć ich konstrukcja budzi zainteresowanie i daje realne korzyści, to już po dwóch latach funkcjonowania szykują się poważne zmiany prawne. O ich konsekwencjach mówi adwokat Michał Pomorski, specjalista w zakresie prawa podatkowego z kancelarii Pomorski Tax Legal Finance.

pokaż więcej
Proszę czekać...