Wdrożenie KSeF i JPK_CIT to nie lada wyzwanie dla firm w 2025 r. [KOMENTARZ EKSPERCKI]

Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
JPK_CIT, KSeF, firma, raportowanie, dokumenty / Wdrożenie KSeF i JPK_CIT to nie lada wyzwanie dla firm w 2025 r. [KOMENTARZ EKSPERCKI] / ShutterStock

Rok 2025 będzie się przełomowy dla większości działów finansowych polskich firm. Wynika to z obowiązków podatkowych nałożonych na przedsiębiorców w zakresie konieczności wdrożenia obligatoryjnego e-fakturowania (KSeF) oraz raportowania danych księgowo- podatkowych w formie nowej schemy JPK_CIT.

Agnieszka Wnuk i Magdalena Jaworska, ekspertki Komisji Podatkowej BCC, partnerki i doradczynie podatkowe Quidea w rozmowie z redakcją Infor.pl opowiedziały o wyzwaniach dla firm, jakie wiążą się z wdrożeniem KSeF i JPK_CIT. Terminy są nieubłagane: już od 1 lutego 2026 r. KSeF stanie się obowiązkowy dla dużych podatników, których wartość sprzedaży z podatkiem przekracza 200 mln PLN, a dla pozostałych od 1 kwietnia 2026 r. (z drobnymi wyjątkami) - przekazały ekspertki. Wskazały, że KSeF i JPK_CIT to rewolucyjne zmiany. Wymuszają modernizację systemów IT, czasami nawet zakup nowego oprogramowania do obsługi finansowej firmy, ale przede wszystkim gruntowne przemodelowanie procesów księgowych i zarządczych.

Wyzwania technologiczne i organizacyjne

Jako kluczowy problem, wskazały integrację z funkcjonującymi już w firmie systemami ERP. Zarówno KSeF, jak i JPK_CIT wymagają dostosowania oprogramowania obsługującego finanse i księgowość do generowania dokumentów w formacie XML - przekazały.

Zarządzanie procesem wdrożenia KSeF w większych firmach wymaga całościowego podejścia i zaangażowania różnych działów. Odpowiednia implementacja systemu księgowego to nie tylko zadanie działu IT. W przypadku KSeF konieczne jest stworzenie narzędzi do generowania faktur sprzedażowych w ustrukturyzowanym formacie XSD, a następnie ich automatyczne przesyłanie do centralnego systemu MF, a także stworzenie nowych procesów obiegu dokumentów i fakturowania. Wymusza to dostosowanie wzorów stosowanych faktur sprzedażowych do kryteriów i pól narzuconych przez MF i ustalenia nowych procesów odbioru i wysyłania faktur - wytłumaczyły ekspertki BCC. Faktury wystawione w KSeF powinny być przesyłane w czasie rzeczywistym. Pewnym udogodnieniem w tym zakresie ma być tryb offline24 wprowadzony w najnowszym projekcie przepisów KSeF 2.0 - powiedziały. Dodały, że ten tryb daje możliwość przesłania faktury ustrukturyzowanej do KSeF w następnym dniu roboczym. Rozwiązanie to jednak również wiąże się z pewnymi warunkami, których podatnicy powinny skrupulatnie przestrzegać, by nie narazić się na sankcje podatkowe.

Zdaniem ekspertek, w przypadku JPK_CIT wyzwaniem jest mapowanie kont księgowych na 244 znaczniki rachunkowe i 36 znaczników podatkowych, np. PD1 (przychody zwolnione) czy PD4 (koszty niepodatkowe). Kolejnym punktem zapalnym - w ocenie ekspertek - jest brak możliwości anulowania dokumentów. W KSeF jedynym rozwiązaniem jest wystawienie faktury korygującej, co komplikuje rozliczenia z kontrahentami, a jednocześnie może powodować większe zainteresowanie ze strony kontrolujących. W JPK_CIT błędy w mapowaniu kont wymagają czasochłonnych korekt ksiąg rachunkowych, zwłaszcza, gdy firma korzysta z kont zbiorczych o niejednolitym charakterze podatkowym - powiedziały.

Ryzyko operacyjne i kadrowe

Zmiany będą dotyczyć także wielu procesów i procedur już obowiązujących w firmie, m.in. uprawnień wystawiania faktur sprzedażowych czy procesu akceptacji faktur zakupowych w KSeF. Ograniczone możliwości załączania do faktur dodatkowych dokumentów w ramach KSeF (np. protokołów odbioru), czy załączników będzie również zmuszać firmy do utrzymania równoległego obiegu dokumentów. Pracownicy muszą nauczyć się obsługi nowych systemów – od poprawnego stosowania znaczników podatkowych po generowanie plików XML zgodnych ze schematami XSD opublikowanymi przez Ministerstwo Finansów - przekazały ekspertki BCC.

Wnioski dla przedsiębiorstw

  • Kluczowe jest przeprowadzenie audytu procesów księgowych, szczególnie w zakresie identyfikacji kont wymagających rozbicia na podkonta.
  • Wdrożenie narzędzi do automatycznego mapowania znaczników (np. z wykorzystaniem AI) może ograniczyć ryzyko błędów.
  • Testowanie integracji systemów przed oficjalnym wdrożeniem jest niezbędne, zwłaszcza w zakresie komunikacji API z KSeF.
  • Poziom skomplikowania nowych wymogów powoduje, że część firm rozważy outsourcing przetwarzania danych lub współpracę z dostawcami rozwiązań technicznych czy doradcami podatkowymi.

Podsumowując, rok 2025 to ważny etap głębokiej transformacji cyfrowej polskiej administracji podatkowej. Firmy, które nie zdążą z dostosowaniem systemów i procedur, narażą się nie tylko na kary, ale także na utratę konkurencyjności w erze cyfrowej transparentności.

Księgowość
Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami. Ile można zaoszczędzić na wpłatach do PFRON? Case study i obliczenia dla pracodawcy
30 kwi 2025

Dlaczego 5 maja to ważna data w kontekście integracji i równości? Co powstrzymuje pracodawców przed zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami? Jakie są obowiązki pracodawcy wobec PFRON? Wyjaśniają eksperci z HRQ Ability Sp. z o.o. Sp. k. I pokazują na przykładzie ile może zaoszczędzić firma na zatrudnieniu osób z niepełnosprawnościami.

Koszty NKUP w księgach rachunkowych - klasyfikacja i księgowanie
30 kwi 2025

– W praktyce rachunkowej i podatkowej przedsiębiorcy często napotykają na wydatki, które - mimo że wpływają na wynik finansowy jednostki - to jednak nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (tzw. NKUP) – zauważa Beata Tęgowska, ekspertka ds. księgowości i płac z Systim.pl i wyjaśnia jak je prawidłowo klasyfikować i księgować?

Zmiany w podatku od spadków darowizn w 2025 roku. Likwidacja obowiązku uzyskiwania zaświadczenia z urzędu skarbowego i określenie wartości nieodpłatnej renty [projekt]
30 kwi 2025

W dniu 28 kwietnia 2025 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ta nowelizacja ma dwa cele. Likwidację obowiązku uzyskiwania zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

na celu ograniczenie formalności i zmniejszenie barier administracyjnych wynikających ze stosowania ustawy o podatku od spadków i darowizn, związanych z dokonywaniem obrotu majątkiem nabytym tytułem spadku lub inny nieodpłatny sposób objęty zakresem ustawy o podatku od spadków i darowizn, od osób z kręgu najbliższej rodziny, a także uproszczenie rozliczania podatku z tytułu nabycia nieodpłatnej renty.

Co zmieni unijne rozporządzenie w sprawie maszyn od 2027 roku. Nowe wymogi prawne cyberbezpieczeństwa przemysłu w UE
29 kwi 2025

Szybko zachodząca cyfrowa transformacja, automatyzacja, integracja środowisk IT i OT oraz Przemysł 4.0 na nowo definiują krajobraz branży przemysłowej, przynosząc nowe wyzwania i możliwości. Odpowiedzią na ten fakt jest m.in. przygotowane przez Komisję Europejską Rozporządzenie 2023/1230 w sprawie maszyn. Firmy działające na terenie UE muszą dołożyć starań, aby sprostać nowym, wynikającym z tego dokumentu standardom przed 14 stycznia 2027 roku.

Skarbówka kontra przedsiębiorcy. Firmy odzyskują miliardy, walcząc z niesprawiedliwymi decyzjami
29 kwi 2025

Tysiące polskich firm zostało oskarżonych o udział w karuzelach VAT - często niesłusznie. Ale coraz więcej z nich mówi "dość" i wygrywa w sądach. Tylko w ostatnich latach odzyskali aż 2,8 miliarda złotych! Sprawdź, dlaczego warto walczyć i jak nie dać się wciągnąć w urzędniczy absurd.

Krajowy System e-Faktur – czas na konkrety. Przygotowania nie powinny czekać. Firmy muszą dziś świadomie zarządzać dostępnością zasobów, priorytetami i ryzykiem "przeciążenia projektowego"
30 kwi 2025

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) przeszło z etapu spekulacji do fazy przygotowań wymagających konkretnego działania. Ministerstwo Finansów ogłosiło nowy projekt ustawy, który wprowadza obowiązek korzystania z KSeF, a 25 kwietnia skończył się okres konsultacji publicznych. Dla wszystkich zainteresowanych oznacza to jedno: czas, w którym można było czekać na „ostateczny kształt przepisów”, dobiegł końca. Dziś wiemy już wystarczająco dużo, by prowadzić rzeczywiste przygotowania – bez odkładania na później. Ekspert komisji podatkowej BCC, radca prawny, doradca podatkowy Tomasz Gruszczyk o wdrożeniu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

Wdrożenie KSeF i JPK_CIT to nie lada wyzwanie dla firm w 2025 r. [KOMENTARZ EKSPERCKI]
01 maja 2025

Rok 2025 będzie się przełomowy dla większości działów finansowych polskich firm. Wynika to z obowiązków podatkowych nałożonych na przedsiębiorców w zakresie konieczności wdrożenia obligatoryjnego e-fakturowania (KSeF) oraz raportowania danych księgowo- podatkowych w formie nowej schemy JPK_CIT.

Sprzedałeś 30 rzeczy w sieci przez rok? Twoje dane ma już urząd skarbowy. Co z nimi zrobi? MF i KAS walczą z szarą strefą w handlu internetowym i unikaniem płacenia podatków
26 kwi 2025

Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wdrożyły unijną dyrektywę (DAC7), która nakłada na operatorów platform handlu internetowego obowiązki sprawozdawcze. Dyrektywa jest kolejnym elementem uszczelnienia systemów podatkowych państw członkowskich UE. Dyrektywa nie wprowadza nowych podatków. Do 31 stycznia 2025 r. operatorzy platform mieli obowiązek składać raporty do Szefa KAS za lata 2023 i 2024. 82 operatorów platform przekazało za ten okres informacje o ponad 177 tys. unikalnych osobach fizycznych oraz ponad 115 tys. unikalnych podmiotach.

2 miliony firm czeka na podpis prezydenta. Stawką jest niższa składka zdrowotna
24 kwi 2025

To może być przełom dla mikroprzedsiębiorców: Rada Przedsiębiorców apeluje do Andrzeja Dudy o podpisanie ustawy, która ulży milionom firm dotkniętym Polskim Ładem. "To test, czy naprawdę zależy nam na polskich firmach" – mówią organizatorzy pikiety zaplanowanej na 6 maja.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC księgowych nie obejmuje skutków błędów w deklaracjach podatkowych. Ochrona dopiero po wykupieniu rozszerzonej polisy OC
26 kwi 2025

Księgowi w biurach rachunkowych mają coraz mniej czasu na złożenie deklaracji podatkowych swoich klientów – termin składania m.in. PIT-36, PIT-37 i PIT-28 mija 30 kwietnia. Pod presją czasu księgowym zdarzają się pomyłki, np. błędne rozliczenie ulg, nieuwzględnienie wszystkich przychodów czy pomyłki w zaliczkach na podatek. W jednej z takich spraw nieprawidłowe wykazanie zaliczek w PIT-36L zakończyło się naliczonymi przez Urząd Skarbowy odsetkami w wysokości ponad 7000 zł. Obowiązkowe ubezpieczenie OC księgowych nie obejmuje błędów w deklaracjach podatkowych – ochronę zapewnia dopiero wykupienie rozszerzonej polisy.

pokaż więcej
Proszę czekać...