REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od nieruchomości 2025: ważne zmiany przepisów od 1 stycznia. Budynki, budowle, garaże

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe
prawo, przepisy, zmiany prawa od 2025 r., podatek od nieruchomości
Podatek od nieruchomości 2025: ważne zmiany przepisów od 1 stycznia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Głównym powodem planowanych przez Ministerstwo Finansów zmian w podatku od nieruchomości (mają wejść w życie z początkiem 2025 r.) jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 lipca 2023 r. (sygn. akt: SK 14/21). W wyroku uznano za niekonstytucyjne rozwiązanie polegające na definiowaniu obiektów będących przedmiotem opodatkowania poprzez odesłanie do przepisów prawa budowlanego (czyli nie tylko samej ustawy – Prawo budowlane). O ile orzecznictwo sądów administracyjnych zasadniczo akceptowało dotychczasową konstrukcję, to jednak Trybunał dostrzegł argumenty podatników i nakazał zmienić przedmiotową regulację. Nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (to w niej znajdują się przepisy dotyczące podatku od nieuchronności) zakłada przede wszystkim wprowadzenie autonomicznych definicji na potrzeby opodatkowania tym podatkiem. 

Podatek od nieruchomości w 2025 r. Co ma się zmienić?

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie pojęcia obiektów budowlanych (do tej pory definicja zawarta była w ustawie – Prawo budowalne). Są nimi budynki lub budowle, z wyłączeniem szeregu obiektów zaliczanych do trzech kategorii: 
- obiektów kultu religijnego, 
- obiektów architektury ogrodowej 
- obiektów użytkowych służących rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku. 

Przepisy wymieniać będą przykładowy katalog tych obiektów, jednakże wyliczenie nie będzie mieć charakteru zamkniętego. Planowane jest także wprowadzenie definicji trwałego związania obiektu z gruntem.

Zarówno budynek i budowla zostały określone jako obiekty wzniesione w wyniku prac budowlanych w rozumieniu ustawy Prawo budowlane i jest to jedyne odesłanie do innej regulacji.

Budynek został zdefiniowany w następujący sposób:
„obiekt wzniesiony w wyniku robót budowlanych, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz który posiada fundamenty i dach, z wyłączeniem obiektu, w którym są lub mogą być gromadzone materiały sypkie, materiały występujące w kawałkach, albo materiały w postaci ciekłej lub gazowej, którego podstawowym parametrem technicznym wyznaczającym jego przeznaczenie jest pojemność”.

Zachowano zatem kluczowe elementy definicji, takie jak trwałe związanie z budynkiem, posiadanie fundamentów, dachu i wydzielenie z przestrzeni. 

Nowością jest wskazanie wyłączeń dotyczących obiektów służących do magazynowania materiałów sypkich, gazów czy cieczy, czyli silosów i różnego rodzaju zbiorników. Po wejściu w życie zmian obiekty te nie będą uznawane za budynki. 

Jest to istotna zmiana, gdyż dotychczas podatnicy starali się forsować stanowisko, iż tego typu obiekty należy uznawać za budynki - zgodnie z ustawową definicją – ze względu na ich wyodrębnienie z przestrzeni, posiadanie fundamentu i dachu. Z kolei organy podatkowe uznawały je za budowle, gdyż tak wskazywały przepisy ustawy Prawo budowlane. Spór miał wymiar praktyczny, ponieważ uznanie silosu za budowlę znacząco mogło zwiększać wysokość podatku.

Zgodnie z uzasadnieniem projektu celem ustawodawcy było prawidłowe uregulowanie pojęcia budowli, jednocześnie z jak najmniejszym wpływem na wysokość dotychczasowego opodatkowania. W efekcie podatnicy i organy podatkowe otrzymają bardzo rozbudowaną definicję. Niestety już na tym etapie pojawiają się pewne wątpliwości, czy rzeczywiście nowelizacja będzie miała neutralny charakter.

REKLAMA

Autopromocja

Obiekty uznawane za budowle

REKLAMA

Definicja zawiera kilka kategorii obiektów uznawanych za budowle. Pierwsza z nich to obiekty niebędące budynkami, a zawarte w załączniku do ustawy, np. amfiteatry, podziemne przejścia dla pieszych obiekty hydrotechniczne jak  zapora, próg, stopień wodny czy też jaz, wodociąg, gazociąg, ciepłociąg, tunel, ogrodzenie (są to jedynie przykłady, gdyż zakres wskazany w załączniku jest znacznie szerszy).

Drugą kategorię stanowią następujące obiekty: elektrownie wiatrowe, elektrownie jądrowe i elektrownie fotowoltaiczne, biogazownie rolnicze, magazyny energii, kotły, piece przemysłowe, koleje linowe, wyciągi narciarskie oraz skocznie. Będą zaliczane do budowli, ale jedynie w zakresie ich części budowlanych i pod warunkiem, że nie będą stanowić budynków

Warto zatem zwrócić uwagę na to, iż konstrukcja nowych (projektowanych) przepisów w kilku miejscach zakłada pierwszeństwo weryfikacji, czy dany obiekt stanowi budynek. Uznanie, że tak jest, wykluczać będzie identyfikację budowli.

Trzecią kategorią budowli są urządzenia budowlane definiowane jako przyłącza oraz urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków oraz inne urządzenia techniczne bezpośrednio związane z budynkiem lub inną budowlą, niezbędne do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. I w efekcie wskazania na urządzenia instalacyjnie techniczne wróciła obawa o konieczność opodatkowania m. in. całości elektrowni wiatrowych, a nie tylko ich części budowlanych. Z zapowiedzi rządu wynikało, że nie taka była intencja zmian, zatem można mieć nadzieję, że kwestia ta zostanie jeszcze doprecyzowana w toku prac legislacyjnych.

Pozostałymi kategoriami budowli mają być inne urządzenia techniczne (w zakresie ich części budowlanych) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia techniczne.

Garaże w budynkach mieszkalnych a podatek od nieruchomości 

Powyższe nie wyczerpuje wszystkich proponowanych zmian, m. in. rozwiązany ma zostać jeszcze inny, sygnalizowany od wielu lat problem dotyczący opodatkowania garaży w budynkach mieszkalnych. Do tej pory, w przypadku, gdy poszczególne miejsca parkingowe, czy też hala garażowa stanowiły odrębną własność (czyli miały odrębną księgę wieczystą), to organy podatkowe uznawały konieczność zastosowania wyższej stawki podatku uznając, że należy je opodatkować jako odrębny obiekt. Z kolei, w przypadku garaży stanowiących części wspólne budynku, dopuszczano niższe opodatkowanie, co oznaczało nierówne obciążenie w praktyce dość podobnych do siebie przypadków. Proponowana zmiana zakłada uznanie, że za część mieszkalną budynku uznawać będzie się również pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów. W efekcie czego wyeliminowane mają zostać różnice w opodatkowaniu wynikające ze statusu pomieszczeń przeznaczonych na miejsca postojowe. Co istotne projektodawca posłużył się pojęciem „pojazdu”, zatem nie zawęził go jedynie do samochodów, i nowy przepis dotyczyć będzie również pomieszczeń do przechowywania rowerów czy tez motocykli. Jednocześnie należy pamiętać, iż zmianie nie ulegnie opodatkowanie garaży wolnostojących, zatem będących odrębnymi budynkami.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, zawierający omawiane zmiany w podatku od nieruchomości, obecnie procedowany jest w Sejmie, zatem nie można wykluczyć jego modyfikacji w toku dalszych prac legislacyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Paweł Podlasiński, doradca podatkowy nr wpisu 12981
Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Polecamy: Podatki 2025 (komplet) 
Polecamy: Webinarium: Podatek od nieruchomości 2025 – czy firmy czeka rewolucja? + certyfikat gwarantowany

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasada wielokrotności opodatkowania wyrobów akcyzowych w przypadku wtórnego obowiązku podatkowego a zmiana podatkowego przeznaczenia wyrobu akcyzowego

Istotnym problemem prawnym i praktycznym jest możliwość wielokrotnego opodatkowania tego samego wyrobu akcyzowego na etapie wtórnego obowiązku podatkowego (zwanego również obowiązkiem podatkowym drugiego stopnia.) – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

KSeF 2026: Pożegnanie z papierowymi fakturami. Jak przygotować się na rewolucję w rozliczeniach VAT i uniknąć kar i problemów z fiskusem [branża TSL]

Niecały rok dzieli podatników VAT (w tym branżę transportową) od księgowej rewolucji. Ministerstwo Finansów potwierdziło w komunikacie z kwietnia 2025 r., że początek 2026 roku to ostateczny termin wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur dla większości przedsiębiorców. Oznacza to, że już niedługo sektor TSL, zdominowany przez rozliczenia papierowe, musi stać się cyfrowy. To wyzwanie zwłaszcza dla spedycji, które rozliczają się z wieloma podmiotami równocześnie. Jak przygotować się do wdrożenia KSeF, by uniknąć problemów i kar?

Co myślą księgowi o przyszłości swojej branży? Barometr nastrojów księgowych 2025 ujawnia kulisy rynku

Czy zawód księgowego przechodzi kryzys, czy może ewoluuje w stronę większego znaczenia strategicznego? Nowo opublikowany Barometr nastrojów księgowych 2025 to pierwsze tego typu badanie w Polsce, które w kompleksowy sposób analizuje wyzwania, emocje i kierunki rozwoju zawodu księgowego.

Zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych prawdopodobnie od 2026 r. Koniec obecnych korzyści? Co planuje Ministerstwo Finansów?

Fundacje rodzinne miały być długo oczekiwanym narzędziem sukcesji i ochrony majątku polskich przedsiębiorców. W Polsce działa około 800 tysięcy firm rodzinnych, które odpowiadają za nawet 20% PKB. To właśnie dla nich fundacje miały stać się mechanizmem zapewniającym ciągłość, bezpieczeństwo i porządek w zarządzaniu majątkiem. Choć ich konstrukcja budzi zainteresowanie i daje realne korzyści, to już po dwóch latach funkcjonowania szykują się poważne zmiany prawne. O ich konsekwencjach mówi adwokat Michał Pomorski, specjalista w zakresie prawa podatkowego z kancelarii Pomorski Tax Legal Finance.

REKLAMA

Korygowałeś deklaracje podatkowe po otrzymaniu subwencji z PFR? Możesz być bezpodstawnie pozwany – sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji

Wśród ponad 16 tys. pozwów, które Polski Fundusz Rozwoju (PFR) złożył przeciwko przedsiębiorcom w ramach programu „Tarcza Finansowa”, około 2700 dotyczy firm (wg danych z 2023 r.), które po złożeniu wniosku o subwencję dokonały korekty deklaracji podatkowych.

Kiedy Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkowy? – Stan legislacyjny i wyzwania przed przedsiębiorcami

11 kwietnia 2025 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy dotyczący obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który reguluje wdrożenie tego systemu w Polsce. Choć przepisy nie zostały jeszcze ostatecznie zatwierdzone, większość kluczowych kwestii jest już znana, co daje przedsiębiorcom czas na rozpoczęcie przygotowań do nadchodzących zmian.

Dlaczego dokumentacja pochodzenia towarów to filar bezpiecznego handlu międzynarodowego?

Brak odpowiedniej dokumentacji pochodzenia towarów może kosztować firmę czas, pieniądze i reputację. Dowiedz się, jak poprawnie i skutecznie prowadzić dokumentację, by uniknąć kar, ułatwić odprawy celne i zabezpieczyć interesy swojej firmy w handlu międzynarodowym.

Podatek od prezentów komunijnych w 2025 r. Są 3 limity kwotowe zwolnień podatkowych: 5733 zł (osoby spoza rodziny), 27 090 zł (dalsza rodzina), 36 120 zł (najbliższa rodzina)

Mamy maj, a więc i sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Wyjaśniamy, kiedy komunijny prezent staje się darowizną, którą trzeba zgłosić fiskusowi.

REKLAMA

Webinar: KSeF – na co warto przygotować firmę? + certyfikat gwarantowany

Ekspert wyjaśni, jak przygotować firmę na nadchodzący obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur i oraz na co zwrócić uwagę, aby proces przejścia na nowy system fakturowania przebiegł sprawnie i bez zbędnych trudności. Każdy z uczestników webinaru otrzyma certyfikat, dostęp do retransmisji oraz materiały dodatkowe.

Jest kilka sposobów na uniknięcie obowiązkowego KSeF. Przykład: uzyskanie statusu podatnika zagranicznego działającego w Polsce wyłącznie na podstawie rejestracji

Obowiązkowy model Krajowego Systemu e-Faktur nie będzie obowiązywał zagraniczne firmy działające jako podatnicy VAT na polskim rynku wyłącznie na podstawie rejestracji. Profesor Witold Modzelewski pyta dlaczego wprowadza się taki przywilej dla zagranicznych konkurentów polskich firm. Wskazuje ponadto kilka innych legalnych sposobów uniknięcia obowiązkowego KSeF, wynikających z projektu nowych przepisów.

REKLAMA