E-faktura od 2026 r.: co oznacza KSeF dla dużych i małych przedsiębiorców?

E-faktura od 2026 r.: co oznacza KSeF dla dużych i małych przedsiębiorców? / shutterstock

Od 2026 roku Krajowy System e-Faktur (KSeF) stanie się obowiązkowy dla wszystkich firm, z pewnymi udogodnieniami dla najmniejszych przedsiębiorców. Michał Sosnowski, Business Development Director w Exorigo-Upos, wyjaśnia, jakie zmiany czekają przedsiębiorstwa oraz z czym wiąże się możliwość stosowania trybu offline.

Nowością w stosunku do obecnego stanu prawnego jest to, że najmniejsi przedsiębiorcy będą musieli wejść w obowiązkowy system KSeF dopiero od 1 października 2026 r. Z jednej strony to korzystne, bo mikrofirmy są często najmniej ucyfrowione i potrzebują więcej czasu na dostosowanie swoich działań do nowych wymagań, jak również system będzie się "wygrzewał" na dużych firmach przez co masowe korzystanie z KSeF przez najbardziej liczną grupę podatników będzie odbywało się na bardziej stabilnym systemie a aparat państwowy nabędzie praktycznych doświadczeń.

Autopromocja

Wdrażanie KSeF. Tryb offline jako rozwiązanie przejściowe dla podatników

Z drugiej strony rozciągnięcie w czasie wchodzenia w obowiązkowy KSeF komplikuje i tak już skomplikowaną materię. Na omówienie zasługuje także propozycja dotycząca możliwości stosowania tzw. trybu offline/awaryjnego do końca 2026 r. przez wszystkich podatników. E-faktura wystawiana w trybie offline to także faktura ustrukturyzowana.

Stąd podatnicy i tak będą musieli wdrożyć system, który wygeneruje plik XML zgodny ze schemą rządową, a na wizualizacji faktury umieści oficjalny QR kod itd. Różnica jest taka, że w trybie awaryjnym można przekazać fakturę do nabywcy od razu, bez nadanego KSeF ID, ale z obowiązkiem wystawienia dokumentu w KSeF do końca następnego dnia roboczego.

Przygotowanie do pełnego wdrożenia KSeF

Przez kilka miesięcy w 2026 roku podatnik nie będzie musiał rejestrować w KSeF faktury natychmiast, ale sam proces jej generowania musi być docelowy od 1 lutego 2026 r. lub 1 kwietnia 2026 r. (dla odpowiednio dużych i mniejszych podmiotów).

Więc hasłowo zapowiedź brzmi jak przesunięcie kluczowego wymagania na 1 stycznia 2027 r., ale w praktyce i tak trzeba wykonać całą pracę związaną z e-fakturą na start obligatoryjnego KSeF.

„Mając w ręku” fakturę ustrukturyzowaną to już może nie mieć większego znaczenia czy się ją wyśle do KSeF od razu, czy później. Jeśli podatnicy podzielą ten punkt widzenia i nie dostrzegą istotnej wartości dodanej, prognozujemy, że firmy raczej będą wdrażać od razu docelowy tryb, aby nie musieć co pół roku zmieniać zasad krytycznego procesu fakturowania.

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Księgowość
Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej
31 paź 2024

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

E-faktura od 2026 r.: co oznacza KSeF dla dużych i małych przedsiębiorców?
31 paź 2024

Od 2026 roku Krajowy System e-Faktur (KSeF) stanie się obowiązkowy dla wszystkich firm, z pewnymi udogodnieniami dla najmniejszych przedsiębiorców. Michał Sosnowski, Business Development Director w Exorigo-Upos, wyjaśnia, jakie zmiany czekają przedsiębiorstwa oraz z czym wiąże się możliwość stosowania trybu offline.

Prof. Modzelewski: nie będzie faktur ustrukturyzowanych w 2026 roku
30 paź 2024

Niedawno dowiedzieliśmy się oficjalnie, że odroczony do dnia 1 lutego 2026 r. termin wprowadzenia powszechnego obowiązku wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych nie będzie już odraczany, mimo że nie powstał jeszcze nawet projekt zasadniczej przebudowy tej koncepcji, co zapowiedział oficjalnie minister finansów. 

Od strażnika faktur do doradcy biznesowego. Tak zmienić się musi rola księgowego w cyfrowym świecie finansów
30 paź 2024

Branżę usług księgowych czeka wielka rewolucja, a jej pierwsze sygnały już widać. Obecnie księgowy koncentruje się na porządkowaniu faktur, wpisywaniu ich do systemu księgowego, rozliczaniu należności firm, sprawdzaniu i analizowaniu rachunków oraz innych danych księgowych, a następnie wyliczaniu podatków i sporządzaniu raportów. Wcześniej przedstawiciele tego zawodu postrzegani byli jako “strażnicy faktur”, co oznaczało, że kontrolowali tylko formalny aspekt dokumentacji. Obecnie oczekuje się od nich opieki nad całym obszarem związanym z finansami. Czy cyfryzacja wpłynie na konieczność zmiany kompetencji księgowych? Czy zmieni się postrzeganie tego zawodu?

Od piątku rusza nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Gdzie złożyć wniosek? Kto może wystąpić o zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne za grudzień?
30 paź 2024

Od piątku rusza nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Gdzie złożyć wniosek? Kto może wystąpić o zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne za grudzień? Jakie należy spełniać warunki, by uzyskać zwolnienie?

Księgowi pełnią coraz bardziej złożone role. Są w firmach doradcami, analitykami, a także partnerami biznesowymi
30 paź 2024

Księgowy przyszłości to nie tylko specjalista od liczb, ale także strategiczny doradca i wsparcie w rozwoju firmy. W obliczu rosnących oczekiwań przedsiębiorców, którzy cenią księgowych za zaangażowanie, komunikatywność i umiejętność zarządzania ryzykiem, profesja ta dynamicznie ewoluuje. Nowoczesne technologie odciążają księgowych od żmudnych zadań, pozwalając im skupić się na doradztwie.

Niższa składka zdrowotna dla niepełnosprawnego przedsiębiorcy przy wspólnym rozliczeniu podatkowym PIT. Jak to obliczyć wyjaśnia Minister Zdrowia
30 paź 2024

Chęć skorzystania przez małżonków ze wspólnego rozliczenia PIT nie pozbawia małżonka zaliczonego do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności z możliwości skorzystania z ulgi w składce zdrowotnej uregulowanej w art. 82 ust. 10 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Jakie są warunki skorzystania z tej ulgi i jak ją liczyć, wyjaśnił 18 października 2024 r. Minister Zdrowia w odpowiedzi na interpelację poselską .

Minimalna zmiana w składce zdrowotnej od 2025 r. Polska 2050: dodatkowo ulga dla mikroprzedsiębiorców a od 2026 r. korzystniejsze zasady dla MŚP
29 paź 2024

Rada Ministrów przyjęła 29 października 2024 r. projekt ustawy dotyczący zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zakłada on, że przychody z tytułu zbycia środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Polska 2050 poinformowała tego samego dnia, że w przyszłym tygodniu krok drugi zmian w składce zdrowotnej, czyli wprowadzenie: 🔜od 2025 r. ulgi dla mikroprzedsiębiorców, 🔜a od 2026 r. korzystniejszych zasad naliczania składki zdrowotnej dla MŚP.

Podatek od nieruchomości 2025: ważne zmiany przepisów od 1 stycznia. Budynki, budowle, garaże
29 paź 2024

Głównym powodem planowanych przez Ministerstwo Finansów zmian w podatku od nieruchomości (mają wejść w życie z początkiem 2025 r.) jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 lipca 2023 r. (sygn. akt: SK 14/21). W wyroku uznano za niekonstytucyjne rozwiązanie polegające na definiowaniu obiektów będących przedmiotem opodatkowania poprzez odesłanie do przepisów prawa budowlanego (czyli nie tylko samej ustawy – Prawo budowlane). O ile orzecznictwo sądów administracyjnych zasadniczo akceptowało dotychczasową konstrukcję, to jednak Trybunał dostrzegł argumenty podatników i nakazał zmienić przedmiotową regulację. Nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (to w niej znajdują się przepisy dotyczące podatku od nieuchronności) zakłada przede wszystkim wprowadzenie autonomicznych definicji na potrzeby opodatkowania tym podatkiem. 

Wyższa opłata roczna (178,26 zł) dla posiadaczy psów od 1 stycznia 2025 r. Kto zapłaci więcej? Kto jest zwolniony?
29 paź 2024

Wyższa opłata roczna (178,26 zł) dla posiadaczy psów od 1 stycznia 2025 r. Kto zapłaci więcej? Kto jest zwolniony od opłaty dla posiadaczy psów? 1 stycznia 2025 r. zmienia się wysokość opłaty dla posiadaczy psów.

pokaż więcej
Proszę czekać...